Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Θεωρητικά ισχύει αυτο που λες, πρακτικά σε εμπορικά φυσίγγια που πιστοποιούνται από τους κανόνες ασφαλείας δεν συμβαίνει γιατί αν συνέβαινε δεν θα τα αγόραζε κανένας μετά την πρώτη δοκιμή τους.
Όλα τα φυσίγγια δεν κάνουν για όλες τις κανες!θέλει ψάξιμο να βρεις τι τραβάει....εχω ρίξει άριστα φυσίγγια για άλλους με άθλια αποτελέσματα στο δικό μου όπλο...γουιν...τσεντιτ κα...τα χαλια όμως ...θα είναι χαλια σε όλα τα όπλα!επωμενως....αυτο που λες ...εν μέρει ειναι σωστό...δεν τα ξανααγορασα
 
Μιλάς για την εμπειρία σου...οπως κ εγώ για τη δική μου!κ το ξαναλέω...αριστα φυσίγγια...οχι άριστα για όλες τις κανες.-
Να συμπληρωσω σ αυτο οτι το φυσιγγι πρεπει να ταιριάξει και στον τροπο που ριχνει ο καθενας.οποτε σωστο ειναι το οτι άριστο φυσιγγι για σένα μπορει να ειναι μαπα για μενα
 
Να συμπληρωσω σ αυτο οτι το φυσιγγι πρεπει να ταιριάξει και στον τροπο που ριχνει ο καθενας.οποτε σωστο ειναι το οτι άριστο φυσιγγι για σένα μπορει να ειναι μαπα για μενα
Μιλαω για δοκιμςς στο χαρτι...κ οταν βλεπω απο ενα φυσιγγι Winchester 42.5 g να μου βαζει με λαιτ φουλ...7 1/2 ...απο τα 207 σκαγια της γομωσης 60 σκαγια....οχι μια αλλα 6 φορες ε εκει απορεις...τα ιδια κ με το ροτβαιλ γερμανικο 40γρ...οπως κ της τσεντιτ 38γρ...συγκεντρωση κατι πανω απο 25%
 
δοκίμασα χθες ενα ακόμα σετ απ με την c7 . μισόταπο γαι καμιά κοντινή στο περπάτημα - συγκεντρωτήρας "D" Diamante 1/2 (Ρελιαστο)
θερμοκρασία 12 + βαθμούς - νοτιάς
browning b525 αυλός 18,7 (Απόκλιση τσοκ (-mm) midas IC 18,55 -0,15 (σχεδόν skeet)

Aν και τα πουλιά ελάχιστα χθες όποια τσίχλα πήρα το σκότωμα ακαριαίο και μια αρκετά μακρινή για 1/2ταπο και ic


Ίδια μέρα, ίδια ώρα, ίδιο σημείο, ίδια απόσταση.

Csb-6 1,3x25 cx2000 no10 Θώδη 27
Bettinsoli diamond 4* σταθερό
μου έφυγε λίγο αριστερά και κάτω
Πολυ ωραίες τουφεκιες!
Χρηστο εχει μετρα ακόμα. Εξαιρετικο για πρωτο σε τρυγονι και περηπατητο τσίχλας. Πετυχες το στησιμο για τον σκοπο που το εφτιαξες.
 
Να κάνω μια ερωτηση ... Έχει γραφτεί κατά καιρούς ότι τα μαλινοταπα δεν αποδιδουν το ίδιο καλά σε καιρο με αέρα, λογικό φανταζει ... Όταν ρίχνεις με τσοκ φρενου και βγαίνει η γόμωση από τον συγκεντρωτηρα δεν θα συμβαίνει το ίδιο?
 
Έχει γραφτεί κατά καιρούς ότι τα μαλινοταπα δεν αποδιδουν το ίδιο καλά σε καιρο με αέρα, λογικό φανταζει ...
Πρωτη φορα το ακουω..:eek:
Σαν τις συνηθισμένες κυνηγοκουβεντες του καφενείου μου ακουγεται...xm.
 
Να κάνω μια ερωτηση ... Έχει γραφτεί κατά καιρούς ότι τα μαλινοταπα δεν αποδιδουν το ίδιο καλά σε καιρο με αέρα, λογικό φανταζει ... Όταν ρίχνεις με τσοκ φρενου και βγαίνει η γόμωση από τον συγκεντρωτηρα δεν θα συμβαίνει το ίδιο?
Νικο,Θεωρητικα....
Το τσοκ φρενου "απαλλάσσει" τα σκαγια απο το κυαθιο,λιγο πριν την εξοδο τους απο την καννη.
Την δουλεια που επρεπε να κανει το κυαθιο την εκανε.
Προστατεψε τα περιφερειακα σκαγια απο τις τριβες στο κοιλο της καννης.
Στην περιπτωση της μαλλινοταπας η της μισοταπας εχουμε τα σκαγια ακαλυπτα κατα την διελευση των.
Υπερτερουν τα σκαγια της πρωτης περιπτωσης.
Λογω καλυτερης μορφολογιας(σφαιρικοτητας).
Τωρα στο κατα ποσο κι αν, υπερτερει μια γομωση που φευγει απο ενα "κλασικο" choke,σε σχεση με μία όμοια που φευγει απο ενα chokes φρενου.....xm.
 
Έτσι γράφει πάνω στο κουτί και στο φυσίγγι. Γιατί το λες αυτο;
Μετα ειδα οτι εγραφες 40 βηματα και οχι 40 μετρα αλλα και παλι μου φαινονται αρκετα βαθια τα σημαδια για 8.Αν μας ελεγες περιπου και το υψος του ψυγειου θα καταλαβαιναμε και το ποσο ανοικτη ειναι η τουφεκια.Γιατι αν ειναι πχ 1.70 τοτε η τουφεκια ειναι πολυ ανοικτη για ** στα 40 βηματα.Ποσα γρ ειναι το φυσιγγι??
 
Στο δικο μου οπλο το τσοκ φρενου που εχω kicks υπερτερει σε φυσιγγια με συγκεντρωτηρα αλλα και μαλλινη ταπα σε σχεση με τα συμβατικα σε ολες τις δοκιμες που εχω κανει, εχει καλυτερη συγκεντρωση και μεγαλυτερη δυναμη η τουφεκια.
 
Το buckKicker xfull που το δινει για δραμια με συσφιξη στη ρεμι που εχω 1.03 δηλαδη full, το ufo ειναι 1.1 αλλα το kicks εχει πιο κλειστες και δυνατες τουφεκιες. Ειχα δοκιμασει τα lambro feltro 34gr no7 στα 40 μετρα και με τα δυο και ακομα και στην μαλλινη ταπα το kicks ειχε 30 η 40 σκαγια περισσοτερα και πιο μαζεμενα απο το ufo, καπου εχω τις φωτος αν θες να ψαξω να τις βρω
 
Μετα ειδα οτι εγραφες 40 βηματα και οχι 40 μετρα αλλα και παλι μου φαινονται αρκετα βαθια τα σημαδια για 8.Αν μας ελεγες περιπου και το υψος του ψυγειου θα καταλαβαιναμε και το ποσο ανοικτη ειναι η τουφεκια.Γιατι αν ειναι πχ 1.70 τοτε η τουφεκια ειναι πολυ ανοικτη
για ** στα 40 βηματα.Ποσα γρ ειναι το φυσιγγι??

33 γρ είναι Τάσο. Όπωτε βρω ευκερια θα το μετρησω.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top