Αγριόχοιρος

Στα 50 μετρα εξαρτασαι αρκετα και απο το μηκος της καννης και ην ταλαντωση της..μια κοντη καννη εχει μικροτερη ταλαντωση απο μια μακρυα οποτε και πιστευω θα σου δωσει και το μεγαλυτερο γκρουπαρισμα
Πολυ σωστός! Με 71 ποντους κυνηγω
 
Αποστολη να σου πω την αληθεια και εγω κυνηγαω με 76 εκ και εχω πολυ καλα αποτελεσματα..γνωμη μου ειναι να βρεις το μονοβολο που παει γαντι στην καννη σου και σε αυτο να μεινεις μονο απλα θελει πολλες δοκιμες για να το βρεις..ια μενα ηταν ευκολο αφου το οπλο το ειχε ο πατερας μου πρωτα και μου ελεγε παντα οτι παει τα μπρενεκε..ετσι και εγω μεχρι και τωρα γεμιζω μονο μπρενεκε και τιποτα αλλο αν και εχω δοκιμασει παρα πολλα.
Για την ιστορια και μονο το καλυτερο γκρουπαρισμα ξερετε ποιο μονοβολο θα δωσει;
 
Ωραία η κουβέντα μας !!!
Να βάλω ενα νέο θέμα εδω, νομίζω πολύ σχετικό με το topic.
Με τι σκοπευτικά βοηθήματα βαράτε στα 50+ μέτρα;
Με τα συνήθη σκοπευτικά κάθε όπλου (χάλκινη ή λευκή μπίλια ή οπτική ίνα πανω απο την έξοδο της κάνης) ή άλλα πιο σύνθετα κλεισιοσκόπια ;;;
Οχι φυσικά για την μπηχτή Τουφεκιά αλλα για ζώο που δίνει ευκαιρία, ειτε σταματημένο ειτε με σταθερή μικρή ταχύτητα.
Στο δικο μου οπλο εχει την μικρη κοκκινη οπτικη ινα απο την "μανα" του.Δεν εχω βαλει κατι αλλο.Οπως ειπε και ο Μιλτος σε αυτες τις αποστασεις απο εμπειρια εχεις πολυ καλα αποτελεσματα.Οσο μεγαλωνουν οι αποστασεις μεγαλωνει και ο βαθμος δυσκολιας.Και καθε φορα φυσικα ειιναι διαφορετικη ακομα και στην ιδια αποσταση.Στο φυσικο τοπιο του βουνου εισαι οχι σε γηπεδο.Οποτε αλλες φορες την "εχεις" και αλλες οχι!!
 
Απο ενα πειραμα ετσι για πλακα που το ειχα γεμισει η στρογγυλη μπιλια..εχει το τελειο γεωμετρικο σχημα και αεροδυναμικη οποτε δεν επιρεαζεται πολυ απο την ατμοσφαιρα αρα θα δωσει και το καλυτερο γκρουπαρισμα..ειχα ριξει σε βαρελι στα 90 μετρα με σταθερο το οπλο 3 τουφεκιες μολυβδινη 26 γραμμαρια που μου ειχα απο σιαρμ και επαθα πλακα..ειδα οτι και μια βιοτεχνια στη Δραμα τα γεμιζει
 
Πολυ καλο μονοβολο Δημητρη..απο τα καλυτερα που εχω δοκιμασει..επισης μου αρεσαν πολυ και τα Uss..λογικα τα ξερεις που ειναι ορειχαλκινα τελειως
Δεν ετυχε να τα δοκιμασω ομως.Νομιζω ειναι αυτα που φτιαχνει ο Λευτερης(Elvas)
Κορυφή!

Τα duplex τα εχει ριξει κάνεις;
Ουτε αυτα ετυχε να τα δοκιμασω.
 
Δεν ετυχε να τα δοκιμασω ομως.Νομιζω ειναι αυτα που φτιαχνει ο Λευτερης(Elvas)
Ουτε αυτα ετυχε να τα δοκιμασω.
Ναι για αυτα του Λευτερη λεω και εγω διορθωση τα λενε Usp τωρα το δα..πολυ ωραια μονοβολα και το βαρυ στα 37 το πλακε αλλα και το αλλο το μυτερο..εκεινο ειδικα ειναι διαολος
 
Θελω να δοκιμάσω τα rottweil exact, τα remington slugger και μερικα gualanti οπως του κυργια η του lambro. Αντε ισως και κανενα brenneke...
Θα ξεκινησω με τα πιο απλα.
 
Θελω να δοκιμάσω τα rottweil exact, τα remington slugger και μερικα gualanti οπως του κυργια η του lambro. Αντε ισως και κανενα brenneke...
Θα ξεκινησω με τα πιο απλα.
Δοκιμασε πρωτα μπρενεκε το κλασικ και μετα γκουλαντι για με απο τα καλυτερα μονοβολα
 
... Τα μονοβολα τυπου foster που πρότεινα τα γεμιζουν αρκετες απ τις μεγαλες εταιριες. Εγω προτιμω τα Remington. Σε αυτα ο κατασκευαστης γραφει πανω στο κουτι οτι μπορουν να βληθουν απ'ολα τα τσοκ αλλα καλυτερα αποτελεσματα με το φουλ τσοκ !!! ...
Συγχωρέστε με κατ' αρχήν που επεμβαίνω σε ένα θέμα (αγριόχοιρος) που είμαι άσχετος!!! Δημήτρη πολύ σωστά αυτά που ανέφερες, αλλά επίτρεψέ μου να κάμω μια μικρή διόρθωση στο παραπάνω σημείο, σε ένα λαθάκι που, πιστεύω έκανες "εκ παραδρομής"!
Πράγματι στα Remington τύπου foster γράφει ότι μπορούν να βληθούν από οποιοδήποτε τσοκ, αλλά με ... Βελτιωμένο κύλινδρο είναι καλύτερα ... ( όχι με φουλ τσοκ!): "Rifled slugs may be fired through any choke, but Improved Cylinder is Best" ... ;)
IMG_20170905_074125.jpg


Δεν έχω χρησιμοποιήσει τα 12αρια, αλλά είχα πάρει παλιά τα αντίστοιχα 16αρια, κι επίσης τα 36αρια (.410). Είχα ρίξει 3-4 16αρια με το μονόκαννο, που παρεμπιπτόντως είναι σταθερό φουλ τσοκ !!! ... και με εξέπληξαν με την καταπληκτική τους ακρίβεια! Που ομολογώ πως δεν το περίμενα! Όπως επίσης και τα 36αρια με το καραμπινάκι Winchester 9410, αυτό όμως είναι κύλινδρος ...
IMG_20170905_073248.jpg

IMG_20170905_073928.jpg

Όσο για τη σφαιρική μπίλια, που ανέφερε ο Μίλτος, έχω ρίξει τέτοια μόνο 36αρια, κάτι Club του Κύργια και κάτι Nobel express (τώρα πλέον Lambro) του Ναυπλιώτη. Και πράγματι είχαμε εντυπωσιαστεί με την ακρίβειά τους (3 άτομα τα ρίξαμε μια μέρα στο σκοπευτήριο με το Win.9410) ...
 
Συγχωρέστε με κατ' αρχήν που επεμβαίνω σε ένα θέμα (αγριόχοιρος) που είμαι άσχετος!!! Δημήτρη πολύ σωστά αυτά που ανέφερες, αλλά επίτρεψέ μου να κάμω μια μικρή διόρθωση στο παραπάνω σημείο, σε ένα λαθάκι που, πιστεύω έκανες "εκ παραδρομής"!
Πράγματι στα Remington τύπου foster γράφει ότι μπορούν να βληθούν από οποιοδήποτε τσοκ, αλλά με ... Βελτιωμένο κύλινδρο είναι καλύτερα ... ( όχι με φουλ τσοκ!): "Rifled slugs may be fired through any choke, but Improved Cylinder is Best" ... ;)
IMG_20170905_074125.jpg


Δεν έχω χρησιμοποιήσει τα 12αρια, αλλά είχα πάρει παλιά τα αντίστοιχα 16αρια, κι επίσης τα 36αρια (.410). Είχα ρίξει 3-4 16αρια με το μονόκαννο, που παρεμπιπτόντως είναι σταθερό φουλ τσοκ !!! ... και με εξέπληξαν με την καταπληκτική τους ακρίβεια! Που ομολογώ πως δεν το περίμενα! Όπως επίσης και τα 36αρια με το καραμπινάκι Winchester 9410, αυτό όμως είναι κύλινδρος ...
IMG_20170905_073248.jpg

IMG_20170905_073928.jpg

Όσο για τη σφαιρική μπίλια, που ανέφερε ο Μίλτος, έχω ρίξει τέτοια μόνο 36αρια, κάτι Club του Κύργια και κάτι Nobel express (τώρα πλέον Lambro) του Ναυπλιώτη. Και πράγματι είχαμε εντυπωσιαστεί με την ακρίβειά τους (3 άτομα τα ρίξαμε μια μέρα στο σκοπευτήριο με το Win.9410) ...
.xm.Το ιδιο γραφουν και τα cal12 Στελιο?
Αυτα που αγοραζα εγω απο δω το εγραφαν διαφορετικα."slugs may be fired through any choke, but best results with full choke".Εριξα τωρα μια ματια στην μπαρουταποθηκη μου αλλα δεν ειχα κουτι.Θα το ψαξω λιγο και θα επανελθω..
 
.xm.Το ιδιο γραφουν και τα cal12 Στελιο?
Αυτα που αγοραζα εγω απο δω το εγραφαν διαφορετικα."slugs may be fired through any choke, but best results with full choke".Εριξα τωρα μια ματια στην μπαρουταποθηκη μου αλλα δεν ειχα κουτι.Θα το ψαξω λιγο και θα επανελθω..
Δημήτρη 12αρια δεν είχα πάρει ποτέ, αλλά υπέθετα ότι το ίδιο θα εννοεί για όλα τα διαμετρήματα ...
Και δεν σκέφτηκα ρε γμτ απόψε που πήγα σε κυνηγομάγαζο να τα κοιτάξω !!! :(
Αλλά από μια πρόχειρη ματιά που έριξα τώρα στο ιντερνετ, για να βρω καμιά ευδιάκριτη φωτογραφία, βρήκα αυτό:
http://www.basspro.com/shop/en/remington-slugger-rifled-slug-shotshells
Κάνε ζουμ στη φωτογραφία όσο παίρνει ...
"Slugger rifled slugs are designed for optimum performance in smooth bore barrels.
Rifled slugs may be fired through any choke, however, improved cylinder provides best results".
Τέλος πάντων ... εγώ το 16αρι το έριξα με φουλ τσοκ, όπως έγραψα παραπάνω, και πέτυχα το πακέτο του Marlboro από απόσταση 35 με 40 μέτρα... Τι παραπάνω ευθυβολία να μου έδινε ο βελτιωμένος κύλινδρος ;;; .xm.
... Άλλο πράμα δεν κατέω ... !!! .sarcastic. ha haaa
 
Last edited:
Back
Top