Αλλα hobby εκτος απο το κυνηγι

Έχεις δικιο φίλε,κι εγώ έτσι το πήρα μετα από 15 που ασχολιομουν με το αντικείμενο ως ραδιοπειρατης.
Ο ραδιοερασιτεχνισμός είναι από τα πιο όμορφα hobby! Και είναι ακόμα ομορφότερο αν είσαι νέος, έχεις χρόνο στην διάθεσή σου και διάθεση για μάθηση. Η περίοδος μετά την μεταπολίτευση ήταν ο παράδεισος του ραδιοπειρατή! Ετσι έφτιαξα και γω τον πρώτο και τελευταίο μου πομπό για τα μακρά κύματα, πάνω σ' ενα ταψί της μητέρας μου με λυχνίες ισχύος από την τηλεόραση της γιαγιάς μου και 40 μέτρα κεραία (πλεχτό σύρμα) στην ταράτσα! Μεχρι και καφέ έψηνα πάνω στην λυχνία εξόδου, που ηταν περιτυλιγμένη με αλουμίνιο για να ψύχεται.
 
Να έχεις στο νου σου ότι υπάρχουν δύο ραδιοερασιτεχνικές κατηγορίες.
1) Κατηγορία εισαγωγικού επιπέδου (SY), που σε καλύπτει απόλυτα στο κυνήγι.
2) Κατηγορία 1 (SV), που είναι η μεγάλη και δύσκολη και οι ερωτήσεις στις εξετάσεις είναι πιο απαιτητικές.
Πολύ σημαντική πληροφορία. Άλλο να ψάχνει κάποιος στο άγνωστο και άλλο να έχει υπόψη του πού να κοιτάξει. Ευχαριστώ πολύ Θαλή!
 
Ο ραδιοερασιτεχνισμός είναι από τα πιο όμορφα hobby! Και είναι ακόμα ομορφότερο αν είσαι νέος, έχεις χρόνο στην διάθεσή σου και διάθεση για μάθηση. Η περίοδος μετά την μεταπολίτευση ήταν ο παράδεισος του ραδιοπειρατή! Ετσι έφτιαξα και γω τον πρώτο και τελευταίο μου πομπό για τα μακρά κύματα, πάνω σ' ενα ταψί της μητέρας μου με λυχνίες ισχύος από την τηλεόραση της γιαγιάς μου και 40 μέτρα κεραία (πλεχτό σύρμα) στην ταράτσα! Μεχρι και καφέ έψηνα πάνω στην λυχνία εξόδου, που ηταν περιτυλιγμένη με αλουμίνιο για να ψύχεται.
Στην γειτονια μου ειχα ενα "πειρατη" της δεκαετιας του 80'. Ο πατερας μου οντας αποθηκαριος τοτε στο στρατο του ειχε φερει μια λυχνια η οποια εκτοξευσε τις μοναδες εκπομπης. Ειχε τρελαθει απο τη χαρα του .big smile.
 
Να έχεις στο νου σου ότι υπάρχουν δύο ραδιοερασιτεχνικές κατηγορίες.
1) Κατηγορία εισαγωγικού επιπέδου (SY), που σε καλύπτει απόλυτα στο κυνήγι.
Αυτή θέλω Θαλή.
Τι πρέπει να κάνω συνοπτικά ;
 
Back
Top