Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στελιο εχει 2-3 δεκαετιες που το διαβασα και μπορει να το θυμαμαι λαθος αλλα νομιζω ο Γκαφ Τομας στο βιβλιο του ελεγε οτι οι 10 ποντοι διαφορα στο μηκος δειναν 5% διαφορα στην ταχυτητα (που την θεωρουσε πρακτικα αμελητεα) το ιδιο υποστηριζε και ο Τσωρτσιλ για τα κοντοκανα του.
Ισχυει και οντως ειναι αμελητεα, οπως και αλλες διαφορες κωνοι αυλοι, θαλαμες χρωμια συστημα λειτ.κλπ, αλλα με τα σημερινα δεδομενα υλικων ειναι αμελητεα μεχρι τα 45μ. , για τα επομενα 5μ πρεπει να αρχισεις να ψειριζεις τη μαιμου και να προσθετεις μια μια καθε αποκλιση μηπως παρεις κατι και απο τα 50 και πανω πρεπει να ψειριζεις και τον κωλο της μαιμους , και δεν το λεω καθολου απαξιωτικα το κανω και γω και θαυμαζω οσους προσπαθουν στα ορια
 
Ισχυει και οντως ειναι αμελητεα, οπως και αλλες διαφορες κωνοι αυλοι, θαλαμες χρωμια συστημα λειτ.κλπ, αλλα με τα σημερινα δεδομενα υλικων ειναι αμελητεα μεχρι τα 45μ. , για τα επομενα 5μ πρεπει να αρχισεις να ψειριζεις τη μαιμου και να προσθετεις μια μια καθε αποκλιση μηπως παρεις κατι και απο τα 50 και πανω πρεπει να ψειριζεις και τον κωλο της μαιμους , και δεν το λεω καθολου απαξιωτικα το κανω και γω και θαυμαζω οσους προσπαθουν στα ορια
Βάζεις βολφράμιο και πας 70μ με την μία.
Είχα γράψει παλιότερα ότι η επόμενη μεγάλη επανάσταση θα είναι τα φυσίγγια.
Ακόμα το πιστεύω.
 
Last edited:
Κωστα μου ...να πω ευθεως....μια απο μεγαλυτερες ΜΑΛΑΚΙΕΣ που εχω κανει....ειναι που αργησα να
πιασω την ΤΕΚΝΑ στα χερια μου....Μεγα λαθος μου....παρασυρθηκα απο τα γραφομενα καποιων για
μη σταθερα ΛΟΤ....Ειμαι απαραδεκτος.....λες και ημουν ''καστανάς'' ( τους συμπαθω )και δεν θα μπορουσα
να βρω την τουφεκια....Καλιο αργα παρα ποτε λεει ο λαος μας...Ειναι πολυ αξιολογη πυριτιδα...
Τωρα οσον αφορα τις δοκιμες ΟΛΑ θα τα δουμε....Αυτο που πρεπει να ξερετε...και Α390 και το Boito
εχουν την ιδια θαλαμη....και δυο ειναι magnum ...to Boito 76cm καννες αχρωμιωτες και Α390 66cm
καννη με χρωμιο....αλλα τα δυο την ιδια συσφιξη στο φουλ τσοκ....
Αυριο θα δοκιμασω στα 40 μετρα με φουλ τσοκ 28 γραμμαρια με Ν8,5 σκαγια με αλευρι και χωρις
αλευρι και με τα δυο οπλα,,,,Θα ριξω απο 3 τουφεκιες σε καθε οπλο...δεν γινεται να μου ''φυγουν''
ολες με το ποζε....και αν μου φυγουν...,θα συνεχισω να ριχνω μεχρι να βρω κεντρο ( ;) )......Το
δικο μου θα περασει....και θα εχουμε εικονα....Το σεταπ ειναι ιδιο....και θα εχει σταθεροτητα...γι'αυτο
ειμαι σιγουρος.....αλλωστε το δειξουν οι ταχυτητες... Πρωτα ο θεος....εαν ειναι ΜΥΘΟΣ οτι οι αχρωμιωτες
βγαζουν καλυτερες τουφεκιες.....αυτο το μαθουμε....ΟΧΙ αυριο....αλλα θα το μαθουμε....οι δοκιμες θα
συνεχιστουν....υγεια να εχουμε φιλε μου!!!:)
To boioto Νικο εχει και πιο μακρυους κωνους
 
Σωστο ειναι , αλλα θα το διατυπωνα ως εξης : "δεν σκοτώνει το όνομα του όπλου, οι αυλοί, οι κώνοι και το κακό συναπάντημα αλλά " ο συνδυασμος αυτων που εχεις , με φυσιγγι που μπορει να φτιαχτει για να τους ταιριαζει.
Εγω ειμαι χρονια πεπεισμενος οτι και για το χειροτερο οπλο -κανη μπορει να φτιαχτει φυσιγγι που να φερει το τελικο αποτελεσμα σε αξιοπρεπες επιπεδο.
Ουσιαστικα προκειται για το μεγαλυτερο προβλημα των εταιριων φυσιγγιων , που πρεπει να φτιαξουν 5-10 τυπους που να ταιριαξουν σε οσο το δυνατον μεγαλυτερο ποσοστο των οπλων των κυνηγων. Σχετικα με αυτο ειχε μιλησει παλιοτερα ο Βλαχοπουλος της Lambro και ο Στοκας.
Καλημέρες,θεωρώ ότι με τα φυσίγγια του Νίκου, ένα μεγάλο ποσοστό όπλων, θα είχε τα αποτελέσματα, που ο Νικ επιδίωξε να έχει το φυσιγγι του‼️ θεωρώ...
 
Στελιο εχει 2-3 δεκαετιες που το διαβασα και μπορει να το θυμαμαι λαθος αλλα νομιζω ο Γκαφ Τομας στο βιβλιο του ελεγε οτι οι 10 ποντοι διαφορα στο μηκος δειναν 5% διαφορα στην ταχυτητα (που την θεωρουσε πρακτικα αμελητεα) το ιδιο υποστηριζε και ο Τσωρτσιλ για τα κοντοκανα του.
Δυστυχώς δεν το έχω διαβάσει το βιβλίο, αν και θα το ήθελα, αλλά βάσει λογικής και Φυσικής, δυσκολεύομαι πολύ να δεχτώ ότι θα υπάρχει τόση διαφορά. Και βέβαια (θα συμφωνήσω με τον @Dimitris a) το 5% για 10cm επιπλέον κάννης, δηλαδή 20 m/s στα 400, δεν τη θεωρώ αμελητέα διαφορά !!!
Προσωπικά πιστεύω ότι μια ''ρεαλιστική" διαφορά είναι το πολύ 10 m/s ...
Επίσης, (βάσει λογικής και Φυσικής) παίζει ρόλο και το φυσίγγι (είδος και ποσότητα πυρίτιδας, βάρος γόμωσης κλπ.) ...
Αλλά και το μήκος των δυο καννών. Εννοώ ότι άλλη διαφορά θα υπάρξει μεταξύ καννών 50 και 60 εκ., άλλη μεταξύ 66 και 76, και άλλη μεταξύ 71 και 81 εκ. Παρατηρώντας την καμπύλη των πιέσεων σε ένα διάγραμμα από βλητικό σταθμό, βλέπουμε πώς πέφτει η πίεση όσο απομακρύνεται η γόμωση από τη θαλάμη, και καταλαβαίνουμε ότι όσο πιο μακριές είναι οι κάννες τόσο μικρότερη η πίεση κοντά το στόμιο => μικρότερη η δύναμη που ασκείται στη γόμωση => μικρότερη επιτάχυνση => μικρότερο το κέρδος σε ταχύτητα στα 10 επιλέον εκατοστά κάννης.
Έψαξα λίγο στο ιντερνετ μήπως βρω κάποια σχετική δοκιμή, και βρήκα το παρακάτω, μόνο προσέξτε οι διαφορές μήκους των καννών είναι μεγαλύτερες από 10 πόντους:
https://www.theboxotruth.com/barrel-length-shotgun-affect-velocity/
3 κάννες, 50 cm, 66 cm και 91 cm !!! 3 φυσίγγια.
Διαφορές ταχυτήτων, από 3 διαφορετικά φυσίγγια:
Μεταξύ καννών 50 και 66 cm (διαφορά 16cm): 19 m/s -- 17,5 m/s -- 19 m/s
Μεταξύ καννών 66 και 91 cm (διαφορά 25cm): 11,5 m/s -- 22,8 m/s -- 22,8 m/s
Έκανα μετατροπή μονάδων για να έχουμε καλύτερη ιδέα. Νομίζω ότι η δοκιμή αυτή επιβεβαιώνει την παραπάνω "θεωρία" μου ...
 
Καλημέρες,θεωρώ ότι με τα φυσίγγια του Νίκου, ένα μεγάλο ποσοστό όπλων, θα είχε τα αποτελέσματα, που ο Νικ επιδίωξε να έχει το φυσιγγι του‼️ θεωρώ...

Φιλε τζονι , τα φυσιγγια του Νικου .....μπορουν τα φτιαξουν ΟΛΟΙ οι ιδιογομωτες....δεν κανω ''μαγικά''
εγω στα φυσιγγια μου.....οποιος βαλει τον κωλο του κατω και ''δουλεψει''....θα βγαλει και φυσεκι...μην
μεγαλοποιουμε τα πραγματα....ενας απλος ιδιογομωτης ειμαι φιλε μου!!! :)
 
Απο τις τουφεκιες που βγαζει πλεονεκτιμα νικο εγω στα εμπορικα το καταλαβενω καλυτερα εχω το πλαγιοκανο

Δεν το ειδα ΠΟΥΘΕΝΑ αυτο το πλεονεκτημα βρε Τολη μου...Δεν ξερω τι κωνο εχει η Α390 Beretta...
αλλα,,,,το Boito με αχρωμιωτη και 76cm καννες....τρεχει απο πισω να την φτασει σε αποδοση....
Τωρα ειναι αρχη βεβαια ακομα....θα κανω και αλλες δοκιμες....για να εχω ασφαλη συμπερασματα....αλλα
αυτο που ειδα σημερα δεν μου αρεσε.......
Εκανα 8 δοκιμες σε στοχο 120Χ85...με 2 διαφορετικα σεταπ....σε 28 γραμμαρια Ν8,5 με Ας πυριτιδα
και Α1 ενα σεταπ του φιλου του ''καστορα'' στο 1.70χ33 -Ν5....Εριξα 5 τουφεκιες με το boito... kαι 3εις
με την A390....Δεν γινεται...να ''εφυγαν'' ολες οι τουφεκιες με το boito...ok εχει μεγαλυτερες ταχυτητες
η μακρια καννη...οπως λεει ο φιλος ο Στελιος....μην φανταστητε τεραστιες διαφορες... στα 15 μετρα ειναι
περιπου η διαφορα....αλλα οι αποτυπωσεις στο χαρτι....εαν πω οτι μου αρεσαν θα ειναι ΨΕΜΑ...
Σε πρωτη φαση....οσοι εχετε αχρωμιωτες.....καλο θα ειναι να εχετε και κανα ντεπον διπλα σας....και
επεται συνεχεια....φοβαμαι......πολυ το φοβαμαι.....μην χρειαστουμε και κανα υπογλωσσιο στην συνεχεια
των δοκιμων.... για τις αχρωμιωτες....
Το αλευρι κανει την διαφορά.....το λεω συνεχεια..... φωναζω......γκραριζω....οποιος θελει ακουει.....
Παλικαρια για ολους τα εγραψα και οχι μονο για τον φιλο τον Τολη...
Οι φωτο ειναι πολλες....ο φιλος ο Αλεξ ειχει προβλημα στο ιντερνετ....το απογευμα ...πρωτα ο θεος...εαν
μπορεσω θα τις βαλω.....
Καλο μεσημερι σε ολους....τα λεμε αργοτερα.... φιλοι μου !!!!! :)
 
Εγώ το μόνο που δηλώνω είναι φανατικός αναγνωστης... Κ δεν ασχολουμαι στην πράξη γιατί κάποια θέματα τα θεωρώ άνευ σημασίας......

Ωστόσο,Εχω ξαναπει ότι οποιος θέλει να ασχοληθεί με την σημερινή βλητικη κλπ ειναι χρήσιμο να έχει φροντίσει να μάθει τι ισχυε κ παλαιοτερα έτσι ώστε να μπορεί να συγκρίνει της διαφορες(κ αν υπαρχουν) σε σχέση με το σήμερα........
Δλδ θεωρώ πως ειναι χρήσιμο να ξέρουμε από που ξεκίνησε η βλητικη κ που έχει.....φτασει......

Μας έλεγε λοιπόν μια φορά κ έναν καιρό ο Συνοδινος........

Πολυ παλαιοτερον, στην εποχη της Μαύρης πυριτιδας, επιβαλλοντο τα μεγάλα μηκη των καννων των παντων τυπου κυνηγετικον όπλων κ τουτο γιατί η καταφλεξις του γεμισματος της μαυρης πυριτιδας, μέχρι της εξόδου της γομωσεως των σκαγιων εκ του στομιου της καννης είναι πληρης κ μη εξέρχονται κόκκοι πυριτιδος κατακαιωμενοι εξωθεν αυτής.
Ειναι παραδεκτον οτι βλήμα η γέμισμα σκαγιων βαλλομεθα δια μακράς καννης 76εκ θα αναπτυσσει μεγαλυτερη μενουσα ταχυτητα, από παρομοια βλήματα κ αυτά τα βάρη μαυρης πυριτιδας, τα οποία θα εβαλλοντο δια κάννης βραχείας των 56εκ.

Σημερα, περαιτερω γενομενα πειραματα από κανονικας συνθήκας κατέδειξαν ότι εις αποστασιν 18,30μ όση περιπου η απόσταση που θα πεταχτει μια μπεκάτσα η ένα ορτυκι η διαφορά χρόνου διαδρομής γεμισματος σκαγιων βληθεντων δια κάννη 76εκ και κάννη 56εκ ειναι μονο 4 χιλιοστά του δευτερολέπτου δηλαδή υπόθεσις ασημαντος κ αμελητέα οι οποία φαίνεται εκ του εξής υπολογισμου:
Εάν σκοπευσομεν με την μικροτεραν κάννη των 56εκ επί πτηνου διανυοντος πτηση με ταχυτητα 90χλμ την ωραν, πρεπει να αυξησωμεν την προσκοπευσην κατά 12 εκατοστόμετρα ήτοι υπόθεσις ασημαντος εν τη πράξη.

Εάν παλι βαλλωμεν με την κάννη των 56εκ εις απόσταση 36,5μ με αυτήν την ταχυτητα του πτηνου η προσκοπευσις πρεπει να είναι περι τα 2,5 εκατοστόμετρα και τουτο για να εμπεση το θήραμα εις το κεντρον του κυκλους των σκαγιων.

Μηκη καννών 65,68,70,71εκ που χρησιμοποιούνται σήμερα δια κυνηγιον εις ανοιχτον αλλά κ κλειστον πεδιον είναι ότι πρεπει.

Έτσι, αποφαίνεται κ απο πειραματα της western cartidges company ότι η 76εκ με σύσφιξη full δυναται να βάλλει ωσαυτως ισχυρως και να δίδει καλας συγκέντρωσης σκαγιων, όπως κ μια κάννη 56εκ σύσφιξης full, εφόσον αι χρησιμοποιουμεναι γομωσεις δι αμφοτερας τας καννας είναι αι αυται.


Προπολεμικως,μεταξυ των όπλων που μου κατασχεν ο κατακτητης είχα κ μια βελγικην browning cal.12 με δυο καννες 60εκ, 70εκ κ η δυο με σύσφιξη full, Σπανίως χρησιμοποιουσα την κάννη των 70εκ κ κυρίως μόνο δια λίμνη, περιστέρια κλπ.
Ήτο αφανταστον τι έκανε το "καννακι" αυτό όπως το είχαν μετονομάσει η παρεα μου τότε εις Πάτρας, από τους οποίους κανεις δεν υπάρχει πλεον.....
 
Σε 2 όμοιες κάνες με διαφορετικό μήκος οι μακρυές κάνες βγάζουν μεγαλύτερες ταχύτητες. Αυτό είναι αδιαμφισβήτητο.

Το θέμα είναι πόσο μεγαλύτερες και αν αυτό είναι πρακτικά ωφέλιμο σε σχέση με τα κυνήγια που κάνει ο καθένας με το όπλο του.
Πχ ένας που κυνηγά μπεκάτσα και ορτύκι το 10% αύξηση στην ταχύτητα δεν του χρησιμεύει.
Σε έναν που κυνηγά παπιά στο όριο ακόμα και το 3% μεγαλύτερη ταχύτητα παίζει ρόλο γιατί η αύξηση της ταχύτητας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ.
Η αύξηση της ενέργειας είναι το ζητούμενο και δεν είναι ανάλογα μεγέθη.
Δηλαδή μια αύξηση κατά 3% στην ταχύτητα σημαίνει 6% στην ενέργεια.
 
Φιλε τζονι , τα φυσιγγια του Νικου .....μπορουν τα φτιαξουν ΟΛΟΙ οι ιδιογομωτες....δεν κανω ''μαγικά''
εγω στα φυσιγγια μου.....οποιος βαλει τον κωλο του κατω και ''δουλεψει''....θα βγαλει και φυσεκι...μην
μεγαλοποιουμε τα πραγματα....ενας απλος ιδιογομωτης ειμαι φιλε μου!!! :)
Σίγουρα ,αλλά στην προκειμένη περίπτωση,τα δικά σου βλέπω ,τα δικά σου σχολιάζω‼️
 
Ε
Σε 2 όμοιες κάνες με διαφορετικό μήκος οι μακρυές κάνες βγάζουν μεγαλύτερες ταχύτητες. Αυτό είναι αδιαμφισβήτητο.

Το θέμα είναι πόσο μεγαλύτερες και αν αυτό είναι πρακτικά ωφέλιμο σε σχέση με τα κυνήγια που κάνει ο καθένας με το όπλο του.
Πχ ένας που κυνηγά μπεκάτσα και ορτύκι το 10% αύξηση στην ταχύτητα δεν του χρησιμεύει.
Σε έναν που κυνηγά παπιά στο όριο ακόμα και το 3% μεγαλύτερη ταχύτητα παίζει ρόλο γιατί η αύξηση της ταχύτητας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ.
Η αύξηση της ενέργειας είναι το ζητούμενο και δεν είναι ανάλογα μεγέθη.
Δηλαδή μια αύξηση κατά 3% στην ταχύτητα σημαίνει 6% στην ενέργεια.
Ειδικά με υπερπροοδευτικες πυριτιδες σε ειδικές συνταγες
 
Στελιο νασαι καλα γιατι με εκανες και ψαχτηκα και πηγα 30 χρονια πισω.Και ναι θυμομουν λαθος η διαφορα ταχυτητας ειναι μικροτερη.Την ερευνα την εκανε ο Borland το 30 οταν παρουσιασε ο Churchill τα κοντοκαννα του(63,5 εκ) και υποστηριζε οτι ειναι εξισου φονικα αλλα πολυ πιο ελαφρια και γρηγορα στην επωμιση απο οποιοδηποτε μακρυκαννο.ΟΙ δοκιμες οπως περιγραφονται απο τον Tomas εγιναν με απλα φυσιγγια ν.6 στα 36,5 μ. και παιρνοντας σαν σημειο αναφορας την κανη 71 εκ αναφερεται ποσοστιαια ο επιρεασμος του μηκους σε ταχυτητα και ενεργεια προσκρουσης.Η κανη λοιπον των 63,5 δινει -2,6% σε ταχυτητα και -5% σε ενεργεια και η κανη 81 εκ δινει 1% σε ταχυτητα και 2,1% σε ενεργεια.Τιμες πραγματικα αμελητεες που δικαιωσαν τελικα τον Churchill.Eγω θυμαμαι παλαιοτερα οταν γινιταν δοκιμες φυσιγγιων στο ΚΥΝΗΓΟΣ και ΦΥΣΗ συχνα οι διαφορες μεσα στο ιδιο κουτι ηταν μεγαλυτερες.
 
Δεν το ειδα ΠΟΥΘΕΝΑ αυτο το πλεονεκτημα βρε Τολη μου...Δεν ξερω τι κωνο εχει η Α390 Beretta...
αλλα,,,,το Boito με αχρωμιωτη και 76cm καννες....τρεχει απο πισω να την φτασει σε αποδοση....
Τωρα ειναι αρχη βεβαια ακομα....θα κανω και αλλες δοκιμες....για να εχω ασφαλη συμπερασματα....αλλα
αυτο που ειδα σημερα δεν μου αρεσε.......
Εκανα 8 δοκιμες σε στοχο 120Χ85...με 2 διαφορετικα σεταπ....σε 28 γραμμαρια Ν8,5 με Ας πυριτιδα
και Α1 ενα σεταπ του φιλου του ''καστορα'' στο 1.70χ33 -Ν5....Εριξα 5 τουφεκιες με το boito... kαι 3εις
με την A390....Δεν γινεται...να ''εφυγαν'' ολες οι τουφεκιες με το boito...ok εχει μεγαλυτερες ταχυτητες
η μακρια καννη...οπως λεει ο φιλος ο Στελιος....μην φανταστητε τεραστιες διαφορες... στα 15 μετρα ειναι
περιπου η διαφορα....αλλα οι αποτυπωσεις στο χαρτι....εαν πω οτι μου αρεσαν θα ειναι ΨΕΜΑ...
Σε πρωτη φαση....οσοι εχετε αχρωμιωτες.....καλο θα ειναι να εχετε και κανα ντεπον διπλα σας....και
επεται συνεχεια....φοβαμαι......πολυ το φοβαμαι.....μην χρειαστουμε και κανα υπογλωσσιο στην συνεχεια
των δοκιμων.... για τις αχρωμιωτες....
Το αλευρι κανει την διαφορά.....το λεω συνεχεια..... φωναζω......γκραριζω....οποιος θελει ακουει.....
Παλικαρια για ολους τα εγραψα και οχι μονο για τον φιλο τον Τολη...
Οι φωτο ειναι πολλες....ο φιλος ο Αλεξ ειχει προβλημα στο ιντερνετ....το απογευμα ...πρωτα ο θεος...εαν
μπορεσω θα τις βαλω.....
Καλο μεσημερι σε ολους....τα λεμε αργοτερα.... φιλοι μου !!!!! :)
Το σεταπ του φίλου"κάστορα" που δοκίμασες πως σου φάνηκε????? Τι συγκέντρωση έδωσε????
 
5 τοις εκατό εγώ δεν τον θεωρώ αμελητέο.Δηλ.380 με τα 400 η400 με 420 είναι αμελητέο;
Δημητρη παντα αναρωτιομουνα αν υπαρχει ουσιαστικη διαφορα μεταξυ ενος φυσιγγιου με αρχικη 395-400 και ενος 420.Με δεδομενο οπως λεει η φυσικη οτι το γρηγοροτερο εχει μεγαλυτερη επιβραδυνση τελικα στα 30-35μ. ποση θα ειναι η διαφορα τους?Γιατι αν η διαφορα ειναι 1,2,3,μ. τρωμε μεγαλο παπα.Το λεω με πραγματικη απορια οποιος συναδελφος ειναι φυσικος και μπορει να με διαφωτηση ειμαι υποχρεος
 
Στελιο νασαι καλα γιατι με εκανες και ψαχτηκα και πηγα 30 χρονια πισω.Και ναι θυμομουν λαθος η διαφορα ταχυτητας ειναι μικροτερη.Την ερευνα την εκανε ο Borland το 30 οταν παρουσιασε ο Churchill τα κοντοκαννα του(63,5 εκ) και υποστηριζε οτι ειναι εξισου φονικα αλλα πολυ πιο ελαφρια και γρηγορα στην επωμιση απο οποιοδηποτε μακρυκαννο.ΟΙ δοκιμες οπως περιγραφονται απο τον Tomas εγιναν με απλα φυσιγγια ν.6 στα 36,5 μ. και παιρνοντας σαν σημειο αναφορας την κανη 71 εκ αναφερεται ποσοστιαια ο επιρεασμος του μηκους σε ταχυτητα και ενεργεια προσκρουσης.Η κανη λοιπον των 63,5 δινει -2,6% σε ταχυτητα και -5% σε ενεργεια και η κανη 81 εκ δινει 1% σε ταχυτητα και 2,1% σε ενεργεια.Τιμες πραγματικα αμελητεες που δικαιωσαν τελικα τον Churchill.Eγω θυμαμαι παλαιοτερα οταν γινιταν δοκιμες φυσιγγιων στο ΚΥΝΗΓΟΣ και ΦΥΣΗ συχνα οι διαφορες μεσα στο ιδιο κουτι ηταν μεγαλυτερες.
Είναι αλήθεια πως δεν έχω διαβάσει κανέναν αρθρογράφο(και τους έχω διαβάσει όλους) που να επιμενει ότι πρεπει να χρησιμοποιουμε καννες πχ 76εκ στο καρτέρι μόνο κ μονο γιατί μας δίνουν μεγαλύτερες ταχυτητες η δυναμη από ότι πχ μια κάννη των 66εκ...
Μας λένε ότι αυτό προτεινεται γιατί η μακρυτερη κάννη παρουσιαζει καλυτερη σκοπευτικη γραμμή στις(μακρινές) βολές του καρτεριου κ αυτό νομίζω είναι κάτι που δεν το αμφισβητεί κανένας μας......

Ουτε και νομίζω πχ ένας που κυνηγάει μπεκάτσα κ φασσα κ έχει δυο όπλα των 66 κ 76εκ να πηγαίνει στην φασσα με τα 66εκ κ στην μπεκάτσα με τα 76εκ......

Το ερώτημα όμως είναι τι γίνεται αν αυτός που κυνηγάει μπεκάτσα κ φασσα διαθέτει μόνο ένα όπλο με κάννη 66εκ?

Κατά ποσο μειονεκτει η καννη του σε σχέση με αυτον που την κυνηγάει την φασσα με μακρυτερη κάννη 71,76εκ,η κ 81εκ μιας που τώρα τελευταία ακουγεται συχνά πυκνα κ αυτό το μηκος?

Είναι όντως τόσο τραγική η κατάσταση απο άποψη διατρησης-διεισδυσης στις οριακές βολες(δεν μιλάμε για τσίχλα, γιατί εκεί δεν νομίζω να απασχολεί κανέναν)
Ώστε να τον κάνει να ψάξει κ να βρει μια μακρυτερη κάννη μόνο για αυτό τον λογο?

Η όπως κ παντου έτσι κ εδώ αυτό που μετράει είναι η σκοπευτικη δεινότητα?
(που σε αυτή την περιπτωση η μακριά κάννη μας βοηθάει καλυτερα στο να "πετυχουμε" τον "μακρινό" μας στόχο.......)
 
Last edited:
Είναι αλήθεια πως δεν έχω διαβάσει κανέναν από αρθρογράφο(και τους έχω διαβάσει όλους) που να επιμενει ότι πρεπει να χρησιμοποιουμε καννες πχ 76εκ στο καρτέρι μόνο κ μονο γιατί μας δίνουν μεγαλύτερες ταχυτητες η δυναμη από ότι πχ μια κάννη των 66εκ...
Μας λένε ότι αυτό προτεινεται γιατί η μακρυτερη κάννη παρουσιαζει καλυτερη σκοπευτικη γραμμή στις(μακρινές) βολές του καρτεριου κ αυτό νομίζω είναι κάτι που δεν το αμφισβητεί κανένας μας......

Ουτε και νομίζω πχ ένας που κυνηγάει μπεκάτσα κ φασσα κ έχει δυο όπλα των 66 κ 76εκ να πηγαίνει στην φασσα με τα 66εκ κ στην μπεκάτσα με τα 76εκ......

Το ερώτημα όμως είναι τι γίνεται αν αυτός που κυνηγάει μπεκάτσα κ φασσα διαθέτει μόνο ένα όπλο με κάννη 66εκ?

Κατά ποσο μειονεκτει η καννη του σε σχέση με αυτον που την κυνηγάει την φασσα με μακρυτερη κάννη 71,76εκ,η κ 81εκ μιας που τώρα τελευταία ακουγεται συχνά πυκνα κ αυτό το μηκος?

Είναι όντως τόσο τραγική η κατάσταση απο άποψη διατρησης-διεισδυσης στις οριακές βολες(δεν μιλάμε για τσίχλα, γιατί εκεί δεν νομίζω να απασχολεί κανέναν)
Ώστε να τον κάνει να ψάξει κ να βρει μια μακρυτερη κάννη μόνο για αυτό τον λογο?

Η όπως κ παντου έτσι κ εδώ αυτό που μετράει είναι η σκοπευτικη δεινότητα?
Ετσι οπως το λες συνονοματε.Προφανως αυτα τα ερωτηματα απαντησαν πριν απο 90 και βαλε χρονια.Εμεις τις περισσοτερες φορες απλα ανασκαλευουμε.Καπου αναφερθηκε πριν οτι τα μακρυα διναν μεγαλυτερες ταχυτητες γι αυτο και το εγραψα.
 
Το σεταπ του φίλου"κάστορα" που δοκίμασες πως σου φάνηκε????? Τι συγκέντρωση έδωσε????

Το σεταπ εβγαλε με Α 390 Beretta V1,5-406m/s και το boito V1,5-417m/s...
Συγκεντρωση στα 40 μετρα με φουλ στοκ μαμα της beretta σε κυκλο 76 εκατοστων εδωσε 60%
δλδ απο τα 234 σκαγια γομωσης τα 140 εντος κυκλου. 234-140 = 60% ΔΕΝ μου αρεσε...
Το σεταπ A1 - CX2000-1,70X33-Z2M21-N5-68,4-57,6.....Θα το τροποποιουσα και θα το εκανα
Ζεστο καιρο 686 - κρυο CX2000 -1,75X33+1,2 αλευρι.. και θα ειχα ενα 70% ''γεματο'' στα ιδια μετρα
Βαγγελη.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top