Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Αυτοί δεν είναι τυχαίοι ... ελπίζω να βοηθούν τα βίντεο (δες τον @leo τι λέει στο πρώτο link και πόσο φυσικά επωμίζει στο δεύτερο).
Ελπίζω να σε βοηθούν να βρεις την απάντηση μιας και το "στραμμένο" δεν κατάλαβα αν το εννοείς οριζόντια ή κατακόρυφα.

https://www.powervision.gr/i-sosti-stasi-tou-somatos-sti-skopefsi/


 

ΠΟΤΕ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ​

Εδώ ο σκοπευτής έχει σωστή θέση, το κοντάκι του επιτρέπει να έχει το πρόσωπο στραμμένο προς το στόχο.


Εδώ ο σκοπευτής έχει σωστή θέση, το κοντάκι του επιτρέπει να έχει το πρόσωπο στραμμένο προς το στόχο.​

Και ιδού το πρώτο ερώτημα. Πότε ξέρεις ότι ένα όπλο σου ταιριάζει;

Υπάρχουν διάφορα τεστ. Ενα δημοφιλές τεστ είναι αυτό που λέει να βρούμε ένα σημείο στα πέντε δέκα μέτρα όπου εστιάζουμε τα μάτια. Κλείνουμε τα μάτια και φέρνουμε το όπλο στον ώμο. Ανοίγουμε τα μάτια και αν το στόχαστρο είναι πάνω στο αρχικό σημείο εστίασης τότε το όπλο ταιριάζει.

Το τεστ, όπως και άλλα παρόμοια, δεν λέει τίποτε διότι δεν λαμβάνει υπόψη λάθη και συνήθειες στην επώμιση. Δυστυχώς η υπόθεση δεν είναι τόσο απλή. Είναι δυνατό το μάτι να είναι πίσω από τη ρίγα αλλά η στάση να είναι λάθος και να οδηγήσει σε αστοχία με πραγματικά πυρά.

Το πρόβλημα με το όπλο είναι το ταίριαγμα, δεν είναι σαν τα παπούτσια ή τα γάντια. Δεν είναι ανάγκη να μάθεις να περπατάς για να ξέρεις αν τα παπούτσια σου ταιριάζουν. Στα όπλα συχνά, στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, είναι όντως αναγκαίο να μάθει ο μαθητής τα στοιχειώδη της επώμισης και σκόπευσης πριν πάμε στα μέτρα. Θα το δούμε αυτό παρακάτω.

Ενα καλό σημείο εκκίνησης είναι να ξέρουμε τουλάχιστον τι ΔΕΝ ταιριάζει και ποια είναι τα σημεία ότι το κοντάκι χρειάζεται επέμβαση.
 
???
Τι βλέπεις εδώ την πρώτη περίπτωση ή την δεύτερη ;
Η περιγραφή που έχει κάνει ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΊΝΟΣ ΠΟ δάσκαλος μόλις με είδε πρώτη φορά να επωμίζω μου είπε να στρέψω ελαφρά το πρόσωπο μου προς τα δεξιά (είμαι δεξιοεπωμιζόμενος) και να κοιτάω κάπως λοξά (δεν ξέρω αν το μεταφέρω σωστά) το στόχο. Πράγματι είχα καλύτερη γραμμή σκόπευσης. Αυτό εννοώ...
 
Η περιγραφή που έχει κάνει ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΊΝΟΣ ΠΟ δάσκαλος μόλις με είδε πρώτη φορά να επωμίζω μου είπε να στρέψω ελαφρά το πρόσωπο μου προς τα δεξιά (είμαι δεξιοεπωμιζόμενος) και να κοιτάω κάπως λοξά (δεν ξέρω αν το μεταφέρω σωστά) το στόχο. Πράγματι είχα καλύτερη γραμμή σκόπευσης. Αυτό εννοώ...
Είναι ίσιο το κοντάκι σου, έχει ελάχιστη παρέκκλιση;
 
Δεν μπορεσα να βρω καποια φανταστικα βιντεο του Μητσιάλη που τα εκανε στο μαγαζι του Χατζιωτη (νομιζω).
Επισης πολυ καλο βιντεο ειναι αυτο. Ο παιχτης τα λεει ολα σε ενα βιντεο
 
Δεν μπορεσα να βρω καποια φανταστικα βιντεο του Μητσιάλη που τα εκανε στο μαγαζι του Χατζιωτη (νομιζω).
Επισης πολυ καλο βιντεο ειναι αυτο. Ο παιχτης τα λεει ολα σε ενα βιντεο
Ευχαριστώ, είχα την τιμή το μακρυνό 1986 να κυνηγήσω με τον Χατζιωτη στο νησί μου ένα φανταστικό άνθρωπο και γνώστη του κυνηγιού σε ότι αφορά τον δάσκαλο έχω όλα τα βίντεο που έχει κυκλοφορήσει.
 
Νομίζω ότι το σωστότερο είναι να έχουν παρόμοιες κλίσεις.
Λίγο δύσκολο να πειράξεις το μποζε. Το έχω γράψει ξανά αν δεν εμενα σε νησί σαφώς και θα είχα πάρει μαθήματα από δάσκαλο και όχι μόνο.Ειναι η τρέλα μετά από την πρώτη άδεια το 1983 να αλλάξεις σκόπευση...
 
Λίγο δύσκολο να πειράξεις το μποζε. Το έχω γράψει ξανά αν δεν εμενα σε νησί σαφώς και θα είχα πάρει μαθήματα από δάσκαλο και όχι μόνο.Ειναι η τρέλα μετά από την πρώτη άδεια το 1983 να αλλάξεις σκόπευση...
Εγώ νόμιζα ότι η καραμπίνα ήθελε πείραγμα .Το ποζε έχει ρυθμιστεί και δεν χρειάζεται πλαγιασμα ,η λάθος να κατάλαβα;Τώρα είδα ότι αυτά έπρεπε να τα γράψω στον Κωνσταντίνο (Μούτι τα έκανα)
 
Όλοι έχουν την τάση να φέρνουν λίγο δεξιά το κεφάλι ,εάν δεν το γύρεις καθόλου θες μεγάλες κλίσεις που δύσκολα φτιαχνονται πας για κοντάκι νέο .Το δημοφιλέστερο τεστ για να μην ψάχνεται είναι ο κυνηγότοπος ρίχνεις και σκοτώνεις καλώς αν όχι συνεχίζεις το ψάξιμο τα υπόλοιπα είναι μεσοβεζικα.
 
Όλοι έχουν την τάση να φέρνουν λίγο δεξιά το κεφάλι ,εάν δεν το γύρεις καθόλου θες μεγάλες κλίσεις που δύσκολα φτιαχνονται πας για κοντάκι νέο .Το δημοφιλέστερο τεστ για να μην ψάχνεται είναι ο κυνηγότοπος ρίχνεις και σκοτώνεις καλώς αν όχι συνεχίζεις το ψάξιμο τα υπόλοιπα είναι μεσοβεζικα.
Αν είναι κάθε που κυνηγαο να σκέφτομαι ποιο ματι έχω κυρίαρχο πως να κουμπώσουν το κοντάκι πως να βαλο τα πόδια αν ο Ερμής είναι ανάδρομος αν είχα περίοδο..ζήτω που χαθήκανε προπαντός όσοι περπατούν στο βάλτο που άλλου πατάς και άλλου είσαι …Ένα σωστό κοντάκι και είσαι οκ πιστευω
 
Όλοι έχουν την τάση να φέρνουν λίγο δεξιά το κεφάλι ,εάν δεν το γύρεις καθόλου θες μεγάλες κλίσεις που δύσκολα φτιαχνονται πας για κοντάκι νέο .Το δημοφιλέστερο τεστ για να μην ψάχνεται είναι ο κυνηγότοπος ρίχνεις και σκοτώνεις καλώς αν όχι συνεχίζεις το ψάξιμο τα υπόλοιπα είναι μεσοβεζικα.
Μεγα λαθος η αποψη αυτη Γιαννη.........ο κυνηγοτοπος μπορει να σου αποδηξει αν ολα αυτα που εκανες-εμαθες-δοκιμασες-διορθωσες ειχαν αποτελεσμα....
Στον κυνηγοτοπο οταν πας για να ριξεις μεχρι να σκοτωσεις μεσολαβουν πολλοι λογοι για να εχεις αποτυχιες..........οταν ομως εχεις διορθωσει τα λαθη σου(ξεροντας που ειναι) και εχεις βρει τα σωστα φυσιγγια(με δοκιμες σε πινακα) που ''θελει'' το οπλο σου τοτε οι αποτυχιες ειναι αποκλειστικα δικο σου λαθος.
 
Αυτα ευνοούνται ότι χεις επιλέξει φυσίγγια αλλά όσα τεστ και να κάνεις αν δεν ρίξεις σε θήραμα δεν μπορείς να δεις κοντάκια κτλ ούτε με τους δίσκους μπορείς απόλυτα γιατί τους περιμένεις και οι ντουφεκιες δεν είναι ξαφνικές και ενστικτώδης όπως στο κυνήγι για μένα τα κοντάκια ολοκληρώνονται κυνηγώντας .
 
Αυτα ευνοούνται ότι χεις επιλέξει φυσίγγια αλλά όσα τεστ και να κάνεις αν δεν ρίξεις σε θήραμα δεν μπορείς να δεις κοντάκια κτλ ούτε με τους δίσκους μπορείς απόλυτα γιατί τους περιμένεις και οι ντουφεκιες δεν είναι ξαφνικές και ενστικτώδης όπως στο κυνήγι για μένα τα κοντάκια ολοκληρώνονται κυνηγώντας .
Σε μια τετοια βολη πως θα καταλαβεις αν θες καστ? Το πανω κατω το καταλαβαινω εν μερει. Ρωταω γιατι ειμαι ασχετος οχι να κανω τον εξυπνο Γιαννη. Πως ξερεις αν θες καστ ή παραπανω ή λιγοτερη προσκοπευση?
 
Back
Top