Αποστασεις και μετρα λειοκανου οπλου

Παιδιά...Δυστυχώς είμαστε υπερβολικοί.

Εγώ με αυτό που είδα κατάλαβα γιατί οι δοκιμές γίνονται στα 36.5 μέτρα.

Δεν πα να λέμε...Δεν ΠΑ να κλαιμε τόσο ρίχνει το μπουρδελο το κυνηγετικό μας.

Τώρα όποιος θέλει ας λέει ότι θέλει.

Εγώ πάντως κοίταζα και ξανακοιταζα και εννοεισα πολλά.
 
Παιδιά...Δυστυχώς είμαστε υπερβολικοί.

Εγώ με αυτό που είδα κατάλαβα γιατί οι δοκιμές γίνονται στα 36.5 μέτρα.

Δεν πα να λέμε...Δεν ΠΑ να κλαιμε τόσο ρίχνει το μπουρδελο το κυνηγετικό μας.

Τώρα όποιος θέλει ας λέει ότι θέλει.

Εγώ πάντως κοίταζα και ξανακοιταζα και εννοεισα πολλά.
Όποιος σου λέει για τσίχλα στα 100 μέτρα είναι παραμυθάς και τον παιρνεις μαζί σου και του βάζεις 1 πακέτο τσιγάρα σε αυτή την απόσταση. Ούτε να το δεί δεν θα μπορεί.
 
Όποιος σου λέει για τσίχλα στα 100 μέτρα είναι παραμυθάς και τον παιρνεις μαζί σου και του βάζεις 1 πακέτο τσιγάρα σε αυτή την απόσταση. Ούτε να το δεί δεν θα μπορεί.
Το ίδιο ισχύει και στα 50.
Υπογράφω.
 
Θα χασουμε τα αυγα και τα καλαθια τωρα.Τσιχλα στα 100 ειναι σα να βγαινεις σε παπι στα 400.
Στελιο υπαρχει καταβολη και μετα τα 36,5 που ειπες.Οι δοκιμες γινοται εκει απλα.
 
Θα χασουμε τα αυγα και τα καλαθια τωρα.Τσιχλα στα 100 ειναι σα να βγαινεις σε παπι στα 400.
Στελιο υπαρχει καταβολη και μετα τα 36,5 που ειπες.Οι δοκιμες γινοται εκει απλα.
Υπάρχει το ξέρω.

Δε λέω ότι δεν πέφτει κάτι στα 40 μέτρα.

Λέω να ξεχάσετε τα 50 μέτρα.

Απλά ξέχασε το.

Ήταν χαρταετός φίλε και φαινόταν δύσκολο να τον πετύχω με το όπλο σταθερό.

Θα μου πεις ρε φίλε τόση διαφορά τα 10 μέτρα παραπανω;

Όχι φίλε....Δεν ειναι τόσο τα 10 μέτρα παραπάνω.
Είναι ότι τα 40 μέτρα είναι ήδη μια εξωπραγματική απόσταση.

Οπότε από κει και πέρα κάθε μέτρο είναι εκτός πραγματικότητας.

Το είδα....

Και...Έχω στο ενεργητικό μου πολλές μακρινές τουφεκιές που τις θυμάμαι μέχρι σήμερα.

Δυστυχώς καμία τελικά δεν ήταν 50 μέτρα όσο και να το ήθελα.

Κάντε το παιδιά.
Κυνηγός είμαι κι εγώ όπως κι εσάς.
Βλέπω και μαθαίνω.

Να το κάνει κάποιος και Μιλάμε.

Η βάλτε ένα ντροουν που είπε και ένας συνάδελφος.

Δεν είναι δύσκολο.

Περιμένω....
 
Πολλές φορές μας μπερδεύει και η απόσταση που πάμε και περνούμε το θήραμα.

Διότι μετράμε βήματα.
Αλλά όχι από κει που το χτυπήσαμε αλλά από κει που το βρήκαμε πεσμένο.

όμως ένα πουλί που είναι ψηλά και πετάει με ταχύτητα πέφτει 10 ίσως και παραπάνω μέτρα από κει που το τουφεκισαμε.

Σκέψου πόσες φορές τουφεκισες κάτι ακριβώς από πάνω σου και πόσο μακρυά από σένα έπεσε τελικά.
 
Παλικαρια κανω δοκιμες στα 50 μετρα...και εχω αποψη. 1ον ( εγω ) στα 50 μετρα δεν σηκωνω
οπλο.
Τα 50 μετρα ''υπαρχουν'' στο κυνηγι....θελουν ομως ΧΟΝΤΡΑ σκαγια Ν4 και κατω δλδ Ν4 -3 -2 -1 και
μετα για μεγαλυτερες αποστασεις παμε στα δραμια.
Τωρα το οποιος μπορει και υπολογιζει προσκοπευση σε ενα θηραμα που ταξιδευει με 30 -40 - 50 χιλιομετρα
ειναι αλλο θεμα.
Οι περισσοτεροι κυνηγοι που θα παρουν θηραμα ειτε με σκοπευση ειτε απο τυχη στα 50 μετρα....τα 50
μετρα θα τα μεταφρασει σε 60-70 +....γιατι δεν ξερει την πραγματικη αποσταση των 50 μετρων.
 
Παλικαρια κανω δοκιμες στα 50 μετρα...και εχω αποψη. 1ον ( εγω ) στα 50 μετρα δεν σηκωνω
οπλο.
Τα 50 μετρα ''υπαρχουν'' στο κυνηγι....θελουν ομως ΧΟΝΤΡΑ σκαγια Ν4 και κατω δλδ Ν4 -3 -2 -1 και
μετα για μεγαλυτερες αποστασεις παμε στα δραμια.
Τωρα το οποιος μπορει και υπολογιζει προσκοπευση σε ενα θηραμα που ταξιδευει με 30 -40 - 50 χιλιομετρα
ειναι αλλο θεμα.
Οι περισσοτεροι κυνηγοι που θα παρουν θηραμα ειτε με σκοπευση ειτε απο τυχη στα 50 μετρα....τα 50
μετρα θα τα μεταφρασει σε 60-70 +....γιατι δεν ξερει την πραγματικη αποσταση των 50 μετρων.
Μένω στο ότι στα 50 δε θα σηκώσεις το όπλο.

Το ίδιο κι εγώ.

Ούτε καν ......

Τώρα αν κάτι μπορεί να πέσει εκεί ή να έπεσε κάποτε με με μάγια αυτό δε λέει τίποτα.

Ναι του έριξε κάποιος στα 50 μέτρα και πήγε και το μάζεψε στα 65 ή 70 αν κατηφορίζει.

Καληνύχτα Γεια σας!

Αν θέλουμε να είμαστε κυνηγοί πρέπει να είμαστε αληθινοί.
Αλλιώς να γράφουμε παραμύθια όπως ο Αίσωπος.
 
Ωραιο θεμα.....μπραβο Στελιο....οντως ειναι πολλα τα 50μ.....και εγω μεσα απο τις δοκιμες το συνειδητοποιησα......αλλα θελει πολυ εμπειρια να το υπολογισεις σε ιπταμενο στοχο....και στο γουρουνι γελιομαστε
 
Μένω στο ότι στα 50 δε θα σηκώσεις το όπλο.

Το ίδιο κι εγώ.

Ούτε καν ......

Τώρα αν κάτι μπορεί να πέσει εκεί ή να έπεσε κάποτε με με μάγια αυτό δε λέει τίποτα.

Ναι του έριξε κάποιος στα 50 μέτρα και πήγε και το μάζεψε στα 65 ή 70 αν κατηφορίζει.

Καληνύχτα Γεια σας!

Αν θέλουμε να είμαστε κυνηγοί πρέπει να είμαστε αληθινοί.
Αλλιώς να γράφουμε παραμύθια όπως ο Αίσωπος.

Στο εγραψα και πριν.....πολυ ωραιο θεμα....και μπραβο σου.!!!
Ναι οπλο δεν σηκωνω....γιατι ξερω ποσα ειναι τα 50 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ.....
Απο λαστιχενια μετρα..... και λογια καφενειου......ειμαι και εγω χορτάτος!!!
 
Είχα σκεφτεί κάποτε να αφήσω ένα μπαλονι με ήλιον αλλά δεν το εκανα γιατί δεν έτυχε να βρω....

Όταν έχουμε κάποιο "σημείο αναφοράς" πχ ένα δέντρο τότε μπορουμε να ξέρουμε κ την απόσταση αν έχουμε αμφιβολίες να την μετρήσουμε την επόμενη μέρα...

Ένα παλιο κόλπο είναι πριν κάτσουμε στο καρτέρι μας να καρφώνουμε αριστερά κ δεξιά μας "παλουκια" μετρώντας την απόσταση πχ των 40μ για να ξέρουμε αν θα περασει το θήραμα εντός η εκτός του
βεληνεκούς που έχουμε ορισει...

Τα δυσκολα ειναι οταν δεν υπάρχει σημείο αναφοράς,δλδ φόντο τον ουρανο, εκεί παραδεχομαι όσους μπορουν να ξέρουν τα μέτρα έστω κ με καποιες αποκλίσεις...
Και ειδικά στις βολές ρουαγιαλ.....


Επίσης δοκιμάστε να μετρησετε τις ίδιες αποστάσεις σε διάφορα σημεία, ανοιχτά μέρη, με δέντρα,με πυκνα, σε ανηφορες κ κατηφόρες κ θα δείτε που η ίδια απόσταση άλλοτε θα σας φαίνεται κοντά κ άλλοτε μακριά...

Ίσως..οι πολιτικοι μηχανικοί που εχουν μετρήσει πολλες εκτάσεις κ έχει εξασκηθει το μάτι τους να μπορουν να πεφτουν με ακρίβεια μέσα αλλά το θεωρώ λίγο δυσκολο(θα ρωτησω μερικους από περιεργεια..)



Τα τελευταία χρονια..μετράω κ προσπαθω να αποτυπωνω εικόνες... Όμως δεν πεφτω πάντα μέσα......
Και οταν σαν αναφέρω τα τάδε μέτρα που χτυπησα ενα θήραμα σημαίνει πως εχω παει κ εχω μετρήσει την απόσταση....

Και απορω με όσους λένε ηταν 30,40,50μ "στρογγυλα-στρογγυλα" όταν το θήραμα χτυπήθηκε με φόντο τον ουρανό η ρουαγιάλ...

Οι πολυ λεμε ήταν κοντά η μακριά το θήραμα χωρίς όμως να ξεκαθαρίζουμε την απόσταση, προφανως γιατί δεν μπορουμε να υπολογίσουμε με ακρίβεια....

Και βέβαια είναι εφικτό οτι μπορουν να καταβληθούν θηράματα στα 50-60+ μέτρα το θέμα όμως είναι με πια συχνότητα θα συμβεί.. Γιατί αν κάψουμε τον κόσμο από τα σμπάρα.. Κάτι θα πεσει....Του πουστη.........

Εγώ παντως δεν το εχω δοκιμάσει για να, είμαι ειλικρινής κ ουτε κ νομίζω να τα φτάνω........
Ουτε φυσικά κ αμφιβαλλω με όσους ισχυρίζονται κάτι τέτοιο...
 
Ωραιο θεμα.....μπραβο Στελιο....οντως ειναι πολλα τα 50μ.....και εγω μεσα απο τις δοκιμες το συνειδητοποιησα......αλλα θελει πολυ εμπειρια να το υπολογισεις σε ιπταμενο στοχο....και στο γουρουνι γελιομαστε
Όταν κάτι κάνει τόσο μπαμ αξίζει να γίνει θέμα.
Γιατί μας δίνει να καταλάβουμε και να μέτραμε τα λόγια μας.

Εγώ δεν αμφιβάλλω ότι ίσως κάπου κάποιος κάποτε να έχει κάνει μια τέτοια μακρινή βολή.

Αλλά εμείς πρέπει να Μιλάμε για τον κανόνα.

Και καταλήγουμε ότι σε τέτοια απόσταση δε σηκώνουμε καν το όπλο.

Ο κανόνας είναι αυτός.
Και το ότι δε σηκώνουμε το όπλο τα λέει όλα.

Αυτό σημαίνει ότι ξέρουμε τι μπορεί να κάνει το όπλο μας και τι μπορούμε να κάνουμε εμείς.

Αν δεν ήταν έτσι θα ρίχναμε αβέρτα.
 
Στο εγραψα και πριν.....πολυ ωραιο θεμα....και μπραβο σου.!!!
Ναι οπλο δεν σηκωνω....γιατι ξερω ποσα ειναι τα 50 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ.....
Απο λαστιχενια μετρα..... και λογια καφενειου......ειμαι και εγω χορτάτος!!!
κ.Νίκο υπάρχουν φυσίγγια που στα 50+ σεκάρουν φάσσες ειδικά σε βολές σε κοπάδια 20+ πουλιών .
Μήν είσαι απόλυτος σ'αυτά τα θέματα .
 
κ.Νίκο υπάρχουν φυσίγγια που στα 50+ σεκάρουν φάσσες ειδικά σε βολές σε κοπάδια 20+ πουλιών .
Μήν είσαι απόλυτος σ'αυτά τα θέματα .

Δεν ειμαι απολυτος.....εγραψα πριν.....τα 50 μετρα υπαρχουν στο κυνηγι....τωρα το ποιοι τα ''εχουν''
ειναι αλλο θεμα....Επισεις ποσοι μπορουν να τα υπολογισουν σωστα τα 50 πραγματικα μετρα ???
 
Όταν το πουλί πετάει από πανω μας δεν είναι εύκολο να εκτιμήσουμε την απόσταση. Μόλις απομακρυνθεί συνεχίζοντας την πορεία του κοιτώντας που είναι και πόσο απέχει από το έδαφος φαίνεται αν ήταν κοντά η μακριά. Πολλές φορές όμως ξεγελά και το μέγεθος του θηράματος. Όποιος έχει συνηθίσει να μη σηκώνει όπλο στα 50 μέτρα σε τσίχλα γιατί φαίνεται σχεδόν μεσουρανα σε μια φάσσα μπορεί να τραβήξει επειδή δεν έχει εμπειρία στο συγκεκριμένο κυνήγι. Τα 50 μέτρα πάντως είναι πολλά για επαναλαμβανόμενες επιτυχημένες τουφεκιές. Ας βαράμε αυτά που περνάνε σε καλές βολές και τα υπόλοιπα ας τα αφήσουμε στους...πρωταθλητές.
 
Back
Top