Αυτοάμυνα στο σπίτι

Απλά τα πράγματα.
10 χρόνια για κλεψιμο, 20 για ληστεία ΧΩΡΙΣ αναστολή και αν ξανακούσουμε πέσιμο να μου το πείτε..
Γιατί δεν το κάνουν να ισχύει?
Δεν ξέρω...
Ένα από αυτά που μπορούν να κάνουν και το αποφεύγουν. Κάποιους λόγους έχουν που δεν το κάνουν. Ο ευτελέστερος είναι να μην γεμίζουν οι φυλακές (και θα χρειαστούν κι άλλες και με λειτουργικό κόστος ) και να τους ταίζουν τζάμπα για χρόνια. Αλλά σίγουρα είναι κι άλλοι λόγοι που δεν φανταζόμαστε.
 
Ένα από αυτά που μπορούν να κάνουν και το αποφεύγουν. Κάποιους λόγους έχουν που δεν το κάνουν. Ο ευτελέστερος είναι να μην γεμίζουν οι φυλακές (και θα χρειαστούν κι άλλες και με λειτουργικό κόστος ) και να τους ταίζουν τζάμπα για χρόνια. Αλλά σίγουρα είναι κι άλλοι λόγοι που δεν φανταζόμαστε.
Οι λόγοι που δεν το κάνουν είναι γιατί νομοθέτες δικαστές και πολιτικοί είναι οι μεγαλύτεροι κλέφτες και δεν θέλουν να υπάρχουν βαριές ποινές για ευνόητους λόγους.

Για τον ίδιο λόγο δεν υπάρχουν βαριές ποινές για παιδεραστές και βιαστές διότι αυτοί που λέμε ελίτ είναι οι πιο ανωμαλοι και οι πιο απατεώνες.

Και θέλουν ποινές πούπουλο.
 
Οι λόγοι που δεν το κάνουν είναι γιατί νομοθέτες δικαστές και πολιτικοί είναι οι μεγαλύτεροι κλέφτες και δεν θέλουν να υπάρχουν βαριές ποινές για ευνόητους λόγους.

Για τον ίδιο λόγο δεν υπάρχουν βαριές ποινές για παιδεραστές και βιαστές διότι αυτοί που λέμε ελίτ είναι οι πιο ανωμαλοι και οι πιο απατεώνες.

Και θέλουν ποινές πούπουλο.
Σύμφωνοι (π.χ. τον Φιλιππίδη τον βγάλανε λάδι), αλλά για τους κοινούς μικροαπατεώνες, διαρρήκτες, μικροληστές της γιαγιάς γιατί;;;; Αυτή είναι η καθημερινότητα, ας απαλλαγούμε τουλάχιστον από αυτούς.
Ο chevy z71 μια χαρά το έγραψε παραπάνω.
 
Σύμφωνοι (π.χ. τον Φιλιππίδη τον βγάλανε λάδι), αλλά για τους κοινούς μικροαπατεώνες, διαρρήκτες, μικροληστές της γιαγιάς γιατί;;;; Αυτή είναι η καθημερινότητα, ας απαλλαγούμε τουλάχιστον από αυτούς.
Ο chevy z71 μια χαρά το έγραψε παραπάνω.
Οι νόμοι είναι για όλους.
Οπότε τους κάνουν ελαστικους για να καλύψουν την πάρτη τους.
Δεν το κάνουν για τους μικροαπατεωνες αλλά για τον κώλο τους.

Αν δεν ήταν ανωμαλοι οι δικαστές νομοθέτες πολιτικοί θα υπήρχαν τέτοιοι νόμοι για τους βιαστές παιδιών;

Επισης αν δεν ήταν κλέφτες θα υπήρχαν τέτοιοι νόμοι για τους κλεφτες;

Εγώ εκεί έχω καταλήξει.
 
Οι νόμοι είναι για όλους.
Οπότε τους κάνουν ελαστικους για να καλύψουν την πάρτη τους.
Δεν το κάνουν για τους μικροαπατεωνες αλλά για τον κώλο τους.

Αν δεν ήταν ανωμαλοι οι δικαστές νομοθέτες πολιτικοί θα υπήρχαν τέτοιοι νόμοι για τους βιαστές παιδιών;

Επισης αν δεν ήταν κλέφτες θα υπήρχαν τέτοιοι νόμοι για τους κλεφτες;

Εγώ εκεί έχω καταλήξει.
Οι ποινές των νόμων τους πάντα λένε "από-έως" . Γιατί εφαρμόζεται σχεδόν πάντα το "από";
 
Γνωρίζει κάποιος από εσάς έστω ΕΝΑΝ που να έκανε φυλακή σκοτώνοντας διαρρήκτη; Όλοι τρώνε γύρω στα 5 με αναστολή. Ξαναλέω, η δικαιοσύνη δεν είναι ηλίθια. Ο νόμος ορίζει ότι πρέπει να φας ποινή φυλάκισης εάν σκοτώσεις, ο δικαστής όμως θα σε στείλει σπίτι σου.
 
Γνωρίζει κάποιος από εσάς έστω ΕΝΑΝ που να έκανε φυλακή σκοτώνοντας διαρρήκτη; Όλοι τρώνε γύρω στα 5 με αναστολή. Ξαναλέω, η δικαιοσύνη δεν είναι ηλίθια. Ο νόμος ορίζει ότι πρέπει να φας ποινή φυλάκισης εάν σκοτώσεις, ο δικαστής όμως θα σε στείλει σπίτι σου.
Ναι αλλά ένας κακοποιός σκοτώνει άνθρωπο και σε 10 χρόνια είναι επίσης έξω.

Νομίζω στην Ιταλία έγινε ο νόμος πολύ πιο υπέρ του πολιτη που δέχεται παραβίαση της οικίας του.

Εδώ έτσι όπως το πάνε όλα είναι υπέρ του κακού πολίτη.

Πάντα την πληρώνει ο καλος και συνεπής πολίτης.

πάντα τιμωρείται ο σωστός και πάντα τα λαμόγια την περνάνε φίνα.
 
Θυμάστε κάτι παληκαραδες εδώ κάτω που σκότωσαν έναν άνθρωπο με τις κατσουνες;

Αυτοί είναι έξω τώρα καπετάνιοι.
Το 2014 έγινε αυτό.
Ούτε 10 χρόνια μέσα.

Ωραία αλλά ο άλλος έφυγε με φριχτό τρόπο και το κλαίνε ακόμη.

Σαν να μου λέει το κράτος πάρε μια κατσουνα και κάνε ότι θες.
 
Γνωρίζει κάποιος από εσάς έστω ΕΝΑΝ που να έκανε φυλακή σκοτώνοντας διαρρήκτη; Όλοι τρώνε γύρω στα 5 με αναστολή. Ξαναλέω, η δικαιοσύνη δεν είναι ηλίθια. Ο νόμος ορίζει ότι πρέπει να φας ποινή φυλάκισης εάν σκοτώσεις, ο δικαστής όμως θα σε στείλει σπίτι σου.
Δάσκαλέ μου, κανείς δεν λέει ότι η δικαιοσύνη είναι ηλίθια. Από επιστήμονες αποτελείται. Το θέμα είναι πως εφαρμόζεται.
Η συζήτηση ξεκίνησε για κάποιον που τραυμάτισε έναν επίδοξο διαρρήκτη.
Και κατά την άποψή μου συνεχίζεται γιατί το θέμα είναι "πως αποθαρρύνονται αυτοί χωρίς αυτοδικία".
Απέχει πολύ η αναστολή από την αθώωση (προφανέστατα υπό όρους και συνθήκες).
 
Ο μεγάλος ασθενής στην Ελλάδα είναι η δικαιοσύνη, αν υπήρχαν έστω και λίγοι ανώτεροι- ανώτατοι δικαστικοί με σθένος και αίσθημα δικαίου, ακόμη και η διαφθορά θα περιοριζόταν με τον χρόνο αντί να κυριαρχεί, όπως πλέον συμβαίνει.
 
Γνωρίζει κάποιος από εσάς έστω ΕΝΑΝ που να έκανε φυλακή σκοτώνοντας διαρρήκτη; Όλοι τρώνε γύρω στα 5 με αναστολή. Ξαναλέω, η δικαιοσύνη δεν είναι ηλίθια. Ο νόμος ορίζει ότι πρέπει να φας ποινή φυλάκισης εάν σκοτώσεις, ο δικαστής όμως θα σε στείλει σπίτι σου.
...η ποινή που πονάει περισσότερο σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι η αποχή από οπλοκατοχή για 10 χρόνια weather1
 
Ο μεγάλος ασθενής στην Ελλάδα είναι η δικαιοσύνη, αν υπήρχαν έστω και λίγοι ανώτεροι- ανώτατοι δικαστικοί με σθένος και αίσθημα δικαίου, ακόμη και η διαφθορά θα περιοριζόταν με τον χρόνο αντί να κυριαρχεί, όπως πλέον συμβαίνει.
+10000 !
 
...η ποινή που πονάει περισσότερο σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι η αποχή από οπλοκατοχή για 10 χρόνια weather1
Δεν είναι ο σκοπός η παραδειγματική τιμωρία αυτού που κάνει τη χρήση του όπλου. Ο σκοπός είναι να μη χρειαστεί ποτέ.
Κανείς δεν θέλει να τραυματίσει πολύ περισσότερο να σκοτώσει. Δεν είμαστε εγκληματίες!!!
Τη ζωή και τη τιμή μας και της οικογενείας μας θέλουμε να προφυλάξουμε.
Πρόληψη ζητάμε.!!!
 
Δεν χρειάζεται να σου κάνει κάτι....
Και στο πληθυντικό να μου μιλάει και το καλύτερο παιδί να ειναι αν μπαίνει σπίτι μου χωρίς την άδεια μου πρέπει να φεύγει για ταξίδι μακρινό.

Οι άνθρωποι έχουμε οικογένειες.
Παιδιά γυναίκες και κάνα δυο κατοστάρικα στον κουμπαρά δεν μπορεί να μπαίνει ο άλλος να τα πάρει και να μπαίνει σε κίνδυνο η οικογένεια για τα ψιλά.
Σωστά!!Υπολόγισε και τα ψυχολογικά προβλήματα που θα μείνουν σε ΟΛΑ τα θύματα,φυσικά πιο πολύ στα μικρά και γενικά βράστους όλους με τον ''νομικό πολιτισμό τους''... Υ.Γ. Το 2022 αποφοίτησα από μεταπτυχιακό 2ετούς διάρκειας στην Ιατρική ΑΠΘ,το οποίο ήταν κατά τα 3/4 Ιατρικής και κατά 1/4 Νομικής:οι δικηγόροι επαναλάμβαναν αυτή την φράση,κυρίως για να ΜΗΝ εκτελούνται όσοι κάνουν αποδεδειγμένα και ειδεχθή εγκλήματα...:mad:
 
Το Ελληνικο κρατος το γνωριζει αυτο.... και εγω...
Δυστυχως δεν μου αφηνει αλλη επιλογη απο το να παρω τον νομο στα χερια μου μεχρι να κατσει η
ασχημη σε καποιον αεροπαγιτη και να σοβαρευτει αλλαζοντας την νομοθεσια !!!
Συμφωνώ!!Εγώ μάλιστα αγαπητέ μου,σχεδόν είχα τέτοια απαίσια εμπειρία την Κυριακή 26/5/2019 ανήμερα Ευροεκλογών στις 7:10 π.μ. με τον ήλιο ψηλά!Όταν ήρθε η Ασφάλεια μετά 90 min(!!),ο ανώτερος από τους δύο ασφαλίτης πήγε να βάλει χέρι σε ΜΕΝΑ επειδή λόγω φόβου είχα κοντά μου έτοιμο και δεμένο το πλαγιόκαννο με δυο φυσίγγια δίπλα του!!Μάλιστα είχαμε και μια κάπως έντονη συζήτηση.Τελικά έφυγαν ΧΩΡΙΣ να πάρουν αποτυπώματα και παίρνοντας μαζί τους το λοστάρι που είχαν σφηνώσει τα καθίκια στο παράθυρο του σαλονιού μας,όταν δόξα τω Θεώ το εγκατέλειψαν αιφινιδιασμένοι από μένα τον ''κομάντο''. ;)Μέσα βρισκόμασταν η μητέρα μου και εγώ και εννοείται ότι ΠΟΤΕ μου δεν υπήρξα κομάντο...
 
Οι λόγοι που δεν το κάνουν είναι γιατί νομοθέτες δικαστές και πολιτικοί είναι οι μεγαλύτεροι κλέφτες και δεν θέλουν να υπάρχουν βαριές ποινές για ευνόητους λόγους.

Για τον ίδιο λόγο δεν υπάρχουν βαριές ποινές για παιδεραστές και βιαστές διότι αυτοί που λέμε ελίτ είναι οι πιο ανωμαλοι και οι πιο απατεώνες.

Και θέλουν ποινές πούπουλο.
Μια και είπες για παιδοβιαστές,τι έγινε με την καημένη 12χρονη εκ Κολωνού;Είπαν νομίζω 213 δράστες.Τους 200,αν δεν απατώμαι,δεν τους φανέρωσαν ΠΟΤΕ!! :mad:
 
Δάσκαλέ μου, κανείς δεν λέει ότι η δικαιοσύνη είναι ηλίθια. Από επιστήμονες αποτελείται. Το θέμα είναι πως εφαρμόζεται.
Η συζήτηση ξεκίνησε για κάποιον που τραυμάτισε έναν επίδοξο διαρρήκτη.
Και κατά την άποψή μου συνεχίζεται γιατί το θέμα είναι "πως αποθαρρύνονται αυτοί χωρίς αυτοδικία".
Απέχει πολύ η αναστολή από την αθώωση (προφανέστατα υπό όρους και συνθήκες).
Και κυρίως όταν ή πρέπει να αμυνθείς ή να υποστείς τα πάνδεινα,ίσως και βασανιστικό θάνατο στα καλά καθούμενα!
 
Δεν χρειάζεται να σου κάνει κάτι....
Και στο πληθυντικό να μου μιλάει και το καλύτερο παιδί να ειναι αν μπαίνει σπίτι μου χωρίς την άδεια μου πρέπει να φεύγει για ταξίδι μακρινό.

Οι άνθρωποι έχουμε οικογένειες.
Παιδιά γυναίκες και κάνα δυο κατοστάρικα στον κουμπαρά δεν μπορεί να μπαίνει ο άλλος να τα πάρει και να μπαίνει σε κίνδυνο η οικογένεια για τα ψιλά.
φίλε συμφωνώ μαζί σου ,ότι πρέπει να αντιδράσεις ,αλλά όχι τόσο πολύ ώστε αυτός να φύγει για ταξίδι μακρινό , για έναν απλό λόγο ,και αυτός ο αλήτης έχει συγγενείς και φίλους και οι οποίοι ξέρουν ότι από εσένα λείπει ,και τότε μια ημέρα ούτε εσύ θα γυρίσεις σπίτι
 
Back
Top