Αλλα hobby εκτος απο το κυνηγι

Μετα απο πολλα χρονια αρχισα παλι τον μοντελισμο,ωθηση μου εδωσε ο 14 χρονος γιος μου που το εχει ξεκινησει εδω και 2 χρονια .Το progect ειναι να φτιαξουμε το πρωτο κυμα επιθεσης το προσωπικο και το deck απο το αεροπλανοφορο akagi20220313_115058.jpg
 
κατευθείαν στα βαθιά Βάγγο;
άντε να με ξαναβάλεις στα μεράκια.love.
Mαριε ο μικρος γιος εχει τρελα με την ιστορια του 2ου παγκοσμιου πολεμου,τωρα για παραδειγμα διαβαζει για την επιχειρηση zitadelle στο ανατολικο μετωπο Η μεγαλη του αγαπη ειναι τα διοραματα σχετικα με το αυτοκρατορικο ναυτικο της ιαπωνιας ,και την αεροπορια στρατου της ιαπωνιας σε κλιμακα 1/72 .Σειρα εχει μετα μια επιλαρχια αρματων leo 2a5 hell με ελληνικα διακριτικα σε κλιμακα 1/35
 
Last edited:
Mαριε ο μικρος γιος εχει τρελα με την ιστορια του 2ου παγκοσμιου πολεμου,τωρα για παραδειγμα διαβαζει για την επιχειρηση zitadelle στο ανατολικο μετωπο Η μεγαλη του αγαπη ειναι τα διοραματα σχετικα με το αυτοκρατορικο ναυτικο της ιαπωνιας ,και την αεροπορια στρατου της ιαπωνιας σε κλιμακα 1/72 .Σειρα εχει μετα μια επιλαρχεια αρματων leo 2a5 hell με ελληνικα διακριτικα σε κλιμακα 1/35
Υπάρχει κάποιο/-α online μαγαζί/-ια που να έχει καλούδια σαν κι αυτά που αναφέρεις;
 
View attachment 44382Ράδιοερασιτεχνισμος
Νίκο είχα ρωτήσει πριν χρόνια και μου είχαν πει ότι στην Αθήνα γίνονται και μαθήματα, στην επαρχία όχι. Πώς μπορεί κάποιος να ασχοληθεί με τον ραδιοερασιτεχνισμό όντας από επαρχία;
 
Νίκο είχα ρωτήσει πριν χρόνια και μου είχαν πει ότι στην Αθήνα γίνονται και μαθήματα, στην επαρχία όχι. Πώς μπορεί κάποιος να ασχοληθεί με τον ραδιοερασιτεχνισμό όντας από επαρχί

Νίκο είχα ρωτήσει πριν χρόνια και μου είχαν πει ότι στην Αθήνα γίνονται και μαθήματα, στην επαρχία όχι. Πώς μπορεί κάποιος να ασχοληθεί με τον ραδιοερασιτεχνισμό όντας από επαρχία;
Υπάρχουν σύλλογοι σε όλη την Ελλάδα που μπορείς να γραφτείς και να παρακολουθήσεις μαθήματα και δίνοντας εξετάσεις μπορείς να πάρεις άδεια ραδιοερασιτεχνικου σταθμού ή ασύρματου.
 
Νίκο είχα ρωτήσει πριν χρόνια και μου είχαν πει ότι στην Αθήνα γίνονται και μαθήματα, στην επαρχία όχι. Πώς μπορεί κάποιος να ασχοληθεί με τον ραδιοερασιτεχνισμό όντας από επαρχία;
Στην περιοχή σου σίγουρα θα υπάρχει ένας ραδιοερασιτεχνικός σύλλογος για να απευθυνθείς όπως σωστά σου είπε ο Νίκος.
Αλλά δεν είναι απαραίτητο να κάνεις μαθήματα για να δώσεις και να περάσεις τις εξετάσεις. Εγώ δεν έκανα μαθήματα γιατί δεν είχα χρόνο. Μπορείς να βρεις στο ίντερνετ το σύνολο των ερωτήσεων που βάζουν (αν δε το βρίσκεις πες μου να στο στείλω), να διαβάσεις 3-4 μήνες τις ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών, να τις μάθεις απέξω, και να πας να δώσεις εξετάσεις που γίνονται κάθε εξάμηνο. Διαβάζοντας τις ερωτήσεις, μαθαίνεις κιόλας!
 
Στην περιοχή σου σίγουρα θα υπάρχει ένας ραδιοερασιτεχνικός σύλλογος για να απευθυνθείς όπως σωστά σου είπε ο Νίκος.
Αλλά δεν είναι απαραίτητο να κάνεις μαθήματα για να δώσεις και να περάσεις τις εξετάσεις. Εγώ δεν έκανα μαθήματα γιατί δεν είχα χρόνο. Μπορείς να βρεις στο ίντερνετ το σύνολο των ερωτήσεων που βάζουν (αν δε το βρίσκεις πες μου να στο στείλω), να διαβάσεις 3-4 μήνες τις ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών, να τις μάθεις απέξω, και να πας να δώσεις εξετάσεις που γίνονται κάθε εξάμηνο. Διαβάζοντας τις ερωτήσεις, μαθαίνεις κιόλας!
Θα το ψάξω περισσότερο και θα επανέλθω. Πιστεύω πως είναι μια ασχολία που αξίζει τον κόπο και αφού γίνεται και με διάβασμα από το σπίτι ακόμα καλύτερα!
 
Θα το ψάξω περισσότερο και θα επανέλθω. Πιστεύω πως είναι μια ασχολία που αξίζει τον κόπο και αφού γίνεται και με διάβασμα από το σπίτι ακόμα καλύτερα!
Να έχεις στο νου σου ότι υπάρχουν δύο ραδιοερασιτεχνικές κατηγορίες.
1) Κατηγορία εισαγωγικού επιπέδου (SY), που σε καλύπτει απόλυτα στο κυνήγι.
2) Κατηγορία 1 (SV), που είναι η μεγάλη και δύσκολη και οι ερωτήσεις στις εξετάσεις είναι πιο απαιτητικές.
 
Στην περιοχή σου σίγουρα θα υπάρχει ένας ραδιοερασιτεχνικός σύλλογος για να απευθυνθείς όπως σωστά σου είπε ο Νίκος.
Αλλά δεν είναι απαραίτητο να κάνεις μαθήματα για να δώσεις και να περάσεις τις εξετάσεις. Εγώ δεν έκανα μαθήματα γιατί δεν είχα χρόνο. Μπορείς να βρεις στο ίντερνετ το σύνολο των ερωτήσεων που βάζουν (αν δε το βρίσκεις πες μου να στο στείλω), να διαβάσεις 3-4 μήνες τις ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών, να τις μάθεις απέξω, και να πας να δώσεις εξετάσεις που γίνονται κάθε εξάμηνο. Διαβάζοντας τις ερωτήσεις, μαθαίνεις κιόλας!
Έχεις δικιο φίλε,κι εγώ έτσι το πήρα μετα από 15 που ασχολιομουν με το αντικείμενο ως ραδιοπειρατης.
 
Back
Top