Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλημέρα! Μέχρι πέρσι έριχνα τα mb light με την 391 και με το 687 με μεγάλη επιτυχία! Από φέτος όμως θα τα σταματήσει ο φίλος όπου τα έπερνα και δεν θα ασχοληθώ άλλο με τις που τα βρήκα στο ίντερνετ δεν τα βρήκαμε... Την α400 την πήρα πέρσι τον Νοέμβρη οπότε δοκιμάζω να ξέρω τι γίνεται! Θα ανεβάσω και άλλες δοκιμές και με άλλα 30αρια μες την εβδομάδα!!
Λευτερη ρίξε, τουλάχιστον για αρχή, με τα ίδια τσοκ να ειναι πιο αντιπροσωπευτικό το αποτέλεσμα και κατά συνέπεια και το συμπέρασμα .
 
Last edited:
Καλημέρα! Μέχρι πέρσι έριχνα τα mb light με την 391 και με το 687 με μεγάλη επιτυχία! Από φέτος όμως θα τα σταματήσει ο φίλος όπου τα έπερνα και δεν θα ασχοληθώ άλλο με τις που τα βρήκα στο ίντερνετ δεν τα βρήκαμε... Την α400 την πήρα πέρσι τον Νοέμβρη οπότε δοκιμάζω να ξέρω τι γίνεται! Θα ανεβάσω και άλλες δοκιμές και με άλλα 30αρια μες την εβδομάδα!!
Ποια Α400 έχεις ;
 
Εγώ έχω φίλε μου την uniko ,και παρόλο που είναι super magnum το όπλο βλητικα με χαμηλά γραμμάρια είναι εκπληκτικό και σε γενικές γραμμές χωνεύει τα πάντα ,τα 28 gr τα πάει εξαιρετικά και του Κενταύρου και τα nsi ότι 28αρι έριξα τα πήγαινε εξαιρετικά ,για πιο βαριά γόμωση τον χειμώνα τα f2 της τεριαζουν γάντι με το 5* έβγαζε τουφεκιές σε απίστευτες αποστάσεις για 5αρι και σκοτωματα ακαριαία ,σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι η hp κάννη βγάζει εκπληκτικές τουφεκιές με μαλακά σχετικά φυσίγγια
 
Εγώ έχω φίλε μου την uniko ,και παρόλο που είναι super magnum το όπλο βλητικα με χαμηλά γραμμάρια είναι εκπληκτικό και σε γενικές γραμμές χωνεύει τα πάντα ,τα 28 gr τα πάει εξαιρετικά και του Κενταύρου και τα nsi ότι 28αρι έριξα τα πήγαινε εξαιρετικά ,για πιο βαριά γόμωση τον χειμώνα τα f2 της τεριαζουν γάντι με το 5* έβγαζε τουφεκιές σε απίστευτες αποστάσεις για 5αρι και σκοτωματα ακαριαία ,σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι η hp κάννη βγάζει εκπληκτικές τουφεκιές με μαλακά σχετικά φυσίγγια
Έχω την extreme unico max5 σε71cm τον λίγο καιρό που πρόλαβα να την κυνηγήσω πέρσι δούλεψα τα 5* με wolf30 n9 στις τσίχλες και rc34 n7 στα παπιά απογευματινό και b&p long range 36 n6 πρωινό με 3* έμεινα έκπληκτος όταν είδα τις αποστάσεις που έπερνε τσίχλες με το 5* και 9αρακια! Πολύ μακρινές βολές με ακαριαία σκοτώματα!
 
Έριξα σήμερα 2 φυσίγγια 28 gr. στον πίνακα, αφού δεν λειτουργούσε το sporting ... Με την πάνω κάννη του SKB (αυλός μετρημένος 18,46) και το μαμά (εσωτερικό) τσοκ IM (2**), που όμως έχει διάμετρο στομίου 17,9 επομένως η πραγματική σύσφιξη είναι 0,56 δηλ. ουσιαστικά 3***.
Η απόσταση είναι 30 μέτρα. Επέλεξα αυτή την απόσταση, λόγω του τσοκ, και για μειώσω την πιθανότητα να μου φύγουν off οι τουφεκιές επειδή δεν είχα χρόνο γιατί θέλανε να ρίξουν κι άλλοι ...
Πρώτο φυσίγγι, το τοπικό Fly-target Alfa Sporting, που το είχα πάρει από το σκοπευτήριο μια μέρα που μου είχαν τελειώσει τα Lambro 2. Θα το κάνω μια σύντομη παρουσίαση στα "Σκοπευτικά φυσίγγια" ...
Σήμερα μόνο αντιλήφθηκα ότι είναι Νο.9 και όχι 8 όπως θα ήθελα, ώστε να υπάρξει πιο σωστή σύγκριση με το επόμενο, που είναι το γνωστό πλέον, και πολύ αγαπητό μου, Lambro 2 ...
2334

2335

Παραθέτω τις φωτογραφίες χωρίς επεξεργασία. Δεν πρόλαβα να μετρήσω σκάγια και να χαράξω κύκλο 75 εκ. ώστε να βγάλω ποσοστά συγκέντρωσης ... Κάποια άλλη στιγμή θα το κάνω.
 
Οι εικόνες μπορεί να σε ξεγελάσουν ... Οι αριθμοί λένε πάντα την αλήθεια !!! ;)
View attachment 2351
View attachment 2352
Τα σχόλια δικά σας ! :):cool:
Πιο ουσιαστική τουφεκια δεν μπορω να πω ποια ειναι αλλα σιγουρα πιο θεαματική για μενα ειναι η δευτερη.
Βέβαια, πρεπει να ληφθεί υπόψη και η διαφορα στο Νο στα σκαγια...
 
Οι εικόνες μπορεί να σε ξεγελάσουν ... Οι αριθμοί λένε πάντα την αλήθεια !!! ;)
View attachment 2351
View attachment 2352
Τα σχόλια δικά σας ! :):cool:
Πολύ καλά και τα δύο. Το Lambro έδωσε πιο σφιχτή τουφεκιά λόγω μεγαλύτερης διαμέτρου σκαγιών και μικρότερης αρχικής ταχύτητας
 
Καλημέρα! Μέχρι πέρσι έριχνα τα mb light με την 391 και με το 687 με μεγάλη επιτυχία! Από φέτος όμως θα τα σταματήσει ο φίλος όπου τα έπερνα και δεν θα ασχοληθώ άλλο με τις που τα βρήκα στο ίντερνετ δεν τα βρήκαμε... Την α400 την πήρα πέρσι τον Νοέμβρη οπότε δοκιμάζω να ξέρω τι γίνεται! Θα ανεβάσω και άλλες δοκιμές και με άλλα 30αρια μες την εβδομάδα!!
παρτε φαντομ τα ποιο σταθερα φυσιγγια στην Ελλαδα, χωρης να μεταβαλοντε τα χαρακτηρηστηκα τους , ολα ομοια στο ιδιο κουτι γιατι ογκομετριουντε σωστα με της ιδιες δοσολογιες σκαγιων και πυρητηδας , σαν να μετριουντε με ζυγαρια ακρυβιας , και δεν υπαρχουν μυστηκα , αναγραφουν τα σωστα γραμμαρια που εχουν μεσα , ακομα και την μαρκα πυρητηδας , που σπανια να δουμε σε κουτι αλλων φυσιγγιων γραμμενο , και ο λογος που δεν υπαρχουν μυστηκα ειναι γιατι ο φαντομ ειναι υπερ της ιδιογωμοσης , κανετε και ξανακανετε δοκημες σε ενα σωρο αλλα φυσιγγια , και καθε φορα βλεπετε διαφορετηκα αποτελεσματα ακομα και απο τα ιδια φυσιγγια που δοκημασατε πριν απο μερηκους μηνες , και γιατι δεν κρατανε σταθερα τα υλικα που γεμηζουν , γεμηζουν με οτι εχουν , και οτι βρουν , γιαυτο λυπον η λυση ειναι φαντομ , η ιδιογωμοση , ενα απο τα δυο , η και τα δυο μαζη, για να εχετε σταθερα φυσιγγια
 
Last edited by a moderator:
παρτε φαντομ τα ποιο σταθερα φυσιγγια στην Ελλαδα, χωρης να μεταβαλοντε τα χαρακτηρηστηκα τους , ολα ομοια στο ιδιο κουτι γιατι ογκομετριουντε σωστα με της ιδιες δοσολογιες σκαγιων και πυρητηδας , σαν να μετριουντε με ζυγαρια ακρυβιας , και δεν υπαρχουν μυστηκα , αναγραφουν τα σωστα γραμμαρια που εχουν μεσα , ακομα και την μαρκα πυρητηδας , που σπανια να δουμε σε κουτι αλλων φυσιγγιων γραμμενο , και ο λογος που δεν υπαρχουν μυστηκα ειναι γιατι ο φαντομ ειναι υπερ της ιδιογωμοσης , κανετε και ξανακανετε δοκημες σε ενα σωρο αλλα φυσιγγια , και καθε φορα βλεπετε διαφορετηκα αποτελεσματα ακομα και απο τα ιδια φυσιγγια που δοκημασατε πριν απο μερηκους μηνες , και γιατι δεν κρατανε σταθερα τα υλικα που γεμηζουν , γεμηζουν με οτι εχουν , και οτι βρουν , γιαυτο λυπον η λυση ειναι φαντομ , η ιδιογωμοση , ενα απο τα δυο , η και τα δυο μαζη, για να εχετε σταθερα φυσιγγια
Κύριε Νίκο είσαι λίγο υπερβολικός ή φάντομ ή τίποτα!Εχει μια χαρά κατασκευαστές φυσίγγιων με σταθερά φυσίγγια!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top