Ατσάλινα σκάγια(φυσίγγια)

Παιδες....το σφουγκαρισμα και πλυσιμο πιατων το τελειωσα.....μην ρωτατε........ξεσκονισα πριν το
σφουγκαρισμα.....με τοση παντοφλα που εχω φαει....εγινα Αριστη νοικοκυρουλα !!!!! .yel.

Μου εκανε ''κλικ''........δεν ειχα τι να κανω.....και ''επιασα'' τα ατσαλινα......και ο Θεος βοηθος......
και η Παναγια στο πλαι μου.....μηπως και καταφερω και βγαλω τουφεκια με αξιοπρεπεια!!!

Αυριο ....πρωτα ο θεος ....θα σας εχω νεα !!!;) :)

ΥΓ. '' Κολλητε'' μην με ρωτησεις για διατρηση.....θα γινουμε απο δυο χωριά - χωριάτες!!! :D
Νίκο, κατέβασες τα χειμωνιάτικα ή οχι ακόμη?
Εγω τα άφησα για μετά το στρώσιμο χαλιών και μοκετών.
 
Λοιπον ''ΑΚΟΥ''......Δεν σου λεω τιποτα πριν τελειωσω τις δοκιμες....για να ''χαλαρωσεις'' σου λεω οτι
ειμαι πολυ χαμηλα ακομα.....Η καλυτερη τουφεκια που εχω βγαλει με Μ92ς σε Ν4 ειναι ενα 60% στα
30 μετρα με 5 αστρα ( κυλινδρο ).

Εχω ''στοχο'' το 80% που θεωρω οτι θα εχει καποια αξιοπρεπεια....αυτα...και μην ρωτας τιποτα αλλο.:)
Νικο α θες 80% κοψε κανα γραμαριο μπαρουτη και LOGO στα σκαγια σουδινω 100% συγγεντρωση με εγγυηση για διτρηση απο χωριο ειμαι αχαχαχαχαχα
 
Νικο α θες 80% κοψε κανα γραμαριο μπαρουτη και LOGO στα σκαγια σουδινω 100% συγγεντρωση με εγγυηση για διτρηση απο χωριο ειμαι αχαχαχαχαχα

Καλημερα Τολη.....καλα τα λες.....ωστοσο βαζω ψηλα τον πυχη......για το καλο ολων μας.....αλλιως θα
κυνηγαμε η με σφεντονα......η με τοξο φιλε. Τα εμπορικα φυσεκια στα 40 μετρα εχουν 22% συγκεντρωση.
Ψαχνεις να βρεις σκαγια στον κυκλο .Για να ''κρατησεις'' το παπι σε αυτα τα μετρα.....θα κανεις ΤΑΜΑ στην Παναγιά. Μια ειναι η λυση.....δοκιμες - δοκιμες - δοκιμες.....μηπως και βγαλω φυσεκι με αξιοπρεπεια φιλε!!!!
ΥΓ.Για το καλο ΟΛΩΝ μας!!!! ;) :)
 
Νίκο, κατέβασες τα χειμωνιάτικα ή οχι ακόμη?
Εγω τα άφησα για μετά το στρώσιμο χαλιών και μοκετών.

Καλημερα φιλε !!!! Σηκωθηκα ''αγριεμενος'' σημερα....πηγε να με ''στριμωξει'' ....για τα χειμωνιατικα....
τα πηρα ''επανω'' μου ( αλλα φοραγα και το κρανος της μηχανης ) της ειπα αν δεν τελειωσω με τα
ατσαλια...χειμωνιατικα δεν κατεβαζω......επιτελους....πατησα ''ποδι''....ο π@στης!!!!.sarcastic.
 
Λοιπον παλικαρια.... εριξα μονο 2 φυσεκια με ατσαλινα.....δεν δοκιμασα αλλα...ο λογος οτι δεν ειχα
περισσοτερα απο 35 μετρα. Ωστοσο πιστευω οτι ειμαι σε καλο δρομο.....Δεν ειναι τουφεκια για
τσιχλοκοτσυφα.....αλλα πιστευω οτι στο παπι θα δουλεψει.....δεν κυνηγαω παπι...δεν ξερω το κυνηγι
του...γι'αυτο εαν πω και καμια βλακεια να με δικαιολογησετε.....
Οι δοκιμες στα 35 μετρα 5ΑΣΤΡΑ μαμα ( κυλινδρος ) Σιγουρα μπορω να την ''μαζεψω''.....το ξερω αυτο.

Το λεω , γιατι στην δευτερη δοκιμη εστειλα το βυσμα στα 35 μετρα σαν μονοβολο....χωρις να μου φυγει
ουτε ΕΝΑ σκαγι απο μεσα.!!!!! ;) :)

ΥΓ. Φιλε Τολη.....χωρις κολλα λογκο....και με 36 γραμμαρια σκαγια μεσα στο βυσμα αδελφε!!!!;):)

ΥΓ. 2.Παιδες....οχι ''χαδια'' στα αυτια μου...ετσι και αλλιως κουφος ειμαι....την γνωμη σας θελω για να ξερω
που ''βαδιζω''.....το ειπα .....δεν ξερω απο κυνηγι παπιας.

ΥΓ.3 , Φωτο θα βαλει ο καλος μου ο φιλος Αλεξ. και τον ευχαριστω πολυ!!!!:)
 
Λοιπον παλικαρια.... εριξα μονο 2 φυσεκια με ατσαλινα.....δεν δοκιμασα αλλα...ο λογος οτι δεν ειχα
περισσοτερα απο 35 μετρα. Ωστοσο πιστευω οτι ειμαι σε καλο δρομο.....Δεν ειναι τουφεκια για
τσιχλοκοτσυφα.....αλλα πιστευω οτι στο παπι θα δουλεψει.....δεν κυνηγαω παπι...δεν ξερω το κυνηγι
του...γι'αυτο εαν πω και καμια βλακεια να με δικαιολογησετε.....
Οι δοκιμες στα 35 μετρα 5ΑΣΤΡΑ μαμα ( κυλινδρος ) Σιγουρα μπορω να την ''μαζεψω''.....το ξερω αυτο.

Το λεω , γιατι στην δευτερη δοκιμη εστειλα το βυσμα στα 35 μετρα σαν μονοβολο....χωρις να μου φυγει
ουτε ΕΝΑ σκαγι απο μεσα.!!!!! ;) :)

ΥΓ. Φιλε Τολη.....χωρις κολλα λογκο....και με 36 γραμμαρια σκαγια μεσα στο βυσμα αδελφε!!!!;):)

ΥΓ. 2.Παιδες....οχι ''χαδια'' στα αυτια μου...ετσι και αλλιως κουφος ειμαι....την γνωμη σας θελω για να ξερω
που ''βαδιζω''.....το ειπα .....δεν ξερω απο κυνηγι παπιας.

ΥΓ.3 , Φωτο θα βαλει ο καλος μου ο φιλος Αλεξ. και τον ευχαριστω πολυ!!!!:)
Μαλλον εισαι σε καλο δρομο αλλα γιατι δεν εριξες και με το 3 τσοκ; δεν εχει κανενα προβλημα να ριξει ατσαλινα
 
Λοιπον παλικαρια.... εριξα μονο 2 φυσεκια με ατσαλινα.....δεν δοκιμασα αλλα...ο λογος οτι δεν ειχα
περισσοτερα απο 35 μετρα. Ωστοσο πιστευω οτι ειμαι σε καλο δρομο.....Δεν ειναι τουφεκια για
τσιχλοκοτσυφα.....αλλα πιστευω οτι στο παπι θα δουλεψει.....δεν κυνηγαω παπι...δεν ξερω το κυνηγι
του...γι'αυτο εαν πω και καμια βλακεια να με δικαιολογησετε.....
Οι δοκιμες στα 35 μετρα 5ΑΣΤΡΑ μαμα ( κυλινδρος ) Σιγουρα μπορω να την ''μαζεψω''.....το ξερω αυτο.

Το λεω , γιατι στην δευτερη δοκιμη εστειλα το βυσμα στα 35 μετρα σαν μονοβολο....χωρις να μου φυγει
ουτε ΕΝΑ σκαγι απο μεσα.!!!!! ;) :)

ΥΓ. Φιλε Τολη.....χωρις κολλα λογκο....και με 36 γραμμαρια σκαγια μεσα στο βυσμα αδελφε!!!!;):)

ΥΓ. 2.Παιδες....οχι ''χαδια'' στα αυτια μου...ετσι και αλλιως κουφος ειμαι....την γνωμη σας θελω για να ξερω
που ''βαδιζω''.....το ειπα .....δεν ξερω απο κυνηγι παπιας.

ΥΓ.3 , Φωτο θα βαλει ο καλος μου ο φιλος Αλεξ. και τον ευχαριστω πολυ!!!!:)
Tα βυσματα που πανε καποια μετρα μονοβολο αποδευσμευουν τα σκαγια
οταν αρχιζει η αδρανεια και τουμπαρουν τοσο ατσαλα που γινεται ενα
σκορποσκαγιασμα.Η πρωτη ειναι σε λογικα πλαισια για Ν4.Θελει δουλεια...
 
Για χάραξε ληγο τον στηλ ναδουμε σημπερηφορα.η τουφέκια δεν είναι αχημη ληγο μαζεματακι θελη και θανε προτη.με ατσάλια δεν έχω ασχοληθη ακόμα.η μενουσες με προβληματίζουν ομως

Γεια σου κουζουλε .....λεβεντη!!!! Εκανα βρε Γιανναρε....αλλα οπως παντα...το παρα κανα!!! Η τουφεκια
στην αποτυπωση.....εχει 4 πεταλα μεχρι κατω.....το ''μονοβολο'' ειναι ακοπος ο steel. Exω ετοιμα με
4 πεταλα 10 χιλιοστων......εχω και με 8 πεταλα....απ'ολα τα ''καλα'' εχω ετοιμα....ο καιρος δεν βοηθαει να
τα ριξω.....θα με σηκωσει και μενα ο αερας!!!! :)
 
Δύσκολα θα πάρεις κακή συγκέντρωση από ατσάλινα...
Δύσκολα θα πάρεις κακή εικονική διάτρηση πχ τενεκέ γιατί με τη σκληρότητα που έχουν τρυπάνε του θανατα... Αν ρίξεις ένα δυάρι μολύβι σε πίνακα μεταλλικό κ ένα δυάρι ατσάλι θα δεις ότι στο μολύβι θα λιώσει επάνω κάνοντας έντονο αποτύπωμα ενώ στο ατσάλι θα κάνει ένα σημαδακι σαν να ρίχνεις 9αριν μολύβι στα 40 μέτρα .
Εύκολα θα πάρεις αδυναμο φυσίγγι κ με κακές μενουσες που το κάνουν άχρηστο ακόμα κ σε μεσαίες αποστάσεις...
Πρώτα ξεκινάμε από ταχύτητες κ μετά από συγκέντρωση...
Στα 36 γρ η m92s θέλει 76αρι κάλυκα κ πυρίτιδα κάπου στο 2,25 για να αρχίσει να γίνεται ενδιαφέρον με ατσάλινα...
 
Μαλλον εισαι σε καλο δρομο αλλα γιατι δεν εριξες και με το 3 τσοκ; δεν εχει κανενα προβλημα να ριξει ατσαλινα

Αλεξανδρε , για δυο λογους δεν εβαλα 3αστρα. Ο πρωτος λογος .....ειμαι της ''παλιας'' σχολης....θελω να
''μαζεψω'' την τουφεκια με την ''τεχνη μου'' και οχι με το τσοκ.
Ο δευτερος λογος...κιοτεψα....δεν ειμαι σιγουρος 100% οτι το οπλο μου ριχνει ατσαλια. Εστειλε ενας καλος
φιλος ιμειλ στην μπερετα...και περιμενουμε απαντηση φιλε.;):)
 
Δύσκολα θα πάρεις κακή συγκέντρωση από ατσάλινα...
Δύσκολα θα πάρεις κακή εικονική διάτρηση πχ τενεκέ γιατί με τη σκληρότητα που έχουν τρυπάνε του θανατα... Αν ρίξεις ένα δυάρι μολύβι σε πίνακα μεταλλικό κ ένα δυάρι ατσάλι θα δεις ότι στο μολύβι θα λιώσει επάνω κάνοντας έντονο αποτύπωμα ενώ στο ατσάλι θα κάνει ένα σημαδακι σαν να ρίχνεις 9αριν μολύβι στα 40 μέτρα .
Εύκολα θα πάρεις αδυναμο φυσίγγι κ με κακές μενουσες που το κάνουν άχρηστο ακόμα κ σε μεσαίες αποστάσεις...
Πρώτα ξεκινάμε από ταχύτητες κ μετά από συγκέντρωση...
Στα 36 γρ η m92s θέλει 76αρι κάλυκα κ πυρίτιδα κάπου στο 2,25 για να αρχίσει να γίνεται ενδιαφέρον με ατσάλινα...

Αρη καπου κανεις λαθος.....μαλλον δεν ασχοληθηκες ακομα....απο τα γραφομενα σου αυτο καταλαβαινω...
Σε 12/76- 2,25Χ36 ειναι το σεταπ με την Μ92ς.....το δυσκολο ειναι η συγκεντρωση και οχι η διατρηση.
Νομιζεις οτι ειναι τυχαιο που τα εμπορικα σε αυτα τα μετρα που δοκιμασα δεν ξεπερνανε το 30% σε
συγκεντρωση ??
Παντα φιλικα....και χωρις ιχνος αντιπαραθεσης.....ακρη προσπαθουμε να βγαλουμε...
 
Στα ατσάλινα Νίκο, το δύσκολο είναι η διάτρηση όχι η συγκέντρωση...
Συγκεκριμένα η ενέργεια που θα μεταφέρουν στο θήραμα λόγω του πολύ μειωμένου βάρους τους σε σχέση με το μολύβι...
Αν είχες κυνηγήσει με ατσάλινα θα είχες άποψη, εγώ έχω μια μικρή εμπειρία, οπότε μην βιάζεσαι να κρίνεις ότι "μάλλον δεν ασχολήθηκα ακόμα" ...
Αν το πήρες αρνητικά το μύνημα μου, σου ζητώ συγγνώμη, φιλικά το γράφω, δεν κάνω υπόδειξη απλά γράφω από κινητό κ τα γράφω λίγο βιαστικά...
 
Στα ατσάλινα Νίκο, το δύσκολο είναι η διάτρηση όχι η συγκέντρωση...
Συγκεκριμένα η ενέργεια που θα μεταφέρουν στο θήραμα λόγω του πολύ μειωμένου βάρους τους σε σχέση με το μολύβι...
Αν είχες κυνηγήσει με ατσάλινα θα είχες άποψη, εγώ έχω μια μικρή εμπειρία, οπότε μην βιάζεσαι να κρίνεις ότι "μάλλον δεν ασχολήθηκα ακόμα" ...
Αν το πήρες αρνητικά το μύνημα μου, σου ζητώ συγγνώμη, φιλικά το γράφω, δεν κάνω υπόδειξη απλά γράφω από κινητό κ τα γράφω λίγο βιαστικά...

Αρη δεν το ελαβα αρνητικα το μηνυμα....οντως δεν εχω εμπειρια απο τετοιο κυνηγι ...το εχω δηλωσει
αλλωστε....αλλα ακουσε με φιλε μου. Σε ολες τις δοκιμες μου ειχα προβλημα με την συγκεντρωση και
οχι με την διατρηση. Η σημερινη διατρηση πλησιασε παρα πολυ κοντα στις δοκιμες που εχω κανει με
Τεκνα και μολυβδινα σκαγια.
Τα ατσαλινα ειναι ελαφρια σε σχεση με τα μολυβδινα...αυτο το γνωριζεις...,, με την εκρηξη τους φευγει
η ''ψυχη'' !!! Μιλαω παντα για 5αστρα ( κυλινδρο )....ισως να δουλευεις εξτρα τσοκ....και να ''μαζευεις'' τις
τουφεκιες....δεν το ξερω...για μενα ομως δεν εχει νοημα αυτο....ψαχνω τουφεκια με αξιοπρεπεια και με
μαμα τσοκ .....δεν εχω προβλημα να μου κανεις υποδειξη...η να με συμβουλεψεις....καθε αλλο.... απο τις
υποδειξεις και συμβουλες των αλλων παμε προς το καλυτερο.
Εαν εχεις καποια υποδειξη η συμβουλη ...για το πως θα ''μαζεψω΄΄ τα σκαγια καλοδεχουμενη....ΟΧΙ ομως
με τσοκ φιλε!!!!
 
Last edited:
Εγώ δεν αναφέρθηκα σε τσοκ...
Αφού σε ενδιαφέρει ή συγκέντρωση μόνο κ είσαι σίγουρος για τη διάτρηση δεν έχω να σου πω κάτι άλλο πέρα από αυτό που σου ανέφερε ο Γιάννης, παίξε με τα κοψίματα στους steel... Άλλοι δουλεύουν τελείως ακοποι, αλλοι με χαράγματα μέχρι το τέλος κ αλλοι με μισά, ανάλογα το στήσιμο κ το όπλο... Τρεις παραλλαγές με τρία διαφορετικά κοψίματα στη συνταγή που δε ενδιαφέρει θα σου δώσει την απάντηση, ο τελείως ακοπος είναι ο πιο απρόβλεπτος αρνητικά για μένα...
Εμένα ξαναλέω η διάτρηση η καλύτερά η απαιτούμενη μεταφορά ενέργειας θα με ενδιέφερε....
 
Back
Top