Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Αυτα ευνοούνται ότι χεις επιλέξει φυσίγγια αλλά όσα τεστ και να κάνεις αν δεν ρίξεις σε θήραμα δεν μπορείς να δεις κοντάκια κτλ ούτε με τους δίσκους μπορείς απόλυτα γιατί τους περιμένεις και οι ντουφεκιες δεν είναι ξαφνικές και ενστικτώδης όπως στο κυνήγι για μένα τα κοντάκια ολοκληρώνονται κυνηγώντας .
Το θηραμα Γιαννη ειναι κινητος στοχος και με διαφορετικες συνθηκες βολης καθε φορα....δεν βγαζεις συμπερασμα ......ουτε για φυσιγγια ουτε για μετρα.
Ο πινακας ειναι αυτος που θα σου πει την αληθεια για τα φυσιγγια-τσοκακια και το τεστ Τζωρτσιλ για τα μετρα στο κοντακι................και ειδηκα στα μετρα........ αν και μονο αν κανεις σταθερη επομιση καθε φορα.
 
Το θηραμα Γιαννη ειναι κινητος στοχος και με διαφορετικες συνθηκες βολης καθε φορα....δεν βγαζεις συμπερασμα ......ουτε για φυσιγγια ουτε για μετρα.
Ο πινακας ειναι αυτος που θα σου πει την αληθεια για τα φυσιγγια-τσοκακια και το τεστ Τζωρτσιλ για τα μετρα στο κοντακι................και ειδηκα στα μετρα........ αν και μονο αν κανεις σταθερη επομιση καθε φορα.
Αυτο πιστευω κι εγω. Εκτος απο το μηκος, η σημαντικοτερη διασταση νομιζω οτι ειναι το υψος του χτενιου. Αν επωμιζεις σωστα βεβαια. Πρωτα στο ζυγωματικο και οχι στον ωμο και αγνοωντας εντελως ακιδα
 
Last edited:
ούτε με τους δίσκους μπορείς απόλυτα γιατί τους περιμένεις και οι ντουφεκιες δεν είναι ξαφνικές και ενστικτώδης όπως στο κυνήγι
Στο σκοπευτηριο μπορείς να ριξεις με ενστικτο, με τεχνικες ή παπαγαλία.
Οτι θελεις κανεις και οσες φορες χρειαζεται.
Οποιος εχει προσβαση ειναι το καλυτερο μερος να δοκιμασεις το κοντακι μετα τον πινακα.
Εγω προσωπικα δεν ριχνω στον πινακα.
Σπανια μονο για να δω συγκεντρωσεις.
 
Καλησπέρα ομάδα.. Αφού τελειώσαμε την ενασχόληση με το πίσω άκρο, κοινώς το κοντάκι του ultra light ευχαριστωντας τον Γιάννη για ακόμα μια φορά για την προσεγμένη δουλειά του, καιρος ήταν να ασχοληθούμε και με το άλλο άκρο σεταροντας τα τσοκ kicks smoke τόσο για να αποκατασταθεί η ισορροπία του όπλου ξανά στην βιδα όσο και για να δω αν τα συγκεκριμένα τσοκακια φρενου σε μαμα κανες μπορούν να ισοφαρισουν βλητικα την εργασία επιμηκυνσης κωνου που έχω κάνει σε άλλο όπλο μου. 3***(mod)αστρα στην κάτω και 1*½(lf) στην πάνω. Μερικές πουλες στο σκοπευτήριο θα δείξουν τι κάναμε.. Ελπίζω να μην αργήσει κι άλλο η έναρξη γιατί θα αρχίσω να πειράζω μέχρι και την πεταλούδα που ανοίγει το όπλο
 

Attachments

  • DSC_0244.JPG
    DSC_0244.JPG
    171,2 KB · Προβολές: 34
  • DSC_0245.JPG
    DSC_0245.JPG
    217,5 KB · Προβολές: 34
Καλησπέρα ομάδα.. Αφού τελειώσαμε την ενασχόληση με το πίσω άκρο, κοινώς το κοντάκι του ultra light ευχαριστωντας τον Γιάννη για ακόμα μια φορά για την προσεγμένη δουλειά του, καιρος ήταν να ασχοληθούμε και με το άλλο άκρο σεταροντας τα τσοκ kicks smoke τόσο για να αποκατασταθεί η ισορροπία του όπλου ξανά στην βιδα όσο και για να δω αν τα συγκεκριμένα τσοκακια φρενου σε μαμα κανες μπορούν να ισοφαρισουν βλητικα την εργασία επιμηκυνσης κωνου που έχω κάνει σε άλλο όπλο μου. 3***(mod)αστρα στην κάτω και 1*½(lf) στην πάνω. Μερικές πουλες στο σκοπευτήριο θα δείξουν τι κάναμε.. Ελπίζω να μην αργήσει κι άλλο η έναρξη γιατί θα αρχίσω να πειράζω μέχρι και την πεταλούδα που ανοίγει το όπλο
Κώστα ερώτηση.
Τι αύξηση είδες με τον κώνο ανά τσοκ και ανά νούμερο σκαγιού ;
Χοντρική εκτίμηση θέλω ...

Μήκος ή γωνία κώνου πόση ;
 
Μήκος 6 ή 6.5, από γωνία δεν έχω ιδέα. Όσο για την διαφορά σε σχέση με μαμά την υπολογίζω από μιση έως μια συσφιξη διαφορά ανάλογα το φυσιγγιο και το νο σκαγιων. Στις μενουσες θεωρώ ότι είναι η πιο εμφανή διαφορά πάντως.
 
Μήκος 6 ή 6.5, από γωνία δεν έχω ιδέα. Όσο για την διαφορά σε σχέση με μαμά την υπολογίζω από μιση έως μια συσφιξη διαφορά ανάλογα το φυσιγγιο και το νο σκαγιων. Στις μενουσες θεωρώ ότι είναι η πιο εμφανή διαφορά πάντως.
Από βλητικές (σε σχέση με συγκέντρωση) τελείωσα ... επόμενο πεδίο αναζήτησης η διάτρηση, θα την δούμε και αυτή.
Εγώ που τα έχω σκαλίσει όλα θα σου πω τι διαφορά είδα 5%καλητερη συγγεντωση και λιγότερο κλοτσιμα με πολλά γρ 40+στα λίγα δεν είδα καμιά διαφορά
Copy ...
 
Η μεγάλη απόφαση είχε παρθεί από καιρό μετά από πολυ προβληματισμό έπρεπε να γίνει βαφή στις κάννες στο αγαπημένο μου beretta 682 S μαζί με την βαφή είχα αποφασίσει να απαλλαγώ από τις ενδιάμεσες ρίγες για μείωση βάρους αλλά και αισθητικής. Μετά από κάποια αναμονή πήγα σήμερα να τις παραλάβω και για μια ακόμη φορά ο Λιακος στον Ασπροπυργο με ανάγκασε να του δώσω συνχαρητηρια για την δουλειά του και για την υπομονή που έδειξε στις 5000+1 ερωτήσεις μου, είναι φορές που παίρνεις περισσότερα από ότι πληρώνεις.
 

Attachments

  • IMG_20220702_140514.jpg
    IMG_20220702_140514.jpg
    213,9 KB · Προβολές: 66
  • IMG_20220702_132400.jpg
    IMG_20220702_132400.jpg
    198,5 KB · Προβολές: 66
  • IMG_20220702_132344.jpg
    IMG_20220702_132344.jpg
    249,4 KB · Προβολές: 65
  • IMG_20220702_122725.jpg
    IMG_20220702_122725.jpg
    179,6 KB · Προβολές: 65
  • IMG_20220702_120837.jpg
    IMG_20220702_120837.jpg
    212,7 KB · Προβολές: 67
Last edited:
Αν σκοτωνεις καλα τα χαρτονια στην αυλη τι σε νοιαζουν τα θηραματα και οι εκει συνθηκες?
Το λες συνεχώς αυτό Παναγιώτη, πρέπει να έχεις πάθει μεγάλο στραπάτσο από τον πίνακα.
Οι άλλοι (και εγώ επίσης) το έχουν πάθει με την μέθοδο που χρησιμοποιείς εσύ (απ' ευθείας στο θήραμα σε πραγματικές συνθήκες).
Τελικά μάλλον τίποτα δεν είναι σίγουρο, αν υπολογίσουμε και τις αλλαγές σε υλικά και συνταγές.
 
Last edited:
Αν δεν είδες κάτι σημαντικό σε διάφορα γιατί τα σκαλισες όλα τα οπλα σου? Καθαρή περιέργεια.. Δλδ μακριά σκοτώνεις όπως πριν τον κωνο?
Καλημέρα σκοτώνει καλύτερα μακριά αλά με συνδιασμό πολων πραγμάτων όπως φισιγγι τσοκ κτλ πάντως η διαφορά δεν είναι τεράστια αλά εμφανή στις οριακές τουφεκιές πάντα όπως είπα γιατί δουλεύει καλύτερα με κάποια σπέσιαλ σεταπ που δουλεύω
 
Η μεγάλη απόφαση είχε παρθεί από καιρό μετά από πολυ προβληματισμό έπρεπε να γίνει βαφή στις κάννες στο αγαπημένο μου beretta 682 S μαζί με την βαφή είχα αποφασίσει να απαλλαγώ από τις ενδιάμεσες ρίγες για μείωση βάρους αλλά και αισθητικής. Μετά από κάποια αναμονή πήγα σήμερα να τις παραλάβω και για μια ακόμη φορά ο Λιακος στον Ασπροπυργο με ανάγκασε να του δώσω συνχαρητηρια για την δουλειά του και για την υπομονή που έδειξε στις 5000+1 ερωτήσεις μου, είναι φορές που παίρνεις περισσότερα από ότι πληρώνεις.
Μήκος καννών?
 
Μήκος 6 ή 6.5, από γωνία δεν έχω ιδέα. Όσο για την διαφορά σε σχέση με μαμά την υπολογίζω από μιση έως μια συσφιξη διαφορά ανάλογα το φυσιγγιο και το νο σκαγιων. Στις μενουσες θεωρώ ότι είναι η πιο εμφανή διαφορά πάντως.

Kωστη μου , απο που και απο τι καταλαβες την εμφανη διαφορα στις μενουσες ???
 
Kωστη μου , απο που και απο τι καταλαβες την εμφανη διαφορα στις μενουσες ???
Καλησπέρα κ Νίκο. Από την δύναμη που σκοτώνει μακριά. Όταν ξεκινήσει το κυνηγι θα επιχειρήσω και ένα τεστ διάτρησης του δικανου που είναι μαμά οι κανες με την καραμπίνα που έχω γαργαλησει να δουμε τι θα δείξει.. Οι κανες και από τα δύο όπλα είναι beretta ίδιας τεχνολογίας χοντρικά με 18.3 αυλο. 4-5 ίδιες δοκιμές στα 40 μετρα με ** ή *** μαμά τσοκ και ίδιο φυσιγγιο πιστεύω θα μας δείξει ποιο υπερεχει έναντι του άλλου..
 
Ένα γρήγορο φυσίγγι θα έχει μεγαλύτερες μένουσες από ένα πιο αργό αν και εφόσον τα σκάγια στα 2 φυσίγγια έχουν παραμορφωθεί το ίδιο.
Πόσο μεγαλύτερες ;;; Λίγο ή πολύ ανάλογα με την διαφορά των αρχικών και την απόσταση.

Οι μοναδικές περιπτώσεις που γρήγορο φυσίγγι θα έχει μικρότερες μένουσες είναι βασικά
1. Η πιο χάλια ποιότητα σκαγιών (μαλακά)
2. Οι μεγαλύτερες παραμορφώσεις των σκαγιών όταν βγαίνουν από την κάνη που κατά κύριο λόγο οφείλονται στην εκπυρσοκρότηση, την Pmax και τις προστασίες σκαγιών που χρησιμοποιείς.
3. Χρήση διασπορέων κτλ

Για μεγαλύτερες μένουσες και συγκεντρώσεις...
1. Σκληρότερα και σφαιρικά σκάγια
2. Μικρότερες παραμορφώσεις (buffer, αλεύρια, αμορτισέρ, πιο προοδευτικές πυρίτηδες κτλ κτλ)
3. Καθυστέρηση απόσπασης σκαγιών από την αρχική πυκνή σούδα.

Η υπεροχή ενός όπλου δεν βρίσκεται με το mod ούτε το full ούτε φυσικά ρίχνοντας το ίδιο φυσίγγι.

Δοκιμάζεις συνδιασμούς φυσιγγίων, τσοκ που σου βγάζουν την μέγιστη δυνατή συγκέντρωση με το νούμερο σκαγιών που επιλέγεις στην απόσταση που θα τα χρησιμοποιήσεις.
Ή με #6 στα 36.5μ από το στόμιο για λόγους τυποποίησης.

Τα έγραψα γρήγορα, αλλά δεν νομίζω ότι έχω κάτι λάθος :)
 
Back
Top