Αγριόχοιρος

Και αυτή την εποχή και τα καπρια είναι δύσκολα.... επειδή όλο το βράδυ είναι σε αναζήτηση θηλυκών.... είναι κουρασμένα και δεν σηκώνονται εύκολα.... μένουν στη στάμπα και κόβουν πολλά σκυλιά.....οι γουρουναδες το ξέρετε καλύτερα από μένα....
 
Και εγώ συμφωνώ είναι λάθος η παράταση μέχρι τις 28/2.... μέχρι τέλος Ιανουαρίου το πολύ έπρεπε.... μετά οι σκροφες θα είναι γκαστρωμενες....
Μισο γενες θα ειναι φιλε ειδη κυοφορουν μη κρυβομαστε πισω απ το δαχτυλο μας γενικα δε το λεω για σενα
 
Προφανώς αυτός είναι ο σκοπός της παράτασης.Για να μην αυξηθεί ο πληθυσμός θέλουν και τις γκαστρωμένες τούμπα...
...κρίμα !
Ας δίνανε επιπλέον ημέρες.... όχι μόνο σαββατοκύριακο και Τέταρτη ....ή να το επέτρεπαν όλες τις μέρες μέχρι τέλος Ιανουαρίου....
 
Τις τελευταίες μέρες χαζευω κανα βίντεο στο yt με κυνήγι αγριόχοιρου...
Και δυστυχώς διαπιστώνω ότι λίγοι είναι αυτοί που φοράνε πορτοκαλι γιλέκα.......
Και μετά λέμε τι φταίει κ σκοτωνόμαστε.....
Ουτε τον εαυτό μας σεβόμαστε αλλά ουτε κ τους γυρω μας....
 
Τις τελευταίες μέρες χαζευω κανα βίντεο στο yt με κυνήγι αγριόχοιρου...
Και δυστυχώς διαπιστώνω ότι λίγοι είναι αυτοί που φοράνε πορτοκαλι γιλέκα.......
Και μετά λέμε τι φταίει κ σκοτωνόμαστε.....
Ουτε τον εαυτό μας σεβόμαστε αλλά ουτε κ τους γυρω μας....
Αυτό μόνο.... εδώ άλλοι μπαινοβγαίνουν σε αυτοκίνητα με γεμάτα όπλα.... άλλοι οδηγούν και πυροβολούν ταυτόχρονα.....
 
Ας δίνανε επιπλέον ημέρες.... όχι μόνο σαββατοκύριακο και Τέταρτη ....ή να το επέτρεπαν όλες τις μέρες μέχρι τέλος Ιανουαρίου....
Να μην δεχόταν ο καράφλας ούτε μία ώρα παράταση.Να πάνε τα συνεργεία διώξεως να πάρουν την ρετσινια αλλά όπως έχω ξαναπεί, είμαστε και εμείς καραπ@υτσαργιο μπουλούκι.
 
Για την σακούλα (το κρέας).
Δεν είναι μόνο αυτό όμως το θέμα
Οι λαγάδες θα γίνουν γουρουνάδες, οι περδικάδες γουρουνάδες και πάει λεγοντας.
Εντάξει να βαρέσεις κανένα καπρί δεν χάθηκε ο κόσμος αλλά πόσοι θα το κάνουν ;;;
Εμας η παρέα στο χωριό μόνο άμα θα κλείσουν κάνα Κάπρι θα πάνε, θυληκες μικρά δεν σηκώνουν καθόλου το τουφέκι
 
Ας δίνανε επιπλέον ημέρες.... όχι μόνο σαββατοκύριακο και Τέταρτη ....ή να το επέτρεπαν όλες τις μέρες μέχρι τέλος Ιανουαρίου....
Αυτο πιο καλο ειναι μεσα στα λογικα πλεσια το ιδιο ειναι ετσι και αλιως τι πεντε θυλικες τι πεντε γκαστρωμενες
 
Τις τελευταίες μέρες χαζευω κανα βίντεο στο yt με κυνήγι αγριόχοιρου...
Και δυστυχώς διαπιστώνω ότι λίγοι είναι αυτοί που φοράνε πορτοκαλι γιλέκα.......
Και μετά λέμε τι φταίει κ σκοτωνόμαστε.....
Ουτε τον εαυτό μας σεβόμαστε αλλά ουτε κ τους γυρω μας....
Καλα ρε τασο ακου να δεις δε τα λεω για σενα γενικα ισχυουν αυτα τωρα σου καρφωνει ο αλλος τη γυναικα τον καλεις για αγριογουρουνο παει να σου φαει ο αλλος το κτιμα τον καλεις για αγριογουρουνο παρκαρει ο γειτονας στο μερος σου τον καλεις για αγριογουρουνο περνει ο ξεδερφος επιδομα και σενα στο κοψανε τον καλεις για αγριογουρουνο και γω ο καημενος τι να πω που δε βγαζει αδεια η πεθερα μου τι γιλεκα μου λες τωρα εδω δεπωρουνε νε πετυχουνε γουρουνι που το βλεπουνε καθαρα στα 10 μετρα και πετυχενουνε κατι που κουνιθηκε στο θαμνο η σε καπιο ηχο που ακουσαν αυτα εγω δε τα μασαω γτ παντα μια στενη σχεση εχουνε ολοι μεταξυ τους εξερω τον πιτσιρικα με το θειο λογο αντιδρασης
 
τέρμα το κυνήγι και για μας
από τις 20 Ιανουαρίου κανένας μας δεν βγήκε για γουρούνι.
6 παρέες το αποφάσισαν και το τηρούν
στην παρέα μας όλοι συμφώνησαν να μην κυνηγήσουμε περα από τις 20 Ιαν.
ο μόνος της παρέας, που έφερε αντίρρηση είμαι ΕΓΩ
διότι:
σε τέτοιες περιπτώσεις επιζωοτίας (βλ. ψευδολύσσα) ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να μειωθεί ΔΡΑΣΤΙΚΑ ο πληθυσμός του θηράματος
ούτως ώστε να περιοριστεί η εξάπλωση της νόσου
αλλιώς η επιζωοτία θα εξαπλωθεί ραγδαία και η φύση από μόνη της θα μειώσει ΔΡΑΣΤΙΚΑ τα αγριογούρουνα
αφαιρούμε από την φύση μολυσμένα ζώα, αλλά και υγιή ζώα, με τον ίδιο σκοπό που οι δασοπυροσβέστες καίνε ελεγχόμενα κομμάτια του δάσους για να δημιουργήσουν αντιπυρική ζώνη.

θυμηθείτε τι έγινε την δεκαετία του '80 με την αιμορραγική νόσο των λαγών!
ο πληθυσμός του λαγού έκανε 20 χρόνια σχεδόν να ανακάμψει
δεν θέλω να γίνω μάντης κακών
αλλά με βλέπω να ξαναψάχνω για σκύλο φέρμας.....

τέλος πάντων υπακούω στην συλλογική απόφαση της παρέας και τα έβαλα με τις φάσσες, τις ελατότσιχλες και τα κοτσύφια μέχρι την λήξη της κυν. περ. 2021-22
 
τέρμα το κυνήγι και για μας
από τις 20 Ιανουαρίου κανένας μας δεν βγήκε για γουρούνι.
6 παρέες το αποφάσισαν και το τηρούν
στην παρέα μας όλοι συμφώνησαν να μην κυνηγήσουμε περα από τις 20 Ιαν.
ο μόνος της παρέας, που έφερε αντίρρηση είμαι ΕΓΩ
διότι:
σε τέτοιες περιπτώσεις επιζωοτίας (βλ. ψευδολύσσα) ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να μειωθεί ΔΡΑΣΤΙΚΑ ο πληθυσμός του θηράματος
ούτως ώστε να περιοριστεί η εξάπλωση της νόσου
αλλιώς η επιζωοτία θα εξαπλωθεί ραγδαία και η φύση από μόνη της θα μειώσει ΔΡΑΣΤΙΚΑ τα αγριογούρουνα
αφαιρούμε από την φύση μολυσμένα ζώα, αλλά και υγιή ζώα, με τον ίδιο σκοπό που οι δασοπυροσβέστες καίνε ελεγχόμενα κομμάτια του δάσους για να δημιουργήσουν αντιπυρική ζώνη.

θυμηθείτε τι έγινε την δεκαετία του '80 με την αιμορραγική νόσο των λαγών!
ο πληθυσμός του λαγού έκανε 20 χρόνια σχεδόν να ανακάμψει
δεν θέλω να γίνω μάντης κακών
αλλά με βλέπω να ξαναψάχνω για σκύλο φέρμας.....

τέλος πάντων υπακούω στην συλλογική απόφαση της παρέας και τα έβαλα με τις φάσσες, τις ελατότσιχλες και τα κοτσύφια μέχρι την λήξη της κυν. περ. 2021-22
Κατι τετιο εγινε και με τους ανθρωπους με τον κορονοιο ακου να μην εχει να παρκαρεις ουτε στην ιδια σου την πυλωτη αχχαχαχαχα
 
Back
Top