Αγριόχοιρος

Συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες για το θέμα της προβολής του σκοτωμένου θηράματος μέσα από τα κοινωνικά δίκτυα. Η έλλειψη παιδείας (δεν μιλάω για μόρφωση) είναι εμφανείς σε αυτούς τους ανθρώπους. Άλλωστε τους καταλαβαίνεις και στις παρέες από βρωμολοχίες μεταξύ των μελών. Μακριά από αυτούς τους ανθρώπους.
 
Όταν τους προσφέρουμε τη τροφή στο πιάτο αυτονόητο είναι να τσιμπήσουν. Από εκεί και πέρα παιδιά , πέρα από το τι αντιλαμβάνεται ο καθένας ως ηθικό ή όχι, νομίζω πως φωτογραφίες τέτοιου είδους καλό θα ήταν να μη βγαίνουν σε κοινή θέα αλλά σε κλειστές ομάδες όπου ο καθένας γνωρίζει πάνω κάτω το αντικείμενο και γτ βρίσκεται και παρακολουθεί την ομάδα αυτή .
 
Αν δείτε, δεν έχω βάλει ποτέ φωτό με θήραμα στο HL. (κάνα 2 φορές που μου ζητήθηκε τις έσβησα μετά από 1 ώρα)
Το έχω ξαναγράψει ... το θεωρώ προσβολή σε ένα νεκρό θήραμα να το μοστράρεις δημόσια στο internet.
Αυτή η άποψη αφορά εμένα προσωπικά και κανέναν άλλο.

Σε 5 φίλους κυνηγούς και ιδιωτικά δεν το θεωρώ προσβολή.
Ξέρουν τι παίζει και θα μπορούσαμε στην τελική να κυνηγάμε μαζί.

Δεν με ενοχλούν οι φωτογραφίες που ανεβάζουν τα παιδιά.
Ούτε πιστεύω ότι οι "οικωλογικές" οργανώσεις ακόμα και όλες τις φωτό και video να μαζέψουν θα μπορέσουν να μας κάνουν κακό.
Αν θες να πολεμήσεις κάποιον βρίσκεις "όπλα" ή τα κατασκευάζεις.

Ειδικά για τον αγριόχοιρο η φωτό με το θήραμα ή ο χαρακτηρισμός "εκτελεστής" είναι αποτέλεσμα τεράστιας προσπάθειας από μέρους των σκυλιών, των κυναγωγών τους, των ανθρώπων που ξέρουν το μέρος και έχουν δαπανήσει χρόνια για να μάθουν αυτό το κυνήγι, του χρόνου, του ιδρώτα και των κόπων τους. (το ίδιο συμβαίνει και στα άλλα θηράματα)

Αυτό όμως που μένει σε άσχετους είναι ότι βγαίνουμε στο βουνό και τα θηράματα κάθονται και μας κοιτάζουν, διαλέγουμε, τουφεκάμε και όταν κουραστούμε φεύγουμε αχαχαχ

Ότι δηλαδή έπαθε ο "μικρός μου" βλέποντας βίντεο του Σώτου με τις συναγρίδες ...
Νόμιζε ότι αν πάρουμε ένα καλάμι και πάμε στην θάλασσα οι συναγρίδες και οι σφυρίδες θα κάθονται και θα περιμένουν εμάς

.sarcastic.

Δεν κινδυνεύουμε από τις "οικωλογικές" οργανώσεις αλλά από έλλειμα οράματος, ηγεσίας και σύμπνοιας ...
"Αυτό όμως που μένει σε άσχετους είναι ότι βγαίνουμε στο βουνό και τα θηράματα κάθονται και μας κοιτάζουν, διαλέγουμε, τουφεκάμε και όταν κουραστούμε φεύγουμε" Αυτό ακριβώς Βασίλη! Τα είπες όλα! Εκτελεστής τι θα πει; Θα πει ότι έστησε το " θύμα " στον τοίχο και το εκτέλεσε. Έχει σχέση αυτή η έκφραση με το κυνήγι; ΚΑΜΊΑ όμως επικοινωνιακά δώσαμε ΛΆΘΟΣ εικόνα για το κυνήγι και αυτό είναι εις βάρος του κυνηγιού.
 
Όταν σε βρίζει ένας ηλίθιος, θα πρέπει να χαίρεσαι.
Όταν σε επαινεί ένας ηλίθιος, θα πρέπει να ντρέπεσαι.
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Όταν ένας ηλίθιος ή επιτήδειος καταφέρνει και δημιουργεί εντυπώσεις εις βάρος σου στο τέλος της μέρας ο χαμένος θα είσαι εσύ. Γιατί η κρίσιμη μάζα θα έχει διαμορφώσει αρνητική άποψη εναντίον σου. Οπότε μετά θα λες κυνηγός και θα βρίσκεις κλειστές πόρτες παντού.Είναι καθαρά επικοινωνιακό παιχνίδι και εμείς κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας να βγάλουμε τα μάτια μας
 
Γιατί η κρίσιμη μάζα θα έχει διαμορφώσει αρνητική άποψη εναντίον σου.
Έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Συμφωνώ μαζί σου. Το λέω ειλικρινά και πιστεύω ότι θα πρέπει να ακουστούν αυτά που λες αν κάποιοι από αυτούς μας διαβάζουν.

Όμως, εγώ προσωπικά, περιφρονώ τα μέγιστα την "κρίσιμη μάζα" στην οποία αναφέρεσαι. Χαίρομαι που η "κρίσιμη μάζα" έχει αρνητική άποψη για εμένα, θα αισθανόμουν πολύ άβολα αν συνέβαινε το αντίθετο.
Γιατί όπως έλεγε νομίζω ο Αριστοτέλης, "Η άποψη των ηλιθίων δεν πρέπει ουδόλως να μας απασχολεί".

Και εδώ η Μις Αμέρικα λέει ένα ωραίο "πάρ' τα Λίζα και κάν' τα κορνίζα" στην "κρίσιμα μάζα":

Η Μις Αμερική, Μπέττυ Κάντρελ, αντί για την πάγια δήλωση των συμμετεχόντων στα καλλιστεία για διεθνή ειρήνη, δήλωσε:
“Από μικρή ακολουθούσα τον πατέρα μου στο κυνήγι, έμαθα να γδέρνω κουνέλια και να καθαρίζω ελάφια, και όλα αυτά τα πράγματα που κάθε κορίτσι πρέπει να ξέρει.”

Η έκπληξη δεν είναι η δήλωση μιας καλλονής ότι έμαθε να κυνηγά. Η έκπληξη είναι ότι παρά την δήλωση πήρε τον τίτλο. Πριν μερικά χρόνια η πολιτική ορθότητα των κριτών θα την απέκλειε από την εκδήλωση. Αυτό το γεγονός προστίθεται σε κάτι άλλα ενδιαφέροντα γεγονότα στην Αμερική. Οπως για παράδειγμα ότι σταμάτησε η μείωση των κυνηγών και σημειώνεται για έβδομη συνεχή χρονιά ΑΥΞΗΣΗ των κυνηγετικών αδειών. Οτι ο μέσος όρος ηλικίας των κυνηγών πέφτει, ένδειξη οτι οι Αμερικανικές κυνηγετικές οργανώσεις έχουν κάνει κάτι που ανατρέπει το δημογραφικό πρόβλημα που ήταν έντονο για μια εικοσαετία, μια ολόκληρη γενιά. Τι ακριβώς έκαναν, ας ψάξουν να το βρουν οι δικές μας οργανώσεις, διότι όσοι και όποιοι αν τους το πούμε δεν θα γίνουμε πιστευτοί.
http://oplognosia.com/?p=3826
 
Last edited:
Έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Συμφωνώ μαζί σου. Το λέω ειλικρινά και πιστεύω ότι θα πρέπει να ακουστούν αυτά που λες αν κάποιοι από αυτούς μας διαβάζουν.

Όμως, εγώ προσωπικά, περιφρονώ τα μέγιστα την "κρίσιμη μάζα" στην οποία αναφέρεσαι. Χαίρομαι που η "κρίσιμη μάζα" έχει αρνητική άποψη για εμένα, θα αισθανόμουν πολύ άβολα αν συνέβαινε το αντίθετο.
Γιατί όπως έλεγε νομίζω ο Αριστοτέλης, "Η άποψη των ηλιθίων δεν πρέπει ουδόλως να μας απασχολεί".

Και εδώ η Μις Αμέρικα λέει ένα ωραίο "πάρ' τα Λίζα και κάν' τα κορνίζα" στην "κρίσιμα μάζα":

Η Μις Αμερική, Μπέττυ Κάντρελ, αντί για την πάγια δήλωση των συμμετεχόντων στα καλλιστεία για διεθνή ειρήνη, δήλωσε:



http://oplognosia.com/?p=3826
Εκεί μιλάνε τα λόμπυ‼️(οπλων-οπλοκατοχης) εδώ τα ζόμπι‼️
 
εχω ενα φιλο και μου δειχνει καθε μερα βιντεακια που κατεβαινουν κοπαδακια μεχρι τους καδους.
Έχει κάπρο 120+ κιλά μέσα.Πηγα για μια ακτινογραφία στον αδελφό μου ένα απόγευμα και άκουγα γριλισματα πίσω από το κυλικείο.Ουτε καρτέρι να καθόμουνα.Ενας γιατρός κυνηγός μου έλεγε ότι είδε ένα πρωί γύρω στα 30 ριγωτα.Καλα πάμε.Μετραμε αντίστροφα για καραμπολα.
 
Τι να λέμε τωρα? Μέχρι και στη Νέα Αρτάκη είδαν μέσα στα σπίτια απέναντι από το lidl... Απόψε είχαν γυρίσει τον τόπο ανάποδα εκεί που πήγα για τρυγόνια. Στην λάσπη είχε ίχνη από όλα τα μεγέθη , από τέρατα μέχρι σκατουλια μικρα.
 
Τι να λέμε τωρα? Μέχρι και στη Νέα Αρτάκη είδαν μέσα στα σπίτια απέναντι από το lidl... Απόψε είχαν γυρίσει τον τόπο ανάποδα εκεί που πήγα για τρυγόνια. Στην λάσπη είχε ίχνη από όλα τα μεγέθη , από τέρατα μέχρι σκατουλια μικρα.
Τα μικρά θα είναι λουκούμι στη σούβλα‼️
 
Τα μικρά θα είναι λουκούμι στη σούβλα‼️
Μωρέ καλά θα ειναι αλλά πρέπει να πάει 15/9 και να σου βγουν Τ/Σ/Κ. Επικηρυγμενος ο α γριοχοιρος αλλά Δεύτερα, Τρίτη , Πέμπτη και Παρασκευή παύει η επικήρυξη. Μόνο στο Ελλαδιστάν αυτα...
 
Μωρέ καλά θα ειναι αλλά πρέπει να πάει 15/9 και να σου βγουν Τ/Σ/Κ. Επικηρυγμενος ο α γριοχοιρος αλλά Δεύτερα, Τρίτη , Πέμπτη και Παρασκευή παύει η επικήρυξη. Μόνο στο Ελλαδιστάν αυτα...
Ακόμα κ τα γρουνια βγαίνουν 3 φορές τη βδομάδα το κέρατο μου‼️
 
Back
Top