Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μάθω την απάντηση για το εξής ερώτημα:
έστω ότι έχουμε δύο φυσίγγια με ίδια ποιότητα και νούμερο σκαγιών αλλά διαφορετικό βάρος π.χ. το ένα 28gr 7άρι και το άλλο 36gr 7άρι. με ίδια αρχική ταχύτητα. Στα 35 μέτρα θα έχουν πάλι την ίδια ταχύτητα ; αν όχι ποιο θα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα το 28gr ή το 36gr.
Αν δεν υπάρχει τέτοια μέτρηση (που το θεωρώ απίθανο) θεωρητικά τι είναι πιθανότερο να συμβαίνει;
Ευχαριστώ.
Απο τα λιγα που ξερω πιστευω πως ναι εφοσον εχουν ιδια αρχικη θα εχουν και ιδια ταχυτητα στα 35 μετρα
 
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μάθω την απάντηση για το εξής ερώτημα:
έστω ότι έχουμε δύο φυσίγγια με ίδια ποιότητα και νούμερο σκαγιών αλλά διαφορετικό βάρος π.χ. το ένα 28gr 7άρι και το άλλο 36gr 7άρι. με ίδια αρχική ταχύτητα. Στα 35 μέτρα θα έχουν πάλι την ίδια ταχύτητα ; αν όχι ποιο θα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα το 28gr ή το 36gr.
Αν δεν υπάρχει τέτοια μέτρηση (που το θεωρώ απίθανο) θεωρητικά τι είναι πιθανότερο να συμβαίνει;
Ευχαριστώ.

Με την ιδια πυριτιδα Γιωργο ?? Με την ιδια πυριτιδα το 28ρι θα ειναι κοντρα δοση....ενω το 36 νορμαλ
φυσιγγιο....καμια σχεση το ενα με το αλλο φιλε!!!
 
Με την ιδια πυριτιδα Γιωργο ?? Με την ιδια πυριτιδα το 28ρι θα ειναι κοντρα δοση....ενω το 36 νορμαλ
φυσιγγιο....καμια σχεση το ενα με το αλλο φιλε!!!
Νίκο δεν κατάλαβα την απάντησή σου; ας πούμε ότι έχουν και την ίδια πυρίτιδα ποιο θα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα στα 35 μέτρα; (με ίδια αρχική).
 
Νίκο δεν κατάλαβα την απάντησή σου; ας πούμε ότι έχουν και την ίδια πυρίτιδα ποιο θα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα στα 35 μέτρα; (με ίδια αρχική).


Γιωργο μου....παντα κατα την γνωμη μου.....μια 36αρα πυριτιδα...στο να σπρωξει τα 28 γραμμαρια ειναι
κοντρα δοση....οποτε αλλες ταχυτητες.
Αν υποθεσουμε...οτι κανεις ''νορμαλ'' οσο το δυνατον γινεται το 28ρι...με ιδιες αρχικες...λογω περισσοτερων
σκαγιων το 36ρι και περισσοτερων παραμορφωσεων.... και μεγαλυτερης αντιστασης αερος πιστευω θα ειναι ποιο αργο....χωρις να διεκδικω το αλαθητο φιλε .
 
Γιωργο μου....παντα κατα την γνωμη μου.....μια 36αρα πυριτιδα...στο να σπρωξει τα 28 γραμμαρια ειναι
κοντρα δοση....οποτε αλλες ταχυτητες.
Αν υποθεσουμε...οτι κανεις ''νορμαλ'' οσο το δυνατον γινεται το 28ρι...με ιδιες αρχικες...λογω περισσοτερων
σκαγιων το 36ρι και περισσοτερων παραμορφωσεων.... και μεγαλυτερης αντιστασης αερος πιστευω θα ειναι ποιο αργο....χωρις να διεκδικω το αλαθητο φιλε .
Νίκο κάτι τέτοιο το φανταζόμουν, αλλά θα με ενδιέφερε αν υπάρχουν κάποιες μετρήσεις ώστε να φαίνεται πόσο σημαντική είναι αυτή η διαφορά ή τελικά είναι μόνο στη θεωρία! Καταλαβαίνω επίσης ότι όσο ποιο σκληρά είναι τα σκάγια τόσο μικρότερη θα είναι η διαφορά τους, αν μπει και αλέυρι! (με χαλάσατε και εμένα ...) ίσως τελικά να μην υπάρχει διαφορά...
Πάντως σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
 
Νίκο κάτι τέτοιο το φανταζόμουν, αλλά θα με ενδιέφερε αν υπάρχουν κάποιες μετρήσεις ώστε να φαίνεται πόσο σημαντική είναι αυτή η διαφορά ή τελικά είναι μόνο στη θεωρία! Καταλαβαίνω επίσης ότι όσο ποιο σκληρά είναι τα σκάγια τόσο μικρότερη θα είναι η διαφορά τους, αν μπει και αλέυρι! (με χαλάσατε και εμένα ...) ίσως τελικά να μην υπάρχει διαφορά...
Πάντως σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Γιωργο μου δεν εχω ταχογραφο.....γι'αυτο και εγραψα οτι δεν διεκδικω το αλαθητο....καποιος που εχει
ταχογραφο....θα σου απαντησει τεκμιριωμενα....Μην ''υποτιμας'' το αλευρι....κανει σπουδαια δουλεια
φιλε..... στα μολυβδινα σκαγια !!!! Σε δοκιμες μου το αλευρι ΠΑΝΤΑ δινει καλυτερες συγκεντρωσεις
και κατανομες απο 4 εως και 6%....αναλογα το σεταπ.
ΥΓ. Για το βρωμαλευρο αυτα....Το πλαστικο μπαφερ....αναβαζει τα μπαρ.....προσοχη..... ;)
 
Νίκο κάτι τέτοιο το φανταζόμουν, αλλά θα με ενδιέφερε αν υπάρχουν κάποιες μετρήσεις ώστε να φαίνεται πόσο σημαντική είναι αυτή η διαφορά ή τελικά είναι μόνο στη θεωρία! Καταλαβαίνω επίσης ότι όσο ποιο σκληρά είναι τα σκάγια τόσο μικρότερη θα είναι η διαφορά τους, αν μπει και αλέυρι! (με χαλάσατε και εμένα ...) ίσως τελικά να μην υπάρχει διαφορά...
Πάντως σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Αν θεωρήσουμε ότι μιλάμε για V0 (στόμιο κάννης )ίδιο σε 28άρι νο.6 και 36άρι νο.6
που έπεται της όποιας παραμόρφωσης μέσα στην κάννη τότε στα 35 μ με βάση τους
νόμους της φυσικής θάχουν ίδια ακριβώς V .
 
Χονρο σκαγι υγρασια και κρυο.ψιλο ζεστη.οχη θεορια πρακτηκη τη εχω δει εγω.ασε τη λενε η θεοριες παντα με ελεγαν ανορθοδοξο το οπιο δεν με απασχολη.νορμαλ σκαγια μονο σε σε κοντρα δοσης με σηνθηκες υγρασιας σε ψιλα σκαγια παο πασο.αλιος πιο χονδρα.ολες η μπαρουτες δουλευουν παντου οσο σε χονδρα τοσο και σε ψιλα.απλον ο μαγιρας ρεπη να πεξη την δοση
Φωτοβολίδα έριξες ζαρια κ έφερες άσσο δυο
 
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μάθω την απάντηση για το εξής ερώτημα:
έστω ότι έχουμε δύο φυσίγγια με ίδια ποιότητα και νούμερο σκαγιών αλλά διαφορετικό βάρος π.χ. το ένα 28gr 7άρι και το άλλο 36gr 7άρι. με ίδια αρχική ταχύτητα. Στα 35 μέτρα θα έχουν πάλι την ίδια ταχύτητα ; αν όχι ποιο θα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα το 28gr ή το 36gr.
Αν δεν υπάρχει τέτοια μέτρηση (που το θεωρώ απίθανο) θεωρητικά τι είναι πιθανότερο να συμβαίνει;
Ευχαριστώ.
Παντα οι πιο προοδευτικες πυριτιδες έχουν πιο μεγάλες μενουσες, δηλαδή το 36 γρ υπερτερεί σε ταχυτητα στα 35 μέτρα
 
Γιωργο μου δεν εχω ταχογραφο.....γι'αυτο και εγραψα οτι δεν διεκδικω το αλαθητο....καποιος που εχει
ταχογραφο....θα σου απαντησει τεκμιριωμενα....Μην ''υποτιμας'' το αλευρι....κανει σπουδαια δουλεια
φιλε..... στα μολυβδινα σκαγια !!!! Σε δοκιμες μου το αλευρι ΠΑΝΤΑ δινει καλυτερες συγκεντρωσεις
και κατανομες απο 4 εως και 6%....αναλογα το σεταπ.
ΥΓ. Για το βρωμαλευρο αυτα....Το πλαστικο μπαφερ....αναβαζει τα μπαρ.....προσοχη..... ;)
Νίκο δεν το υποτιμάω καθόλου!!! ίσα ίσα γι'αυτό και στο έγραψα. :)
 
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μάθω την απάντηση για το εξής ερώτημα:
έστω ότι έχουμε δύο φυσίγγια με ίδια ποιότητα και νούμερο σκαγιών αλλά διαφορετικό βάρος π.χ. το ένα 28gr 7άρι και το άλλο 36gr 7άρι. με ίδια αρχική ταχύτητα. Στα 35 μέτρα θα έχουν πάλι την ίδια ταχύτητα ; αν όχι ποιο θα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα το 28gr ή το 36gr.
Αν δεν υπάρχει τέτοια μέτρηση (που το θεωρώ απίθανο) θεωρητικά τι είναι πιθανότερο να συμβαίνει;
Ευχαριστώ.
Την ίδια ταχύτητα θα έχουν.
 
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μάθω την απάντηση για το εξής ερώτημα:
έστω ότι έχουμε δύο φυσίγγια με ίδια ποιότητα και νούμερο σκαγιών αλλά διαφορετικό βάρος π.χ. το ένα 28gr 7άρι και το άλλο 36gr 7άρι. με ίδια αρχική ταχύτητα. Στα 35 μέτρα θα έχουν πάλι την ίδια ταχύτητα ; αν όχι ποιο θα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα το 28gr ή το 36gr.
Αν δεν υπάρχει τέτοια μέτρηση (που το θεωρώ απίθανο) θεωρητικά τι είναι πιθανότερο να συμβαίνει;
Ευχαριστώ.
Υorgos Kαλησπερα όπως θέτεις το ερώτημα δεν μπορείς να πάρεις απάντηση γιατί δεν έχεις σταθερά δεδομένα
Γενικα το χοντρό σκάγι κρατάει μεγαλύτερες μένουσες γιατι η ορμή και η κινητική ενέργεια είναι μεγέθη που εξαρτώνται από τη μάζα και την ταχύτητα .Ενα χοντρό σκάγι σε συνδυασμό με τις προοδευτικές πυρίτιδες κάνει θαύματα αν έχεις χεριά να πας την τουφεκιά εκει που πρέπει όπως επίσης και ενα ψιλό σκάγι με μια ταχυκαυστη πυρίτιδα θα κανει θαυματα σε λιγότερα μέτρα βέβαια
 
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μάθω την απάντηση για το εξής ερώτημα:
έστω ότι έχουμε δύο φυσίγγια με ίδια ποιότητα και νούμερο σκαγιών αλλά διαφορετικό βάρος π.χ. το ένα 28gr 7άρι και το άλλο 36gr 7άρι. με ίδια αρχική ταχύτητα. Στα 35 μέτρα θα έχουν πάλι την ίδια ταχύτητα ; αν όχι ποιο θα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα το 28gr ή το 36gr.
Αν δεν υπάρχει τέτοια μέτρηση (που το θεωρώ απίθανο) θεωρητικά τι είναι πιθανότερο να συμβαίνει;
Ευχαριστώ.
Αν φυγουν απο το στομιο με την ιδια ταχυτητα και εντελως σφαιρικα (αυτο θα συζητησουμε), θα εχουν την ιδια ακριβως ταχυτητα στα 35μ. Δεν θα φυγουν ολα με το ιδιο σχημα ομως και αυτο ειναι πιθανοτερο να συμβει σε περισσοτερα στη γομωση των 36. Πρεπει να φροντησεις καπως την 36 για να εχει οσο το δυνατον λιγοτερα παραμορφωμενα ( προοδευτικη πυριτιδα, μπαφερ, ανοιχτο αυλο, ανοιχτο σχετικα τσοκ κλπ). ΤΕΛΙΚΑ : δυο ολοστρογγυλα θα φτασουν με την ιδια ταχυτητα . Ποσα τετοια ομως θα εχεις στο συνολο;;;;;;
 
Αφου οι τσιχλες σημερα δεν μου εκαναν το χατηρι τουφεκισα δυο κολλες Α4 στα 43 μετρα με nsi due japan skeet 24gr no9.5 και nsi fluo skeet 24gr no9.5, πολυ ωραια και τα δυο με το japan να ξεχωριζει,τσοκ παλι το kicks
View attachment 17707

View attachment 17708J
Japan Power τελικά.
 
Αν φυγουν απο το στομιο με την ιδια ταχυτητα και εντελως σφαιρικα (αυτο θα συζητησουμε), θα εχουν την ιδια ακριβως ταχυτητα στα 35μ. Δεν θα φυγουν ολα με το ιδιο σχημα ομως και αυτο ειναι πιθανοτερο να συμβει σε περισσοτερα στη γομωση των 36. Πρεπει να φροντησεις καπως την 36 για να εχει οσο το δυνατον λιγοτερα παραμορφωμενα ( προοδευτικη πυριτιδα, μπαφερ, ανοιχτο αυλο, ανοιχτο σχετικα τσοκ κλπ). ΤΕΛΙΚΑ : δυο ολοστρογγυλα θα φτασουν με την ιδια ταχυτητα . Ποσα τετοια ομως θα εχεις στο συνολο;;;;;;

Κωστή καλησπέρα, ακριβώς έτσι όπως το διατυπώνεις ΤΕΛΙΚΑ το ερώτημα, ήταν και η απορία μου. Ο λόγος που ρώτησα ήταν ότι αν υπάρχουν σχετικές μετρήσεις, τόσος κόσμος μέσα στο forum που ασχολείται σοβαρά με τις γομώσεις, κάποιος θα τις έχει υπόψιν του και θα μας λύσει την απορία , αν υπάρχει δηλαδή κάποια μετρήσιμη διαφορά.
Και πάλι ευχαριστώ όλους όσους κατέθεσαν την άποψή τους...
 
Αφου οι τσιχλες σημερα δεν μου εκαναν το χατηρι τουφεκισα δυο κολλες Α4 στα 43 μετρα με nsi due japan skeet 24gr no9.5 και nsi fluo skeet 24gr no9.5, πολυ ωραια και τα δυο με το japan να ξεχωριζει,τσοκ παλι το kicks
View attachment 17707

View attachment 17708
Έλα ρε ωραιος. Δν ηξερα ότι ρίχνεις κάτι τόσο μικρά
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top