Βλήματα αεροβολων

Norica dragon 4,5 με baracuda στα 25 μετρα.οχη και ασχημα,καμποση δυναμη το αεροβολο μπουρδελο,σπασμενο ελατηριο τσιμουχα,διαλιμενη,εγηνε αναβαθμηση με ελατηριο titan τσιμουχα μαμησια,γιαλισμα αεροθαλαμου και πιστονιου,λιπανση και να το αποτελεσμα,πιστευο αψογο
 
Norica dragon 4,5 με baracuda στα 25 μετρα.οχη και ασχημα,καμποση δυναμη το αεροβολο μπουρδελο,σπασμενο ελατηριο τσιμουχα,διαλιμενη,εγηνε αναβαθμηση με ελατηριο titan τσιμουχα μαμησια,γιαλισμα αεροθαλαμου και πιστονιου,λιπανση και να το αποτελεσμα,πιστευο αψογο
Βάλτου πιστόνι γκας ραμ απο το spider να δεις δύναμη.
 
Δοκιμή των JSB Exact 7.33grain, 4.52mm.
Ταχύτητα: 1082π/δ. (Περίμενα περισσότερα).
Ένταση ήχου: 108dB.
Ακρίβεια: Η συνηθισμένη των JSB, μία τρύπα από τα 10μ. (Το καλό με τα JSB είναι ότι κάνεις οικονομία στα κολλητήρια).
 
Δοκιμή των JSB Exact 7.33grain, 4.52mm.
Ταχύτητα: 1082π/δ. (Περίμενα περισσότερα).
Ένταση ήχου: 108dB.
Ακρίβεια: Η συνηθισμένη των JSB, μία τρύπα από τα 10μ. (Το καλό με τα JSB είναι ότι κάνεις οικονομία στα κολλητήρια).
εχω το BSA-R10 σε 5,5 με τα JSB τα καλυτερα σε 18,1 grain
 
Οι απόψεις σχετικά με τα βλήματα τύπου "slugs" είναι διφορούμενες απ ' ότι διάβασα στο διαδίκτυο.
Σε άλλα όπλα δουλεύουν σε άλλα όχι.
Πήρα ένα κουτί JSB knockoOut slugs, 10.03grain 4.51mm. για δοκιμή.
Tαχύτητα: 900π/δ.
Ακρίβεια:

20230619_110942.jpg
 
Πήρα και ένα κουτί JSB Exact 8.44grain σε 4.52χιλ. διάμετρο.
(Τα 4.51 τα έστελνε στην ίδια τρύπα όλα).
Απ' ότι βλέπω και τα 4.52 έχουν την ίδια συμπεριφορά, με εξαίρεση το δικό μου σκοπευτικό σφάλμα.

20230620_112256.jpg
 
Έχει δοκιμάσει κανείς βλήματα από μη τοξικά υλικά;
Μάπα όπου θέλουν πηγενουν,τα Προμηθέας που δοκίμασα τουλαχιστον

Είχα πάρει αυτά, από περιέργεια επειδή είναι λίγο πιο ελαφρά από τα μολύβδινα, για λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα.
Είναι από κάποιο κράμα κασσίτερου (tin alloy) χωρίς μόλυβδο ... Με σκληρότητα περίπου ίδια με τα μολύβδινα. Και φαίνονται να έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.
IMG_20220821_115017.jpg

Τα δοκίμασα μόνο με το παλιό περίστροφο Crosman 357-6" (αμπούλας CO2)
Μια χαρά πηγαίνουν, σύμφωνα και με τις δυνατότητες του συγκεκριμένου, εννοείται. Δηλαδή δεν παρατήρησα διαφορά από αντίστοιχα μολύβδινα ως προς την ακρίβεια, αλλά ούτε στη δύναμη-διάτρηση σε μικρές αποστάσεις. Δυστυχώς δεν έχω τουφέκι αεροβόλο και δεν ξέρω πώς πάνε σε μεγαλύτερες αποστάσεις.
 
Είχα πάρει αυτά, από περιέργεια επειδή είναι λίγο πιο ελαφρά από τα μολύβδινα, για λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα.
Είναι από κάποιο κράμα κασσίτερου (tin alloy) χωρίς μόλυβδο ... Με σκληρότητα περίπου ίδια με τα μολύβδινα. Και φαίνονται να έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.
View attachment 85626

Τα δοκίμασα μόνο με το παλιό περίστροφο Crosman 357-6" (αμπούλας CO2)
Μια χαρά πηγαίνουν, σύμφωνα και με τις δυνατότητες του συγκεκριμένου, εννοείται. Δηλαδή δεν παρατήρησα διαφορά από αντίστοιχα μολύβδινα ως προς την ακρίβεια, αλλά ούτε στη δύναμη-διάτρηση σε μικρές αποστάσεις. Δυστυχώς δεν έχω τουφέκι αεροβόλο και δεν ξέρω πώς πάνε σε μεγαλύτερες αποστάσεις.
Από σκληρότητα τι λένε; Ρωτάω για πιθανούς εξοστρακισμούς.
 
τα εχω πάρει και εγω αυτα αλλα δεν τόλμησα να τα ρίξω γιατι διάβασα σε κάποιο site του εξωτερικού οτι κάνουν ζημιά στης ράβδωσης της κάνης, εκτος και αν κατάλαβα λαθος γιατι στα αγγλικά ειμαι αστροπελέκι.
Δοκιμασε με μια πενσα και κανε συγκριση με συνηθισμενες βολιδες ποσο σκληρες ειναι, αν ειναι πολυ σκληρες οντως μπορει να κανουν ζημια στις ραβδωσεις της καννης.
 
Back
Top