Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

22 max 24 .Δεν είναι μαρκόπουλο.
Έστω στην Αττική να είναι διότι αν είναι αλλού και χρειασθεί courier δεν αξίζει τα έξοδα. Εναλλακτικά όταν ανέβω στη ΘΡΑΚΗ, πετάγομαι μέχρι ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ και σε ένα 2ημερο απολαύσεων (θερμά λουτρά μην πάει και το μυαλό στο πονηρό) φτιάχνω και τις ψάθες.
 
άν είναι να την καθαρίζω συνέχεια την αφήνω ώς έχει
Εχε υποψιν οτι τις προάλλες ειχε αναφερθεί πως οι περισσότερες benelli εχουν θαλαμη και κωνο αχρωμίωτα. Αν ειναι ετσι κ σε εσενα δεν αλλάζει κάτι. Λέγεται πως τα σύγχρονα κράματα καννών δεν οξειδώνονται εύκολα.
 
Παρέα καλήμερα έχω μια benelli s90 και σκεφτομαι να τις μεγαλώσω τον κώνο μπορείτε να μου πείτε όση γνωρίζετε τα υπέρ και τα κατά αν το κάνω, γιατί έχω ακούσει π.χ. ότι θα χαλαστή το χρωμιο τις κανίς και θα θέλει συνέχεια καθάρισμα μετά η ότι θα είναι πιο σφιχτή η ντουφεκιά μετά.
Να την αφήσεις όπως είναι και να πάρεις ένα kicks.
 
Προεκταση κοντακιου σε crio comfort

Επειτα απο ερκετο μετρημα λιμαρισμα και κοψημο ηρθε το επηθημητο αποτελεσμα......
Προεκταση 1.6 cm στο κοντακι απο φυλο κρεπ παπουτσιων....
(η καφε και μαυρη φετα που ειναι κολημενη στο πελμα)
Η λαμαρινα ειναι 2.3 mm περηπου και μου εφαγε δυο απογευματα να την φερω εκει που πρεπει ακρηβως και να σφηνωνει χωρης προβλημα..
Ηστερα απο το αρχηκο προτζεκτ κολληθηκε αλλη μια φετα κρεπ σε μικροτερη διασταση στο πελμα για να θυλικωσει το πελμα στο κοντακη και να μην παιζει δεξια αρηστερα......
Θα μπορουσα να παρω το μεγαλητερο πελμα της benelli αλλα ειχα περισσότερη χαρα στο να το φτιαξω μονος μου....
 

Attachments

  • 20200217_161040.jpg
    20200217_161040.jpg
    282,2 KB · Προβολές: 60
  • 20200217_161224.jpg
    20200217_161224.jpg
    310,8 KB · Προβολές: 59
  • 20200217_161256.jpg
    20200217_161256.jpg
    300,7 KB · Προβολές: 63
  • 20200217_161533.jpg
    20200217_161533.jpg
    247 KB · Προβολές: 63
Προεκταση κοντακιου σε crio comfort

Επειτα απο ερκετο μετρημα λιμαρισμα και κοψημο ηρθε το επηθημητο αποτελεσμα......
Προεκταση 1.6 cm στο κοντακι απο φυλο κρεπ παπουτσιων....
(η καφε και μαυρη φετα που ειναι κολημενη στο πελμα)
Η λαμαρινα ειναι 2.3 mm περηπου και μου εφαγε δυο απογευματα να την φερω εκει που πρεπει ακρηβως και να σφηνωνει χωρης προβλημα..
Ηστερα απο το αρχηκο προτζεκτ κολληθηκε αλλη μια φετα κρεπ σε μικροτερη διασταση στο πελμα για να θυλικωσει το πελμα στο κοντακη και να μην παιζει δεξια αρηστερα......
Θα μπορουσα να παρω το μεγαλητερο πελμα της benelli αλλα ειχα περισσότερη χαρα στο να το φτιαξω μονος μου....
Έξυπνη ιδέα και καλή έμπνευση !! ΜΠΡΑΒΟ !!!
 
Προεκταση κοντακιου σε crio comfort

Επειτα απο ερκετο μετρημα λιμαρισμα και κοψημο ηρθε το επηθημητο αποτελεσμα......
Προεκταση 1.6 cm στο κοντακι απο φυλο κρεπ παπουτσιων....
(η καφε και μαυρη φετα που ειναι κολημενη στο πελμα)
Η λαμαρινα ειναι 2.3 mm περηπου και μου εφαγε δυο απογευματα να την φερω εκει που πρεπει ακρηβως και να σφηνωνει χωρης προβλημα..
Ηστερα απο το αρχηκο προτζεκτ κολληθηκε αλλη μια φετα κρεπ σε μικροτερη διασταση στο πελμα για να θυλικωσει το πελμα στο κοντακη και να μην παιζει δεξια αρηστερα......
Θα μπορουσα να παρω το μεγαλητερο πελμα της benelli αλλα ειχα περισσότερη χαρα στο να το φτιαξω μονος μου....
Καλά έκανες γλίτωσεσκαι το 90αρι € και η χαρά να βλέπεις τον κόπο σου να πιάνει τόπο είναι άλλο πράγμα .shake hands.
 
Προεκταση κοντακιου σε crio comfort

Επειτα απο ερκετο μετρημα λιμαρισμα και κοψημο ηρθε το επηθημητο αποτελεσμα......
Προεκταση 1.6 cm στο κοντακι απο φυλο κρεπ παπουτσιων....
(η καφε και μαυρη φετα που ειναι κολημενη στο πελμα)
Η λαμαρινα ειναι 2.3 mm περηπου και μου εφαγε δυο απογευματα να την φερω εκει που πρεπει ακρηβως και να σφηνωνει χωρης προβλημα..
Ηστερα απο το αρχηκο προτζεκτ κολληθηκε αλλη μια φετα κρεπ σε μικροτερη διασταση στο πελμα για να θυλικωσει το πελμα στο κοντακη και να μην παιζει δεξια αρηστερα......
Θα μπορουσα να παρω το μεγαλητερο πελμα της benelli αλλα ειχα περισσότερη χαρα στο να το φτιαξω μονος μου....
Τι πεδευεσε ρε μάκι Ελλά κάτο να σου φτιάξω ένα να τελειώσει το θέμα
 
Καλησπέρα δεν ξέρω αν γράφω σωστά εδώ αλλά έχω ένα θεματακι φέτος τον Οκτώβριο πήρα ένα ποζε Laurona και έχασα πολλά πουλιά και συγκεκριμένα πέρδικες πρην λίγες μέρες έκανα το τεστ Churchill είδα ότι η πάνω κανη φεύγουν όλες οι τουφεκιές πάνω δλδ στα 15 μέτρα φεύγουν 5 με 8 πόντους πάνω ενώ η κάτω κάννη είμαι κέντρο.. Υπάρχει κάποια λύση που μπορώ να κανω??
 
Καλησπέρα δεν ξέρω αν γράφω σωστά εδώ αλλά έχω ένα θεματακι φέτος τον Οκτώβριο πήρα ένα ποζε Laurona και έχασα πολλά πουλιά και συγκεκριμένα πέρδικες πρην λίγες μέρες έκανα το τεστ Churchill είδα ότι η πάνω κανη φεύγουν όλες οι τουφεκιές πάνω δλδ στα 15 μέτρα φεύγουν 5 με 8 πόντους πάνω ενώ η κάτω κάννη είμαι κέντρο.. Υπάρχει κάποια λύση που μπορώ να κανω??

Κλασσική περίπτωση που συνήθως οφείλεται στη συγκόλληση της ενδιάμεσης/άνω ρίγας. ΔΥΣΚΟΛΟ να ισιώσεις τη πάνω κάννη χωρίς να χαλάσεις την κάτω κάννη. Επίσης ακόμη και αν αυτό επισκευασθεί, θα πρέπει να ξανασετάρεις το όπλο πάνω σου.

Σκέψου όμως κάτι άλλο: Στις κοντινες αποστάσεις θα ρίξεις τη κάτω κάννη οπότε δεν έχεις θέμα. Σε μεγαλύτερες αποστάσεις, το πτηνό θα πεταρίζει πάνω από τη κάννη σου για να το δεις και να σκοπεύσεις, άρα πάλι δεν έχεις θέμα.

ΑΝ ΜΟΙΡΑΣΕΙΣ τη διαφορά θα είσαι οκ, ρυθμίζοντας τη κλίση στο κοντάκι ή και στο πέλμα
 
Στο κοντάκι πως μπορώ να ρυθμίσω την κλίση?
Έχει φλάντζες το κοντάκι ή άλλο τρόπο ρύθμισης κλίσης ? Πρέπει να το δει κοντακάς για να σου πεί πως ανεβαίνει λίγα χιλιοστά η κλίση του. Εναλλακτικά και για να μην πας άδικα σε οπλουργό, βάλε ένα μικρό επίθεμα στη ράχη του κοντακίου σαν μαξιλαράκι και ξαναδοκίμασε. Ακόμα και το pitch μπορεί να "κλέψει" κάποια εκατοστά στο ΜΣΠ της βολής.
Έχεις τυποποιημένη και σταθερή επώμιση πριν καταφύγεις σε διόρθωση του όπλου ??
 
Last edited by a moderator:
Δλδ άμα κάνω κοντάκι θα φτιάξει και η τουφέκια τις πάνω κάνης??
Δεν είπα να κάνεις κοντάκι, αλλά να πας σε κοντακά ώστε να σου φέρει το όπλο να ρίχνει λίγα εκατοστά πιο κάτω. Με τον τρόπο αυτό η αστοχία λίγων εκατοστών θα είναι τέτοια που δεν θα σου απαγορεύει τη κάρπωση.
Άλλη λύση είναι να διορθώσει οπλουργός τη κάννη που έχει απευθυγράμμιση.
 
Δεν έχω βάλει laser για να δω....Θα το πάω σε ένα οπλουργο που έχουμε εδώ να δω τι θα μου πει.....Η περιέργεια που μου κάνει είναι όταν πάω για τσίχλες πέφτουν σαν σταφύλια και στην φασσα και στην Πέρδικα κάνουν αέρα είναι όλες αρσενικες
 
Δεν έχω βάλει laser για να δω....Θα το πάω σε ένα οπλουργο που έχουμε εδώ να δω τι θα μου πει.....Η περιέργεια που μου κάνει είναι όταν πάω για τσίχλες πέφτουν σαν σταφύλια και στην φασσα και στην Πέρδικα κάνουν αέρα είναι όλες αρσενικες
Αν έχεις κοντά δασκαλο σκοποβολής, θα δει πολλά περισσότερα σε σχέση με σένα και το όπλο. Η διαφορά σε τσίχλες σε σχέση με φασσα/πέρδικα οδηγεί τη σκέψη μου σε επώμιση και σε pitch πέλματος - μήκος κοντακίου. Το ότι η άνω κάννη έχει ΜΣΠ πιο ψηλό, οδηγεί σε pitch αν δεν έχουμε απευθυγράμμιση καννών.
 
Back
Top