Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Ο κώνος σε ένα όπλο θα ''πειραχτεί'' για κάποιους συγκεκριμένους λόγους!
Ένας κυνηγός που κυνηγάει αποκλειστικά τσίχλα δεν θα το χρειαστεί...
Ένας κυνηγός που πηγαίνει συστηματικά στην φάσσα και στο παπί ναι όντως θα δει κάποια πλεονεκτήματα μετά από μια τέτοια επέμβαση στην κάννη!
Είναι απλά τα πράγματα.
 
Eαν δηλαδη ενα οπλο ειναι στα μετρα μου,το δουλευω χρονια,το εχω συνηθησει και δουλευω κλειστα τσοκ της μανας του με ενα
φυσιγγι συγκεντρωτικο δεν χρειαζομαι κανενα κωνο για βολες μεχρι τα 45-50 μετρα.Θα πω κατι που εγεινε την περσινη χρονια
που βρηκα εναν συναδελφο στην Οινοη με Franchi Affinity,ιδιο οπλο με το δικο μου.Αφου μιλησαμε για τα οπλα και την εντυπωση
που εχουμε μου αναφερει οτι εχει φτιαξει κωνο και εχει ανεβασει την αποδοση του οπλου φανταστικα.Ειχε επανω και ενα γνωστο
τσοκ της αγορας 2*.Αν θελεις μου λεει μπορω να στο αποδειξω,μετα χαρας του απανταω και βγαζω απο το αυτοκινητο 2 χαρτονια
και τα στηνω με μεζουρα στα 40 μετρα.Εχω φυσιγγια εμποριου μου λεει 34γρ Ν5 τετοια συγκεντρωση στα 40 δεν εχεις ξαναδει και
ριχνει.Παει....αλλαζει το χαρτονι και περιμενει.Του αναφερω πριν ριξω οτι εχω επανω το 4*της μανας του με 34 γρ Ν5 ιδιογομωση
και του ανοιγω μια τρυπα μονοβολου στο χαρτονι.Μεχρι να γυρισει με τα χαρτονια στο αυτοκινητο ειχε ασπρισει.Γυριζει και μου
λεει το παιδι...αν με ειχες συναντησει ενα μηνα πριν δεν θα το ειχα πειραξει το οπλο,θα εμπαινα στην ιδιογομωση.
 
Eαν δηλαδη ενα οπλο ειναι στα μετρα μου,το δουλευω χρονια,το εχω συνηθησει και δουλευω κλειστα τσοκ της μανας του με ενα
φυσιγγι συγκεντρωτικο δεν χρειαζομαι κανενα κωνο για βολες μεχρι τα 45-50 μετρα.Θα πω κατι που εγεινε την περσινη χρονια
που βρηκα εναν συναδελφο στην Οινοη με Franchi Affinity,ιδιο οπλο με το δικο μου.Αφου μιλησαμε για τα οπλα και την εντυπωση
που εχουμε μου αναφερει οτι εχει φτιαξει κωνο και εχει ανεβασει την αποδοση του οπλου φανταστικα.Ειχε επανω και ενα γνωστο
τσοκ της αγορας 2*.Αν θελεις μου λεει μπορω να στο αποδειξω,μετα χαρας του απανταω και βγαζω απο το αυτοκινητο 2 χαρτονια
και τα στηνω με μεζουρα στα 40 μετρα.Εχω φυσιγγια εμποριου μου λεει 34γρ Ν5 τετοια συγκεντρωση στα 40 δεν εχεις ξαναδει και
ριχνει.Παει....αλλαζει το χαρτονι και περιμενει.Του αναφερω πριν ριξω οτι εχω επανω το 4*της μανας του με 34 γρ Ν5 ιδιογομωση
και του ανοιγω μια τρυπα μονοβολου στο χαρτονι.Μεχρι να γυρισει με τα χαρτονια στο αυτοκινητο ειχε ασπρισει.Γυριζει και μου
λεει το παιδι...αν με ειχες συναντησει ενα μηνα πριν δεν θα το ειχα πειραξει το οπλο,θα εμπαινα στην ιδιογομωση.
Τώρα περίμενε την γνωστή απάντηση καλααα με ιδιογωμοση ξέρω και εγώ είναι άλλο το ένα άλλο το άλλο.. :rolleyes:o_O δώστα σε ένα γυφτάκι τα 2λεπτα τη τα βάζεις στους lb6????.very funny..very funny..very funny.
 
Παιδια, συγκρινετε ομως εντελως ανομοια πραγματα το καταλαβενετε και μονοι σας. Αν και γενικως οι συγκρισεις τετοιου ειδους γινονται πριν και μετα τη βελτιωση με το ιδιο φυσιγγι, για να δεις οντως τι αλλαξε. Ο συγκεκριμενος ανθρωπος προφανως ειδε διαφορα, γιαυτο και το αναφερε. Πιθανοτατα αν ξεκινουσε ιδιογομωση να μην εβλεπε τετοια διαφορα, ή τελικα να μη γουσταρε να ασχοληθει.
 
Eαν δηλαδη ενα οπλο ειναι στα μετρα μου,το δουλευω χρονια,το εχω συνηθησει και δουλευω κλειστα τσοκ της μανας του με ενα
φυσιγγι συγκεντρωτικο δεν χρειαζομαι κανενα κωνο για βολες μεχρι τα 45-50 μετρα.Θα πω κατι που εγεινε την περσινη χρονια
που βρηκα εναν συναδελφο στην Οινοη με Franchi Affinity,ιδιο οπλο με το δικο μου.Αφου μιλησαμε για τα οπλα και την εντυπωση
που εχουμε μου αναφερει οτι εχει φτιαξει κωνο και εχει ανεβασει την αποδοση του οπλου φανταστικα.Ειχε επανω και ενα γνωστο
τσοκ της αγορας 2*.Αν θελεις μου λεει μπορω να στο αποδειξω,μετα χαρας του απανταω και βγαζω απο το αυτοκινητο 2 χαρτονια
και τα στηνω με μεζουρα στα 40 μετρα.Εχω φυσιγγια εμποριου μου λεει 34γρ Ν5 τετοια συγκεντρωση στα 40 δεν εχεις ξαναδει και
ριχνει.Παει....αλλαζει το χαρτονι και περιμενει.Του αναφερω πριν ριξω οτι εχω επανω το 4*της μανας του με 34 γρ Ν5 ιδιογομωση
και του ανοιγω μια τρυπα μονοβολου στο χαρτονι.Μεχρι να γυρισει με τα χαρτονια στο αυτοκινητο ειχε ασπρισει.Γυριζει και μου
λεει το παιδι...αν με ειχες συναντησει ενα μηνα πριν δεν θα το ειχα πειραξει το οπλο,θα εμπαινα στην ιδιογομωση.
Εκεί μετά να δεις επικινδυνότητα Για εμάς τους ανιδεους πάνω στο αντικείμενο...:D:D
Πέραν της πλάκας είναι ένα δύσκολο Και χρονοβόρο κεφάλαιο η ιδιογομωση...
 
Eαν δηλαδη ενα οπλο ειναι στα μετρα μου,το δουλευω χρονια,το εχω συνηθησει και δουλευω κλειστα τσοκ της μανας του με ενα
φυσιγγι συγκεντρωτικο δεν χρειαζομαι κανενα κωνο για βολες μεχρι τα 45-50 μετρα.Θα πω κατι που εγεινε την περσινη χρονια
που βρηκα εναν συναδελφο στην Οινοη με Franchi Affinity,ιδιο οπλο με το δικο μου.Αφου μιλησαμε για τα οπλα και την εντυπωση
που εχουμε μου αναφερει οτι εχει φτιαξει κωνο και εχει ανεβασει την αποδοση του οπλου φανταστικα.Ειχε επανω και ενα γνωστο
τσοκ της αγορας 2*.Αν θελεις μου λεει μπορω να στο αποδειξω,μετα χαρας του απανταω και βγαζω απο το αυτοκινητο 2 χαρτονια
και τα στηνω με μεζουρα στα 40 μετρα.Εχω φυσιγγια εμποριου μου λεει 34γρ Ν5 τετοια συγκεντρωση στα 40 δεν εχεις ξαναδει και
ριχνει.Παει....αλλαζει το χαρτονι και περιμενει.Του αναφερω πριν ριξω οτι εχω επανω το 4*της μανας του με 34 γρ Ν5 ιδιογομωση
και του ανοιγω μια τρυπα μονοβολου στο χαρτονι.Μεχρι να γυρισει με τα χαρτονια στο αυτοκινητο ειχε ασπρισει.Γυριζει και μου
λεει το παιδι...αν με ειχες συναντησει ενα μηνα πριν δεν θα το ειχα πειραξει το οπλο,θα εμπαινα στην ιδιογομωση.
κ γιατι δεν του εδινες ενα φυσιγγη ιδιογωμωσεις να το ριξει να δεις ασπρηλες μετα εσυ
 
Εκεί μετά να δεις επικινδυνότητα Για εμάς τους ανιδεους πάνω στο αντικείμενο...:D:D
Πέραν της πλάκας είναι ένα δύσκολο Και χρονοβόρο κεφάλαιο η ιδιογομωση...
Ναι..... ενω εμεις οταν γεννηθηκαμε μας τιναζε ο γιατρος να φυγει η ΜΒ36 απο πανω μας.sarcastic.
Ολοι απο το μηδεν ξεκινησαμε αδελφε;)
 
Κ ρε συ Αλεξανδρε, τι συμπερασμα εβγαλες με αυτη τη δοκιμη...? Οτι το φυσιγγι που εφτιαξες ηταν καλυτερο απο το εμορικο 5αρι σε κανη με κωνο κ δυο βαθμους πιο σφιχτο τσοκ?
Το ωραιο θα ηταν να ριξεις κ εσυ με το ιδιο εμπορικο 5αρι κ το ιδιο τσοκ για να δεις αν υπηρχε διαφορα....:)

Οπως δεν ειναι κακο ο καθενας να ειναι ευχαριστημενος με αυτο που εχει, ετσι δεν ειναι κ καποιος αλλος να θελει να παρει τα μεγιστα που μπορει...
Σημασια εχει να ξερει ο καθενας τι κανει, κ να το αποφασιζει επειδη το θελει κ οχι επειδη ειναι μοδα...
 
Last edited:
Kαμια φωτογραφια οπλου που εχει καταστραφει απο αδυνατισμα μεταλου στο σημειο του κωνου υπαρχει να δω πως ειναι?
Δεν ρωταω ειρωνικα, δεν εχω δει ποτε ουτε κ εχω βρει καποιον που να επαθε ζημια το οπλο του οσο κ αν εχω ρωτησει κατα καιρους... Μαλιστα οταν βλεπεις τον ενδεχομενο κινδυνο, μπορεια να εισαι πιο επιφυλακτικος στο να το κανεις...

Απο εκει κ περα, κατι δικαιολογιες του τυπου "εγω την πηγα για κωνο αλλα δεν περιμενα να σφιξει τοσο η τουφεκια, χαλασε η κανη γιατι βαζω τον κυλινδρο κ τουφεκα δυο τσοκ πιο σφιχτα κτλ κτλ" εγω τα ακουω αδιαφορα... Ακουω κατι ανθρωπους που κυνηγανε μπεκατσα κ περπατητο τσιχλας κ πηγαν τα οπλα τους για κωνο... Τι τα πηγαν για κωνο τοτε, δεν σκοτωναν τη μπεκατσα στα 20 μετρα πιο πριν?
Παντως εγω διαφωνω οτι με δυο τσοκ πιο σφιχτο τσοκ κανεις την ιδια δουλεια με τον κωνο...Το σφιξιμο της τουφεκιας ειναι επακολουθο της καλυτερης ποιοτητας των σκαγιων, δεν ειναι τσοκ ο κωνος...
Άρη διαφωνώ.το τσοκ αλλάζει ριζικά τη τουφεκιά αν η κανη σου έχει τις προδιαγραφές.το είδα με τα μάτια μου στο μπαικαλ που είχα.δωσε μου μισό λεπτο
 
Ναι..... ενω εμεις οταν γεννηθηκαμε μας τιναζε ο γιατρος να φυγει η ΜΒ36 απο πανω μας.sarcastic.
Ολοι απο το μηδεν ξεκινησαμε αδελφε;)
Συμφωνώ...Όμως είπαμε είναι χρονοβόρο και θέλει σοβαρή ενασχόληση το αντικείμενο...
 
κυριοι οποιος γουσταρει τι βελτιωση γενικα θα το κανει ειτε ειναι αυτοκινητα -μοτοσυκλετες η οπλα κανενας δε δινει εγγυησεις κ αυτοι που δινουν ειναι εν μερη
απο εκει κ περα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα
αν εγω γουσταρω να φιαξω ενα civic για να τα ριξει σε μια ferrari θα το κανω ασχετα αν αξιζει κ τι χρηματα θα ξοδεψω
στο τελος αν πετυχει αυτο που θα φανει ειναι οτι ενα civic τα εριξε σε μια ferrari
 
Άρη διαφωνώ.το τσοκ αλλάζει ριζικά τη τουφεκιά αν η κανη σου έχει τις προδιαγραφές.το είδα με τα μάτια μου στο μπαικαλ που είχα.δωσε μου μισό λεπτο
Το ξερω Ευρι δεν αμφιβαλω... Κ δεν ειπα οτι δεν την αλλαζει...
Ειπα οτι ο κωνος δεν σφιγγει την τουφεκια, βελτιωνει την ποιοτητα των σκαγιων ΚΑΙ σφιγγει η τουφεκια... Αυτο εχει διαφορα...
 
Last edited:
κυριοι οποιος γουσταρει τι βελτιωση γενικα θα το κανει ειτε ειναι αυτοκινητα -μοτοσυκλετες η οπλα κανενας δε δινει εγγυησεις κ αυτοι που δινουν ειναι εν μερη
απο εκει κ περα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα
αν εγω γουσταρω να φιαξω ενα civic για να τα ριξει σε μια ferrari θα το κανω ασχετα αν αξιζει κ τι χρηματα θα ξοδεψω
στο τελος αν πετυχει αυτο που θα φανει ειναι οτι ενα civic τα εριξε σε μια ferrari

........... και το civic θα έχει στοιχίσει περισσότερο από ότι κάνει μία ferrari ...........
 
Από ότι βλέπω υπάρχει κόσμος με προβλήματα στα όπλα του μετά την επιμήκυνση κώνου σε όποιον μάστορα και αν πήγαν αλλά δεν λένε κιόλας που πήγαν....χωρίς να έχω κέρδος από κανένα από τους μαστόρους ούτε να κάνω διαφήμιση σε κανένα δεν πρόκειται να πιστέψω πλέον κανενός τα λεγόμενα χωρίς αποδείξεις και ονοματα....έχω δει με τα μάτια μου να έχουν ανοίξει όπλα και να τα ρίχνουν σε αυτόν που έκανε τον κωνο...στην εταιρεία κτλ κτλ....όταν ρωτάς βέβαια τι έριξες με το όπλο λεβέντη μου δεν θα σου πει κανένας ότι έβαλε μέσα ένα φουρνελο που του έδωσε ένας φίλος ιδιογομωτης.....δλδ αν εγώ πάω και ρίξω ένα φυσιγγι με sipe στο 2.10 και μου κάνει το όπλο γαρύφαλλο θα φταίει ο μάστορας που μου έκανε τον κωνο??
 
Από ότι βλέπω υπάρχει κόσμος με προβλήματα στα όπλα του μετά την επιμήκυνση κώνου σε όποιον μάστορα και αν πήγαν αλλά δεν λένε κιόλας που πήγαν....χωρίς να έχω κέρδος από κανένα από τους μαστόρους ούτε να κάνω διαφήμιση σε κανένα δεν πρόκειται να πιστέψω πλέον κανενός τα λεγόμενα χωρίς αποδείξεις και ονοματα....έχω δει με τα μάτια μου να έχουν ανοίξει όπλα και να τα ρίχνουν σε αυτόν που έκανε τον κωνο...στην εταιρεία κτλ κτλ....όταν ρωτάς βέβαια τι έριξες με το όπλο λεβέντη μου δεν θα σου πει κανένας ότι έβαλε μέσα ένα φουρνελο που του έδωσε ένας φίλος ιδιογομωτης.....δλδ αν εγώ πάω και ρίξω ένα φυσιγγι με sipe στο 2.10 και μου κάνει το όπλο γαρύφαλλο θα φταίει ο μάστορας που μου έκανε τον κωνο??
Η sipe φταιει για όλα.. είναι άγρια αυτή η μελαχρινή .yel..yel.:D.sarcastic.
 
Last edited:
Το ξερω Ευρι δεν αμφιβαλω... Κ δεν ειπα οτι δεν την αλλαζει...
Ειπα οτι ο κωνος δεν σφιγγει την τουφεκια, βελτιωνει την ποιοτητα των σκαγιων ΚΑΙ σφιγγει η τουφεκια... Αυτο εχει διαφορα...
Το δέχομαι αυτό που λες αλλά επειδή είμαι αντίθετος σε εργασίες που είναι μη αναστρέψιμες δες με kicks lf το φτωχό πλην τίμιο μπαικαλ στα 50 μέτρα με percorso caccia σε νο.6.τωρα αν κάποιος θέλει κάτι παραπάνω απ' αυτό ας ρισκάρει
2qOJ4xK.jpg
 
Back
Top