Απογοήτευση μεγάλη

Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα. Αγόρασα πέρσυ μια Benelli Rafaello black . Λοιπόν δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος στις τουφεκιές που βγάζει στο λαγό. Φοράω τσοκ μαμά 3*.Νιώθω ότι δεν παίζει καλά τα πιο βαριά φυσέκια. Νιώθω ότι ρίχνω αβολίδοτα. Μου έχουν φύγει λαγοί οι οποίοι πιο παλιά που είχα την Franchi του πατέρα μου ,δεν υπήρχε περίπτωση να μην τους πιάσω. Ξέρει κάποιος τι συμβαίνει???
 
Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα. Αγόρασα πέρσυ μια Benelli Rafaello black . Λοιπόν δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος στις τουφεκιές που βγάζει στο λαγό. Φοράω τσοκ μαμά 3*.Νιώθω ότι δεν παίζει καλά τα πιο βαριά φυσέκια. Νιώθω ότι ρίχνω αβολίδοτα. Μου έχουν φύγει λαγοί οι οποίοι πιο παλιά που είχα την Franchi του πατέρα μου ,δεν υπήρχε περίπτωση να μην τους πιάσω. Ξέρει κάποιος τι συμβαίνει???
Τεστ στο χαρτί 18 μέτρα κ 36.5
 
Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα. Αγόρασα πέρσυ μια Benelli Rafaello black . Λοιπόν δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος στις τουφεκιές που βγάζει στο λαγό. Φοράω τσοκ μαμά 3*.Νιώθω ότι δεν παίζει καλά τα πιο βαριά φυσέκια. Νιώθω ότι ρίχνω αβολίδοτα. Μου έχουν φύγει λαγοί οι οποίοι πιο παλιά που είχα την Franchi του πατέρα μου ,δεν υπήρχε περίπτωση να μην τους πιάσω. Ξέρει κάποιος τι συμβαίνει???
Καλημέρα και καλό μήνα.
Κλασικό πρόβλημα Μπενέλι, ψάξου για Ρεμινγκτον ή έστω Μπερέτα με 18.6 αυλό.
 
Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα. Αγόρασα πέρσυ μια Benelli Rafaello black . Λοιπόν δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος στις τουφεκιές που βγάζει στο λαγό. Φοράω τσοκ μαμά 3*.Νιώθω ότι δεν παίζει καλά τα πιο βαριά φυσέκια. Νιώθω ότι ρίχνω αβολίδοτα. Μου έχουν φύγει λαγοί οι οποίοι πιο παλιά που είχα την Franchi του πατέρα μου ,δεν υπήρχε περίπτωση να μην τους πιάσω. Ξέρει κάποιος τι συμβαίνει???
σφιξε τσοκ χοντρινε σκαγια,δες το κοντακι αν ειναι στα μετρα σου και ριχνει εκει που κοιτας.
 
Καλημερα
Να υποθεσω οτι κυνηγουσες πολλα χρονια μεντο οπλο του πατερα σου και περσυ εκανες την αλλαγη στο καινουργιο
Συνηθιζοντας το παλιο οπλο και προσαρμοζοντας πιθανον την σκοπευση σου σε αυτο
Μεταβηκες σε ενα νεο οπλο
Κυνηγας λαγο αρα λιγες βολες
Και οπως οι πληστοι λαγαδες κανουμε ολο το χρονο ασχολιοσουν με τα σκυλια σου και στην εναρξη το πηρες και ξεκινησες κυνηγι

Βαζοντας ως δεδομενο οτι οι χαμενοι λαγοι ηταν σε νορμαλ αποστασεις

Θα σου προτεινα

1. Ελεξε οτι το οπλο ειναι στα μετρα σου. Ριχνει δηλαδη εκει που βλεπεις.θα κανεις το τεστ τσωρτζιλ δηλαδη
Εαν αυτο ειναι θετικο και ριχνεις εκει που. Βλεπεις τοτε
2. Ριξε με τα φυσιγγια που κυνηγας στις αποστασεις που ριχνεις συνηθως με το τσοκ 3. Εκει θα δεις τις κατανομες που δινει.
Ετσι θα ξερεις εαν πραγματι στμπεριφερεται ως 3 και οχι ως 4 η και ως 2!

3.αναλογα τι θα δεις θα κανεις δοκιμες με αλλα τσοκ μαμα για να παρεις τα αποτελεσματα που θελεις

4. Ισως χρειαστει να πας σε καποιο αφτερμαρκετ τσοκ που θα σε καλυπτει

Αυτα σε συντομια
 
Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα. Αγόρασα πέρσυ μια Benelli Rafaello black . Λοιπόν δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος στις τουφεκιές που βγάζει στο λαγό. Φοράω τσοκ μαμά 3*.Νιώθω ότι δεν παίζει καλά τα πιο βαριά φυσέκια. Νιώθω ότι ρίχνω αβολίδοτα. Μου έχουν φύγει λαγοί οι οποίοι πιο παλιά που είχα την Franchi του πατέρα μου ,δεν υπήρχε περίπτωση να μην τους πιάσω. Ξέρει κάποιος τι συμβαίνει???
Την ανταλλασω με Φράνκι Μπλάκ Μάτζικ με κάννη δηλητηριο.Δωρο το σακίδιο να βάζεις τους λαγους 1669880687662.pngσε περίπτωση που δε γίνει η παντριά,και συνεχίσεις να τρομοκρατεί τους λαγούς,ο.τι σου είπαν τα παιδιά παραπάνω...Τι ύψος έχεις;
 
Καλημέρα και καλό μήνα.
Κλασικό πρόβλημα Μπενέλι, ψάξου για Ρεμινγκτον ή έστω Μπερέτα με 18.6 αυλο

Την ανταλλασω με Φράνκι Μπλάκ Μάτζικ με κάννη δηλητηριο.Δωρο το σακίδιο να βάζεις τους λαγους View attachment 61618σε περίπτωση που δε γίνει η παντριά,και συνεχίσεις να τρομοκρατεί τους λαγούς,ο.τι σου είπαν τα παιδιά παραπάνω...Τι ύψος έχεις;
Φίλε την black magic την έχει ο πατέρας μου και με αυτήν έχω μάθει να κυνηγάω. Κάποια στιγμή θα την φρεσκαρω. Κράτα το όπλο σου γιατί θα το μετανιώσεις αν το δώσεις . Σε ευχαριστώ πολύ. Έχω ύψος 1.83
 
Φίλε μου σίγουρα δεν στέλνεις τα σκάγια εκεί που πρέπει και μάλλον ρίχνεις ψηλά.

Η αλλαγή όπλου είναι πάντα δύσκολη.

Ηρεμία και δοκιμές σε χαρτί και τεστ Τσόρτσιλ να δεις που ρίχνει το όπλο
Φίλε πάνω από όλα η ηρεμία.Ωραία δηλαδή πας και αγοράζεις ένα όπλο και λες ωχ αμάν τι διάολο θα πρέπει να διαμορφώσω πάνω του για να κάνει βασικά πράγματα όπως μια τουφεκιά με εμβέλεια 20 μέτρων. Πειστική αρχιδατη τουφεκιά δλδ δεν θα δω αν δεν του ρίξω πάνω της Παναγίας τα μάτια. Είτε κοντάκια η τσοκ.
 
Αυτό με το κοντάκι μου το λένε όλοι. Σε οπλουργο πρέπει να παω?
Μπορεί να χρειάζεται απλά αλλαγή της φλαντζας στο κοντάκι..... αλλά αυτό μπορείς να το δεις μόνο αν κάνεις αυτά που σου είπαν πιο πάνω. Μια χαρά είναι το όπλο που πήρες.... και σκοτώνει και τα πάντα κάνει..... διάβασε περισσότερα στο forum και θα βρεθεί λύση.... μόνο απογοήτευση δε χρειάζεται.....
 
Αυτό με το κοντάκι μου το λένε όλοι. Σε οπλουργο πρέπει να παω?
Αρχικά,πάρε και τα δύο όπλα,αυτό που είχες επιτυχίες και το καινούριο και επωμισε τα ήρεμα και διαδοχικά.
Με το πρώτο θα αισθάνεσαι, σίγουρα, οικεία.
Με το δεύτερο,ενδεχομένως,όχι.
Προσπαθησε να εντοπίσεις ΤΙ σε "χαλάει"!
Το πιάσιμο,το βάρος,η ισορροπία,Η ΕΙΚΟΝΑ...
Για να έχεις κάτι,για να δεις που εντοπίζεις την όποια διόρθωση απαιτείται.
Σίγουρα κάπου διαφέρει το ένα με το άλλο και λέμε για διαφορά που οδηγεί σε αστοχία.
Το να μην σκοτώνει το καινούριο,το ξεχνάς!
Το να σκοτώνει καλύτερα το παλιό,ίσως...
Αυτό είναι ....άλλο φαΐ...
 
για να κάνει βασικά πράγματα όπως μια τουφεκιά με εμβέλεια 20 μέτρων.
Αν μιλάμε για τέτοιες αποστάσεις (αλλά και μεγαλύτερες) η τουφεκιά δεν πήγε πάνω στο θήραμα.
Απλά πράγματα ... ψάξε γιατί δεν πήγε.
Ότι σου είπαν τα παιδιά.
 
Καλημερα
Να υποθεσω οτι κυνηγουσες πολλα χρονια μεντο οπλο του πατερα σου και περσυ εκανες την αλλαγη στο καινουργιο
Συνηθιζοντας το παλιο οπλο και προσαρμοζοντας πιθανον την σκοπευση σου σε αυτο
Μεταβηκες σε ενα νεο οπλο
Κυνηγας λαγο αρα λιγες βολες
Και οπως οι πληστοι λαγαδες κανουμε ολο το χρονο ασχολιοσουν με τα σκυλια σου και στην εναρξη το πηρες και ξεκινησες κυνηγι

Βαζοντας ως δεδομενο οτι οι χαμενοι λαγοι ηταν σε νορμαλ αποστασεις

Θα σου προτεινα

1. Ελεξε οτι το οπλο ειναι στα μετρα σου. Ριχνει δηλαδη εκει που βλεπεις.θα κανεις το τεστ τσωρτζιλ δηλαδη
Εαν αυτο ειναι θετικο και ριχνεις εκει που. Βλεπεις τοτε
2. Ριξε με τα φυσιγγια που κυνηγας στις αποστασεις που ριχνεις συνηθως με το τσοκ 3. Εκει θα δεις τις κατανομες που δινει.
Ετσι θα ξερεις εαν πραγματι στμπεριφερεται ως 3 και οχι ως 4 η και ως 2!

3.αναλογα τι θα δεις θα κανεις δοκιμες με αλλα τσοκ μαμα για να παρεις τα αποτελεσματα που θελεις

4. Ισως χρειαστει να πας σε καποιο αφτερμαρκετ τσοκ που θα σε καλυπτει

Αυτα σε συντομια
Φίλε ακριβώς όπως τα λες. Πάω και τσίχλα αλλά για περπατητο. Εγώ κυνηγάω με κρητικό ιχνηλάτη. Άρα κοντά στο σκύλο έχω μάθει από μικρός να κυνηγάω και εγώ. Άρα οι τουφεκιές μου είναι πάντα προσεκτικές. Θέλω να αγοράσω τσοκ BRAIN .
 
Back
Top