Αποστασεις και μετρα λειοκανου οπλου

Παλικαρια κανω δοκιμες στα 50 μετρα...και εχω αποψη. 1ον ( εγω ) στα 50 μετρα δεν σηκωνω
οπλο.
Τα 50 μετρα ''υπαρχουν'' στο κυνηγι....θελουν ομως ΧΟΝΤΡΑ σκαγια Ν4 και κατω δλδ Ν4 -3 -2 -1 και
μετα για μεγαλυτερες αποστασεις παμε στα δραμια.
Τωρα το οποιος μπορει και υπολογιζει προσκοπευση σε ενα θηραμα που ταξιδευει με 30 -40 - 50 χιλιομετρα
ειναι αλλο θεμα.
Οι περισσοτεροι κυνηγοι που θα παρουν θηραμα ειτε με σκοπευση ειτε απο τυχη στα 50 μετρα....τα 50
μετρα θα τα μεταφρασει σε 60-70 +....γιατι δεν ξερει την πραγματικη αποσταση των 50 μετρων.
Νικο εχω παρει πρασινοκεφαλο στα 65 μετρα μετριμενα γιατι πετουσε 1 μετρο πανω απο το εδαφος με ενα 40 βολο 6/0 που ειχα φτιαξει για δοκιμη και δεν μου ειχε περασει τιποτα αλλο και του το εριξα και οταν επεσε δεν πηστευα τι ειχα κανει εκεινη τη στιγμη, αλλα ξερεις τι προσκοπευση ειχα κανει ? ας μας πουν οι ειδηκοι στις μακρινες βολες ;)
 
Νικο εχω παρει πρασινοκεφαλο στα 65 μετρα μετριμενα γιατι πετουσε 1 μετρο πανω απο το εδαφος με ενα 40 βολο 6/0 που ειχα φτιαξει για δοκιμη και δεν μου ειχε περασει τιποτα αλλο και του το εριξα και οταν επεσε δεν πηστευα τι ειχα κανει εκεινη τη στιγμη, αλλα ξερεις τι προσκοπευση ειχα κανει ? ας μας πουν οι ειδηκοι στις μακρινες βολες ;)
Στα 65 πραγματικα μέτρα το πρασινο κ ανάλογα την γωνία της βολης κ την θερμοκρασία περιβαλλοντος , θέλει τουλάχιστον 10 μέτρα προσκοπευση , φυσικά ειδικός πουθενα δεν ειμαι κ ειμαι υπέρ της θεωριας ειδικά στα παπια να ρίχνω όσο πιο κοντά μπορώ
 
Νικο εχω παρει πρασινοκεφαλο στα 65 μετρα μετριμενα γιατι πετουσε 1 μετρο πανω απο το εδαφος με ενα 40 βολο 6/0 που ειχα φτιαξει για δοκιμη και δεν μου ειχε περασει τιποτα αλλο και του το εριξα και οταν επεσε δεν πηστευα τι ειχα κανει εκεινη τη στιγμη, αλλα ξερεις τι προσκοπευση ειχα κανει ? ας μας πουν οι ειδηκοι στις μακρινες βολες ;)

Το ξανα λεω....τα 50 μετρα και τα 50+ μετρα υπαρχουν στο κυνηγι.....οσο περισσοτερα τα μετρα τοσο
χοντριτερα σκαγια.....περα απο την προσκοπευση....θεωρω οτι θελει μεγαλη ....πολυ μεγαλη προπονηση ωστε
να μην γεμιζεις τον ουρανο με βολια σε αυτα τα μετρα....και να εχεις καποιο ποσοστο επιτυχιας Δημητρη!!!
 
δεν μιλαω για μεγαλα ποσοστα επυτιχιας αλλα για την προσκοπευση που εκανα "ευκολα" σχετικα γιατι πετουσε ενα με το εδαφος, και βεβαια λογο εμπηριας γιατι και αυτο παιζει ρολο, ειδικα στον βαλτο που μπερδευεσαι απο τους "δυο"οριζοντες, και της τυχης φυσικα
 
Στα 65 πραγματικα μέτρα το πρασινο κ ανάλογα την γωνία της βολης κ την θερμοκρασία περιβαλλοντος , θέλει τουλάχιστον 10 μέτρα προσκοπευση , φυσικά ειδικός πουθενα δεν ειμαι κ ειμαι υπέρ της θεωριας ειδικά στα παπια να ρίχνω όσο πιο κοντά μπορώ
εγω ριχνω παντα κοντα, αλλα αυτο ειχα φτιαξει το φυσιγγι το ειχα ριξει στο χαρτι και ειδα οτι κανει για μακρια το ειχα για δοκιμη το ειδα που ερχοταν μακρια αλλαξα φυσιγγι και του εριξα με πολυ επιφυλαξη γιατι δεν ειχε πεταξει τιποτα αλλο για πολυ ωρα μετα τα πρωινα ,το φυσιγγι αθωο δεν ηταν τα ειχε τα μπαρακια του οπως και την ταχυτητα του ηταν η κοντρα δοση της m92s στα 34 γρ το πουλι ηταν τραβερσα δεξια στο ιδιο υψος του τουφεκιου περιπου το προσπερασα "τραβηξα" και 3 μετρα περιπου μπροστα και τραβηξα αφου σχεδον δεν το εβλεπα το πουλι οταν τουφεκισα, ασε που εκανα και κανα 10λεπτο να παω εκει μεσα απο το νερο :p:p
 
δεν μιλαω για μεγαλα ποσοστα επυτιχιας αλλα για την προσκοπευση που εκανα "ευκολα" σχετικα γιατι πετουσε ενα με το εδαφος, και βεβαια λογο εμπηριας γιατι και αυτο παιζει ρολο, ειδικα στον βαλτο που μπερδευεσαι απο τους "δυο"οριζοντες, και της τυχης φυσικα

Μητσαρα μου ,εγω δεν σηκωνω οπλο στα 50 μετρα.....που να ξερω για τα 65 τι προσκοπευση θελουν....
ουτε στον υπνο μου δεν τα ''εχω'' αυτα τα μετρα φιλε!!
 
Αυτοι που εχουν μεζουρες.
Είσαι μεγάλο ζιζάνιο :)
=======
Σε όλους.
Καταρχήν Στέλιο μέτρα την καλούμπα.
Το ότι ζήτησες καλούμπα 50μ δεν σημαίνει ότι πήρες 50μ.
Η εκτίμηση αποστάσεων είναι δύσκολη και χρειάζεται εμπειρία. Πολλές φορές παίρνω το laser και κάνω δοκιμές.
Με τα βήματα πέφτω αρκετά κοντά (πχ 5μ στα 50μ)

Θηράματα στα 50+ μέτρα.
Το ότι κατεβάσαμε λίγες φορές θήραμα πολύ μακριά σημαίνει απλά ότι είμασταν κωλόφαρδοι. Τίποτα άλλο.
Το ότι "έχω" μια απόσταση σημαίνει ότι κατεβάζω επανειλημμένα θηράματα σε αυτή την απόσταση. Πόση είναι αυτή η απόσταση είναι δυστυχώς άγνωστο γιατί δεν υπάρχει τρόπος να την μετρήσουμε.
Είναι μια αίσθηση σιγουριάς που έχουμε ανάλογα με το μέγεθος του θηράματος στο μάτι.

Εκεί ακριβώς έρχεται η χρησιμότητα της μεζούρας και του πίνακα.
Τα 50μ δεν είναι μια ασύλληπτη απόσταση.
Μπορείς να κατεβάσεις παπιά και λαγούς.
Το θέμα είναι πόσο συχνά τα κατεβάζεις.

Ο καθένας όταν σηκώνει το όπλο του δεν το σηκώνει υπολογίζοντας απόσταση αλλά βάση εμπειρίας προηγούμενων επιτυχημένων τουφεκιών και πάντα ανάλογα με το μέγεθος του θηράματος. !!!

Φυσικά και τουφεκιές σε μπουλούκια δεν μετράνε για εμένα.
Όλα τα θηράματα πεθαίνουν ακαριαία με 1 τυχερό σκάγι κατάλληλου μεγέθους και ταχύτητας στο κατάλληλο σημείο, αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνεται πάντα. Είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.
 
Last edited:
Ο αετός η αλήθεια είναι ότι δεν είχε τεντωμένο το σχοινακι.
Ο σπάγκος του χαρταετού πάντα τεντωμένος είναι...μη σε μπερδεύει η "κοιλιά" που κάνει....αν δν ήταν τεντωμένο,δεν θα σε τραβούσε ο χαρταετός.
 
Τα 40 μετρα με καλο φυσιγγι και ικανοτητα σκοπευτικη ειναι σιγουρα σκοτωματα απο κει και πανω ζοριζει το. καθε μετρο και επουδενι δεν μπορεις να τα υπολογισεις σωστα σε υψος και εκτος το θεμα κατανομης που αντε το χεις βρει οι προσκοπευσεις θελουν εξεικοιωση πρεπει να τουφεκας συχνα εκει και με τα ιδια φυσιγγια για να τις βρεις οι τουφεκιες αποστασεων ειναι πιο ευκολες σε τραβερσες και καθως ο στοχος ξεμακραινει στιλ τραπ παρα ροαγιαλ μπιρει καποιος να σκοτωνει στα 50 τραβερσες ρουαγιαλ ειναι πανδησκολο δε βοηθαει να τραβηξεις το ντουφεκι 2/3/4 που λεει ο λογος μετρα μπροαστα γιαυτο οταν κοιτας ψηλα χωρις σημειο αναφορας σου φαινεται πανψηλα ή μπορει και κοντα και να ναι ψηλα εξαρτατε το θήραμα δεν ειναι οτι δεν σκοτωνεται στα 50 το θηραμα ειναι οτι οταν ειναι ψηλα ειναι πολυ δυσκολα να κανεις σωστες προσκοπευσεις δηλ οταν ο νικος κανει δοκιμες στα 50 και οι τουφεκιες ειναι αξιολογες τι σημαινει οτι σκοτωνουν μονο οριζοντια σκοτωνουν προς ολες τις κατευθυνσεις αλλα καποιες κατευθυνσεις ειναι δυσκολες για τον σκοπευτη εσεις πιστευεται οτι αυτος που σπαει τα πιατακια στα 120 μετρα αμα του το περασουν 120 μετρα υψος θα το σπασει εγω λεω θα ριχνει κανα χρονο στο γαμο του καραγκιόζη
 
Πολύ δίκιο ο Γιάννης ... Οι προσκοπεύσεις αλλάζουν ή πρέπει να αλλάζουν πολύ.
Τόσο πολύ που μερικές φορές ξαφνιάζουν αν δεν έχεις επιχειρήσει με επιτυχία έστω και ελάχιστες τέτοιες βολές.
Ειδικά σε γρήγορα κινούμενο θήραμα.

Σε καμιά περίπτωση πάντως δεν προσπαθώ να σε πείσω Στέλιο οτι τα 50μ είναι μια νορμάλ τουφεκιά. Για εμένα είναι μια πάρα πολύ μακρινή, τυχερή τουφεκιά (πάντα με μολύβι).
Είναι μια τουφεκιά που δεν την επιχειρώ καν. (Τώρα που μεγάλωσα :))
 
Last edited:
Το μεγάλο λάθος που κάνουν συνέχεια οι πιο πολλοι στα θέματα απόστασης είναι η τσίχλα, δεν ρίχνουμε σε τσίχλα πανω απο τα 35 η το πολυ 40 μέτρα το μέγιστο γιατι δεν την βλέπουμε φυσικά, αλλά, σε λαγό η γουρουνι η σε χήνα η σε μεγάλα παπια μόνο όταν είναι μονόδρομος η τουφεκια θα ρίξουμε κ στα 50 κ στα 60 μέτρα, ο καρτεριτζης κυνηγός πρεπει κ τεχνικά να έχει τις τουφεκιές αυτές αλλά κ όπλο κ φυσίγγια καταλληλα
 
Ο γνήσιος υδροβιος θα προσπαθησει να έρθουν τα πουλια όσο κοντά μπορεί, αλλά ολοι λέτε για μέτρα κ θεωρίες κ ειρωνειες κ χαρταετους , γιατί δεν λέτε ότι όλος ο πλανητης κυνηγάει με ομοιώματα, mojo , σφυρίχτρες κ εμεις οχι , πως λοιπόν θα φέρω τα παπια στα 20 η 30 μέτρα ;;;;
 
Αν δεν χαλάω το θέμα θα ήθελα και εγώ να κάνω μια ερώτηση.
Πάρτε ένα μέσο σύγχρονο λειόκανο.
Πάρτε και το όπλο με την κάνη που βγάζει την πυκνότερη κατανομή που έχετε δει στην ζωή σας με τις παναγιάς τα μάτια από μετατροπές.
Ρίξτε με το δεύτερο στα 50μ.
Στα πόσα μέτρα το πρώτο με το ίδιο φυσίγγι 36γρ και με την ίδια σύσφιξη θα βγάλει την ίδια περίπου κατανομή ;
Εδώ σας θέλω.
 
Last edited:
Ο γνήσιος υδροβιος θα προσπαθησει να έρθουν τα πουλια όσο κοντά μπορεί, αλλά ολοι λέτε για μέτρα κ θεωρίες κ ειρωνειες κ χαρταετους , γιατί δεν λέτε ότι όλος ο πλανητης κυνηγάει με ομοιώματα, mojo , σφυρίχτρες κ εμεις οχι , πως λοιπόν θα φέρω τα παπια στα 20 η 30 μέτρα ;;;;
Αυτο φιλε ειναι μεγαλο θεμα και δειχνει τον λαθος τροπο που κηνηγαμε τα υδροβια στην ελλδα
 
Back
Top