Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το ίδιο σεταπ μπωρεις να το κάνεις και με σκάγια ν5 και νο2 ποιο κάτω δεν το έχω δοκιμάσει

Οτι θελεις κανουμε Τεο.....και στον καριολη τον διαολο ( εξω και μακρια απο εδω )βαζουμε πεταλα...

Αυριο θα το δοκιμασω με Ν5 + Ν2....

Πρωτα ο θεος .......φιλε!!
 
Νίκο καταπληκτικα τα εργα σου και πολυ βοηθητικα όσα μας δείχνουν , σε ευχαριστουμε.
Ηρθε νομιζω η ωρα αφου απεκτησες το sp, να βαλεις φωτια στο φορουμ.
Αιτουμαι ;) :rolleyes::)
1) διερευνηση αν υπαρχει απωλεια ταχυτητας μεταξυ σταθερης και κανης αεριων
2) διερευνηση αν υπαρχει απωλεια ταχυτητας με 70 φυσιγγι σε 76 θαλαμη

κι ολα αυτα γιατι φαινεται οτι μπορεις να φτιαξεις 20 ΟΛΟΙΔΙΑ φυσιγγια με αποκλειση 5-7 m/s
 
Νικο και κατι για την Tecna που μπορει και να το εχω ξαναπει. Καπου το 2000 πανω κατω επεσαν στα χερια μου το coturnish kai to percorso της NSI. Δεν ηξερα απο μπαρουτες ουτε ειχα ασχοληθει ποτε τι ειχαν μεσα. Τοτε ημουνα νεος και απλα κυνηγαγα :);) . Τι κρυο καιζεστη και υγρασια;; , αυτα τα φυσιγγια εκαναν για ολα και παντου, αυτο ηθελα τοτε , δεν σκοτιζα το κεφαλι μου με αυτα, ουτε καν θα διαβαζα τις αναρτησεις με τις δοκιμες που ανεβαζεις τωρα. Βουνο, βουνο, βουνο. Με το coturnish κυνηγουσα ορεινη στους 0 και τσουκαρ στα νησια με 20+, το ιδιο και τη φασσα και λαγο με το percorso.
Kai θελω να καταληξω, το πλεονεκτιμα της tecna δεν ειναι μονο προς τις χαμηλες θερμ, αλλα η σταθεροτητα σε ολο το φασμα που εγω κυνηγουσα , -5 εως +25
 
Εχω και μια ακομα δοκιμη στα ιδια μετρα....ριγμενο το φυσιγγιο το ποζε το Boito.....ΡΕΛΙ στα 50 μετρα
θα δεις....και θα μου πεις.....Με ΤΕΚΝΑ και αυτη η δοκιμη....και το στησιμο του ΤΕΟ....κατω Ν4 και απο
πανω Ν1.....Με την ιδια σχεδον ταχυτητα.....και πολυ καλη αποτυπωση για ρελι στα τοσα μετρα !!!
ΦΩΤΟ θα μπουν αργοτερα..... :)
Με κάθε δοκιμή σου αποδεικνύεις όλο και περισσότερο ότι δεν σκοτώνει το όνομα του όπλου, οι αυλοί, οι κώνοι και το κακό συναπάντημα αλλά μόνο τα φυσίγγια.
 
ΥΓ. Το Boito εχει σκληρες σκανδαλες,,,,εκει οφειλεται το μη κεντρο της τουφεκιας...το οπλο δεν το εχω
συνηθησει....επαιρνα βαθια ανασα....για να ριξω.... ;)
Δεν είμαι από αυτους που μπορουν να κρινουν μια τουφέκια στο χαρτί γιατί δεν έχω ασχοληθει ποτε με αυτό.....

Θα τολμήσω ομως να πω κάτι......

Από ότι βλεπω(μπορεί να είμαι κ λάθος)
η τουφεκια του boito φαίνεται να έχει "φυγει" προς τα δεξιά σε σχέση με το σημείο σκοπευσης......
Η σκληρές σκανδαλες έχουν την τάση να
Χαμηλώνουν την τουφέκια,κ μάλιστα αρκετά κάτω από το σημείο σκοπευσης...
(Αν δεν το έβλεπα αυτό με την πρωτη σκανδάλη που ήταν "πετρα" ενός manufrarce pionner δεν θα το πιστευα.... Η πίσω σκανδάλη ήταν μια χαρά κ η τουφεκια πηγε όπου έπρεπε... )


Νομίζω πως επειδή ήταν κ η πρώτη τουφέκια με αυτό το όπλο κ για τον λόγο αυτό ίσως να ήσουν κ στην "τσίτα" εκείνη την στιγμη κ να σου έφυγε καπως η βολη...
Καλο ειναι να επαναληφθεί αρκετές φορές ακόμα κ με το όπλο σε σταθερό σημείο...

Βέβαια έχω ακουσει ότι τα boito έχουν σκληρές σκανδαλες...Αλλα αν ισχυει κ κυρίως κατά πόσο είναι σκληρές δεν το ξερω.....

Ο Νικητοπουλος είχε πει εναν τροπο για να το διαπιστώσουμε αυτο...
(Νομίζω ότι αυτό μπορουμε να το δουμε κ σε μια πολυ μεγάλη επιφάνεια αλλά αυτό είναι κάπως δυσκολο να βρεθει...)

Θα χρειαστει να ρίξουμε 4 φυσίγγια ως εξης:

1) Περνουμε δυο ιδιους κ μεγάλους ντενεκεδες λαδιου κ βάζουμε τον έναν πανω στον άλλον..

2) κατόπιν με μαρκαδόρο αριθμουμε κ τις τέσσερις πλευρες τους...
Δηλαδη 1 πανω- 1 κάτω, 2 πανω -2 κάτω κ.ο.κ....

3) Σε όλες τις πλευρες του πανω ντενεκε κ στην μέση βαζουμε ένα Χ με κίτρινη μονωτική ταινία...

4) ρίχνουμε από τα 35μ την πρωτη μας βολή..
Και ακολουθως "στριβουμε" μαζί κ τους δυο ντενεκεδες κάθε φορά ώστε να πυροβολησουμε κ τις υπολοιπες πλευρες..


5) ελέγχουμε τους ντενεκεδες κ κοιτάμε που πηγαν οι περισσοτερες τουφεκιες μας, στον πανω η στον κάτω ντενεκέ...
Αν οι 3 απο τις 4 τουφεκιες έχουν παει στον κάτω ντενεκέ τότε το όπλο μας χαμηλοτουφεκαει λόγο σκανδαλης...
 
Νίκο καταπληκτικα τα εργα σου και πολυ βοηθητικα όσα μας δείχνουν , σε ευχαριστουμε.
Ηρθε νομιζω η ωρα αφου απεκτησες το sp, να βαλεις φωτια στο φορουμ.
Αιτουμαι ;) :rolleyes::)
1) διερευνηση αν υπαρχει απωλεια ταχυτητας μεταξυ σταθερης και κανης αεριων
2) διερευνηση αν υπαρχει απωλεια ταχυτητας με 70 φυσιγγι σε 76 θαλαμη

κι ολα αυτα γιατι φαινεται οτι μπορεις να φτιαξεις 20 ΟΛΟΙΔΙΑ φυσιγγια με αποκλειση 5-7 m/s
ναι θα ειχε μεγαλο ενδιαφερον αυτο, να εχουμε πραγματικες δοκιμες με αξιοπιστία σαν φορουμ
 
Νίκο καταπληκτικα τα εργα σου και πολυ βοηθητικα όσα μας δείχνουν , σε ευχαριστουμε.
Ηρθε νομιζω η ωρα αφου απεκτησες το sp, να βαλεις φωτια στο φορουμ.
Αιτουμαι ;) :rolleyes::)
1) διερευνηση αν υπαρχει απωλεια ταχυτητας μεταξυ σταθερης και κανης αεριων
2) διερευνηση αν υπαρχει απωλεια ταχυτητας με 70 φυσιγγι σε 76 θαλαμη

κι ολα αυτα γιατι φαινεται οτι μπορεις να φτιαξεις 20 ΟΛΟΙΔΙΑ φυσιγγια με αποκλειση 5-7 m/s

Νικο και κατι για την Tecna που μπορει και να το εχω ξαναπει. Καπου το 2000 πανω κατω επεσαν στα χερια μου το coturnish kai to percorso της NSI. Δεν ηξερα απο μπαρουτες ουτε ειχα ασχοληθει ποτε τι ειχαν μεσα. Τοτε ημουνα νεος και απλα κυνηγαγα :);) . Τι κρυο καιζεστη και υγρασια;; , αυτα τα φυσιγγια εκαναν για ολα και παντου, αυτο ηθελα τοτε , δεν σκοτιζα το κεφαλι μου με αυτα, ουτε καν θα διαβαζα τις αναρτησεις με τις δοκιμες που ανεβαζεις τωρα. Βουνο, βουνο, βουνο. Με το coturnish κυνηγουσα ορεινη στους 0 και τσουκαρ στα νησια με 20+, το ιδιο και τη φασσα και λαγο με το percorso.
Kai θελω να καταληξω, το πλεονεκτιμα της tecna δεν ειναι μονο προς τις χαμηλες θερμ, αλλα η σταθεροτητα σε ολο το φασμα που εγω κυνηγουσα , -5 εως +25

Κωστα μου ...να πω ευθεως....μια απο μεγαλυτερες ΜΑΛΑΚΙΕΣ που εχω κανει....ειναι που αργησα να
πιασω την ΤΕΚΝΑ στα χερια μου....Μεγα λαθος μου....παρασυρθηκα απο τα γραφομενα καποιων για
μη σταθερα ΛΟΤ....Ειμαι απαραδεκτος.....λες και ημουν ''καστανάς'' ( τους συμπαθω )και δεν θα μπορουσα
να βρω την τουφεκια....Καλιο αργα παρα ποτε λεει ο λαος μας...Ειναι πολυ αξιολογη πυριτιδα...
Τωρα οσον αφορα τις δοκιμες ΟΛΑ θα τα δουμε....Αυτο που πρεπει να ξερετε...και Α390 και το Boito
εχουν την ιδια θαλαμη....και δυο ειναι magnum ...to Boito 76cm καννες αχρωμιωτες και Α390 66cm
καννη με χρωμιο....αλλα τα δυο την ιδια συσφιξη στο φουλ τσοκ....
Αυριο θα δοκιμασω στα 40 μετρα με φουλ τσοκ 28 γραμμαρια με Ν8,5 σκαγια με αλευρι και χωρις
αλευρι και με τα δυο οπλα,,,,Θα ριξω απο 3 τουφεκιες σε καθε οπλο...δεν γινεται να μου ''φυγουν''
ολες με το ποζε....και αν μου φυγουν...,θα συνεχισω να ριχνω μεχρι να βρω κεντρο ( ;) )......Το
δικο μου θα περασει....και θα εχουμε εικονα....Το σεταπ ειναι ιδιο....και θα εχει σταθεροτητα...γι'αυτο
ειμαι σιγουρος.....αλλωστε το δειξουν οι ταχυτητες... Πρωτα ο θεος....εαν ειναι ΜΥΘΟΣ οτι οι αχρωμιωτες
βγαζουν καλυτερες τουφεκιες.....αυτο το μαθουμε....ΟΧΙ αυριο....αλλα θα το μαθουμε....οι δοκιμες θα
συνεχιστουν....υγεια να εχουμε φιλε μου!!!:)
 
Last edited:
Κωστα μου ...να πω ευθεως....μια απο μεγαλυτερες ΜΑΛΑΚΙΕΣ που εχω κανει....ειναι που αργησα να
πιασω την ΤΕΚΝΑ στα χερια μου....Μεγα λαθος μου....παρασυρθηκα απο τα γραφομενα καποιων για
μη σταθερα ΛΟΤ....Ειμαι απαραδεκτος.....λες και ημουν ''καστανάς'' ( τους συμπαθω )και δεν θα μπορουσα
να βρω την τουφεκια....Καλιο αργα παρα ποτε λεει ο λαος μας...Ειναι πολυ αξιολογη πυριτιδα...
Τωρα οσον αφορα τις δοκιμες ΟΛΑ θα τα δουμε....Αυτο που πρεπει να ξερετε...και Α390 και το Boito
εχουν την ιδια θαλαμη....και δυο ειναι magnum ...to Boito 76cm καννες αχρωμιωτες και Α390 66cm
καννη....αλλα τα δυο την ιδια συσφιξη στο φουλ τσοκ....
Αυριο θα δοκιμασω στα 40 μετρα με φουλ τσοκ 28 γραμμαρια με Ν8,5 σκαγια με αλευρι και χωρις
αλευρι και με τα δυο οπλα,,,,Θα ριξω απο 3 τουφεκιες σε καθε οπλο...δεν γινεται να μου ''φυγουν''
ολες με το ποζε....και αν μου φυγουν...,θα συνεχισω να ριχνω μεχρι να βρω κεντρο ( ;) )......Το
δικο μου θα περασει....και θα εχουμε εικονα....Το σεταπ ειναι ιδιο....και θα εχει σταθεροτητα...γι'αυτο
ειμαι σιγουρος.....αλλωστε το δειξουν οι ταχυτητες... Πρωτα ο θεος....εαν ειναι ΜΥΘΟΣ οτι οι αχρωμιωτες
βγαζουν καλυτερες τουφεκιες.....αυτο το μαθουμε....ΟΧΙ αυριο....αλλα θα το μαθουμε....οι δοκιμες θα
συνεχιστουν....υγεια να εχουμε φιλε μου!!!:)
Αναμένουμε!!
 
Δεν είμαι από αυτους που μπορουν να κρινουν μια τουφέκια στο χαρτί γιατί δεν έχω ασχοληθει ποτε με αυτό.....

Θα τολμήσω ομως να πω κάτι......

Από ότι βλεπω(μπορεί να είμαι κ λάθος)
η τουφεκια του boito φαίνεται να έχει "φυγει" προς τα δεξιά σε σχέση με το σημείο σκοπευσης......
Η σκληρές σκανδαλες έχουν την τάση να
Χαμηλώνουν την τουφέκια,κ μάλιστα αρκετά κάτω από το σημείο σκοπευσης...
(Αν δεν το έβλεπα αυτό με την πρωτη σκανδάλη που ήταν "πετρα" ενός manufrarce pionner δεν θα το πιστευα.... Η πίσω σκανδάλη ήταν μια χαρά κ η τουφεκια πηγε όπου έπρεπε... )


Νομίζω πως επειδή ήταν κ η πρώτη τουφέκια με αυτό το όπλο κ για τον λόγο αυτό ίσως να ήσουν κ στην "τσίτα" εκείνη την στιγμη κ να σου έφυγε καπως η βολη...
Καλο ειναι να επαναληφθεί αρκετές φορές ακόμα κ με το όπλο σε σταθερό σημείο...

Βέβαια έχω ακουσει ότι τα boito έχουν σκληρές σκανδαλες...Αλλα αν ισχυει κ κυρίως κατά πόσο είναι σκληρές δεν το ξερω.....

Ο Νικητοπουλος είχε πει εναν τροπο για να το διαπιστώσουμε αυτο...
(Νομίζω ότι αυτό μπορουμε να το δουμε κ σε μια πολυ μεγάλη επιφάνεια αλλά αυτό είναι κάπως δυσκολο να βρεθει...)

Θα χρειαστει να ρίξουμε 4 φυσίγγια ως εξης:

1) Περνουμε δυο ιδιους κ μεγάλους ντενεκεδες λαδιου κ βάζουμε τον έναν πανω στον άλλον..

2) κατόπιν με μαρκαδόρο αριθμουμε κ τις τέσσερις πλευρες τους...
Δηλαδη 1 πανω- 1 κάτω, 2 πανω -2 κάτω κ.ο.κ....

3) Σε όλες τις πλευρες του πανω ντενεκε κ στην μέση βαζουμε ένα Χ με κίτρινη μονωτική ταινία...

4) ρίχνουμε από τα 35μ την πρωτη μας βολή..
Και ακολουθως "στριβουμε" μαζί κ τους δυο ντενεκεδες κάθε φορά ώστε να πυροβολησουμε κ τις υπολοιπες πλευρες..


5) ελέγχουμε τους ντενεκεδες κ κοιτάμε που πηγαν οι περισσοτερες τουφεκιες μας, στον πανω η στον κάτω ντενεκέ...
Αν οι 3 απο τις 4 τουφεκιες έχουν παει στον κάτω ντενεκέ τότε το όπλο μας χαμηλοτουφεκαει λόγο σκανδαλης...

Τασο μου.....χαρτι φιλε....και βιβλιο για διατρηση + ταχυτητες....πιστευω οτι ειμαστε οκ....
Που να τρεχω για ντενεκεδες βρε φιλε!!!:)
Το χαρτι εχει επιφανεια....βαζω στο κεντρο σημαδι...και ξερω που σημαδευω...ειναι ποιο ευκολο
για μενα το χαρτι.....παρα ο ντενεκες....Στον ντενεκε δεν εχεις ολοκληρωμενη εικονα...φιλε!!;)
 
Τασο μου.....χαρτι φιλε....και βιβλιο για διατρηση + ταχυτητες....πιστευω οτι ειμαστε οκ....
Που να τρεχω για ντενεκεδες βρε φιλε!!!:)
Το χαρτι εχει επιφανεια....βαζω στο κεντρο σημαδι...και ξερω που σημαδευω...ειναι ποιο ευκολο
για μενα το χαρτι.....παρα ο ντενεκες....Στον ντενεκε δεν εχεις ολοκληρωμενη εικονα...φιλε!!;)
Αν η επιφάνεια είναι αρκετα μεγάλη μπορείς να το δεις....
Δεν μας ενδιαφέρει να δουμε όλη την τουφέκια αλλά το πανω - κάτω....
το ανέφερα γιατί ο συγκεκριμένος που το προτεινε δεν ήταν καθόλου τυχαίος, με πολλες χιλιάδες τουφεκιες σε χαρτονια οπότε ίσως να ειχε κ κάποιο λόγο που δεν προτεινε αυτη την τεχνικη...
 
Last edited:
Αν η επιφάνεια είναι αρκετα μεγάλη μπορείς να το δεις....
Δεν μας ενδιαφέρει να δουμε όλη την τουφέκια αλλά το πανω - κάτω....
το ανέφερα γιατί ο συγκεκριμένος που το προτεινε δεν ήταν καθόλου τυχαίος, με πολλες χιλιάδες τουφεκιες σε χαρτονια οπότε ίσως να ειχε κ κάποιο λόγο που δεν προτεινε αυτό το μέσο......

Αυτο λεω....αλλο 120χ85 που ειναι το χαρτι ( ο στοχος που βαζω ) και αλλο ο ντενεκες.....σιγουρα δεν εχουν
την ιδια επιφανεια...
Δεν ειπα οτι ειναι τυχαιος ο ανθρωπος......απλα εμενα με βολευει το χαρτι φιλε.
Το πανω κατω...το βλεπω γιατι βαζω σημαδι στο κεντρο του στοχου με μαρκαδορο.
 
Κωστα μου ...να πω ευθεως....μια απο μεγαλυτερες ΜΑΛΑΚΙΕΣ που εχω κανει....ειναι που αργησα να
πιασω την ΤΕΚΝΑ στα χερια μου....Μεγα λαθος μου....παρασυρθηκα απο τα γραφομενα καποιων για
μη σταθερα ΛΟΤ....Ειμαι απαραδεκτος.....λες και ημουν ''καστανάς'' ( τους συμπαθω )και δεν θα μπορουσα
να βρω την τουφεκια....Καλιο αργα παρα ποτε λεει ο λαος μας...Ειναι πολυ αξιολογη πυριτιδα...
Τωρα οσον αφορα τις δοκιμες ΟΛΑ θα τα δουμε....Αυτο που πρεπει να ξερετε...και Α390 και το Boito
εχουν την ιδια θαλαμη....και δυο ειναι magnum ...to Boito 76cm καννες αχρωμιωτες και Α390 66cm
καννη....αλλα τα δυο την ιδια συσφιξη στο φουλ τσοκ....
Αυριο θα δοκιμασω στα 40 μετρα με φουλ τσοκ 28 γραμμαρια με Ν8,5 σκαγια με αλευρι και χωρις
αλευρι και με τα δυο οπλα,,,,Θα ριξω απο 3 τουφεκιες σε καθε οπλο...δεν γινεται να μου ''φυγουν''
ολες με το ποζε....και αν μου φυγουν...,θα συνεχισω να ριχνω μεχρι να βρω κεντρο ( ;) )......Το
δικο μου θα περασει....και θα εχουμε εικονα....Το σεταπ ειναι ιδιο....και θα εχει σταθεροτητα...γι'αυτο
ειμαι σιγουρος.....αλλωστε το δειξουν οι ταχυτητες... Πρωτα ο θεος....εαν ειναι ΜΥΘΟΣ οτι οι αχρωμιωτες
βγαζουν καλυτερες τουφεκιες.....αυτο το μαθουμε....ΟΧΙ αυριο....αλλα θα το μαθουμε....οι δοκιμες θα
συνεχιστουν....υγεια να εχουμε φιλε μου!!!:)

Πάντως το 66cm και 76cm δεν έδειξε διαφορά σε ταχύτητες. Ενδιαφέρον ...
Όπως τις κοιτάζω τις τουφεκιές προτιμώ της Α390. Φυσικά δεν βγαίνει συμπέρασμα με 1 τουφεκιά.

Η τεκνα θεωρείται προοδευτική υπερπροοδευτική ή κάτι άλλο;

Αν έχεις συνηθίσει μαλακή σκανδάλη είναι λογικό να σου φύγει στα 50μ.
Αν είμασταν πιο κοντα θα είχες άλλα 2 όπλα δοκιμών μια 1187 και μια Μ2 και οι 2 σε 71εκ :)
Θα σου τα άφηνα μέχρι Σεπτέμβριο... :)
 
Πάντως το 66cm και 76cm δεν έδειξε διαφορά. Ενδιαφέρον ...
Όπως τις κοιτάζω τις τουφεκιές προτιμώ της Α390. Φυσικά δεν βγαίνει συμπέρασμα με 1 τουφεκιά.

Η τεκνα θεωρείται προοδευτική υπερπροοδευτική ή κάτι άλλο;

Αν έχεις συνηθίσει μαλακή σκανδάλη είναι λογικό να σου φύγει στα 50μ.
Αν είμασταν πιο κοντα θα είχες άλλα 2 όπλα δοκιμών μια 1187 και μια Μ2 και οι 2 σε 71εκ :)
Θα σου τα άφηνα μέχρι Σεπτέμβριο... :)
Προοδευτική...διπλής βασης
 
Πάντως το 66cm και 76cm δεν έδειξε διαφορά σε ταχύτητες. Ενδιαφέρον ...
Όπως τις κοιτάζω τις τουφεκιές προτιμώ της Α390. Φυσικά δεν βγαίνει συμπέρασμα με 1 τουφεκιά.

Η τεκνα θεωρείται προοδευτική υπερπροοδευτική ή κάτι άλλο;

Αν έχεις συνηθίσει μαλακή σκανδάλη είναι λογικό να σου φύγει στα 50μ.
Αν είμασταν πιο κοντα θα είχες άλλα 2 όπλα δοκιμών μια 1187 και μια Μ2 και οι 2 σε 71εκ :)
Θα σου τα άφηνα μέχρι Σεπτέμβριο... :)

Μην βγαζεις ακομα συμπερασμα....εχουμε ''δρομο'' μπροστα μας....οσον αφορα το μηκος της καννης
δεν ξερω....και μιλαω γενικα για ολες ..απο 60 -61- μεχρι εκει που τελειωνουν 80 -81 που τελειωνουν
δεν ξερω.....
Θα ερθει και η ''ωρα'' του μηκους της καννης....Εχω μια χραπα με 52 εκατοστα καννη....οταν ερθει
η ''ωρα''....θα κανω συγκριτικες δοκιμες και με αυτην....και νομιζω οτι θα γελασει και το παρδαλο κατσικι!!! ;) :)
 
Last edited:
Πάντως το 66cm και 76cm δεν έδειξε διαφορά σε ταχύτητες. Ενδιαφέρον
Έδειξε ! Πώς δεν έδειξε ;;; 418 - 422 ... Αν και είναι νωρίς για ασφαλές συμπέρασμα, όπως λέει κι ο Νίκος, με δυο μόνο φυσίγγια ...
Αλλά, τι διαφορά περίμενες από 10 παραπάνω cm κάννης;;; Εγώ κάπου εκεί τη φαντάζομαι τη διαφορά, στα 5+/_κάτι, m/s ...
 
Με κάθε δοκιμή σου αποδεικνύεις όλο και περισσότερο ότι δεν σκοτώνει το όνομα του όπλου, οι αυλοί, οι κώνοι και το κακό συναπάντημα αλλά μόνο τα φυσίγγια.
Σωστο ειναι , αλλα θα το διατυπωνα ως εξης : "δεν σκοτώνει το όνομα του όπλου, οι αυλοί, οι κώνοι και το κακό συναπάντημα αλλά " ο συνδυασμος αυτων που εχεις , με φυσιγγι που μπορει να φτιαχτει για να τους ταιριαζει.
Εγω ειμαι χρονια πεπεισμενος οτι και για το χειροτερο οπλο -κανη μπορει να φτιαχτει φυσιγγι που να φερει το τελικο αποτελεσμα σε αξιοπρεπες επιπεδο.
Ουσιαστικα προκειται για το μεγαλυτερο προβλημα των εταιριων φυσιγγιων , που πρεπει να φτιαξουν 5-10 τυπους που να ταιριαξουν σε οσο το δυνατον μεγαλυτερο ποσοστο των οπλων των κυνηγων. Σχετικα με αυτο ειχε μιλησει παλιοτερα ο Βλαχοπουλος της Lambro και ο Στοκας.
 
Σωστο ειναι , αλλα θα το διατυπωνα ως εξης : "δεν σκοτώνει το όνομα του όπλου, οι αυλοί, οι κώνοι και το κακό συναπάντημα αλλά " ο συνδυασμος αυτων που εχεις , με φυσιγγι που μπορει να φτιαχτει για να τους ταιριαζει.
Εγω ειμαι χρονια πεπεισμενος οτι και για το χειροτερο οπλο -κανη μπορει να φτιαχτει φυσιγγι που να φερει το τελικο αποτελεσμα σε αξιοπρεπες επιπεδο.
Ουσιαστικα προκειται για το μεγαλυτερο προβλημα των εταιριων φυσιγγιων , που πρεπει να φτιαξουν 5-10 τυπους που να ταιριαξουν σε οσο το δυνατον μεγαλυτερο ποσοστο των οπλων των κυνηγων. Σχετικα με αυτο ειχε μιλησει παλιοτερα ο Βλαχοπουλος της Lambro και ο Στοκας.
Θα το άλλαζα ως εξής

Το μεγαλύτερο πρόβλημα των εταιριών είναι να φτιάξουν ΦΘΗΝΟ και καλό φυσίγγι, δηλαδή φυσίγγι που θα τους αφήνει μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους.
Την σταθερή συνταγή την ξεχνάμε για την ώρα :)
Το καλό φυσίγγι είναι καλό με όλα τα όπλα ή με την συντριπτική πλειοψηφία τους.
Το ΦΘΗΝΟ και ΚΑΛΟ είναι το πρόβλημα.

Μπορεί να κάνω και λάθος.
 
Last edited:
Έδειξε ! Πώς δεν έδειξε ;;; 418 - 422 ... Αν και είναι νωρίς για ασφαλές συμπέρασμα, όπως λέει κι ο Νίκος, με δυο μόνο φυσίγγια ...
Αλλά, τι διαφορά περίμενες από 10 παραπάνω cm κάννης;;; Εγώ κάπου εκεί τη φαντάζομαι τη διαφορά, στα 5+/_κάτι, m/s ...
Στελιο εχει 2-3 δεκαετιες που το διαβασα και μπορει να το θυμαμαι λαθος αλλα νομιζω ο Γκαφ Τομας στο βιβλιο του ελεγε οτι οι 10 ποντοι διαφορα στο μηκος δειναν 5% διαφορα στην ταχυτητα (που την θεωρουσε πρακτικα αμελητεα) το ιδιο υποστηριζε και ο Τσωρτσιλ για τα κοντοκανα του.
 
Θα το άλλαζα ως εξής

Το μεγαλύτερο πρόβλημα των εταιριών είναι να φτιάξουν ΦΘΗΝΟ και καλό φυσίγγι, δηλαδή φυσίγγι που θα τους αφήνει μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους.
Την σταθερή συνταγή την ξεχνάμε για την ώρα :)
Το καλό φυσίγγι είναι καλό με όλα τα όπλα ή με την συντριπτική πλειοψηφία τους.
Το ΦΘΗΝΟ και ΚΑΛΟ είναι το πρόβλημα.

Μπορεί να κάνω και λάθος.
δεν κανεις λαθος αλλα αλλαξες τα δεδομενα βαζοντας την τιμη μεσα , που βεβαια ειναι καθοριστικο για το μαρκετινγκ. Αν θελουμε να ειμαστε ακριβεις ομως στην προτερη συζητηση , ας αποκλεισουμε πχ για τα τσιχλοφυσιγγα οσα εχουν κατω απο 8 ευρω. Μελετωντας τα υπολοιπα θα καταλαβουμε τα περι ταιριαζματος με οπλα , καιρους κλπ. . Καθε σοβαρη μεγαλη εταιρια εχει τετοια στη γκαμα της , οχι μηπως τσιμπησουν καποιοι (δεν θα τη συνεφερε να κραταει γραμμη παραγωγης μονο για αυτο), αλλα ακριβως για να εχει την απαντηση της σε αυτο που λες
"Το καλό φυσίγγι είναι καλό με όλα τα όπλα ή με την συντριπτική πλειοψηφία τους" Χαρακτηριστικοτατο παραδειγμα το καφε lambro n8-9 33gr. εξαιρετικο τσιχλοφυσιγγο των 11 ευρω
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top