Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Mιας και γινεται αρκετη κουβεντα για τα ανοιχτα τσοκ τον τελευταιο καιρο, εριξα κ εγω 3 τουφεκιες σημερα με τη Benelli M2 και εναν κυλινδρο Briley Ported που επεσε φετος στα χερια μου με διαμετρο τσομιου 18,4 δηλαδη καθαρος κυλινδρος...
Στο κυνηγι ειχα πολλες επιτυχιες τουλαχιστον μεχρι και τα 30 μετρα κ μιας κ υπηρχαν στο αυτοκινητο λιγα απο τα φυσιγγια που χρησιμοποιουσα, Ωμεγα κουτουμανος ν9, τα δοκιμασα με κυλινδρο στα 25, 30 και 35 μετρα... Το αποτελεσμα θεωρω πολυ αξιοπρεπες κ ειδικα με ενα φυσιγγι που δεν βγαζει συγκεντρωσεις, ειναι σερτικο...
Καθολου ασχημο το αποτελεσμα, επιβεβαιωνει αυτο που διαπιστωσα στο κυνηγι., αν ειμαι κεντρο θα σκοτωθει κ μακρια το πουλι...

25 μετρα...


30 μετρα...



35 μετρα...

Στα 30 πολύ μου αρέσει .love. τα ωμεγα φωτιά!! .shake hands.
 
Συνέχεια δοκιμών από τον αδελφό μου σήμερα.φυσιγγια Lambro 28gr sporting #8 και Κένταυρος 28gr sporting #8..
Oπου 0,35(LM) ,0,5 (M) τσοκ..όπλο Blaser F16..

HB5E8la.jpg


8MCtFsm.jpg


DzCOXT9.jpg


awqbqfh.jpg
 
Με την ευκαιρία που βάζετε δοκιμές με ανοιχτά τσοκ ,ξετρύπωσα κι εγω κατι χαρτια απο το Φθινόπωρο και τα φωτογράφισα.
Οι παρακάτω δυο δοκιμές έγιναν με φυσίγγια cheditte tordo Νο 9 στα 30μ με όπλο win sx3
Τα τσοκ ,στην πρώτη φωτογραφία anaconda short και στην δεύτερη seminole cyl. O κύκλος ειναι διαμέτρου 76 εκ.
Να σημειώσω οτι η σύσφιξη του anaconda short αντιστοιχεί με skeet.

anaconda short 30m cheditte 9
1_anaconda.2jpg.jpg


seminole cyl 30m cheditte 9
2_seminole_2.jpg


Ποιό έντονο κεντρο το seminole, αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο απο ένα τσοκ κύλινδρο .
Πολύ καλύτερη η κατανομή του anaconda.
 
Με την ευκαιρία που βάζετε δοκιμές με ανοιχτά τσοκ ,ξετρύπωσα κι εγω κατι χαρτια απο το Φθινόπωρο και τα φωτογράφισα.
Οι παρακάτω δυο δοκιμές έγιναν με φυσίγγια cheditte tordo Νο 9 στα 30μ με όπλο win sx3
Τα τσοκ ,στην πρώτη φωτογραφία anaconda short και στην δεύτερη seminole cyl. O κύκλος ειναι διαμέτρου 76 εκ.
Να σημειώσω οτι η σύσφιξη του anaconda short αντιστοιχεί με skeet.

anaconda short 30m cheditte 9
1_anaconda.2jpg.jpg


seminole cyl 30m cheditte 9
2_seminole_2.jpg


Ποιό έντονο κεντρο το seminole, αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο απο ένα τσοκ κύλινδρο .
Πολύ καλύτερη η κατανομή του anaconda.
Τρομερή κατανομή το anaconda!
 
Με την ευκαιρία που βάζετε δοκιμές με ανοιχτά τσοκ ,ξετρύπωσα κι εγω κατι χαρτια απο το Φθινόπωρο και τα φωτογράφισα.
Οι παρακάτω δυο δοκιμές έγιναν με φυσίγγια cheditte tordo Νο 9 στα 30μ με όπλο win sx3
Τα τσοκ ,στην πρώτη φωτογραφία anaconda short και στην δεύτερη seminole cyl. O κύκλος ειναι διαμέτρου 76 εκ.
Να σημειώσω οτι η σύσφιξη του anaconda short αντιστοιχεί με skeet.

anaconda short 30m cheditte 9
1_anaconda.2jpg.jpg


seminole cyl 30m cheditte 9
2_seminole_2.jpg


Ποιό έντονο κεντρο το seminole, αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο απο ένα τσοκ κύλινδρο .
Πολύ καλύτερη η κατανομή του anaconda.
Το anaconda όντως σουρωτηρι στα 30 Δημήτρη,φαντάζομαι τι κάνει στα 20 μέτρα!!
 
Το anaconda όντως σουρωτηρι στα 30 Δημήτρη,φαντάζομαι τι κάνει στα 20 μέτρα!!
Ειχαμε κάνει πολλές δοκιμές εκείνη τη μέρα του Οκτώβρη ,που μαλιστα η θερμοκρασια ήταν 26 βαθμοί.
Μας ειχαν μεινει όμως μόνο δυο χαρτιά και έτσι επέλεξα να κανω και ενα συγκριτικό των 2 τσοκ στα 30μ.
 
Λιγο πάνω σου έφυγε Μανώλη, ούτε Σπουργίτη δεν γλιτώνει.
Οχι λιγο,πολυ εφυγε,εδω δεν ειχα φερει το οπλο στα μετρα μου,μετα εγιναν τα μετρα γι' αυτο,πριν ψηλοτουφεκουσε αρκετα,εχεις αποψη πως θα συμπεριφερθει το 8αρι του, αν εχεις δοκιμασει σε ενα φυσιγγι 2 νουμερα;θα ειναι εξισου καλο το 8αρι ή δυσκολα;
 

Η τουφεκια ειναι στα 35m με full τσοκ,πιστευετε το 8αρι στα 40m παλι με το full τσοκ θα βγαζει καλες κατανομες χωρις κενα για το τρυγονι;
Άνετα Μανώλη. Η τουφεκιά δείχνει να έχει άνετα 5μ ακόμη .
Τωρα περα απο τα 40 μ καλύτερα να ρίχνεις κανα 7αράκι
 
Για τα μέτρα που θέλεις ένα Νο7 ή 7.5 με το full. Τα Νο8 τα προτιμώ απο 2* και πάνω.
Στα τρυγόνια πάω με Νο8 πέρυσι με 4-3 τσοκ, φέτος θα πάω με 4-2.
Προτιμω παντα το πιο ψιλο σκαγι που γινεται για καθε θηραμα για να εχω πιο πυλνη κατανομη,το 8αρι εχει ενεργεια αρκετη στα 45m κ ισως κ παραπανω,οποτε δεν θελω ενα 7αρι για να μην εχω πιο μεγαλα κενα στον κυκλο της τουφεκιας
 
αναλογα μανωλη που τα κυνηγας ,βλεπω οτι εισαι απο κιλκις οποτε στα λιοσπορα θα τα κυνηγησης για μενα ουτε το φουλ τσοκ δεν σου χρειαζεται ,κανε δοκιμη με 3 αστρα και ν8.
Δεν κυνηγω στα λιοσπορα,αλλα απο την αλλη μερια του Κιλκις που δεν εχουμε κ τα τρυγονια παιρνανε πανω απο τα 25m μεχρι κ 70m που μονο τα κοιτας να παιρνανε
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top