Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Επειδή τα έχω βρεί με το σκόπευτρο του mxs πήρα την απόφαση να μετατρέψω και σε κάποια από τα άλλα όπλα που έχω βάζοντας το ίδιο.
Σήμερα έγινε μια δοκιμή σε μια κάννη που δεν είναι εν ενεργεία για να δω πως θα πάει.
Ο μηχανικός μου και φίλος συγκυνηγός έκανε ωραία προκοπή.









Εστιαζεις στο σκοπευτρο την ωρα της ντουφεκιας?
 
Εστιαζεις στο σκοπευτρο την ωρα της ντουφεκιας?
Οχι βέβαια αλλά τα τυπου βαρελάκι κλπ με αποσπούν.
Αυτό είναι γλύκα.Και θολό που το βλέπεις σε οδηγεί.
Μάλλον η ραμπίτσα κάνει δουλειά ή το ότι εφάπτεται απευθείας πάνω στην ρίγα χωρίς σχήματα και είναι χαμηλό.
 
Last edited:
Οχι βέβαια αλλά τα τυπου βαρελάκι κλπ με αποσπούν.
Αυτό είναι γλύκα.Και θολό που το βλέπεις σε οδηγεί.
Μάλλον η ραμπίτσα κάνει δουλειά ή το ότι εφάπτεται απευθείας πάνω στην ρίγα χωρίς σχήματα και είναι χαμηλό.
Ετσι που το φαντάζομαι, όντως ωραιο ειναι. Η πλαστική ίνα σπαει πανευκολα, σκαλώνει πολύ και κολλάει χνουδια απο την θηκη και χαλαει την εικονα στην επώμιση.
 
Σήμερα τελείωσαν τα ξύλα και από Δευτέρα ξεκινούν τα μέταλλα. Έφυγε το βερνίκι, λειάνθηκαν, βάφηκαν,λαδώθηκαν, γυαλίσθηκαν και όταν γυρίσει απο το μηχανουργείο θα κερωθούν. Στη συνέχεια - τσέπης επιτρέποντος - θα ασχοληθούμε με τη σκοποβολή σε πήλινο δίσκο.

Πρώτες εντυπώσεις από Έβρο λίαν ικανοποιητικές, τόσο στις τσίχλες (περπατητό) που δεν σε αγχώνει να βιαστείς στη τουφεκιά, όσο και στις πάπιες. Σε σχέση με την Remington 1100, δουλεύει πολύ καλύτερα γομώσεις 24-31γρ και στα παπιά με RC-2 / 32γρ 5αρια ήταν φωτιά.
Βοήθησε και ο νοτιάς (ζέστη), αλλά σου έδινε τη σιγουριά πως όλα είναι πιο κοντά.
 

Attachments

  • P1240001.JPG
    P1240001.JPG
    198,8 KB · Προβολές: 52
  • P1240012.JPG
    P1240012.JPG
    292,6 KB · Προβολές: 53
  • P2150004.JPG
    P2150004.JPG
    365,3 KB · Προβολές: 52
  • P2150002.JPG
    P2150002.JPG
    383,8 KB · Προβολές: 52
  • P2150007.JPG
    P2150007.JPG
    394,8 KB · Προβολές: 52
Παρέα καλήμερα έχω μια benelli s90 και σκεφτομαι να τις μεγαλώσω τον κώνο μπορείτε να μου πείτε όση γνωρίζετε τα υπέρ και τα κατά αν το κάνω, γιατί έχω ακούσει π.χ. ότι θα χαλαστή το χρωμιο τις κανίς και θα θέλει συνέχεια καθάρισμα μετά η ότι θα είναι πιο σφιχτή η ντουφεκιά μετά.
 
Παρέα καλήμερα έχω μια benelli s90 και σκεφτομαι να τις μεγαλώσω τον κώνο μπορείτε να μου πείτε όση γνωρίζετε τα υπέρ και τα κατά αν το κάνω, γιατί έχω ακούσει π.χ. ότι θα χαλαστή το χρωμιο τις κανίς και θα θέλει συνέχεια καθάρισμα μετά η ότι θα είναι πιο σφιχτή η ντουφεκιά μετά.
Καλημερα Γιαννη! Πως και θες να κανεις κωνο? Τι σε χαλαει στην καννη?
 
Παρέα καλήμερα έχω μια benelli s90 και σκεφτομαι να τις μεγαλώσω τον κώνο μπορείτε να μου πείτε όση γνωρίζετε τα υπέρ και τα κατά αν το κάνω, γιατί έχω ακούσει π.χ. ότι θα χαλαστή το χρωμιο τις κανίς και θα θέλει συνέχεια καθάρισμα μετά η ότι θα είναι πιο σφιχτή η ντουφεκιά μετά.
Καλημέρα με τον κώνο δεν θα σου σφίξει η τουφεκια απλά θα σου μαζευτούν τα περιφερειακά σκάγια το οποίο σημαίνει ότι σε ένα περπατητο τσίχλας θα παίζεις με κύλινδρο, σαν παρέμβαση είναι η καλύτερη ου μπορείς να κάνεις, έχω κάνει σε όπλα μου και μεταμορφωθηκαν, τώρα όσο αφορά το καθάρισμα μέχρι να στρώσει πρέπει να είσαι λίγο πιο επιμελείς.
Τυλίγεις σε μια τριχινη βούρτσα ατσαλομαλο Νο70 (το βρίσκεις σε κοινα σούπερ μάρκετ) και αφού έχεις ρίξει λάδι περνάς όλη την κάνη. Παραθέτω μια φώτο προ και μετά κωνου
 

Attachments

  • PhotoGrid_1579251455415.jpg
    PhotoGrid_1579251455415.jpg
    241,5 KB · Προβολές: 98
Παρέα καλήμερα έχω μια benelli s90 και σκεφτομαι να τις μεγαλώσω τον κώνο μπορείτε να μου πείτε όση γνωρίζετε τα υπέρ και τα κατά αν το κάνω, γιατί έχω ακούσει π.χ. ότι θα χαλαστή το χρωμιο τις κανίς και θα θέλει συνέχεια καθάρισμα μετά η ότι θα είναι πιο σφιχτή η ντουφεκιά μετά.

Στη Benelli να το κάνεις, μόνο θετικά μπορεί να σου προσφέρει, ιδιαίτερα αν έχει και στενό αυλό αλλά και εναλλασόμενα τσοκ. Η φθορά στο χρώμιο στη θέση του κώνου θα δημιουργήσει μια περιοχή μεγαλύτερης ευαισθησίας οπότε ο καθαρισμός κάννης μετά από βολή επιβάλλεται για να μην στεναχωρηθεις μελλοντικά. Η κατανομή θα μαζευτεί ιδιαίτερα σε γομώσεις >34γρ, η ανάκρουση θα γλυκάνει κάπως και το κόστος δεν είναι σημαντικό. Το θέμα είναι όμως άλλο: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ στο όπλο σου και θέλεις να το αλλάξεις;
 
Καλημερα Γιαννη! Πως και θες να κανεις κωνο? Τι σε χαλαει στην καννη?
Δεν είναι κάτι που έχω πρόβλημα με την κάνη απλός σκέφτομαι μήπως γίνονταν καλύτερη σαν καρτεροντουφεκο γιατί για περπατητω έχω την Becaccia και την maxus το πρόβλημα όμως είναι ότι εγώ καθαρίζω της Benelli 2 φορές τον χρόνο και είναι καθρέφτης και άν είναι να την καθαρίζω συνέχεια την αφήνω ώς έχει
 
Δεν είναι κάτι που έχω πρόβλημα με την κάνη απλός σκέφτομαι μήπως γίνονταν καλύτερη σαν καρτεροντουφεκο γιατί για περπατητω έχω την Becaccia και την maxus το πρόβλημα όμως είναι ότι εγώ καθαρίζω της Benelli 2 φορές τον χρόνο και άν είναι να την καθαρίζω συνέχεια την αφήνω ώς έχει
Αν δεν εχεις θεμα μην την πειραζεις...ταπεινη μου αποψη
 
Δεν είναι κάτι που έχω πρόβλημα με την κάνη απλός σκέφτομαι μήπως γίνονταν καλύτερη σαν καρτεροντουφεκο γιατί για περπατητω έχω την Becaccia και την maxus το πρόβλημα όμως είναι ότι εγώ καθαρίζω της Benelli 2 φορές τον χρόνο και είναι καθρέφτης και άν είναι να την καθαρίζω συνέχεια την αφήνω ώς έχει
"Καλύτερη" για καρτέρι θα γίνει με την εξής σειρά:
1. Προσαρμογή του όπλου επάνω σου, αφού προηγηθεί και μετά πιστοποιηθει με τεστ Churchill
2. Επιλογή και δοκιμή φυσιγγίων
3. Εξάντληση δικών σου σκοπευτικών δυνατοτήτων με συνεχή προπόνηση σε σκοπευτήριο
 
Nομίζω ότι οι ψάθες χρειαζονται φρεσκάρισμα.
Είναι πολύ ψιλοκομμένες και δύσκολα να βρω καποιον με λεπτό χέρι και υπομονή. Δεν έχω και εγώ ψαθοκόπτες να δοκιμάσω το χέρι μου ...
 

Εχουμε μαστορα εδώ και τιμές super.(22 Lpi)Brow.b325.
Αν είναι στο Μαρκόπουλο, θα μπει στα υπόψιν ... αν και τις υπολογίζω σε 25 lpi ίσως και ακόμη περισσότερο ...
 

Attachments

  • P2160001.JPG
    P2160001.JPG
    432,4 KB · Προβολές: 20
  • P2160002.JPG
    P2160002.JPG
    254,1 KB · Προβολές: 21
  • P2160003.JPG
    P2160003.JPG
    199,7 KB · Προβολές: 21
  • P2160004.JPG
    P2160004.JPG
    213,7 KB · Προβολές: 19
Back
Top