Αμερικάνικα vs Ευρωπαϊκά φυσίγγια

Αμερική Ιταλία Ελλάδα
View attachment 42049
Τα Winchester καλά είναι;;;
Τα B&P μου αρέσουν.
Τα Lambro... σκοτώνουν πάντως...
Ξεχασμένα ηταν στο σακίδιο και σκέφτηκα να τα βγάλω μια φωτό να σχολιάσουμε..
WINCHESTER-REMINGTON-FEDERAL, τα καλυτέρα Αμερικανικά με διαφορά!(με τυχαία σειρά τα 'βαλα!)

Κατ' εμένα τα Αμερικανικά είναι τα καλυτέρα!

Ρίξτα τα WINCHESTER....
 
Τα αμερικάνικα είναι σαν να δουλεύεις στο δημόσιο.
Κάθε μήνα θα πέφτει ο ίδιος μισθός, δουλεύεις δεν δουλεύεις. Ούτε πάνω ούτε κάτω.

Τα ιταλικά είναι σαν να δουλεύεις σαν ελεύθερος επαγγελματίας.
Μια έτσι, μια γιουβέτσι αλλά ... μαλλί, γυαλί και παντελόνι Lee.

Τα ελληνικά είναι σαν την ανεργία
Φτώχεια καταραμένη.

ps
Πλάκα κάνω, υπάρχουν αρκετά αξιόλογα ελληνικά φυσίγγια, αν ήταν και σταθερά δεν θα τα άλλαζα.
 
Για τα NEA REMINGTON θα δούμε ... ;)
Προσωπικά το μοναδικό αμερικανικό που έριξα στο 16αρι 32 γρ. FEDERAL HEVI SHOT ήταν μακράν ανώτερο σε σκοτώματα από όλα τα αλλα, αν και βαριά γόμωση για το διαμέτρημα (38 γρ του 12αριου), αυτό το φυσιγγιο όταν το έριχνα είχα την εντύπωση οτι σκοτώνει παντού και τα πάντα!...όταν το έσφαξα ...ήταν μαντάρα! αλλα...;)
B&P και ROTWAILL γερμανικά μαύρα σε παραπληγίες γομώσεις 30-31 γρ. κλάνανε μέντες μπροστά του....sarcastic.

Αυτά μόνο από τη λιγοστή εμπειρία μου...
 
Τα αμερικάνικα είναι σαν να δουλεύεις στο δημόσιο.
Κάθε μήνα θα πέφτει ο ίδιος μισθός, δουλεύεις δεν δουλεύεις. Ούτε πάνω ούτε κάτω.

Τα ιταλικά είναι σαν να δουλεύεις σαν ελεύθερος επαγγελματίας.
Μια έτσι, μια γιουβέτσι αλλά ... μαλλί, γυαλί και παντελόνι Lee.

Τα ελληνικά είναι σαν την ανεργία
Φτώχεια καταραμένη.

ps
Πλάκα κάνω, υπάρχουν αρκετά αξιόλογα ελληνικά φυσίγγια, αν ήταν και σταθερά δεν θα τα άλλαζα.
Ρε γαμωτο...δε θυμάμαι τι νούμερο είναι τα Winchester...να τα ρίξω σε κάνα χαρτόνι θα βγάλουμε άκρη;
Με τα ιταλικά μια χαρά τα πηγαίναμε πριν αρχίσω να γεμίζω....
Τα ελληνικά....είναι ελληνικά...ότι γουστάρουν κάνουν...αν γουστάρουν...
 
Ρε γαμωτο...δε θυμάμαι τι νούμερο είναι τα Winchester...να τα ρίξω σε κάνα χαρτόνι θα βγάλουμε άκρη;
Με τα ιταλικά μια χαρά τα πηγαίναμε πριν αρχίσω να γεμίζω....
Τα ελληνικά....είναι ελληνικά...ότι γουστάρουν κάνουν...αν γουστάρουν...

Αντι να το ριξεις στο χαρτονι....και παει ''χαμενο''.......Καλυτερα να το σφαξεις...να το μετρησεις και να
το ξανα κλεισεις....
Εκτος και αν εχεις πολλα....και το ΕΝΑ δεν θα σου λειψει !!!
 
Αμερική Ιταλία Ελλάδα
View attachment 42049
Τα Winchester καλά είναι;;;
Τα B&P μου αρέσουν.
Τα Lambro... σκοτώνουν πάντως...
Ξεχασμένα ηταν στο σακίδιο και σκέφτηκα να τα βγάλω μια φωτό να σχολιάσουμε..
Τα B&P ποια είναι Στράτο;
 
..... υπάρχουν αρκετά αξιόλογα ελληνικά φυσίγγια, αν ήταν και σταθερά δεν θα τα άλλαζα.
Λάμπρο πορτοκαλί - Νο 6 - Κουτί.jpg

Λάμπρο πορτοκαλί - Νο 6 - Φυσίγγιο.jpg

Το καλύτερο Ελληνικό φυσίγγιο που έχω ρίξει στο διαμέτρημα! 16/67 , 26,5 γρ. Νο 6( διάμετρος 2,6 παρακαλώ! ) σκάγια τέλεια, σφαιρικά και γυαλισμένα! πυρίτις S4 παλαιάς κοπής, κωνικό πυθμένιο, 6,45 καψούλι, συγκεντρωτήρας τύπου S.G, αστέρι με κεντρική σύντηξη!

Ένα έριξα σ' ένα κουνέλι σε "τρελή" απόσταση...σέκος! λάκτισμα αφρός, κατάλοιπα στην κάννη μηδέν!

Δεν έχω ξανασφάξει πιο καλοφτιαγμένο φυσίγγιο ούτε ξενικό!!!

Τι να πω ? πιο παλαιά , πιο καλά?.think.

Y.Γ: ένα κουτί βρήκα μόνο στην Ρόδο!:(...ένα μόνο έριξα & ένα που έσφαξα ... τα λυπάμαι!;)
 
Last edited:
Back
Top