Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ωραίος. Είσαι σε Καλό δρόμο φίλε ;)

πολυ ωραια τουφεκια,κατα την γνωμη μου!
Σας ευχαριστώ για τα καλα λόγια :)
Το συγκεκριμένο σετ απ ητανε αρκετά φορτωμενο σε πιεσεις και ενδεχομένως να σκορπισε λιγο.
Εμεινε η χαρα της δοκιμης, μιας και δεν το ξαναεστησα :)
 
Σας ευχαριστώ για τα καλα λόγια :)
Το συγκεκριμένο σετ απ ητανε αρκετά φορτωμενο σε πιεσεις και ενδεχομένως να σκορπισε λιγο.
Εμεινε η χαρα της δοκιμης, μιας και δεν το ξαναεστησα :)
C7 40m 6/10 choke no7 35gr. Σερτικη τουφεκια
Απόστολε εμπειρία δεν εχω , αλλά αυτό σκεφτόμουν και εγώ , πρέπει να ήταν φορτωμένο ,γιατί αν το χαρτί ήταν 1χ1 μου μοιάζουν λίγα τα σκάγια για 7 νούμερο.
τα 35γρ δεν ειναι πολλά για την c7 ? το λέω γιατί δεν την θυμάμαι σε κάποιο εμπορικό στα 35.
 
Απόστολε εμπειρία δεν εχω , αλλά αυτό σκεφτόμουν και εγώ , πρέπει να ήταν φορτωμένο ,γιατί αν το χαρτί ήταν 1χ1 μου μοιάζουν λίγα τα σκάγια για 7 νούμερο.
τα 35γρ δεν ειναι πολλά για την c7 ? το λέω γιατί δεν την θυμάμαι σε κάποιο εμπορικό στα 35.
Έχει και με 36 το περφεκτα
Αν ειναι καλό δεν το ξέρω !
 
Τι σκορπισμα ρε παιδιά...μιλαμε για 40!μέτρα με βελτ ντεμι...ενα 60% της γομωσης την κόβω επί χαρτου... με κατανομαρα!δλδ...φαντασου να μην ήταν κ ανεβασμένες οι πιέσεις!
Θα συμφωνήσω απόλυτα και ιδιαίτερα για την ¨κατανομαρα¨.shake hands.
 
παιδιά μην "βαράτε " :):)
μικρή εμπειρία εχω είπαμε ;) για να διαβάσω σε βάθος μια τουφέκια σε πίνακα!
Τα δεδομένα που έβαλε ο Απόστολος για την τουφέκια με έβαλε σε σκέψη να τον ρωτήσω περισσότερα πράγματα για την τουφεκιά του . ΔΕΝ είπα οτι ειναι κακή η κατανομή !!
Σημαντικό ειναι το μέγεθος του χαρτιού για να έχουμε εικόνα .
Υπομονή , όταν ο Απόστολος το δει θα μας πει.

Για τα γραμμάρια που σηκώνει η c7 επειδή με προβληματίσατε βρήκα ενα παλιό άρθρο που δοκιμάζει τα c7 perfecta αλλα αυτή η c7 ειναι πολύ διαφορετική απο την σημερινή και αυτο μπορεί να παίζει κάποιο σημαντικό ρόλο . οπτικά πάντως δεν μοιάζει με την σημερινή απο αυτα τησ ΚΑΛΚΟ που ειχα σφάξει πρόσφατα .
όσοι γέμιζαν απο παλιά c7 θα μας πουν . εγώ δεν την γνώρισα
http://old.kynigesia.gr/article.asp?AID=796
 
Last edited:
Τι σκορπισμα ρε παιδιά...μιλαμε για 40!μέτρα με βελτ ντεμι...ενα 60% της γομωσης την κόβω επί χαρτου... με κατανομαρα!δλδ...φαντασου να μην ήταν κ ανεβασμένες οι πιέσεις!
Με μια διαφορά Γιάννη ο κλασσικός κύκλος 76 εκ. που πρέπει να δοκιμάζονται τα όπλα μας έχει εμβαδό 4.534 τ.εκ. (περίπου 45 φάσσες ή 30 πρασινοκέφαλα) ενώ ο πίνακας 1m ×1m(100×100 εκ ) εμβαδό 10000 τ.εκ δηλαδή 2,2 φορές μεγαλύτερο εμβαδό από τον κύκλο 76 εκ.
 
Καλησπέρα λεβεντιές μου! Μιση ωρα σας αφησα και εγινηκε τρικυμμία! .ha ha ha..ha ha ha..yel.

Το χαρτί είναι 1χ1. Σαν κατανομη και εμενα μου αρεσε όμως δεν τολμησα να ρίξω άλλο μιας και ο κροτος και το λάκτισμα ήταν πολύ εντονο! Σετ απ δεν θα γραψω μιας και ήτανε αρκετα φορτωμένο για μια τετοια πυριτιδα και σε μπαρουτι αλλα και σε φορτίο. Στους μειων 10 ίσως στρωσει κάπως πιστεύω.
 
Με μια διαφορά Γιάννη ο κλασσικός κύκλος 76 εκ. που πρέπει να δοκιμάζονται τα όπλα μας έχει εμβαδό 4.534 τ.εκ. (περίπου 45 φάσσες ή 30 πρασινοκέφαλα) ενώ ο πίνακας 1m ×1m(100×100 εκ ) εμβαδό 10000 τ.εκ δηλαδή 2,2 φορές μεγαλύτερο εμβαδό από τον κύκλο 76 εκ.
Έγραψα ότι την κόβω για 60% προσωπικά δεν θα με χάλαγε να έχω αυτή την συγκεντρωση-κατανομή ακόμη κ σε κύκλο 1x1!αν είναι στα 40 μετρα!κ με 7αρια μάλιστα!
 

Lambro καφε 33gr No-5=2.90mm μεγιστη πιεση 740bar

Baschieri & Pellagri f2 classic 34gr No-5=2.90mm
Μεγιστη πιεση 660bar

Remington express 35.5gr No-5=3.05mm μεγιστη πιεση 735bar

Rottweil waidmannsheil 36gr No-5=3.00mm μεγιστη πιεση 680bar
Ολες οι βολες ειναι στα 40m με full τσοκ
Διαστασεις χαρτονιου για lambro κ rottweil 110x80cm, για τα αλλα 2 ειναι 75x75cm,το χαρτο του rottweil ειναι πολυ κοντινη ληψη κ μπορει να μπερδευει,παντως λιγο πιο κατω απο το ασπρο χαρτι που εχει 3 σκαγια εχουμε 70cmαπο την κορυφη του χαρτονιου
Μου αρεσε πολυ το rottweil κ σε κατανομη κ σε ανακρουση,πιο μαλακο 36αρι δεν εχω ριξει,το βαζω στα ιδια επιπεδα ανακρουσης με το f2
Το μονο που θελω ειναι να κανω ειναι κ δοκιμη διατρησης κ ειμαι κομπλε.Τις επομενες μερες αναλογως καιρου θα την κανω
 
Last edited:

Lambro καφε 33gr No-5=2.90mm μεγιστη πιεση 740bar

Baschieri & Pellagri f2 classic 34gr No-5=2.90mm
Μεγιστη πιεση 660bar

Remington express 35.5gr No-5=3.05mm μεγιστη πιεση 735bar

Rottweil waidmannsheil 36gr No-5=3.00mm μεγιστη πιεση 680bar
Ολες οι βολες ειναι στα 40m με full τσοκ
Διαστασεις χαρτονιου για lambro κ rottweil 110x80cm, για τα αλλα 2 ειναι 75x75cm,το χαρτο του rottweil ειναι πολυ κοντινη ληψη κ μπορει να μπερδευει,παντως λιγο πιο κατω απο το ασπρο χαρτι που εχει 3 σκαγια εχουμε 70cmαπο την κορυφη του χαρτονιου
Μου αρεσε πολυ το rottweil κ σε κατανομη κ σε ανακρουση,πιο μαλακο 36αρι δεν εχω ριξει,το βαζω στα ιδια επιπεδα ανακρουσης με το f2
Το μονο που θελω ειναι να κανω ειναι κ δοκιμη διατρησης κ ειμαι κομπλε.Τις επομενες μερες αναλογως καιρου θα την κανω
Για την δοκιμη διατρησης τι ειναι προτιμοτερο;βιβλιο,τενεκες ή τουβλα οπως εκαναν οι παλιοι;αν κ στα τελευταια δεν θα δω διεισδυση,μονο αποτελεσμα
Για την ιστορια οι δοκιμες εγιναν με s.pose baikal mp 27m σταθερο τσοκ κ αυλος 18.4mm
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top