Αλλα hobby εκτος απο το κυνηγι

Τώρα το είδα αυτο το θέμα.....
Άλλη μια τρέλα που έχω εκτός απο το κυνήγι ειναι η ποδηλασία και πολλές φορές τα συνδιάζω αυτα τα δυο. Αν και λιγο εως πολύ ακατάλληλο το ποδήλατο μου για δρόμο εχω πάει παντού. Δυράχι, Άκοβο, Αρχαία Μεσσήνη,
Screenshot_20220702-140926_Gallery.jpg Μάνεσι και γενικα παντου γυρω απο Καλαματα. Εχθες πήγαμε και ΤαύγετοScreenshot_20220702-141922_Gallery.jpg20220701_112806.jpg20220701_122215.jpg

Κάτσαμε και στη ταβερνούλα μας στο γυρισμό για να αναπληρώσουμε τη χαμενη ενέργεια:cool:
20220701_125253.jpg


ΥΓ. Τώρα με την ακρίβεια στα καύσιμα μονο με ποδήλατο θα πηγαινουμε για κυνήγι.sarcastic.
 
Τώρα το είδα αυτο το θέμα.....
Άλλη μια τρέλα που έχω εκτός απο το κυνήγι ειναι η ποδηλασία και πολλές φορές τα συνδιάζω αυτα τα δυο. Αν και λιγο εως πολύ ακατάλληλο το ποδήλατο μου για δρόμο εχω πάει παντού. Δυράχι, Άκοβο, Αρχαία Μεσσήνη,
View attachment 50826 Μάνεσι και γενικα παντου γυρω απο Καλαματα. Εχθες πήγαμε και ΤαύγετοView attachment 50827View attachment 50828View attachment 50829

Κάτσαμε και στη ταβερνούλα μας στο γυρισμό για να αναπληρώσουμε τη χαμενη ενέργεια:cool:
View attachment 50830


ΥΓ. Τώρα με την ακρίβεια στα καύσιμα μονο με ποδήλατο θα πηγαινουμε για κυνήγι.sarcastic.
Μην Το γελάς καθόλου!
 
Τώρα το είδα αυτο το θέμα.....
Άλλη μια τρέλα που έχω εκτός απο το κυνήγι ειναι η ποδηλασία και πολλές φορές τα συνδιάζω αυτα τα δυο. Αν και λιγο εως πολύ ακατάλληλο το ποδήλατο μου για δρόμο εχω πάει παντού. Δυράχι, Άκοβο, Αρχαία Μεσσήνη,
View attachment 50826 Μάνεσι και γενικα παντου γυρω απο Καλαματα. Εχθες πήγαμε και ΤαύγετοView attachment 50827View attachment 50828View attachment 50829

Κάτσαμε και στη ταβερνούλα μας στο γυρισμό για να αναπληρώσουμε τη χαμενη ενέργεια:cool:
View attachment 50830


ΥΓ. Τώρα με την ακρίβεια στα καύσιμα μονο με ποδήλατο θα πηγαινουμε για κυνήγι.sarcastic.

Κάπως έτσι;
1656805437311.png
 
Κυριακάτικο ξύρισμα με Ιαπωνέζικο ξυράφι Kamisori.
Ο σιδηρουργός που το έφτιαξε πριν πολλά-πολλά χρόνια ονομάζεται Ichihara. Είναι φτιαγμένο για να ξυρίζει το κεφάλια του Σαμουράι κάποιος άλλος, αλλά με λίγη εκπαίδευση μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στον εαυτό σου.
2e0b4d50a026518ea055fcd19c0406fd--japanese-warrior-antique-photos.jpg

Κρέμα ξυρίσματος Kappus Aloe Vera
Πινέλο χειροποίητο με ξύλο καρυδιάς και τρίχες από τη χαίτη λευκού αλόγου.
Μπολ ξυρίσματος χειροποίητο φτιαγμένο στην Αρεόπολη.
After shave Κολόνια Μενούνος Γιασεμί.

DSC01640_Fotor.jpg
 
Τοξοβολία‼️έχω φτιάξει καμιά δεκαριά τόξα, σε διάφορες διαστάσεις(1.20-1.60)από διάφορα ξύλα ,δύναμη στο τέντωμα,20 κιλά κ τον ανήφορο στα 26 έως 70 εκατοστά βέλους‼️το κάθε ένα τόξο ,απαιτεί γύρω στις 8 ώρες δουλειά,όοοοοοολα μου έχουν σπάσει‼️μετά από ένα η δύο χρονια‼️μείναμε με τα βέλη(7)
Όταν βρω το κουράγιο θα κάνω νιουουαν‼️
 
Κυριακάτικο ξύρισμα με Ιαπωνέζικο ξυράφι Kamisori.
Ο σιδηρουργός που το έφτιαξε πριν πολλά-πολλά χρόνια ονομάζεται Ichihara. Είναι φτιαγμένο για να ξυρίζει το κεφάλια του Σαμουράι κάποιος άλλος, αλλά με λίγη εκπαίδευση μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στον εαυτό σου.
View attachment 50866

Κρέμα ξυρίσματος Kappus Aloe Vera
Πινέλο χειροποίητο με ξύλο καρυδιάς και τρίχες από τη χαίτη λευκού αλόγου.
Μπολ ξυρίσματος χειροποίητο φτιαγμένο στην Αρεόπολη.
After shave Κολόνια Μενούνος Γιασεμί.

View attachment 50865
Ειχα και γω καποτε την μανια αυτη φιλε αλλα με τις παλιες κλασικες λαμες που περνουν λεπιδα
Αλλα δεν καταφερα ποτε να ξυριστω με τετοια
Μετα σταματησα γιατι βαρεθηκα να κανω την βουκκα( μαγουλο) φετες
 
Κυριακάτικο ξύρισμα με Ιαπωνέζικο ξυράφι Kamisori.
Ο σιδηρουργός που το έφτιαξε πριν πολλά-πολλά χρόνια ονομάζεται Ichihara. Είναι φτιαγμένο για να ξυρίζει το κεφάλια του Σαμουράι κάποιος άλλος, αλλά με λίγη εκπαίδευση μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στον εαυτό σου.
View attachment 50866

Κρέμα ξυρίσματος Kappus Aloe Vera
Πινέλο χειροποίητο με ξύλο καρυδιάς και τρίχες από τη χαίτη λευκού αλόγου.
Μπολ ξυρίσματος χειροποίητο φτιαγμένο στην Αρεόπολη.
After shave Κολόνια Μενούνος Γιασεμί.

View attachment 50865
Ό,τι πρέπει για τον πρόεδρο μας, ούτε πολύ εμπειρία θέλει για τα λιγοστά μαλλιά ούτε πολύ χρόνο.Άντε βρε τυχερέ, καλύτερα γλόμπος παρά ξεμαλλιασμένο κοτόπουλο! .sarcastic.
 
Τοξοβολία‼️έχω φτιάξει καμιά δεκαριά τόξα, σε διάφορες διαστάσεις(1.20-1.60)από διάφορα ξύλα ,δύναμη στο τέντωμα,20 κιλά κ τον ανήφορο στα 26 έως 70 εκατοστά βέλους‼️το κάθε ένα τόξο ,απαιτεί γύρω στις 8 ώρες δουλειά,όοοοοοολα μου έχουν σπάσει‼️μετά από ένα η δύο χρονια‼️μείναμε με τα βέλη(7)
Όταν βρω το κουράγιο θα κάνω νιουουαν‼️
Ανέβασε και καμιά φώτο...
 
Πριν ένα χρόνο επίσης την είχα δει "χίππις" κ έφτιαχνα βραχιολακια‼️με βοηθούσε στο να είμαι συγκεντρωμένος μόνο σε αυτό,κάτι σαν την αναρρίχηση ‼️View attachment 50870View attachment 50871View attachment 50872View attachment 50873View attachment 50874
Είναι αποδεδειγμένο, πως η χειροτεχνία και η χειρονακτική εργασία, όταν δεν γίνεται καταναγκαστικά, π.χ. για λόγους επιβίωσης, είναι το καλύτερο αγχολυτικό!
 
Ειχα και γω καποτε την μανια αυτη φιλε αλλα με τις παλιες κλασικες λαμες που περνουν λεπιδα
Αλλα δεν καταφερα ποτε να ξυριστω με τετοια
Μετα σταματησα γιατι βαρεθηκα να κανω την βουκκα( μαγουλο) φετες
Ονομάζεται σαβέτα το εργαλείο που είχες: https://hairmaker.gr/el/255-shavette
Και εγώ με αυτό είχα ξεκινήσει πριν πολλά χρόνια και πάντα κοβόμουν. Μετά αγόρασα ένα κλασικό ξυράφι που ακονίζεται σε πέτρα και είχα τα πιο βαθιά και απολαυστικά ξυρίσματα χωρίς τραυματισμούς και κόλλησα.

Εναλλακτικά, αν θέλεις να χαρείς το παραδοσιακό ξύρισμα με σαπούνι-πινέλο και μπολ, μπορείς να το κάνεις χρησιμοποιώντας παραδοσιακή ξυριστική μηχανή. Δε χρειάζεται ιδιαίτερη τεχνική και δεν τραυματίζεσαι: https://hairmaker.gr/el/288-ksiristikes-mixanes-kleistou-tipou
 
Back
Top