Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Mπραβο ρε φιλε!!! Μεγαλη υποθεση τα τσοκ και το οπλο σου..... τα ''φολα'' φυσεκια τα μετατρεπουν
σε καλες τουφεκιες!!!!
Το λεω ''φολα''......γιατι οι δοκιμες του Κωστη στα 45 μετρα ...για μενα....και μονο για μενα λεω....τις θεωρω
απαραδεκτες!!!! :)
Κυρ Νικο το percorso δεν ειναι φολα σε καμια περιπτωση, ενταξει της ιδιωγομωσης ειναι ανωτερα ειδικα αν εχουν και αλευρι αλλα υπαρχουν και αρκετα καλα εμπορικα φυσιγγια
 
Κυρ Νικο το percorso δεν ειναι φολα σε καμια περιπτωση, ενταξει της ιδιωγομωσης ειναι ανωτερα ειδικα αν εχουν και αλευρι αλλα υπαρχουν και αρκετα καλα εμπορικα φυσιγγια

Βρε φιλαρα.....σιγουρα υπαρχουν και καλα εμποριου.....αλιμονο εαν δεν υπηρχαν. Το συγκεκριμενο ομως
με την αποτυπωση του Κωστη στα 45 μετρα....το θεωρω φολα.....τωρα εσυ το ''εκανες'' σωστο φυσεκι
με οπλο και τα τσοκ σου.....Ποσοι απο τους φιλους και συναδελφους κυνηγους εχουν τα τσοκ σου....το
σκεφτηκες αυτο ??
Σιγουρα η δικη σου αποτυπωση ειναι και γ@μω......παντα για εμποριου λεμε.....ασε τα ιδιογομωσης.....ειναι
αλλο ''κεφαλαιο'' και αλλα φυσεκια.... ιδιογομωση με LB6 Ν6 και αλευρι....με τα δικα σου τσοκ εχουν το 75%
των σκαγιων μεσα στον κυκλο στα ιδια μετρα.... ;) :)
 
Βρε φιλαρα.....σιγουρα υπαρχουν και καλα εμποριου.....αλιμονο εαν δεν υπηρχαν. Το συγκεκριμενο ομως
με την αποτυπωση του Κωστη στα 45 μετρα....το θεωρω φολα.....τωρα εσυ το ''εκανες'' σωστο φυσεκι
με οπλο και τα τσοκ σου.....Ποσοι απο τους φιλους και συναδελφους κυνηγους εχουν τα τσοκ σου....το
σκεφτηκες αυτο ??
Σιγουρα η δικη σου αποτυπωση ειναι και γ@μω......παντα για εμποριου λεμε.....ασε τα ιδιογομωσης.....ειναι
αλλο ''κεφαλαιο'' και αλλα φυσεκια.... ιδιογομωση με LB6 Ν6 και αλευρι....με τα δικα σου τσοκ εχουν το 75%
των σκαγιων μεσα στον κυκλο στα ιδια μετρα.... ;) :)
Δεν ειναι θεμα τσοκ αλλα θεμα οπλου, γιατι και με το winchester no2 που ειχα ριξει πριν λιγο καιρο με το Κικς ειχε βαλει 59 σκαγια και μου ελεγες ειναι θεμα τσοκ, οταν εριξα και με το φουλ του οπλου εβαλε 57, αρα πιστευω δεν ειναι θεμα τσοκ οι τουφεκιες που εχω αλλα θεμα οπλου.:););)
 
Δεν ειναι θεμα τσοκ αλλα θεμα οπλου, γιατι και με το winchester no2 που ειχα ριξει πριν λιγο καιρο με το Κικς ειχε βαλει 59 σκαγια και μου ελεγες ειναι θεμα τσοκ, οταν εριξα και με το φουλ του οπλου εβαλε 57, αρα πιστευω δεν ειναι θεμα τσοκ οι τουφεκιες που εχω αλλα θεμα οπλου.:););)
Φιλε το ανταλαζεις με benelli και 20μετρη σκαλωσια???
 
Δεν ειναι θεμα τσοκ αλλα θεμα οπλου, γιατι και με το winchester no2 που ειχα ριξει πριν λιγο καιρο με το Κικς ειχε βαλει 59 σκαγια και μου ελεγες ειναι θεμα τσοκ, οταν εριξα και με το φουλ του οπλου εβαλε 57, αρα πιστευω δεν ειναι θεμα τσοκ οι τουφεκιες που εχω αλλα θεμα οπλου.:););)

ΟΚ.....Δεν αντιλεγω....αν και δεν συμφωνω 100% . ΟΛΑ τα οπλα ριχνουν και σκοτωνουν....αρκει να εχουν σωστο φυσεκι.....αυτο πιστευω εγω....Ποσοι λοιπον φιλοι και συναδελφοι εχουν το οπλο σου ??
Γιατι το δικο μου οπλο....μια μπερετα...μαμη και δερνει..... ?? Γιατι τα φυσεκια της ιδιογομωσης σε ολα τα
τουφεκια κεντανε ??
Πιστευω οτι τα τσοκ....ολα τα εξτρα τσοκ κανουν δουλεια....βελτιωνουν συγκεντρωση και κατανομη....το εχω
δει αυτο στις δοκιμες μου...Το δικο μου φουλ τσοκ το μαμα με 18,3 αυλο οπλου εχει συσφιξη μολις 17,5
και ΙΜ κικς φρενου που εχω 17,7.....αλλα βαζει τα γυαλια στο φουλ μαμα.!!!!!
Ολα τα εξτρα τσοκ δουλευουν.....μην αμφιβαλεις.....
ΥΓ. Προσωπικα εαν αγορασω τσοκ....θα παρω τα BRAIN...... :)
 
ΟΚ.....Δεν αντιλεγω....αν και δεν συμφωνω 100% . ΟΛΑ τα οπλα ριχνουν και σκοτωνουν....αρκει να εχουν σωστο φυσεκι.....αυτο πιστευω εγω....Ποσοι λοιπον φιλοι και συναδελφοι εχουν το οπλο σου ??
Γιατι το δικο μου οπλο....μια μπερετα...μαμη και δερνει..... ?? Γιατι τα φυσεκια της ιδιογομωσης σε ολα τα
τουφεκια κεντανε ??
Πιστευω οτι τα τσοκ....ολα τα εξτρα τσοκ κανουν δουλεια....βελτιωνουν συγκεντρωση και κατανομη....το εχω
δει αυτο στις δοκιμες μου...Το δικο μου φουλ τσοκ το μαμα με 18,3 αυλο οπλου εχει συσφιξη μολις 17,5
και ΙΜ κικς φρενου που εχω 17,7.....αλλα βαζει τα γυαλια στο φουλ μαμα.!!!!!
Ολα τα εξτρα τσοκ δουλευουν.....μην αμφιβαλεις.....
ΥΓ. Προσωπικα εαν αγορασω τσοκ....θα παρω τα BRAIN...... :)
Δεν αμφιβαλω οτι οντως κανουν δουλεια τα after market τσοκ, απλα οπως ειπα το οπλο με τα μαμα τσοκ βγαζει παλι πολυ καλες τουφεκιες, απλα εχω λόξα εγω και πηρα αλλα τσοκ, ειδικα το φουλ του οπλου στα 36 μετρα εχει πιο κλειστη τουφεκια απ το Kicks.
Οσο για τα φυσεκια ιδιογομωσης κεντανε γιατι πολυ απλα στηνεις το φυσιγγι αναλογα με το οπλο σου, δηλαδη μπορει 10 διαφορετικα εμπορικα να τα σκορπαει και να πηγαινει μονο ενα καλα, εσυ το βλετιωνεις μετα ακομα περισσοτερο.
Καποια οπλα ομως πανε και τα 10 καλα, αρα με την ιδιογομωση οταν στησεις καποιο φυσιγγι θα το παει παρα μα παρα πολυ καλα, μια καλη κανη πιστευω δεν χρειαζεται ιδιογομωση για να αποδωσει, αλλα με ιδιογομωση θα εχει τρελες τουφεκιες
 
Δεν αμφιβαλω οτι οντως κανουν δουλεια τα after market τσοκ, απλα οπως ειπα το οπλο με τα μαμα τσοκ βγαζει παλι πολυ καλες τουφεκιες, απλα εχω λόξα εγω και πηρα αλλα τσοκ, ειδικα το φουλ του οπλου στα 36 μετρα εχει πιο κλειστη τουφεκια απ το Kicks.
Οσο για τα φυσεκια ιδιογομωσης κεντανε γιατι πολυ απλα στηνεις το φυσιγγι αναλογα με το οπλο σου, δηλαδη μπορει 10 διαφορετικα εμπορικα να τα σκορπαει και να πηγαινει μονο ενα καλα, εσυ το βλετιωνεις μετα ακομα περισσοτερο.
Καποια οπλα ομως πανε και τα 10 καλα, αρα με την ιδιογομωση οταν στησεις καποιο φυσιγγι θα το παει παρα μα παρα πολυ καλα, μια καλη κανη πιστευω δεν χρειαζεται ιδιογομωση για να αποδωσει, αλλα με ιδιογομωση θα εχει τρελες τουφεκιες

Αλεξ για μενα ολα τα οπλα καλα ειναι. Οπως και οι κάνες τους!!!!! Διαφορετικες κάνες υπαρχουν λογω
αυλου. Κακές κανες δεν υπαρχουν......κακα φυσεκια ομως κυκλοφορουν στο εμποριο....το σταματω εδω
γιατι δεν θελω στεναχωρησω ''κοσμο'' φιλε.!!!!!! ;) :)
 
Δεν αμφιβαλω οτι οντως κανουν δουλεια τα after market τσοκ, απλα οπως ειπα το οπλο με τα μαμα τσοκ βγαζει παλι πολυ καλες τουφεκιες, απλα εχω λόξα εγω και πηρα αλλα τσοκ, ειδικα το φουλ του οπλου στα 36 μετρα εχει πιο κλειστη τουφεκια απ το Kicks.
Οσο για τα φυσεκια ιδιογομωσης κεντανε γιατι πολυ απλα στηνεις το φυσιγγι αναλογα με το οπλο σου, δηλαδη μπορει 10 διαφορετικα εμπορικα να τα σκορπαει και να πηγαινει μονο ενα καλα, εσυ το βλετιωνεις μετα ακομα περισσοτερο.
Καποια οπλα ομως πανε και τα 10 καλα, αρα με την ιδιογομωση οταν στησεις καποιο φυσιγγι θα το παει παρα μα παρα πολυ καλα, μια καλη κανη πιστευω δεν χρειαζεται ιδιογομωση για να αποδωσει, αλλα με ιδιογομωση θα εχει τρελες τουφεκιες
Ασε φιλε μη γεμιζεις και συ φυσεκια τι αλλο να δουν τα ερμα τα ματακια μας μετα ααααααχαχαχαχαχα
 
Βρε φιλαρα.....σιγουρα υπαρχουν και καλα εμποριου.....αλιμονο εαν δεν υπηρχαν. Το συγκεκριμενο ομως
με την αποτυπωση του Κωστη στα 45 μετρα....το θεωρω φολα.....τωρα εσυ το ''εκανες'' σωστο φυσεκι
με οπλο και τα τσοκ σου.....Ποσοι απο τους φιλους και συναδελφους κυνηγους εχουν τα τσοκ σου....το
σκεφτηκες αυτο ??
Σιγουρα η δικη σου αποτυπωση ειναι και γ@μω......παντα για εμποριου λεμε.....ασε τα ιδιογομωσης.....ειναι
αλλο ''κεφαλαιο'' και αλλα φυσεκια.... ιδιογομωση με LB6 Ν6 και αλευρι....με τα δικα σου τσοκ εχουν το 75%
των σκαγιων μεσα στον κυκλο στα ιδια μετρα.... ;) :)
κ Νίκο καταρχήν το τσοκ που έριξε ο Αλεξ είναι XF ενώ εμένα LF οπότε μιλάμε για διαφορά συσφιξης. Αλλά όπως και να το κάνουμε η κάνη του όπλου του Αλεξ δν παίζεται τουλάχιστον σε θεμα συγκέντρωσης. Αν θεωρείς ότι το δικό σου beretta μαμει όπως λες δοκίμασε να ρίξεις ένα περκορσο στα 45 μετρα να δουμε τι συγκέντρωση θα βγάλει. Θεωρώ πάντως πως θα είναι στα ίδια επίπεδα με την δική μου τουφεκιά.
 
Percorso no6 51 μετρα kicks xfull, χαρτονι 75×78, παντα του γουσταρα αυτο το φυσιγγι αν και το καινουργιο που πηρα με τον νικελ καλυκα μου φαινεται πιο δυνατο απ τα πιο παλια, εκτος και αν ειναι η ιδεα μου...
View attachment 18233View attachment 18234
Κέντημα φίλε!!!
 
κ Νίκο καταρχήν το τσοκ που έριξε ο Αλεξ είναι XF ενώ εμένα LF οπότε μιλάμε για διαφορά συσφιξης. Αλλά όπως και να το κάνουμε η κάνη του όπλου του Αλεξ δν παίζεται τουλάχιστον σε θεμα συγκέντρωσης. Αν θεωρείς ότι το δικό σου beretta μαμει όπως λες δοκίμασε να ρίξεις ένα περκορσο στα 45 μετρα να δουμε τι συγκέντρωση θα βγάλει. Θεωρώ πάντως πως θα είναι στα ίδια επίπεδα με την δική μου τουφεκιά.

Καλημερα Κωστή μου!!! Ακου φιλε μου.....μαλλον δεν επιασες το νοημα .....δεν κατηγορησα ουτε το οπλο σου
ουτε τα τσοκ σου...ουτε εσενα.
Το φυσεκι θεωρω φολα.....τιποτα αλλο....και αυτο βεβαια ειναι προσωπικη μου εκτιμηση....σε καποιον
αλλον-αλλους - μπορει να αρεσει. ΟΚ. κανενα προβλημα.....
Ισως να εχω ανεβασει ψηλα τον πυχη οσον αφορα την ποιοτητα των φυσιγγιων........
Για ποιο λογο να βαλω αυτο το φυσεκι στο οπλο μου??? Το εχω ξαναγραψει....ξεκινησα την ιδιογομωση
απο αγανακτηση που πεταλωσα λαγο με τρεις τουφεκιες επωνυμου Ιταλικου φυσιγγιου....και ο λαγος
στεκοταν στα πισω ποδια του , ακουνητος δλδ....και ενα σκαγι δεν πηρε.
Το δικο μου θεμα ΄΄ φυσιγγιων'' το εχω λυσει....το ψαχνω πολυ φιλε μου ...ο ''εχθρος'' του καλου ειναι
το καλυτερο....την αποτυπωση που εβαλα με την ΜΒ32 στην σελιδα 550 απαντ,10995 με 81% συγκεντρωση
τροποποιησα λιγο το σεταπ και πηρα στα ιδια μετρα και τσοκ 92,5%. χωρις να μειωθει η διατρηση.
Απο την στιγμη λοιπον που ενας απλος ιδιογομωτης μπορει και βελτιωνει τα φυσιγγια του....το ιδιο μπορουν
και οι μεγαλοι και οι μικροι κατασκευαστες φυσιγγιων....και μην σας πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες.
Αυτα φιλε μου!!! ;) :)
 
Καλημερα Κωστή μου!!! Ακου φιλε μου.....μαλλον δεν επιασες το νοημα .....δεν κατηγορησα ουτε το οπλο σου
ουτε τα τσοκ σου...ουτε εσενα.
Το φυσεκι θεωρω φολα.....τιποτα αλλο....και αυτο βεβαια ειναι προσωπικη μου εκτιμηση....σε καποιον
αλλον-αλλους - μπορει να αρεσει. ΟΚ. κανενα προβλημα.....
Ισως να εχω ανεβασει ψηλα τον πυχη οσον αφορα την ποιοτητα των φυσιγγιων........
Για ποιο λογο να βαλω αυτο το φυσεκι στο οπλο μου??? Το εχω ξαναγραψει....ξεκινησα την ιδιογομωση
απο αγανακτηση που πεταλωσα λαγο με τρεις τουφεκιες επωνυμου Ιταλικου φυσιγγιου....και ο λαγος
στεκοταν στα πισω ποδια του , ακουνητος δλδ....και ενα σκαγι δεν πηρε.
Το δικο μου θεμα ΄΄ φυσιγγιων'' το εχω λυσει....το ψαχνω πολυ φιλε μου ...ο ''εχθρος'' του καλου ειναι
το καλυτερο....την αποτυπωση που εβαλα με την ΜΒ32 στην σελιδα 550 απαντ,10995 με 81% συγκεντρωση
τροποποιησα λιγο το σεταπ και πηρα στα ιδια μετρα και τσοκ 92,5%. χωρις να μειωθει η διατρηση.
Απο την στιγμη λοιπον που ενας απλος ιδιογομωτης μπορει και βελτιωνει τα φυσιγγια του....το ιδιο μπορουν
και οι μεγαλοι και οι μικροι κατασκευαστες φυσιγγιων....και μην σας πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες.
Αυτα φιλε μου!!! ;) :)
κ Νίκο κατανοητά όλα αυτά και εννοείται πως δν με ενοχλησε κάτι,συζήτηση κάνουμε. Απλά από όσα 34αρια έως 38αρια φυσιγγια έχω δοκιμάσει, με τα συγκεκριμένα(percorso) έχω τις περισσότερες επιτυχίες στην φασσα με αποτέλεσμα να έχω και καλή ψυχολογία. Θα ήθελα η κάνη του όπλου μου να έχει μεγαλύτερη συγκέντρωση από τα 45 μετρα και μετά αλλά αυτό γίνεται μόνο με την ιδιογομωση. Θεωρώ όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι πως το συγκεκριμένο φυσιγγιο είναι από τα καλύτερα για αυτό το θήραμα. Εννοείται πως δν μπορούν να συγκριθουν με φυσιγγιο κάποιου ιδιογομωτη που μπορεί να φτιάξει ότι θέλει αλλά ο καθένας βολεύεται με οτι έχει.
 
Κωστή τα 45 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ.....Τα θεωρω οριακα για την φασσα....Την φασσα για την εχεις ας πουμε
σιγουρη ( γιατι ποτε δεν ειναι σιγουρη ) πρεπει να ειναι στα 35 μετρα αντε μεχρι 40 μετρα....
Αυτη ειναι η γνωμη μου......τωρα τα 45 και 50+ μετρα μας δινουν κοψοφτερα και χαμενα πουλια........πολυ
δυσκολα σε αυτα τα μετρα βαζεις την φασσα στο κεντρο της τουφεκιας.....οτι φυσεκι και να εχεις φιλε!!!
ΥΓ. Λεω παντα για τις δικες μου σκοπευτικες ικανοτητες...να μην παρεξηγηθω.... :)
 
Για το νο6 και για τα οπλα και φυσιγγια που χρησιμοποιώ εγώ και σε μένα είναι οριακά τα 45 και ακριβώς όπως τα λέτε. Επειδή έχω όμως το συνήθειο να βάζω το πρώτο 5αρι και να δοκιμάζω σε μονά/ξέμπαρκα πουλιά και στα 50-55 (όταν είμαι σε ανοιχτά κομμάτια) έχω εξοικειωθεί σχετικά οπτικά με τις προσκοπευσεις και παίρνω πουλιά. Ίσως όχι ακόμα στην συχνότητα που θέλω αλλά 3-4 στα 10 θα τα κρατησω. Και εκεί είναι που φαίνεται ξεκάθαρα η διαφορά στην δύναμη κρούσης πάνω στα πουλιά του kicks(τσοκ φρενου) έναντι των μαμά τσοκ έστω και αν οπτικά η κατανομή είναι χάλια.
 
Εχει κανεις αποψη για το biturbo στα 36 γραμμαρια για φασσα? Δεν εχω δοκιμασει περκοσο αλλα με αυτα που διαβαζω μαλλον θα τα δοκιμασω.
Μια χαρα φυσιγγια ειναι.Στο κουτι δινει και μια μαξιλαροθηκη να την γεμισεις πουπουλα.
Παρε περκοσο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top