Αγριόχοιρος

Θέλω να πω κάτι στους συναδέλφους που κυνηγάνε αγριόχοιρους. Κυκλοφορούν φωτογραφίες σε οικολογικές οργανώσεις, με εκατόμβες αγριογούρουνα την ώρα την εκδορας και του καθαρισμού των σπλάχνων από προφίλ κυνηγών στο φβ και μάλιστα οι συνάδελφοι γράφουν " ο εκτελεστής τάδε μαζί με τους εκτελεστές τάδε". Θέλω να ρωτήσω καταρχήν τι εξυπηρετεί μια τέτοια φωτογραφία;( την ώρα την εκδορας και του καθαρισμού των σπλάχνων) και δεύτερον αν θεωρούν ότι τέτοιες φωτογραφίες στο φβ μαζί με χαρακτηρισμούς του τύπου " έτσι γαμαει τα γουρούνια ο Σάκης" ( τυχαίο το Σάκης) ή "ο εκτελεστής τάδε " εξυπηρετούν τα συμφέροντα του κυνηγιού στην Ελλάδα. Εγώ ξέρω ότι οι συνάδελφοι δεν παρανομουν σε κάτι, όμως η εικόνα που προβάλλεται προς τα έξω είναι αυτό που πρέπει; Εμένα τον κυνηγό δεν με σοκάρει το θέαμα. Τον αδαή όμως που του πετάει στα μούτρα ο αντικυνηγος τη φωτογραφία πώς λέτε να τον επιρρεαζει, θετικά ή αρνητικά; Θέλω την άποψη σας.
 
............................ Θέλω να ρωτήσω καταρχήν τι εξυπηρετεί μια τέτοια φωτογραφία;( την ώρα την εκδορας και του καθαρισμού των σπλάχνων) και δεύτερον αν θεωρούν ότι τέτοιες φωτογραφίες στο φβ μαζί με χαρακτηρισμούς του τύπου " έτσι γαμαει τα γουρούνια ο Σάκης" ( τυχαίο το Σάκης) ή "ο εκτελεστής τάδε "...................
ότι εξυπηρετεί η φωτο εκατόμβης τσιχλοκότσυφων ή φασσών ή άλλων πτηνών
τα έχουμε γράψει χιλιάδες φορές:
καλό είναι να αποφευγονται τέτοιες φωτο, θέμα παιδείας του καθενός είναι
 
Θέλω να πω κάτι στους συναδέλφους που κυνηγάνε αγριόχοιρους. Κυκλοφορούν φωτογραφίες σε οικολογικές οργανώσεις, με εκατόμβες αγριογούρουνα την ώρα την εκδορας και του καθαρισμού των σπλάχνων από προφίλ κυνηγών στο φβ και μάλιστα οι συνάδελφοι γράφουν " ο εκτελεστής τάδε μαζί με τους εκτελεστές τάδε". Θέλω να ρωτήσω καταρχήν τι εξυπηρετεί μια τέτοια φωτογραφία;( την ώρα την εκδορας και του καθαρισμού των σπλάχνων) και δεύτερον αν θεωρούν ότι τέτοιες φωτογραφίες στο φβ μαζί με χαρακτηρισμούς του τύπου " έτσι γαμαει τα γουρούνια ο Σάκης" ( τυχαίο το Σάκης) ή "ο εκτελεστής τάδε " εξυπηρετούν τα συμφέροντα του κυνηγιού στην Ελλάδα. Εγώ ξέρω ότι οι συνάδελφοι δεν παρανομουν σε κάτι, όμως η εικόνα που προβάλλεται προς τα έξω είναι αυτό που πρέπει; Εμένα τον κυνηγό δεν με σοκάρει το θέαμα. Τον αδαή όμως που του πετάει στα μούτρα ο αντικυνηγος τη φωτογραφία πώς λέτε να τον επιρρεαζει, θετικά ή αρνητικά; Θέλω την άποψη σας.
Από Κάθε καρύδιας καρύδι απαρτίζεται η κοινωνία κ η πρώτη επαφή , γίνεται στο στρατό,όπου κ την τρως στη μάπα‼️
Για μένα, οι τύποι δεν σέβονται ούτε τον εαυτό τους‼️
 
Θέλω να πω κάτι στους συναδέλφους που κυνηγάνε αγριόχοιρους. Κυκλοφορούν φωτογραφίες σε οικολογικές οργανώσεις, με εκατόμβες αγριογούρουνα την ώρα την εκδορας και του καθαρισμού των σπλάχνων από προφίλ κυνηγών στο φβ και μάλιστα οι συνάδελφοι γράφουν " ο εκτελεστής τάδε μαζί με τους εκτελεστές τάδε". Θέλω να ρωτήσω καταρχήν τι εξυπηρετεί μια τέτοια φωτογραφία;( την ώρα την εκδορας και του καθαρισμού των σπλάχνων) και δεύτερον αν θεωρούν ότι τέτοιες φωτογραφίες στο φβ μαζί με χαρακτηρισμούς του τύπου " έτσι γαμαει τα γουρούνια ο Σάκης" ( τυχαίο το Σάκης) ή "ο εκτελεστής τάδε " εξυπηρετούν τα συμφέροντα του κυνηγιού στην Ελλάδα. Εγώ ξέρω ότι οι συνάδελφοι δεν παρανομουν σε κάτι, όμως η εικόνα που προβάλλεται προς τα έξω είναι αυτό που πρέπει; Εμένα τον κυνηγό δεν με σοκάρει το θέαμα. Τον αδαή όμως που του πετάει στα μούτρα ο αντικυνηγος τη φωτογραφία πώς λέτε να τον επιρρεαζει, θετικά ή αρνητικά; Θέλω την άποψη σας.
Έλλειψη παιδείας και πόσο μάλλον κυνηγετικής.Η εκδορα είναι δεδομένη διαδικασία όπως και ο τεμαχισμός.Τωρα... Ο μικροφαλικος θα βρει τρόπο να περάσει το μήνυμα είτε είναι καπρι -παπι -τσιχλα ακόμα και ζάντα.Στην Λετονία μεγάλο μέρος των θηρευσιμων αγριόχοιρων διανέμεται σε φτωχές οικογένειες σε κυνηγετικές γιορτές απευθείας από τους κυνηγούς.Εδω το κρέας συντηρεί τα έξοδα της παρέας,την αγορά πανάκριβων σκύλων κτλ.Ειναι γνωστά άλλωστε,μην μπαίνουμε σε λεπτομεριες.
 
Η εικόνα είναι ομάδας μουτζαχεντίν με εκφράσεις ανθρώπων κοινωνικά αμόρφωτων. Δυστυχώς, λυπάμαι πολύ, αλλά αυτή την εικόνα περνάμε. Μια φωτογραφία με το θήραμα στο βουνό, χωρίς ύβρεις και χαρακτηρισμούς που κάνουν αρνητικούς συνειρμούς, καλαίσθητη θα ήταν προτιμότερη νομίζω.
 
ότι εξυπηρετεί η φωτο εκατόμβης τσιχλοκότσυφων ή φασσών ή άλλων πτηνών
τα έχουμε γράψει χιλιάδες φορές:
καλό είναι να αποφευγονται τέτοιες φωτο, θέμα παιδείας του καθενός είναι
Ναι, όντως και αυτές οι φωτογραφίες δεν βοηθάνε κάπου. Προσωπικά δεν ανεβάζω φωτογραφίες δημόσια και μοιράζομαι μερικές φωτογραφίες, μόνο σε προσωπικές συνομιλίες με φίλους μου. Αν όμως ήταν να ανεβάσω ας πούμε μια φωτογραφία από κυνήγι τρυγονιου, δεν θα ανέβαζα είκοσι τρυγόνια σε μια αρμαθιά και να γράφω από κάτω " ήμασταν τόσα άτομα". Θα διάλεγα το πιο όμορφο, με τά πιο ωραία χρώματα να φτιάξω μια ωραία φωτογραφία χωρίς ακραίους χαρακτηρισμούς. Μια εικόνα ισοδυναμεί με χίλιες λέξεις.
 
Η εικόνα είναι ομάδας μουτζαχεντίν με εκφράσεις ανθρώπων κοινωνικά αμόρφωτων. Δυστυχώς, λυπάμαι πολύ, αλλά αυτή την εικόνα περνάμε. Μια φωτογραφία με το θήραμα στο βουνό, χωρίς ύβρεις και χαρακτηρισμούς που κάνουν αρνητικούς συνειρμούς, καλαίσθητη θα ήταν προτιμότερη νομίζω.
αμα εχουν σχολια θαυμασμου ολοι αυτοι θα συνεχισουν αμα δεν ασχοληθει κανενας μαζι τους και τους αποδοκιμαζουν τοτε σιγα σιγα μπορει και λιγο να σταματησουν αλλα πολυ δυσκολο.[ο νομος λεει οχι στην επειδειξει θηραματος σε κοινη θεα ,τωρα δεν ξερω πως ισχυει ο νομος στα μκδ η απλα δεν ασχοληται κανενας]
 
Η εικόνα είναι ομάδας μουτζαχεντίν με εκφράσεις ανθρώπων κοινωνικά αμόρφωτων. Δυστυχώς, λυπάμαι πολύ, αλλά αυτή την εικόνα περνάμε. Μια φωτογραφία με το θήραμα στο βουνό, χωρίς ύβρεις και χαρακτηρισμούς που κάνουν αρνητικούς συνειρμούς, καλαίσθητη θα ήταν προτιμότερη νομίζω.
Δεν μπορείς κ δεν πρέπει να κρίνεις μια ομάδα.... από ένα 2 σάπια μήλα....αυτό συμβαίνει σε όλες τις κοινωνικές ομάδες μορφωμένες η μη‼️
Η παιδεία είναι ανεξάρτητη της μόρφωσης‼️κ η ορθή κριτική σκεψη συνυφασμενη με την παιδεία‼️πρέπει δλδ να υπάρχει διάκριση απ' όσους επιχειρήσουν να μας βάλουν στο ίδιο καλάθι‼️
 
Δεν μπορείς κ δεν πρέπει να κρίνεις μια ομάδα.... από ένα 2 σάπια μήλα....αυτό συμβαίνει σε όλες τις κοινωνικές ομάδες μορφωμένες η μη‼️
Η παιδεία είναι ανεξάρτητη της μόρφωσης‼️κ η ορθή κριτική σκεψη συνυφασμενη με την παιδεία‼️πρέπει δλδ να υπάρχει διάκριση απ' όσους επιχειρήσουν να μας βάλουν στο ίδιο καλάθι‼️
Δυστυχώς φίλε Τζων δεν ενδιαφέρεται κανείς να μας ξεχωρίσει. Του πετάει στα μούτρα ο επιτήδειος μια φωτογραφία και του λέει κοίτα ποιοι είναι οι κυνηγοί. Μας κοτσαρουν και την ταμπέλα του δολοφόνου της φύσης και κάπως έτσι δημιουργήθηκε αρνητική άποψη σε έναν άνθρωπο που δεν ειχε ιδέα μόλις πρίν λίγο για το τι θα πει κυνηγός και αντικυνηγος. Απλά τα πράγματα.
 
Δυστυχώς φίλε Τζων δεν ενδιαφέρεται κανείς να μας ξεχωρίσει. Του πετάει στα μούτρα ο επιτήδειος μια φωτογραφία και του λέει κοίτα ποιοι είναι οι κυνηγοί. Μας κοτσαρουν και την ταμπέλα του δολοφόνου της φύσης και κάπως έτσι δημιουργήθηκε αρνητική άποψη σε έναν άνθρωπο που δεν ειχε ιδέα μόλις πρίν λίγο για το τι θα πει κυνηγός και αντικυνηγος. Απλά τα πράγματα.
Αν είναι απαίδευτος ναι‼️ αν όχι ,θα πει (κ ας μην είναι κυνηγός)δες τους μλκς τι λάσπη εν αγνοία τους ,πετάνε προς συναδέλφους κ προς το κυνήγι το ίδιο‼️
αλλά , εφόσον πιο εύκολα ο καθείς κατακρινει ,έχεις απόλυτο δίκιο‼️
 
Και να πω και κάτι τελευταίο που το γνωρίζετε αλλά ας το πω. Μας διαβάζουν, μας παρακολουθούν και μας αποδελτιωνουν. Και εδώ μέσα και στις κυνηγετικές ομάδες στο φβ και στα προσωπικά μας προφίλ. Ότι φανεί χρήσιμο το κρατάνε. Γι'αυτό δεν χρειάζεται να κράζουμε και να χτυπάμε τα κω@#€@ρια μας... Γιατί θα μας τη φορέσουν. Τα ξέρουμε τα κακός κείμενα όλοι. Τα καυτηριάζουμε και τα αποτρέπουμε εμείς οι ίδιοι και όπου χρειαστεί αναλαμβάνει η θηροφυλακη και η δικαιοσύνη. Λίγο προσοχή συνάδελφοι και συγνώμη για τη δυσάρεστη παρέμβαση σήμερα. Απλά βαρέθηκα να υπερασπίζομαι το κυνήγι δημόσια όπου μπορώ και να μου πετάνε επιχειρήματα που εμείς οι ίδιοι τους δώσαμε.
 
Και να πω και κάτι τελευταίο που το γνωρίζετε αλλά ας το πω. Μας διαβάζουν, μας παρακολουθούν και μας αποδελτιωνουν. Και εδώ μέσα και στις κυνηγετικές ομάδες στο φβ και στα προσωπικά μας προφίλ. Ότι φανεί χρήσιμο το κρατάνε. Γι'αυτό δεν χρειάζεται να κράζουμε και να χτυπάμε τα κω@#€@ρια μας... Γιατί θα μας τη φορέσουν. Τα ξέρουμε τα κακός κείμενα όλοι. Τα καυτηριάζουμε και τα αποτρέπουμε εμείς οι ίδιοι και όπου χρειαστεί αναλαμβάνει η θηροφυλακη και η δικαιοσύνη. Λίγο προσοχή συνάδελφοι και συγνώμη για τη δυσάρεστη παρέμβαση σήμερα. Απλά βαρέθηκα να υπερασπίζομαι το κυνήγι δημόσια όπου μπορώ και να μου πετάνε επιχειρήματα που εμείς οι ίδιοι τους δώσαμε.
Θα τα πούμε στα γουναραδικα με την ησυχία μας.Χλωρα και ξερά.
 
Αν δείτε, δεν έχω βάλει ποτέ φωτό με θήραμα στο HL. (κάνα 2 φορές που μου ζητήθηκε τις έσβησα μετά από 1 ώρα)
Το έχω ξαναγράψει ... το θεωρώ προσβολή σε ένα νεκρό θήραμα να το μοστράρεις δημόσια στο internet.
Αυτή η άποψη αφορά εμένα προσωπικά και κανέναν άλλο.

Σε 5 φίλους κυνηγούς και ιδιωτικά δεν το θεωρώ προσβολή.
Ξέρουν τι παίζει και θα μπορούσαμε στην τελική να κυνηγάμε μαζί.

Δεν με ενοχλούν οι φωτογραφίες που ανεβάζουν τα παιδιά.
Ούτε πιστεύω ότι οι "οικωλογικές" οργανώσεις ακόμα και όλες τις φωτό και video να μαζέψουν θα μπορέσουν να μας κάνουν κακό.
Αν θες να πολεμήσεις κάποιον βρίσκεις "όπλα" ή τα κατασκευάζεις.

Ειδικά για τον αγριόχοιρο η φωτό με το θήραμα ή ο χαρακτηρισμός "εκτελεστής" είναι αποτέλεσμα τεράστιας προσπάθειας από μέρους των σκυλιών, των κυναγωγών τους, των ανθρώπων που ξέρουν το μέρος και έχουν δαπανήσει χρόνια για να μάθουν αυτό το κυνήγι, του χρόνου, του ιδρώτα και των κόπων τους. (το ίδιο συμβαίνει και στα άλλα θηράματα)

Αυτό όμως που μένει σε άσχετους είναι ότι βγαίνουμε στο βουνό και τα θηράματα κάθονται και μας κοιτάζουν, διαλέγουμε, τουφεκάμε και όταν κουραστούμε φεύγουμε αχαχαχ

Ότι δηλαδή έπαθε ο "μικρός μου" βλέποντας βίντεο του Σώτου με τις συναγρίδες ...
Νόμιζε ότι αν πάρουμε ένα καλάμι και πάμε στην θάλασσα οι συναγρίδες και οι σφυρίδες θα κάθονται και θα περιμένουν εμάς

.sarcastic.

Δεν κινδυνεύουμε από τις "οικωλογικές" οργανώσεις αλλά από έλλειμα οράματος, ηγεσίας και σύμπνοιας ...
 
Back
Top