Αμερικάνικα vs Ευρωπαϊκά φυσίγγια

Και ένα αμερικανοευρωπαικο σεμι , δεν δόθηκε η ευκαιρία να τα ρίξω βέβαια να δω τι λενε . Βαριεμε να σφάξω αλλά φαινεται το πραμα , κάλυκας καψυλι cheddite μπαρούτι σίγουρα κάποιο αμερικανικό , τάπα υποθέτω κάποια της b&p.



 
Και ένα αμερικανοευρωπαικο σεμι , δεν δόθηκε η ευκαιρία να τα ρίξω βέβαια να δω τι λενε . Βαριεμε να σφάξω αλλά φαινεται το πραμα , κάλυκας καψυλι cheddite μπαρούτι σίγουρα κάποιο αμερικανικό , τάπα υποθέτω κάποια της b&p.




Έχει diamond shot αυτό μεσα ? Κάποια συνεργασία με gamebore ?
 
Φαντασου τι πληρωνεις ενα σκασμο λεφτα !!! Γιαυτο ελληνικα φτηνα !!!
Λεφτά υπάρχουν (τα λέμε σε άλλο θέμα) κυνήγια δεν υπάρχουν. 🤪
Αν ήταν τόσο καλά τα ελληνικά θα είχες κόψει την ιδιογόμωση ... μόλις μου πεις ότι την έκοψες θα σταματήσω και εγώ τα αμερικάνικα 🤣

Πέρα από την πλάκα ...
Δεν ρίχνω πολλά ρε συ ... αφού δεν πάω για τίποτα σχεδόν άλλο.
Τσίχλες κένταυρος και ρουμελιώτης πάντως είναι καλοί.
 
Λεφτά υπάρχουν (τα λέμε σε άλλο θέμα) κυνήγια δεν υπάρχουν. 🤪
Αν ήταν τόσο καλά τα ελληνικά θα είχες κόψει την ιδιογόμωση ... μόλις μου πεις ότι την έκοψες θα σταματήσω και εγώ τα αμερικάνικα 🤣

Πέρα από την πλάκα ...
Δεν ρίχνω πολλά ρε συ ... αφού δεν πάω για τίποτα σχεδόν άλλο.
Τσίχλες κένταυρος και ρουμελιώτης πάντως είναι καλοί.
Άστα αυτά μέχρι και καπνό remington nitro magnum φουμάρεις.sarcastic..sarcastic.
 
Λεφτά υπάρχουν (τα λέμε σε άλλο θέμα) κυνήγια δεν υπάρχουν. 🤪
Αν ήταν τόσο καλά τα ελληνικά θα είχες κόψει την ιδιογόμωση ... μόλις μου πεις ότι την έκοψες θα σταματήσω και εγώ τα αμερικάνικα 🤣

Πέρα από την πλάκα ...
Δεν ρίχνω πολλά ρε συ ... αφού δεν πάω για τίποτα σχεδόν άλλο.
Τσίχλες κένταυρος και ρουμελιώτης πάντως είναι καλοί.
ρε Βασιλη εγω δεν ειχα προβλημα με τα ετοιμα !!! σκοτωνα και με αυτα !! απλα ειχα απο μικρος το μικροβιο ,απο μερικες φορες που ειχαμε φτιαξει με τον πατερα μου φυσιγγια !! ειπαμε και αμμοχαλικο να τα βαλεις τα μπαικαλ σκοτωνουν !!! εγω κυνηγουσα πολυ (σχεδον αποκλειστικα!λογο θυραματων) με το λαμπρο μπιτουρμπο και το πυρκαλ το σουπερ
 
ρε Βασιλη εγω δεν ειχα προβλημα με τα ετοιμα !!! σκοτωνα και με αυτα !! απλα ειχα απο μικρος το μικροβιο ,απο μερικες φορες που ειχαμε φτιαξει με τον πατερα μου φυσιγγια !! ειπαμε και αμμοχαλικο να τα βαλεις τα μπαικαλ σκοτωνουν !!! εγω κυνηγουσα πολυ (σχεδον αποκλειστικα!λογο θυραματων) με το λαμπρο μπιτουρμπο και το πυρκαλ το σουπερ
Πλάκα σου έκανα ...
Δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ αλλιώς το έχω το μικρόβιο και εγώ.

Φυσικά σκοτώνουν και τα ελληνικά αλλά δεν θέλω να έχω το άγχος κάθε φορά που αγοράζω νέο κουτί.
Ούτε θεοποιώ τα αμερικάνικα ... απλά έχω περισσότερη εμπιστοσύνη σε αυτά.
Μπορεί να κάνω λάθος.
Όταν την χάσω, θα δω τι θα κάνω.

Πάντως μερικά ιταλικά που πήρα δεν μου άρεσαν στις τσίχλες με καλό καιρό πχ NSI Sipe.
Προτιμώ ελληνικά και πολλά χρόνια κυνήγαγα με Jordan κόκκινο 32γρ #8 και #9.

Δεν μπορώ όμως να συγκρίνω Remington-Federal ή Winchester με το κάθε ένα τοπικό μαγαζί που αγοράζει υλικά από το τοπικό εμπόριο για να φτιάξει Χ κουτιά φυσίγγια και του χρόνου το ίδιο με άλλα ίσως υλικά, με εταιρίες κολλοσούς με δικά τους εργαστήρια, βλητικούς σταθμούς κτλ
Δεν μπορεί, ούτε περιμένω από μαγαζί να φτιάχνει σταθερό φυσίγγι, κάθε χρονιά. Αν το φτιάχνει μπράβο του !!!

Όπως έχω πει πολλές φορές δεν με ενδιαφέρει το super ντούπερ φυσίγγι (παρότι το ψάχνω για ελάχιστες τουφεκιές) αλλά το ασφαλές και σταθερό.
Ούτε δοκιμάζω άλλα για να σκοτώνω μακρύτερα αν και φέτος θα ρίξω κανένα win rooster σε κάνα παπί αν πάω.

Και μιλάω για φυσίγγια από #6 και κάτω, πάντα.
Ψιλά ελάχιστα έχω δοκιμάσει διότι δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα.
Αν είναι τόσο μάπα που δεν σκοτώνουν ούτε τσίχλες θα γυρίσω στο σπίτι και θα πάω την επόμενη με άλλα.
Δεν χάθηκε ο κόσμος ... ούτε κάνω χιλιόμετρα για αυτές ούτε θα σηκωθώ με παγωνιά να πάω για τσίχλες ... γέρασα πλέον για τέτοιες εξορμήσεις. 🤣
 
Back
Top