Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Επηδη σε πολλα απο τα οπλα μου εχω κονο σας λεω οτι η ιδιογωμοση κερδιζει το κονο και την καλη κανη
O καλός ο κώνος θα δωση καλύτερα αποτελέσματα και στο μέτριο αλλά και στο κάλο φυσίγγιο, όσο ποιο καλό είναι το φυσίγγιο τόσο ποιο καλύτερα αποτελέσματα θα πάρεις.
 
ο χρακτηρισμος ειναι επιεικης και συνεχιζω οταν εχεις μια καννη με 5 τσοκ και μετα την παρεμβαση αυτα στην ουσια εχουν καταργηθει εσυ πως το βλεπεις? Το ποιο κουλο ειναι πως ακουω απο ορισμενους που λενε ενταξει και τι εγινε εχεις μια κανη για καρτερι Ειχα μπει στο τρυπακι και εγω καποια στιγμη να την κανω την πατατα αλλα καποιοι πραγματικοι γνωστες και 2 σοβαροι οπλουργοι με απετρεψαν,Καποια στιγμη θα σας πω μια ιστορια διαδραματιστηκε στο σκοπευτηριο της μαλακασας με τον κατοχο μιας m2 και τον οπλουργο που του εκανε κωνους.big smile..micle.
Μάριε συγνώμη κιόλας αλλά θα θεωρήσω λίγο το παράδειγμα άτοπο και θα σου εξηγήσω το λόγο.....αν δεν έγινε σωστή δουλειά από αυτόν που το έκανε πάω πάσο....εγώ έχω κάνει παρεμβάσεις και στα τρία μου όπλα και δεν έχω θέμα να πω ποιος τα έφτιαξε....όλα μου τα τσοκ δουλεύουν σωστά αλλά κατά μία ιδέα πιο σφιχτά το κάθε τσοκ....είναι εν τέλη αυτό που ήθελα να κάνω πάνω στα όπλα μου....δεν θα αναφέρω την αλλαγή που διαπίστωσα στην δύναμη και στην διάτρηση....
 
Μάριε συγνώμη κιόλας αλλά θα θεωρήσω λίγο το παράδειγμα άτοπο και θα σου εξηγήσω το λόγο.....αν δεν έγινε σωστή δουλειά από αυτόν που το έκανε πάω πάσο....εγώ έχω κάνει παρεμβάσεις και στα τρία μου όπλα και δεν έχω θέμα να πω ποιος τα έφτιαξε....όλα μου τα τσοκ δουλεύουν σωστά αλλά κατά μία ιδέα πιο σφιχτά το κάθε τσοκ....είναι εν τέλη αυτό που ήθελα να κάνω πάνω στα όπλα μου....δεν θα αναφέρω την αλλαγή που διαπίστωσα στην δύναμη και στην διάτρηση....
Φιλε τιποτα δεν ειναι ατοπο και θα σου εξηγησω εχου γινει ολοι οπλουργοι αγορασαν ενα reamer kαι χαλανε καννες με ρυθμο πολυβολου,Ερωτηση στον οπλουργο που πηγες πηρες χαρτι οτι η καννη σου ειναι ασφαλης?Ξερεις οτι βαση του CIP οποιαδηποτε εργασια επι της καννης ειδικα στο εσωτερικο της χρειαζεται επαναδοκιμη Εαν λεω μια στο 10000000 η καννη σου ανοιξη στον κωνο και σου σπασει το κεφαλη εσυ μετα πηγαινε να βρεις το δικο σου Ερωτηση 2η Εισαι τοσο καλος σκοπευτης που παιρνεις το 100% του οπλου σου και πας για το 105?
 
Υπαρχει επιστημονικο προσωπικο περι οπλων στην Ελλαδα ευτυχως.Καποτε ενας μεγαλος οπλουργος στον Πειραια
μου ειπε οτι μια κανη πανω απο 66 ποντους δεν σου προσφερει τιποτα παραπανω απο σκετο βαρος.sarcastic..sarcastic.
 
Φιλε τιποτα δεν ειναι ατοπο και θα σου εξηγησω εχου γινει ολοι οπλουργοι αγορασαν ενα reamer kαι χαλανε καννες με ρυθμο πολυβολου,Ερωτηση στον οπλουργο που πηγες πηρες χαρτι οτι η καννη σου ειναι ασφαλης?Ξερεις οτι βαση του CIP οποιαδηποτε εργασια επι της καννης ειδικα στο εσωτερικο της χρειαζεται επαναδοκιμη Εαν λεω μια στο 10000000 η καννη σου ανοιξη στον κωνο και σου σπασει το κεφαλη εσυ μετα πηγαινε να βρεις το δικο σου Ερωτηση 2η Εισαι τοσο καλος σκοπευτης που παιρνεις το 100% του οπλου σου και πας για το 105?
Ωραία θα σου απαντήσω μια μια ερωτήσεις σου.....από την εργοστασιακή εγγύηση του όπλου σου πιστεύεις ότι η εταιρεία θα σε καλύψει ένα χτυπά ξύλο σου ανοίξει η κάννη από αστοχία υλικού???θα σου απαντήσω όχι φυσικά και ας ευθύνεται η εταιρεία σου λέω εγώ σαν αστοχία υλικού και υπάρχουν παραδείγματα με στραβιες κάννες που δεν άλλαξαν ποτέ και αρκετά άλλα....πάμε στο δεύτερο που λέμε για τον οπλουργο όχι χαρτί εγγύησης δεν παίρνω όπως και για την καννη του όπλου μου δεν έχω πάρει ξεχωριστά αλλά ως ολόκληρο το όπλο....εμπιστευτηκα το όπλο μου σε κάποιον που έχει πάει και έχει κάνει κάποια σεμινάρια εξωτερικό όσον αφορά τον κώνο συναρμογής....τώρα στο τελευταίο που λες πρέπει κάποιος να είναι άριστος σκοπευτής για να βελτίωση την καννη του όπλου του???εγώ όχι δεν είμαι άριστος σκοπευτής αλλά σε πληροφορω θηράματα που πριν τον κωνο τα έχανα τραυματισμένα τώρα η θα τα πάρω ακαριαία η θα τα χάσω εντελώς......και κάτι τελευταίο δεν ξέρω σε ποια μαστορια αναφέρεσαι αλλά το να κάνεις επιμήκυνση κώνου δεν είναι και ακριβώς αυτό που αναφέρεις παίρνω ένα αλεζουαρ και σκάβω την καννη όσο πάει.....
 
Αν καποιος δεν ειναι καλος σκοπευτης το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να βελτιωσει τον εαυτο του σκοπευτικα.
Αν παλι θεωρει οτι με κωνους βελτιωνεται βλητικα η κανη,να σφυξει τα τσοκ πριν και τα χρηματα που θα δωσει
σε οποιον οπλουργο νομιζει να τα πιει μπυρες με απολυτη ασφαλεια:DΑντι να σκαλιζουμε τις κανες ας βρουμε
φυσιγγια εμποριου πολυ συγκεντρωτικα;)
 
Kαμια φωτογραφια οπλου που εχει καταστραφει απο αδυνατισμα μεταλου στο σημειο του κωνου υπαρχει να δω πως ειναι?
Δεν ρωταω ειρωνικα, δεν εχω δει ποτε ουτε κ εχω βρει καποιον που να επαθε ζημια το οπλο του οσο κ αν εχω ρωτησει κατα καιρους... Μαλιστα οταν βλεπεις τον ενδεχομενο κινδυνο, μπορεια να εισαι πιο επιφυλακτικος στο να το κανεις...

Απο εκει κ περα, κατι δικαιολογιες του τυπου "εγω την πηγα για κωνο αλλα δεν περιμενα να σφιξει τοσο η τουφεκια, χαλασε η κανη γιατι βαζω τον κυλινδρο κ τουφεκα δυο τσοκ πιο σφιχτα κτλ κτλ" εγω τα ακουω αδιαφορα... Ακουω κατι ανθρωπους που κυνηγανε μπεκατσα κ περπατητο τσιχλας κ πηγαν τα οπλα τους για κωνο... Τι τα πηγαν για κωνο τοτε, δεν σκοτωναν τη μπεκατσα στα 20 μετρα πιο πριν?
Παντως εγω διαφωνω οτι με δυο τσοκ πιο σφιχτο τσοκ κανεις την ιδια δουλεια με τον κωνο...Το σφιξιμο της τουφεκιας ειναι επακολουθο της καλυτερης ποιοτητας των σκαγιων, δεν ειναι τσοκ ο κωνος...
 
Το τμημα ακριβως μετα τη θαλαμη που κανει την μεταβαση στον αυλο. Η θαλαμη του οπλου ειναι πανω απο 20 χιλ, και ο αυλος ειναι συνηθως απο 18.3 εως 18.8. Το τμημα που μειωνει αυτη τη διατομη λεγεται κωνος
 
Ο κωνος δινει λυση στα ποσα μετρα δηλαδη??
Καλημέρα.Αν ανατρεξεις σε παλιότερες συζητήσεις θα δεις ότι είμαι υπέρμαχος της μη aftermarket επέμβασης σε ένα όπλο.Από εκεί και πέρα λόγω κάποιων συγκυριών στα χέρια μου ηρθε ένα όπλο με βελτιωμένο κώνο.Το ίδιο όπλο το έχω και εργοστασιακο.Δεν θα σου πω μέτρα αλλά θα σου πω ότι στα 36 μέτρα έδωσε 35-40% Περισσότερα κεντρικά σκάγια από ότι η μαμά με ότι αυτό συνεπάγεται...Μιλάω δίχως να θέλω να διαφημίσω την βελτίωση διότι δεν έχω ξεπεράσει ακόμα το θεμα της ασφάλειας που θίγεται παραπανω.Όμως αντικειμενικά αυτά ήταν τα αποτελέσματα των δικών μου δοκιμών...
 
Δεν ξερω στα ποσα μετρα δινει λυση, το καθε οπλο ειναι μοναδικο οπως κ το αποτελεσμα... Εγω δει οπλα που μεταμορφωνονται με ενα τσοκ, εχω δει κ οπλα που οτι κ αν τους εβαζες μπροστα οι διαφορες ηταν μηδαμηνες...
Σαν Αρις θεωρω οτι μεχρι τα 30 μετρα οι διαφορες στα οπλα ειναι ελαχιστες, απο εκει κ πανω η ψαλιδα ανοιγει... Ολα ξεκινουν απο το τι θες να κανεις κ ποσο μπορεις να το υποστηριξεις... Πανω απο ολα ποσο μπορεις να το υποστηριξεις... Αν καποιος μενει πισω στην τουφεκια του οσα τσοκ κ αν παρει, οσους κωνους κ αν κανει, οσα οπλα κ αν αλλαξει, οσα φυσιγγγια κ αν αλλαξει, πισω θα μενει...
Οι αλλαγες που κανουμε πρεπει να ειναι συνειδητες, να εντοπιζουμε τι φταιει κ να το διορθωνουμε... Ο πρωτος υπαιτιος ειμαστε εμεις κ μετα ολα τα υπολοιπα κ ετσι πρεπει να διορθωνουμε καθε προβλημα... Οταν βεβαιωθουμε οτι ειμαστε εμεις ενταξει προχωραμε στα επομενα σταδιακα...
 
Αν καποιος δεν ειναι καλος σκοπευτης το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να βελτιωσει τον εαυτο του σκοπευτικα.
Αν παλι θεωρει οτι με κωνους βελτιωνεται βλητικα η κανη,να σφυξει τα τσοκ πριν και τα χρηματα που θα δωσει
σε οποιον οπλουργο νομιζει να τα πιει μπυρες με απολυτη ασφαλεια:DΑντι να σκαλιζουμε τις κανες ας βρουμε
φυσιγγια εμποριου πολυ συγκεντρωτικα;)
Άρα φίλε Άλεξ θεωρείς ότι ο κώνος δεν συμβάλει στην βλητική απόδοση της κάννης?
 
Το τμημα ακριβως μετα τη θαλαμη που κανει την μεταβαση στον αυλο. Η θαλαμη του οπλου ειναι πανω απο 20 χιλ, και ο αυλος ειναι συνηθως απο 18.3 εως 18.8. Το τμημα που μειωνει αυτη τη διατομη λεγεται κωνος
Ευχαριστώ Βίκτωρ.
 
Back
Top