Αμερικάνικα vs Ευρωπαϊκά φυσίγγια

Αντι να το ριξεις στο χαρτονι....και παει ''χαμενο''.......Καλυτερα να το σφαξεις...να το μετρησεις και να
το ξανα κλεισεις....
Εκτος και αν εχεις πολλα....και το ΕΝΑ δεν θα σου λειψει !!!
2 μου χε δώσει ο ξάδερφος μου Νίκο.
Αυτός τα παίρνει για τον λαγό.
Θα τα ρίξω έτσι να δούμε την αποτύπωση.
 
Ευχαριστώ Τάσο και Στράτο.Το έχεις δοκιμάσει στον αυτιά; Σε νουμεράκι;
4 νούμερο σε λαγό 6 για φασα πέρδικα και 7 σε τρυγονι. Πάρε ένα κουτί ν4 να τα δοκιμάσεις γύρω στα 8,5 ευρώ έκαναν όταν τα αγόραζα. Και με 3 άστρα είχα ανεβάσει μια δοκιμή παλιά στα 45 μέτρα...δεν ήταν κακή. Αν τη βρω θα στην στείλω.
 
Ναι...Ξανά κλείστο σε ευρωπαϊκό κάλυκα και θα πάρεις ένα κουβά παπάρια!

Καλυτερο θα γινει.....Την διαφορα του πυθμενα στον Αμερικανικο καλυκα....την παιρνεις απο το
διαφορετικο κλεισιμο και ρελιασμα... στον ευρωπαικο καλυκα !!! ;)
 
Καλυτερο θα γινει.....Την διαφορα του πυθμενα στον Αμερικανικο καλυκα....την παιρνεις απο το
διαφορετικο κλεισιμο και ρελιασμα... στον ευρωπαικο καλυκα !!! ;)
Το μεταφράζω και το στέλνω Αμερική τώρα ρε κερατά, περίμενε!
 
View attachment 42062

View attachment 42063

Το καλύτερο Ελληνικό φυσίγγιο που έχω ρίξει στο διαμέτρημα! 16/67 , 26,5 γρ. Νο 6( διάμετρος 2,6 παρακαλώ! ) σκάγια τελεία, σφαιρικά και γυαλισμένα! πυρίτις S4 παλαιάς κοπής, κωνικό πυθμένιο, 6,45 καψούλι, συγκεντρωτήρας τύπου S.G, αστέρι με κεντρική σύντηξη!

Ένα έριξα σ' ένα κουνέλι σε "τρελή" απόσταση...σέκος! λάκτισμα αφρός, κατάλοιπα στην κάννη μηδέν!

Δεν έχω ξανασφάξει πιο καλοφτιαγμένο φυσίγγιο ούτε ξενικό!!!

Τι να πω ? πιο παλαιά , πιο καλά?.think.

Y.Γ: ένα κουτί βρήκα μόνο στην Ρόδο!:(...ένα μόνο έριξα & ένα που έσφαξα ... τα λυπάμαι!;)
Ωραίο κλείσιμο για Lambro σε 16 αρι Γιάννη...κάτσε να δω αν βρω της ίδιας εταιρείας φυσίγγια σε cal16 του πατέρα μου...σαν χωνί ήταν...σκοτωνανε όμως.
 
Καλυτερο θα γινει.....Την διαφορα του πυθμενα στον Αμερικανικο καλυκα....την παιρνεις απο το
διαφορετικο κλεισιμο και ρελιασμα... στον ευρωπαικο καλυκα !!! ;)
Την εποχή που γέμιζε ο πατέρας μου και εγώ οι οδηγίες ιδιογόμωσης ήταν μισή σελίδα Α4.
Τώρα ούτε η ΔΟΜΗ δεν φτάνει να τις χωρέσει.
 
View attachment 42062

View attachment 42063

Το καλύτερο Ελληνικό φυσίγγιο που έχω ρίξει στο διαμέτρημα! 16/67 , 26,5 γρ. Νο 6( διάμετρος 2,6 παρακαλώ! ) σκάγια τελεία, σφαιρικά και γυαλισμένα! πυρίτις S4 παλαιάς κοπής, κωνικό πυθμένιο, 6,45 καψούλι, συγκεντρωτήρας τύπου S.G, αστέρι με κεντρική σύντηξη!

Ένα έριξα σ' ένα κουνέλι σε "τρελή" απόσταση...σέκος! λάκτισμα αφρός, κατάλοιπα στην κάννη μηδέν!

Δεν έχω ξανασφάξει πιο καλοφτιαγμένο φυσίγγιο ούτε ξενικό!!!

Τι να πω ? πιο παλαιά , πιο καλά?.think.

Y.Γ: ένα κουτί βρήκα μόνο στην Ρόδο!:(...ένα μόνο έριξα & ένα που έσφαξα ... τα λυπάμαι!;)
Κοίτα τι σου βρήκα!!!
Ιδιογομωση του παππού μου.
IMG_20220210_222627.jpg
Το διάφανο Lambro, το κόκκινο δεν έχω ιδέα, τα πράσινα B&P...
IMG_20220210_222640.jpg
 
Κοίτα τι σου βρήκα!!!
Ιδιογομωση του παππού μου.
View attachment 42066
Το διάφανο Lambro, το κόκκινο δεν έχω ιδέα, τα πράσινα B&P...
View attachment 42067
Ξέρεις πόσες φορές το έχω σκεφτεί για το χάρτινο, σε ρέλι? αλλα κολώνω με το θέμα στροφείο...Με μάλλινη..., πολύ ωραία φυσσίγια!

Υ.Γ: τα F2 ειναι καλα...δυνατουτσικα..αλλα σκοτωνουν σε λογικες αποστασεις, αυτα τα εριχνε σε λαγο τα 5αρια ε;...τα καινουργια τα Λαμπρο αστα....
 
4 νούμερο σε λαγό 6 για φασα πέρδικα και 7 σε τρυγονι. Πάρε ένα κουτί ν4 να τα δοκιμάσεις γύρω στα 8,5 ευρώ έκαναν όταν τα αγόραζα. Και με 3 άστρα είχα ανεβάσει μια δοκιμή παλιά στα 45 μέτρα...δεν ήταν κακή. Αν τη βρω θα στην στείλω.

Στράτο εγώ σου λέω δοκίμασε...;)

71ezA-pvGVL._AC_SL1000_.jpg

20abe5e05d1a465fffda37f8a767fd33.jpg
 
Ξέρεις πόσες φορές το έχω σκεφτεί για το χάρτινο, σε ρέλι? αλλα κολώνω με το θέμα στροφείο...Με μάλλινη..., πολύ ωραία φυσσίγια!

Υ.Γ: τα F2 ειναι καλα...δυνατουτσικα..αλλα σκοτωνουν σε λογικες αποστασεις, αυτα τα εριχνε σε λαγο τα 5αρια ε;...τα καινουργια τα Λαμπρο αστα....
Αλλο πράγμα το χάρτινο ρε φίλε....
Κι εμένα μου χει μπει πολλές φορές να πάρω και να γεμίσω...αλλά έχω πήξει λίγο στα υλικά...
Τα 5αρια σε λαγό τα έριχνε....μου δείχνει καμία φορά αποστάσεις που τους έριχνε και τους έπαιρνε...και μου κατεβάζει το σαγόνι....
Που είναι τα Rottweil by Dorkas? .big smile.
Αυτα τα έχω βάλει στο κουτί με τα παλιά υλικά ιδιογομωσης Τάσο....τα μαζεύω γιατί ξέρεις πως αν τα βρει κάποιος που δε γνωρίζει....
 
Την εποχή που γέμιζε ο πατέρας μου και εγώ οι οδηγίες ιδιογόμωσης ήταν μισή σελίδα Α4.
Τώρα ούτε η ΔΟΜΗ δεν φτάνει να τις χωρέσει.
Σελ.142-A.jpgΣελ.143-A.jpg

Από βιβλίο του παππού μου, έκδοση του 1912, λίγο πριν την Ένωση με την Ελλάδα ... (Είχα ανεβάσει και παλαιότερα διάφορα αποσπάσματα).
... Τότε που η χρήση των όπλων, η σκοποβολή και το κυνήγι διδάσκονταν στα σχολεία της Κρητικής Πολιτείας!!!
 
Τα 5αρια σε λαγό τα έριχνε....μου δείχνει καμία φορά αποστάσεις που τους έριχνε και τους έπαιρνε...και μου κατεβάζει το σαγόνι....
Η αλήθεια που πιστεύω εγώ είναι οτι το 16αρι είναι πιο δύσκολο όπλο, αλλα μόνο στις κοντινές τουφεκιές ...
Αν ρίξεις 29 γρ στο 16αρι και 34γρ που αντιστοιχούν στο 12αρι , στην ίδια απόσταση 30 -35 -40 μέτρα θα εκπλαγείς όταν διαπιστώσεις οτι διαφορά στην τουφεκιά δεν υπάρχει μεγάλη, και ίσως στο πρώτο είναι πιο "μαζεμένη", συγκριτικά παρόλη την διαφορά σε σκάγια...Μέχρι και τα 30 γρ όμως αυτό, γιατί από εκεί και μετά πρέπει, κατά την γνώμη μου να πας στο 12αρι...

Υ.Γ: όταν, λοιπόν "καλοσημαδέυεις" και "ζυγίζεις" την τουφεκιά σου, λόγου χάριν όπως ο παππούς, καταλαβαίνεις...;)
 
Στράτο εγώ σου λέω δοκίμασε...;)

View attachment 42071

View attachment 42072
Γιάννη, αν έχεις και άλλα τέτοια ανέβασε τα, τα παλιά διαφημιστικά των Αμερικανών, ειδικά της Remington- Peters είναι έργα τέχνης που βγάζουν μία απίστευτη νοσταλγία.
 
Back
Top