Αναγνώριση Μανιταριών

Για όσους ενδιαφέρονται για μανιτάρια, υπάρχει μία σειρά από 4 DVD του Γιάννη Χριστογιάννη που βοηθάει πολύ στην αναγνώριση τους, αλλά και μόνο ψυχαγωγικά αξίζει να τα χαζέψει κάποιος - αν δεν είναι αρκετά θαρραλέος .οπως εγώ για να τα δοκιμάσει :D

1599205885740.png
 
Αυτά θα τα αναγνωρίζατε οι γνώστες; :cool:

View attachment 15653
Πιθανότατα
Boletus aereus - Βωλίτης ο Χάλκειος

Κοινά ονόματα: Καλογεράκι, Βασιλικό ή βασιλομανίταρο


https://www.agriamanitaria.gr/boletus-aereus-βωλίτης-ο-χάλκειος-άγρια-μανιτάρια/

Άνοιξε το link αλλά δες και τα άλλα που γράφει στις Ομοιότητες και "πάτησε" πάνω τους για περισσότερα.

Δες και εδώ :
https://www.proionta-tis-fisis.com/odigos-gia-ta-manitaria-tou-dasous-vrosima-kai-dilitiriodi/
 
Δώστης να δοκιμάσει κανένα μονοβολο με σιπε καλύτερα,δεν παθαίνουν τίποτα από τα μανιτάρια οι πεθερές.
Δεν το έγραψα εγώ, γιατί ήμουνα σίγουρος ότι θα το έγραφες εσύ... άτρωτες οι πεθερές! (και το μονόβολο δεν είμαι σίγουρος τι θα κάνει!)
 
Δεν το έγραψα εγώ, γιατί ήμουνα σίγουρος ότι θα το έγραφες εσύ... άτρωτες οι πεθερές! (και το μονόβολο δεν είμαι σίγουρος τι θα κάνει!)
Τότε ας της ρίξει ένα βλήμα λευκού φωσφόρου να τη λιώσει κιόλας να μήνει ήσυχος....very funny.
 
Αυτά είναι τα σπίτια των στρουμφ γιατί τα μάζεψες.sarcastic.
Όχι μόνο στρουμφάκια, και λαγός ολόκληρος κρύβεται από κάτω τους! :D
Βλέπεις όμως, για αυτά δεν ισχύει η "προστασία πρώτης κατοικίας". :rolleyes:
 
Last edited:
Πιθανότατα
Boletus aereus - Βωλίτης ο Χάλκειος

Κοινά ονόματα: Καλογεράκι, Βασιλικό ή βασιλομανίταρο


https://www.agriamanitaria.gr/boletus-aereus-βωλίτης-ο-χάλκειος-άγρια-μανιτάρια/

Άνοιξε το link αλλά δες και τα άλλα που γράφει στις Ομοιότητες και "πάτησε" πάνω τους για περισσότερα.

Δες και εδώ :
https://www.proionta-tis-fisis.com/odigos-gia-ta-manitaria-tou-dasous-vrosima-kai-dilitiriodi/
Σ΄ευχαριστώ Ποσειδώνα!

Εγώ τα είχα για Boletus edulis τα περισσότερα αλλά το μικρομεσαίο στο κέντρο όντως μοιάζει με aereus.
Τα μικρά - πιθανότατα - είναι Boletus subappendiculatus γιατί τα βρίσκω σε περιοχές με έλατα και η σάρκα τους γαλαζώνει λίγο.

Από μέγεθος όμως ίσως να είμαι και κοντά σε ρεκόρ. :rolleyes:

Έχουν αποξηρανθεί όλα και απολαμβάνονται σε ριζότο, σούπες και σάλτσες. bbq2
 
Σ΄ευχαριστώ Ποσειδώνα!

Εγώ τα είχα για Boletus edulis τα περισσότερα αλλά το μικρομεσαίο στο κέντρο όντως μοιάζει με aereus.
Τα μικρά - πιθανότατα - είναι Boletus subappendiculatus γιατί τα βρίσκω σε περιοχές με έλατα και η σάρκα τους γαλαζώνει λίγο.

Από μέγεθος όμως ίσως να είμαι και κοντά σε ρεκόρ. :rolleyes:

Έχουν αποξηρανθεί όλα και απολαμβάνονται σε ριζότο, σούπες και σάλτσες. bbq2
Άρχοντας μπράβο. .shake hands.
 
Αυτά θα τα αναγνωρίζατε οι γνώστες; :cool:

View attachment 15653
Τα δύο πρώτα από την κορυφή και τα αμέσως επόμενα μεγάλα δεξιά και αριστερά του όπλου είναι edulis. Τα 2 μεσαία μικρά subappenticulatus και τα κάτω είναι aureus με μιά μικρή επιφύλαξη για τα δύο τελευταία , αυτό που είναι ανάποδα (σίγουρα εδώδιμο, αλλά δεν φαίνεται ποιός από τα δύο είδη είναι, όπως και ο τελευταίος που μπορεί να είναι edulis από μεγάλο υψόμετρο. Όπως και να έχει είναι όλα εδώδιμα και μάλιστα από τα καλύτερα. Καλοχώνευτα ή καλομαγειρεμένα αν δεν τα κατανάλωσες όλα.
 
Επειδή ασχολούμαι πολλά χρόνια με την συλλογή άγριων μανιταριών, σε επίπεδο άνω του συνήθους, θα χαρώ να απαντήσω σε απορίες συναδέλφων για τα άγρια μανιτάρια που συναντάμε στους κυνηγότοπους. Να γνωρίζετε ΄ότι η αναγνώριση στα άγρια μανιτάρια (πάνω από 100.000 είδη παγκοσμίως) είναι δύσκολη υπόθεση και απαιτεί πολύ διάβασμα και μεγάλη προσοχή. Το καλύτερο για εμάς τους κυνηγούς είναι να διαλέξουμε να μάθουμε 10-15 είδη άγριων μανιταριών να τα ξεχωρίζουμε με απόλυτη σιγουριά και να τα καταναλώνουμε με απόλυτη ασφάλεια. Όσο για την αναγνώριση μέσω φωτογραφιών, αυτές πάντα εμπεριέχουν ένα βαθμό κινδύνου ειδικά σε κάποια είδη μανιταριών που έχουν παραπλήσια είδη που τους μοιάζουν. Εκτός από τις φωτογραφίες που πρέπει να είναι από τον βιότοπο, η επάνω πλευρά του μανιταριού, η κάτω αφού το εκριζώσουμε, τομή του μανιταριού και κοντά σε τι δέντρο ή αλλού φύεται, το μυρίζουμε και κάποιοι το δοκιμάζουν κιόλας (φτύνοντας πάντα το τμήμα αυτό για να δουν την γεύση του, αν είναι καυστικό κλπ.) Ο Οκτώβριος είναι συνήθως ο μήνας με τις μεγαλύτερες καρποφορίες Πανελλαδικά, αλλά υπάρχουν μανιτάρια που τα μαζεύουμε 10 από τους 12 μήνες του χρόνου στην Ελλάδα μας. Καλό βόλι σε όλους. Θα τα λέμε.
 
Back
Top