Βλήματα αεροβολων

τα εχω πάρει και εγω αυτα αλλα δεν τόλμησα να τα ρίξω γιατι διάβασα σε κάποιο site του εξωτερικού οτι κάνουν ζημιά στης ράβδωσης της κάνης, εκτος και αν κατάλαβα λαθος γιατι στα αγγλικά ειμαι αστροπελέκι.
Από σκληρότητα τι λένε; Ρωτάω για πιθανούς εξοστρακισμούς.
Δοκιμασε με μια πενσα και κανε συγκριση με συνηθισμενες βολιδες ποσο σκληρες ειναι, αν ειναι πολυ σκληρες οντως μπορει να κανουν ζημια στις ραβδωσεις της καννης.
Δεν έχω μετρήσει ούτε έχω κάνει συγκριτικό τεστ σκληρότητας με μολύβδινα, ούτε με πένσα ούτε με κάποιο άλλο τρόπο. Αλλά από ότι έχω παρατηρήσει, μετά από πρόσκρουση σε σκληρές επιφάνειες, η παραμόρφωση είναι σχεδόν ίδια με τα μολύβδινα. Επίσης διακρίνονται τα ίχνη από τις ραβδώσεις της κάννης στην περιφέρεια τους, κυρίως στη φούστα. Θεωρώ λοιπόν, όπως έγραψα και στο πρώτο ποστ, ότι δεν διαφέρουν σημανικά από τα μολύβδινα σε σκληρότητα, επομένως ούτε στη συμπεριφορά τους γενικά, αλλά και σε πιθανούς εξοστρακισμούς. Η πιο σημαντική διαφορά είναι ότι είναι λίγο ελαφρότερα ...
Προσωπικά πιστεύω απόλυτα ότι δεν υπάρχει κίνδυνος να κάνουν ζημιά στην κάννη. Δεν με είχε ανησυχήσει καθόλου αυτό το θέμα. Εξάλλου ο κασσίτερος είναι επίσης μαλακό μέταλλο. Νομίζω επίσης ότι η H&N είναι μια σοβαρή εταιρεία σ' αυτό το αντικείμενο, και δεν θα τα έβγαζε στην αγορά αν υπήρχε τέτοιος κίνδυνος ... :cool:
 
Βάλτου πιστόνι γκας ραμ απο το spider να δεις δύναμη.
Η δυναμη δεν ειναι το πρωτευον σε ενα αεροβολο....αυτο που ζηταμε ειναι η ακριβεια και αυτο δυστιχως δεν την εχει....οποτε δεν αξιζει σε καμια περιπτωση να γινει αυτη η αλαγη.
 
Πήρα και ένα κουτί JSB Exact 8.44grain σε 4.52χιλ. διάμετρο.
(Τα 4.51 τα έστελνε στην ίδια τρύπα όλα).
Απ' ότι βλέπω και τα 4.52 έχουν την ίδια συμπεριφορά, με εξαίρεση το δικό μου σκοπευτικό σφάλμα.

View attachment 73613
Στα 10μ ολα καλα πηγαινουν....αν θελεις να βγαλεις σωστα συμπερασματα απο τα 20 και πανω θα δοκιμασεις.......εκει φαινωνται ολα..........και τα σφαιρακια ταιριαζουν στην καννη σου και η καννη και γενικα η ποιοτητα ενος οπλου.
 
δεν εχω το κουτακι νας σας το παραθεσω με τα λ π τα εχω αυτα τα βλιματα σχεδων εδω και μια 10ετια τα ερηξα σε στοχο 30 μετρων περιπου και εβλεπα το βλημα να κρεμαη,,μαλων στο οπλο που το ερηχνα ητανε μεγαλο στα γρ το οπλακι βαμ 18 19 22 ,,,,μακακιες παλιες δωκιμεςςς τωρα κατελιξα στο ejant dibolo 5,5 και μεχρι τα 50μετρα κατεβαζη καραγκαξεςςς ;) ;) .terror.
 
δεν εχω το κουτακι νας σας το παραθεσω με τα λ π τα εχω αυτα τα βλιματα σχεδων εδω και μια 10ετια τα ερηξα σε στοχο 30 μετρων περιπου και εβλεπα το βλημα να κρμαεη,,μαλων στο οπλο που το ερηχνα ητανε μεγαλο στα γρ το οπλακι βαμ 18 19 22 ,,,,μακακιες παλιες δωκιμεςςς τωρα κατελιξα στο ejant dibolo 5,5 και μεχρι τα 50μετρα κατεβαζη καραγκαξεςςς ;) ;) .terror.
Μαλλον το αεροβολακι σου δεν ειχε τη δυναμη αν το σφαιρακι ηταν βαρυ.....
 
1711104400649.png
αυτά τα έχει δοκιμάσει κανεις.. δεν ξέρω ποιος διαολος με έβαλε να τα αγοράσω. Φαντάζομαι ότι στην περιγαφή λέει οτι το πλαστικό εξαλείφει την επίδραση του αντίστροφου. Να τα ρίξω με αεροβόλο gas-ram ?
 
View attachment 87083
αυτά τα έχει δοκιμάσει κανεις.. δεν ξέρω ποιος διαολος με έβαλε να τα αγοράσω. Φαντάζομαι ότι στην περιγαφή λέει οτι το πλαστικό εξαλείφει την επίδραση του αντίστροφου. Να τα ρίξω με αεροβόλο gas-ram ?
Εχει μαλιασει η γλωσσα του Ηρακλη οτι σε εμας που κανουμε βολες πανω των 10 μετρων και μ.ο τα 30-50 με αεροβολα ελατηριου η γκαζ ραμ , την μεγιστη ευθυβολια και καλυτερη τροχια -καμπυλη βολης δινουν τα σφαιρακια με πομπε μυτη

Οτι δηποτε αλλο αλλα και οτιδηποτε με πλαστικο μερος δεν κανει για εμας

Συνηθως ειναι για αεροβολα πιστολια η μικρα αεροβολα αμπουλας για σκοπους πληνκινγ δηλαδη σκοποβολης διασκεδασης σε στοχους που δεν δινεις εμφαση στην ευθυβολια και το οσο δυνατο πιο μικρο γκρουπ αλλα το σπασιμο του στοχου που δινει καποιο εντυπωσιακο εφε οπως πχ τενεκεδακια αναψυκτικου κλπ

Μην παρασυρεστε απο το μαρκετιγκ παιδες
 
Last edited:
Μια δυο ερωτήσεις από πρωτάρη.

Αυτή τη στιγμή έχω δύο διαφορετικά σετ βολίδες. Το πρώτο είναι cometa που έρχεται σε χάρτινο κουτάκι των 250 τεμ. Δεν βρήκα πουθενά χαρακτηριστικά ή κάποιο review και μου τα είχαν δώσει δώρο μαζί με το όπλο. Το δεύτερο είναι ASG Diabolo ref 17637 0.47 gram weight per pellet.

Πρώτη ερώτηση. Παρατηρώ μεγάλη διαφορά όταν τοποθετώ το σφαιράκι. Στα πρώτα πρέπει να το πιέσω για να πάει στη θέση του ενώ το δεύτερο μπαίνει εύκολα απλά το αφήνεις και κάθεται.

Γιατί υπάρχουν αυτές οι διαφορές ? υπάρχει περίπτωση με τα πρώτα να κάνω ζημιά στο όπλο ?

Να σημειώσω ότι ενώ τα δευτερά σου δίνουν την αίσθηση για ποιο ποιοτικά με τα πρώτα έχω πολύ καλύτερα αποτελέσματα

Κάτι άλλο που πρέπει να προσέχω για να αγοράσω τα επόμενα ? (γνωρίζω διαβάζοντας εδώ ότι σε κάθε όπλο διαφέρει το βέλτιστο)

Το όπλο είναι ένα stoger x20
 
Υπάρχουν διαφορες στης βολίδες,αν είναι ας πούμε 5,5 χηλ υπάρχουν,5,50,5,54,5,56 λογικό η 5,50 να Μπένη εύκολα ενός η 5,56 πιο εφαρμοστά
 
Το σφαιρακι που παει η κανη το βρισκουμε με δοκιμες, δεν πρεπει να ''πεφτει΄΄ μεσα αλλα ουτε να μπαινει με ματσολα(τροπος του λεγειν). Επισης, παιζει σοβαρο ρολο και το βαρος, στα αδυναμα αεροβολα προτιμαμε ελαφρυα σφαιρακια ενω στα δυνατα, πιο βαρια, και τα σφαιρακια μπροστα να ειναι πομπε, ουτε φλατ, ουτε μυτερα.
Και το ξαναγραφω, στην αρχη οταν το αεροβολο δεν ξερουμε τι προτιμαει, αγοραζουμε διαφορετικα επωνυμα σφαιρακια(υποδιαμετρημα βαρος) και βλεπουμε με ποια εχουμε καλυτερα αποτελεσματα.
 
Back
Top