Αγριόχοιρος

Κατι τετιο εγινε και με τους ανθρωπους με τον κορονοιο ακου να μην εχει να παρκαρεις ουτε στην ιδια σου την πυλωτη αχχαχαχαχα
Τόλη, πάρκιν θα βρεις και παρακάτω, και, αυτός ο άλλος, μπορεί να είναι ευεργέτης σου μεγάλος.
Το επίδομα μην το ζηλεύεις, όμως, τα κτήματα φύλαγε απ' τον ξάδερφο, για να 'χεις τα μισά. :D

ΥΓ. Για την πεθερά, υπάρχει και το AstraZeneca. :cool:
 
Last edited:
Τόλη, πάρκιν θα βρεις και παρακάτω, και, αυτός ο άλλος, μπορεί να είναι ευεργέτης σου μεγάλος.
Το επίδομα μην το ζηλεύεις, όμως, τα κτήματα φύλαγε απ' τον ξάδερφο, για να 'χεις τα μισά. :D

ΥΓ. Για την πεθερά, υπάρχει και το AstraZeneca. :cool:
Αχαχαχαχχαχα ωραιος
 
Να εκφράσω κι εγώ την άποψη μου. Για εμένα προσωπικά η παράταση που δόθηκε είναι λάθος. Το όπλο μου το καθάρισα και το κρέμασα για την επόμενη περίοδο.
Στο θέμα τι διαφορετικό θα μπορούσε να γίνει τώρα...θα διαφωνήσω και με την άποψη για το καθημερινό κυνήγι για τους παρακάτω λόγους .
1ον το κυνήγι του αγριογούρουνου είναι χρονοβόρο τις περισσότερες φορές , κρατάει τουλάχιστον μέχρι το μεσημέρι έως το τέλος του ,στην καλύτερη των περιπτώσεων. Οι περισσότεροι κυνηγοί είναι εργαζόμενοι άνθρωποι . Στην παρέα μας απαρτία έχουμε μόνο τα Σαββατοκύριακα. Είναι δύσκολο να συγκροτηθεί πλήρως ομάδα καθημερινή κι εάν γίνει θα είναι ελλειπής.
2ον δεν θα είναι λίγοι οι λαγάδες οι οποίοι θα βγουν δήθεν για αγριογούρουνο. Μπορούν να ισχυριστούν πως τα σκυλιά σηκώνουν ότι βρουν. Τι φταίει ο καημένος ο λαγός να πηγαίνει 7/7; Και τι να γίνει θα μου πειτε; Ίσως θα ήταν καλή η ιδέα να αυξηθεί ο αριθμός φυσιγγίων στη θαλάμη. Να βγουν οι τάπες,να γίνουν 5 οι σφαίρες πχ. Αυτό θα έχει ίσως αποτέλεσμα ιδίως στις αγέλες . Τώρα θα μου πείτε για το λαγό...
Επειδή κυνηγώ και τα δύο θηράματα , τον λαγό άμα δεν τον κρατήσεις με την δεύτερη το πολύ τουφέκια τον έχασες. Δεν προλαβαίνεις ούτε την 3η πολλές φορές . Προσωπικά μια φορά έριξα Τρίτη τουφέκια στο λαγό και πάλι ήταν ήδη αργά . Επομένως είναι δώρο αδωρο η αφαίρεση του μειωτηρα. Πραγματικά η κατάσταση είναι δύσκολη και μετά από την περσινή χρονιά έχει γίνει ακόμη χειρότερη. Δεν ήταν λίγα τα γουρούνια που καρπώθηκε η ομάδα φέτος με παρδαλά πόδια και νύχια και στην πλειονότητα τους ήταν νεαρά θηράματα.
Σορυ για το μεγάλο κείμενο παιδιά αλλά αυτές τις ώρες με πιάνει συγγραφικό δαιμόνιο
 
Να εκφράσω κι εγώ την άποψη μου. Για εμένα προσωπικά η παράταση που δόθηκε είναι λάθος. Το όπλο μου το καθάρισα και το κρέμασα για την επόμενη περίοδο.
Στο θέμα τι διαφορετικό θα μπορούσε να γίνει τώρα...θα διαφωνήσω και με την άποψη για το καθημερινό κυνήγι για τους παρακάτω λόγους .
1ον το κυνήγι του αγριογούρουνου είναι χρονοβόρο τις περισσότερες φορές , κρατάει τουλάχιστον μέχρι το μεσημέρι έως το τέλος του ,στην καλύτερη των περιπτώσεων. Οι περισσότεροι κυνηγοί είναι εργαζόμενοι άνθρωποι . Στην παρέα μας απαρτία έχουμε μόνο τα Σαββατοκύριακα. Είναι δύσκολο να συγκροτηθεί πλήρως ομάδα καθημερινή κι εάν γίνει θα είναι ελλειπής.
2ον δεν θα είναι λίγοι οι λαγάδες οι οποίοι θα βγουν δήθεν για αγριογούρουνο. Μπορούν να ισχυριστούν πως τα σκυλιά σηκώνουν ότι βρουν. Τι φταίει ο καημένος ο λαγός να πηγαίνει 7/7; Και τι να γίνει θα μου πειτε; Ίσως θα ήταν καλή η ιδέα να αυξηθεί ο αριθμός φυσιγγίων στη θαλάμη. Να βγουν οι τάπες,να γίνουν 5 οι σφαίρες πχ. Αυτό θα έχει ίσως αποτέλεσμα ιδίως στις αγέλες . Τώρα θα μου πείτε για το λαγό...
Επειδή κυνηγώ και τα δύο θηράματα , τον λαγό άμα δεν τον κρατήσεις με την δεύτερη το πολύ τουφέκια τον έχασες. Δεν προλαβαίνεις ούτε την 3η πολλές φορές . Προσωπικά μια φορά έριξα Τρίτη τουφέκια στο λαγό και πάλι ήταν ήδη αργά . Επομένως είναι δώρο αδωρο η αφαίρεση του μειωτηρα. Πραγματικά η κατάσταση είναι δύσκολη και μετά από την περσινή χρονιά έχει γίνει ακόμη χειρότερη. Δεν ήταν λίγα τα γουρούνια που καρπώθηκε η ομάδα φέτος με παρδαλά πόδια και νύχια και στην πλειονότητα τους ήταν νεαρά θηράματα.
Σορυ για το μεγάλο κείμενο παιδιά αλλά αυτές τις ώρες με πιάνει συγγραφικό δαιμόνιο
πιο μεγάλο κείμενο;

έχεις δίκιο για το όπλο του λαγού
γι αυτό το καλύτερο λαγοντούφεκο είναι δίκαννο δισκάνδαλο .shake hands.
 
πιο μεγάλο κείμενο;

έχεις δίκιο για το όπλο του λαγού
γι αυτό το καλύτερο λαγοντούφεκο είναι δίκαννο δισκάνδαλο .shake hands.
+100:)

Το βλέπω και στο Αγριοκούνελο...το ταίρι μου με αυτογεμές...η τρίτη στην πλειονότητα των περιπτώσεων είναι ....οικολογική!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Το βλέπω και στο Αγριοκούνελο...το ταίρι μου με αυτογεμές...η τρίτη στην πλειονότητα των περιπτώσεων είναι ....οικολογική!!!.sarcastic..sarcastic.
Χαίρομαι που παραδέχεσαι ότι κάποια αγριοκούνελα τα πήρε ο συνκυνηγός σου με την τρίτη. Κάτι το οποίο δεν θα είχε καταφέρει αν είχε δίκαννο.
 
Χαίρομαι που παραδέχεσαι ότι κάποια αγριοκούνελα τα πήρε ο συνκυνηγός σου με την τρίτη. Κάτι το οποίο δεν θα είχε καταφέρει αν είχε δίκαννο.
Βέβαια!:)

Σπορτίφ το δικαννάκι, αλλά δε στο κρύβω, ότι ψυχολογικά (σε εισαγωγικά) αισθάνομαι "υποδεέστερος" απ' αυτόν, και αυτό φένεται και στο πως τουφεκάμε...

Υ.Γ: είναι και τούφεκος ο συγκεκριμένος...;)
 
+100:)

Το βλέπω και στο Αγριοκούνελο...το ταίρι μου με αυτογεμές...η τρίτη στην πλειονότητα των περιπτώσεων είναι ....οικολογική!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Η τρίτη "χρειάζεται" μόνο σε γουρούνια ή άντε με το ζόρι και παπιά.
Πουθενά αλλού.
Αυτό πιστεύω.
Είναι περισσότερο ψυχολογικο το θέμα.
Και σας μιλάει φανατικος αυτογεμάκιας.

Ποτέ σε γουρούνια δεν έχω ρίξει πάνω από 2 τουφεκιές (σε γουρούνι που έχω χτυπήσει).
Μόνο μια φορά φέτος 9 στα 110μ+ αλλά οι πρώτες 3 έκαναν την ζημιά.
Παρέβην την ηθική μου, αλλά αν δεν κάνεις και καμιά μ@λακία τι νόημα έχει η ζωή αχαχαχα
 
Last edited:
Η τρίτη "χρειάζεται" μόνο σε γουρούνια ή άντε με το ζόρι και παπιά.
Πουθενά αλλού.
Αυτό πιστεύω.
Είναι περισσότερο ψυχολογικο το θέμα.
Και σας μιλάει φανατικος αυτογεμάκιας.

Ποτέ σε γουρούνια δεν έχω ρίξει πάνω από 2.
Μόνο μια φορά φέτος 9 στα 110μ+ αλλά οι πρώτες 3 έκαναν την ζημιά.
Παρέβην την ηθική μου, αλλά αν δεν κάνεις και καμιά μ@λακία τι νόημα έχει η ζωή αχαχαχα
Βασίλη Καλημέρα!:)

Δεν έχω ρίξει ποτέ μονόβολο!

Φέτος θα αγοράσω ένα κουτί να το δοκιμάσω στο 16αρι να δω τι κάνει...
Τι στόχο(πάχος) να βάλω και τι απόσταση να ρίξω?
 
Χαίρομαι που παραδέχεσαι ότι κάποια αγριοκούνελα τα πήρε ο συνκυνηγός σου με την τρίτη. Κάτι το οποίο δεν θα είχε καταφέρει αν είχε δίκαννο.
Υπάρχει τρόπος να παίρνουμε 3 κουνέλια και με μηδεν τουφεκιές.
Πάμε στον χασάπη. ;)
 
Κατά γενική ομολογία στις περισσότερες των περιπτώσεων όταν ρίχνουμε στο ίδιο θήραμα (τριχωτό η πτερωτό) η τρίτη τουφεκιά είναι εκ' του περισσού...

Βέβαια οι λάτρεις των αυτογεμών δεν είναι ούτε κατακριτέοι ούτε κουλοί!...αλώστε νομίζω αποτελούν πλέον την πλειοψηφία...

Και βέβαια υπάρχουν προτερήματα στο αυτογεμές που λείπουν από το δίκαννο (πλαγιόκαννο η ποζέ)...

Υ.Γ: το λέει και η παροιμία ...μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη , τρεις και το λουρί της μάνας....sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Βασίλη Καλημέρα!:)

Δεν έχω ρίξει ποτέ μονόβολο!

Φέτος θα αγοράσω ένα κουτί να το δοκιμάσω στο 16αρι να δω τι κάνει...
Τι στόχο(πάχος) να βάλω και τι απόσταση να ρίξω?
Καλημέρα.
Πάχος αδιάφορο.
Τόση μάζα που έχουν αν σε πάρει την .sex hard.

Για να δεις τι κάνουν τα φυσίγγια....
Χαρτί στα 50μ. Στιριγμένο το όπλο σε μαξιλάρι στον ουρανό του αυτοκινήτου.
Σημαδεύουμε όπως σε ραβδωτό.
Αποφεύγουμε να σφίγγουμε το χέρι μας στην πάπια. (έχουμε την τάση να σφιγγόμαστε στην τουφεκιά ειδικά σε στόχους, εγώ τουλάχιστον)
Προσέχουμε πολύ που θα καταλήξει το βλήμα με ασφάλεια !!!
3 τουφεκιές
Αν μπούνε σε κύκλο με περίπου 20 βαριά 30 εκατοστά διάμετρο για εμένα είναι καλά.
Συνήθως δεν χρησιμοποιώ μονόβολα στο κυνήγι.
Μόνο στην στάμπα ή σε κανένα μεγάλο.

Για το κυνήγι τώρα
Τουφεκιές με επωμισμένο το όπλο κανονικά σε μικρό χρόνο σε στόχο και μόλις δεις τις αποτυπώσεις θα πας να πάρεις μπίλιες αχαχαχα (αν τις δεις πουθενά) αχαχααχα

Με ασφάλεια πάντα.
Δεν αστειεύονται αυτά ... σπάνε επίσης !!!!
 
Κατά γενική ομολογία στις περισσότερες των περιπτώσεων όταν ρίχνουμε στο ίδιο θήραμα (τριχωτό η πτερωτό) η τρίτη τουφεκιά είναι εκ' του περισσού...

Βέβαια οι λάτρεις των αυτογεμών δεν είναι ούτε κατακριτέοι ούτε κουλοί!...αλώστε νομίζω αποτελούν πλέον την πλειοψηφία...

Και βέβαια υπάρχουν προτερήματα στο αυτογεμές που λείπουν από το δίκαννο (πλαγιόκαννο η ποζέ)...

Υ.Γ: το λέει και η παροιμία ...μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη , τρεις και το λουρί της μάνας....sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Χαίρομαι που ενώ είσαι λάτρης του δίκαννου είσαι τελείως αντικειμενικός. ;)
Και εγώ 3 δίκαννα έχω και τα αγαπάω.
 
Υπάρχει τρόπος να παίρνουμε 3 κουνέλια και με μηδεν τουφεκιές.
Πάμε στον χασάπη. ;)
Το ξέρω Βασίλη αλλά προτιμώ να τα πάρω αφού έχω ρίξει 40 τουφεκιές. Το ευχαριστιέμαι πιο πολύ.
Αν κάποιος είναι ενοχικός με το κυνήγι ας το σταματήσει, δεν είναι υποχρεωμένος να κυνηγάει και να ταλαιπωρεί την ευαίσθητη συνείδησή του ;)
 
Βέβαια οι λάτρεις των αυτογεμών δεν είναι ούτε κατακριτέοι ούτε κουλοί!...αλώστε νομίζω αποτελούν πλέον την πλειοψηφία...
Επιβεβαιώνω.
Είμαι λάτρης και όχι κουλός :)
Και βέβαια υπάρχουν προτερήματα στο αυτογεμές που λείπουν από το δίκαννο (πλαγιόκαννο η ποζέ)...
Ποια είναι αυτά ;;; Εγώ δεν βλέπω κανένα.
Αν περιορίζονταν με νόμο τα φυσίγγια σε 2, ... δίκανο θα έπαιρνα.
Για λέγε ...
 
Καλημέρα.
Πάχος αδιάφορο.
Τόση μάζα που έχουν αν σε πάρει την .sex hard.

Για να δεις τι κάνουν τα φυσίγγια....
Χαρτί στα 50μ. Στιριγμένο το όπλο σε μαξιλάρι στον ουρανό του αυτοκινήτου.
Σημαδεύουμε όπως σε ραβδωτό.
Αποφεύγουμε να σφίγγουμε το χέρι μας στην πάπια. (έχουμε την τάση να σφιγγόμαστε στην τουφεκιά ειδικά σε στόχους, εγώ τουλάχιστον)
Προσέχουμε πολύ που θα καταλήξει το βλήμα με ασφάλεια !!!
3 τουφεκιές
Αν μπούνε σε κύκλο με περίπου 20 βαριά 30 εκατοστά διάμετρο για εμένα είναι καλά.
Συνήθως δεν χρησιμοποιώ μονόβολα στο κυνήγι.
Μόνο στην στάμπα ή σε κανένα μεγάλο.

Για το κυνήγι τώρα
Τουφεκιές με επωμισμένο το όπλο κανονικά σε μικρό χρόνο σε στόχο και μόλις δεις τις αποτυπώσεις θα πας να πάρεις μπίλιες αχαχαχα (αν τις δεις πουθενά) αχαχααχα

Με ασφάλεια πάντα.
Δεν αστειεύονται αυτά ... σπάνε επίσης !!!!
Καταλαβαίνω ότι δουλεύεις βόλια...

Αυτό κάνει?

4598.jpg


9βολα EXPRESS, Φυσίγγια Cal.16 ROTTWEIL

Εταιρία: ROTTWEIL
Μοντέλο: 9βολα EXPRESS, Φυσίγγια Cal.16 ROTTWEIL
Κωδικός: 007.0036

Τιμή: 13,50€



Διαμέτρημα16
Μέγεθος Δραμιών7,4mm
Μέταλλο (χιλ.)16
Ποσότητα δραμιών9
Μήκος Κάλυκα (χιλ.)67,5
Μάλλινη τάπα
Συσκευασία (τεμ.)10
Συσκευασία Κιβωτίου (τεμ.)200
Χώρα ΠροέλευσηςΓερμανία
 
Καταλαβαίνω ότι δουλεύεις βόλια...

Αυτό κάνει?

View attachment 41543


9βολα EXPRESS, Φυσίγγια Cal.16 ROTTWEIL

Εταιρία: ROTTWEIL
Μοντέλο: 9βολα EXPRESS, Φυσίγγια Cal.16 ROTTWEIL
Κωδικός: 007.0036

Τιμή: 13,50€



Διαμέτρημα16
Μέγεθος Δραμιών7,4mm
Μέταλλο (χιλ.)16
Ποσότητα δραμιών9
Μήκος Κάλυκα (χιλ.)67,5
Μάλλινη τάπα
Συσκευασία (τεμ.)10
Συσκευασία Κιβωτίου (τεμ.)200
Χώρα ΠροέλευσηςΓερμανία
Γιατί να μην κάνει ;;;
 
Επιβεβαιώνω.
Είμαι λάτρης και όχι κουλός :)

Ποια είναι αυτά ;;; Εγώ δεν βλέπω κανένα.
Αν περιορίζονταν με νόμο τα φυσίγγια σε 2, ... δίκανο θα έπαιρνα.
Για λέγε ...
Κουβέντα να γίνεται...;)

1.Αν περιορίζονταν με νόμο τα φυσίγγια σε 2, ... δίκανο θα έπαιρνα. / δεν ξερω αν και ποτέ θα γίνει...στην Αυστραλία έγινε νομίζω...εμείς αργούμε!!!.sarcastic.

2.Πας στις Πέρδικες, μπαμ μπαμ παίρνεις μια με το δικαννάκι...Αν είχες αυτογεμές έχεις άλλη μια τουφεκιά για άλλη μια...
3.Πας στα Παπιά(αν και δεν είμαι expert!) δεν είναι το ίδιο τα magnum και τα super-magnum με το αυτογεμές και με το δίκαννο λόγω ...σφραγισμάτων...νομίζω.sarcastic.
4.Πας στις τσίχλες στο καρτέρι, και έχει καλό πέρασμα...άλλο 2 άλλο 3 τουφεκιές συνεχόμενες, σε διαφορετικά πουλιά...
5.Νομιζω ....ομοίως και στη φάσσα ως το ανωτέρω 4.

Υπάρχουν ίσως και πολλά άλλα, αλλα μόνο οι φίλοι των αυτογεμών (εκτός του συνομιλητή!.sarcastic. ) μπορούν να τα αναφέρουν, ως χρήστες και γνώστες...

Υ.Γ:
δεν είναι νομίζω τυχαίο το οτι τα αυτογεμή υπάρχουν, παράγονται και προτιμούνται από τους περισσότερους και ρεαλιστικά, πρέπει να το αποδεχθούμε αυτό...
 
Κουβέντα να γίνεται...;)

1.Αν περιορίζονταν με νόμο τα φυσίγγια σε 2, ... δίκανο θα έπαιρνα. / δεν ξερω αν και ποτέ θα γίνει...στην Αυστραλία έγινε νομίζω...εμείς αργούμε!!!.sarcastic.

2.Πας στις Πέρδικες, μπαμ μπαμ παίρνεις μια με το δικαννάκι...Αν είχες αυτογεμές έχεις άλλη μια τουφεκιά για άλλη μια...
3.Πας στα Παπιά(αν και δεν είμαι expert!) δεν είναι το ίδιο τα magnum και τα super-magnum με το αυτογεμές και με το δίκαννο λόγω ...σφραγισμάτων...νομίζω.sarcastic.
4.Πας στις τσίχλες στο καρτέρι, και έχει καλό πέρασμα...άλλο 2 άλλο 3 τουφεκιές συνεχόμενες, σε διαφορετικά πουλιά...
5.Νομιζω ....ομοίως και στη φάσσα ως το ανωτέρω 4.

Υπάρχουν ίσως και πολλά άλλα, αλλα μόνο οι φίλοι των αυτογεμών (εκτός του συνομιλητή!.sarcastic. ) μπορούν να τα αναφέρουν, ως χρήστες και γνώστες...

Υ.Γ:
δεν είναι νομίζω τυχαίο το οτι τα αυτογεμή υπάρχουν, παράγονται και προτιμούνται από τους περισσότερους και ρεαλιστικά, πρέπει να το αποδεχθούμε αυτό...
Αααα για το τρίτο φυσίγγι λες.
Οκ
 
Back
Top