Αγριόχοιρος

Το μόνο θήραμα που μπορεί κάποιος να αξιοποιήσει πάνω από 3 σφαίρες είναι το γουρούνι..και κατά τη γνώμη μου επιβάλλεται να έχεις μέσα πάνω από 3
Απλούστατα γιατί αυτό το θήραμα δεν πέφτει εύκολα και εάν είναι τραυματισμένο πρέπει να το αποτελειωσεις γιατί κινδυνεύουν κ τα σκυλιά...
 
@tasos hunter Με συγχωρείς αν ήμουν κάπου υπερβολικός.
Απλά ποτέ δεν κατάλαβα σε τί χρησιμεύει αυτή η βλακεία ο μειωτήρας. Και μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που κάποιοι τον επικροτείτε. Θέλει τρία φυσίγγια μέσα, ας βάλει τρία να είναι και πιο ελαφρύ το όπλο στο περπάτημα, ποιός τον εμποδίζει; Αλλά γιατί να θέλει σώνει και καλά να τον αναγκάζουν να βάζει μειωτήρα αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω. :rolleyes:
 
@tasos hunter Με συγχωρείς αν ήμουν κάπου υπερβολικός.
Απλά ποτέ δεν κατάλαβα σε τί χρησιμεύει αυτή η βλακεία ο μειωτήρας. Και μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που κάποιοι τον επικροτείτε. Θέλει τρία φυσίγγια μέσα, ας βάλει τρία να είναι και πιο ελαφρύ το όπλο στο περπάτημα, ποιός τον εμποδίζει; Αλλά γιατί να θέλει σώνει και καλά να τον αναγκάζουν να βάζει μειωτήρα αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω. :rolleyes:
Ατυχώς για αυτούς που δεν καταλαβαίνουν η δεν θέλουν να καταλάβουν η δεν το αποδέχονται , αποφασίστηκε η υποχρεωτική χρήση του μειωτήρα... Ποτέ δεν θα πάψουν να υπάρχουν, και κατά το Ελληνικότερο , "κοντά στα ξερά, καίγονται και τα χλωρά".

Νομίζω ότι και ο Τάσος αυτό πιστεύει/εννοεί...

Υ.Γ: από τότε που ήρθε σε ίσχυ , ξέρεις προφανώς ότι τα περιστατικά που πιάσανε πολλούς με ΟΠΛΑ χωρίς μειωτήρα είναι άπειρα...Εδώ λοιπόν ενισχύεται η άποψη των "Θερμοκέφαλων Κρατούντων" ότι πρόκειται περί δόλου!!!!, άντε τώρα εσύ ξεμπέρδευε...
 
@tasos hunter Με συγχωρείς αν ήμουν κάπου υπερβολικός.
Απλά ποτέ δεν κατάλαβα σε τί χρησιμεύει αυτή η βλακεία ο μειωτήρας. Και μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που κάποιοι τον επικροτείτε. Θέλει τρία φυσίγγια μέσα, ας βάλει τρία να είναι και πιο ελαφρύ το όπλο στο περπάτημα, ποιός τον εμποδίζει; Αλλά γιατί να θέλει σώνει και καλά να τον αναγκάζουν να βάζει μειωτήρα αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω. :rolleyes:
Το κάθε κράτος έχει κ τους δικους του νόμους,2,3,4,6 κλπ φυσίγγια, και αυτό το έχουμε δει κ μέσα απο τις κυνηγετικές ταινίες..

Η γνώμη μου είναι ότι όλα πρεπει να έχουν ένα λογικό όριο κ ανεξαρτήτως απο την πληθωρα των θηραματων...
Κάπου άκουσα ότι σε ένα κράτος Αργεντινή νομίζω(?),δεν θυμάμαι σε πιο ακριβώς, ότι υπάρχει μείωση στο τρυγονι,μα όταν κυνηγιουνται επί καθημερινής βάσης κ χωρίς περιορισμο θηραματα κ στα φυσίγγια,θα γινόταν κ αυτό.....
Και οσο πολυ κ να είναι ένα θήραμα, δεν είναι κ ατελείωτο........

Αν μη τι άλλο,όταν έχουμε όπλο που φέρει πολλα φυσίγγια βγάζουμε κ ενα είδος "επιθετικότητας" αν θέλετε, απέναντι στα θηραματα,και αργότερα κ μια έξτρα κατηγορία απο τους ψευτοοικολογους.....
Και βέβαιως σε οποια "ηγεσία"(ακομα κ στους δικους μας) να πουμε οτι ζηταμε αυξηση στον αριθμών των φυσιγγιων κ μάλιστα με τόσα άλλα προβληματα που έχει το κυνήγι, σίγουρα θα βάλει τα γέλια......

Ένα όπλο που θα φέρει όσο το δυνατόν περισσοτερα φυσίγγια μας χρειάζεται στον πολεμο που κινδυνευει η ζωη μας, αλλά εδώ μιλάμε για κυνήγι....

Ας μην κοροϊδευόμαστε, δεν υπηρχε περιπτωση να επιτρεπόταν οι καραμπίνες χωρίς μειωτηρα κ κάποιος να έβαζε μόνο τρία φυσίγγια....
Υπάρχουν κ ωραίες κ καλοζυγισμενες καραμπινες που φέρουν αποθήκη δυο φυσιγγιων απο την μάνα τους...

Πάμε κ πρακτικο κομμάτι, είπες για καραμπίνα χωρίς μειωτηρα κ για κυνήγι τσίχλας...Να ήξερες ποσο πολυ θα το ήθελαν αυτό οι βιοτεχνίες φυσιγγιων γιατί θα ήταν κ οι μόνοι κερδισμένοι....
Η δυναμη πυρος μας δίνει "ψευτικη" σιγουριά κ αυτοπεποίθηση,κ ετσι αυξάνονται οι αστοχίες....
Αλλά κ επιτυχίες να υπάρχουν πολλα θηραματα θα πηγαινουν χαμένα μέσα σε αυτόν τον κακό χαμό που θα επικρατεί....
Φανταστείτε ενα ζεστό περασμα τσίχλας κ θα καταλάβετε...

Τρία φυσίγγια λοιπόν είναι ικανά κ αρκετά ώστε να κάνουμε όλα μας τα κυνήγια....
Και νομίζω ότι με παραπανω φυσίγγια χάνεται κ όλη η ομορφιά του κυνηγίου, κ οδευουμε προς αλλα μονοπάτια......

Εγώ έτσι το βλέπω τουλάχιστον.......
 
Θα τους κοπούνε τα γελάκια όταν δεν θα έχουν να πληρώσουν ούτε τα ενοίκια των γραφείων τους από τις μειώσεις των αδειών θήρας τα επόμενα χρόνια και τότε θα βρούνε τα αιτήματα των κυνηγών λιγότερο αστεία.


Εξακολουθείς να είσαι ενοχικός με το κυνήγι και απολογητικός στους οικολόγους. Σου λένε ότι είσαι κακός άνθρωπος γιατί σκοτώνεις αθώα ζωάκια και εσύ τους απαντάς, ε, εντάξει δεν είμαι και πολύ κακούλης, μόνο τρία φυσιγγάκια έχω στο οπλάκι μου. Άρα είμαι λίγο κακούλης, όχι πολύ. Αντί να πεις τράβα γα... μωρή Λουκριτία που θα μου πεις εσύ τί είμαι.

Και επειδή με κουράσατε πολύ και είστε ανεπίδεκτοι μαθήσεως, στη δικτατορία μου θα σας αναγκάσω να:
- Κυνηγάτε Αυγουστιάτικα τρυγώνια με Ουσάνκα υποχρεωτικά
- Κυνηγάτε τσίχλα μόνο με επαναληπτική και μόνο με φυσίγγια σούπερ μάγκνουμ
- Κυνηγάτε σιταρίθρα μόνο με 10 gauge διαμέτρημα
- Κυνηγάτε ορτύκι μόνο με απόχη όπως έκαναν παλιά στη Μάνη
- Κυνηγάτε λαγό χωρίς όπλο αλλά μόνο με γεράκι
- Κυνηγάτε υδρόβια με καταδυτική στολή, μπουκάλες και ψαροντούφεκο
και τέλος να κυνηγάτε αγριόχοιρο με ακόντια και σφεντόνες.

Και μη μη τσατίσετε παραπάνω γιατί θα σας βάλω να κυνηγάτε λύκους με φυσοκάλαμα. Υποχρεωτικά.
weather1.hunter..hunter..hunter..fff.
Ειλικρινά άλλα γράφω κ άλλα καταλαβαινεις.....


Ποιος σου είπε για φόβο απέναντι στους οικολόγους??????
Ποιος σου μίλησε για σφεντονες, ακοντια κ φυσοκάλαμα???
Και όλα τα παρακατω που μας αραδιασες???
Πολυ φαντασία.........

Και είπες να μας κανεις κ μάθημα αφου είμαστε κ ανεπίδεκτοι μαθήσεως κε καθηγητά.....

Τα 3 φυσίγγια που λέει ο νόμος, αν δεν σου αρέσουν κάνε τα 13......

Δεν ασχολουμαι άλλο γιατί τσαμπα κόπος....
 
Ποιος σου είπε για φόβο απέναντι στους οικολόγους??????..
Τάσο τα παρακάτω λεγόμενά σου δείχνουν ενοχή. Τα φυσίγγια δεν δείχνουν καμία επιθετικότητα. Επίσης το ότι σε νοιάζει τί θα πουν οι οικολόγοι για την άσκηση της θήρας δείχνει ότι έχουμε απολλογητική στάση σε αυτούς για αυτό που κάνουμε.
Αν μη τι άλλο,όταν έχουμε όπλο που φέρει πολλα φυσίγγια βγάζουμε κ ενα είδος "επιθετικότητας" αν θέλετε, απέναντι στα θηραματα,και αργότερα κ μια έξτρα κατηγορία απο τους ψευτοοικολογους.....


Όσον αφορά στα παρακάτω που λες, αυτά που έγραψα στο προηγούμενο ποστ μου φυσικά τα γράφω με χιουμοριστικό ύφος για να ελαφρύνω λίγο τη συζήτηση. Τα περί δικτατορίας μου αρλούμπες είναι για να γελάσουμε. Μπορεί το χιούμορ μου να μη σου άρεσε και να μην το βρίσκεις κομψό. Αν είναι έτσι πες μου και θα το διαγράψω το ποστ. Καμία διάθεση δεν έχω να σε προσβάλλω. Ίσα-ίσα χαίρομαι που έκανες συζήτηση μαζί μου.
Ποιος σου μίλησε για σφεντονες, ακοντια κ φυσοκάλαμα???
Και όλα τα παρακατω που μας αραδιασες???
Πολυ φαντασία.........

Και είπες να μας κανεις κ μάθημα αφου είμαστε κ ανεπίδεκτοι μαθήσεως κε καθηγητά.....

Τα 3 φυσίγγια που λέει ο νόμος, αν δεν σου αρέσουν κάνε τα 13......

Δεν ασχολουμαι άλλο γιατί τσαμπα κόπος....


Θέλεις να διαγράψω το προηγούμενο ποστ;
 
Τάσο τα παρακάτω λεγόμενά σου δείχνουν ενοχή.
Ναι είμαι οικολογος....πρασινος........
Πως με ξεσκεπάσες???
.....Που εμπλεξα σημερα.......

Επίσης το ότι σε νοιάζει τί θα πουν οι οικολόγοι για την άσκηση της θήρας δείχνει ότι έχουμε απολλογητική στάση σε αυτούς για αυτό που κάνουμε.
Φυσικά κ με νοιαζει όπως κ τον καθενα..
Δεν ξέρω αν το έχεις παρει χαμπαρι αλλά αυτοί κόβουν κ ράβουν, εμείς είμαστε απόντες χρόνια τωρα.......
και είναι γνωστό ότι ψάχνουν αιτίες να κάνουν την τρίχα τριχιά....
ο Φλεβάρης κρατιέται με νυχια κ με δόντια χρόνια τώρα(κάποτε μαζευαμε υπογραφές για αυτόν) ......
Δεν φαντάζεσαι τι κατηγορίες εναντίον μας έχω διαβάσει στα κυνηγετικά περιοδικα......
Και η ιστορία ξεκινάει από πολυ παλια.....

Τα φυσίγγια δεν δείχνουν καμία επιθετικότητα.
Όπως είδες την λέξη την έβαλα εντός εισαγωγικών, πιστευω να κατάλαβες το νόημα...



Όσον αφορά στα παρακάτω που λες, αυτά που έγραψα στο προηγούμενο ποστ μου φυσικά τα γράφω με χιουμοριστικό ύφος για να ελαφρύνω λίγο τη συζήτηση. Τα περί δικτατορίας μου αρλούμπες είναι για να γελάσουμε. Μπορεί το χιούμορ μου να μη σου άρεσε και να μην το βρίσκεις κομψό.
Υποτίθεται ότι μιλάμε σοβαρά κ ωραία με ότι οποιες διαφωνιες....
Όποτε τα όποια κατεβατά ειρωνειας δεν έχουν θέση...
Όταν γελάμε, γελάμε.........


Πίστεψε με ότι ΑΝ θέλουμε το κυνήγι να παραμεινει ως έχει, θα πρεπει καποια στιγμη να ασχοληθουμε με άλλα πολυ πιο σοβαρά θέματα κ οχι με μια ενδεχόμενη αυξηση στο όριο των φυσιγγιων, αυτό θα ήταν το τελευταίο......

Θέλεις να διαγράψω το προηγούμενο ποστ;
Οχι αστο, μπορεί να το δω αλλιώς κ να καταφέρω να γελάσω.....
 
Οχι αστο, μπορεί να το δω αλλιώς κ να καταφέρω να γελάσω.....
Το διέγραψα. Όταν το έγραφα νομίζα ότι θα το βρεις αστείο και θα ελαφρύνει το κλίμα. Αφού δεν πέτυχα το σκοπό μου το διαγράφω. Είσαι πολύ συμπαθής και ευγενικός και δε θέλω να μένουν παρεξηγήσιμα λόγια στη συζήτηση.
 
Δεν ξέρω αν το έχεις παρει χαμπαρι αλλά αυτοί κόβουν κ ράβουν, εμείς είμαστε απόντες χρόνια τωρα.......
και είναι γνωστό ότι ψάχνουν αιτίες να κάνουν την τρίχα τριχιά....
ο Φλεβάρης κρατιέται με νυχια κ με δόντια χρόνια τώρα(κάποτε μαζευαμε υπογραφές για αυτόν) ......
Δεν φαντάζεσαι τι κατηγορίες εναντίον μας έχω διαβάσει στα κυνηγετικά περιοδικα......
Και πιστεύεις ότι με την άμυνα θα κρατηθεί ο Φεβρουάριος; Δεν τα κατάφεραν πέρυσι, δεν τα κατάφεραν φέτος, σε 5-10 χρόνια θα τα καταφέρουν σίγουρα να τον κόψουν όσο είμαστε στην άμυνα.
Για να κρατηθει ο Φεβρουάριος, πρέπει να απαιτείς επιθετικά και με επιστημονικές μελέτες και επιχειρήματα και τον Μάρτιο και τον Απρίλιο.

Πίστεψε με ότι ΑΝ θέλουμε το κυνήγι να παραμεινει ως έχει, θα πρεπει καποια στιγμη να ασχοληθουμε με άλλα πολυ πιο σοβαρά θέματα κ οχι με μια ενδεχόμενη αυξηση στο όριο των φυσιγγιων, αυτό θα ήταν το τελευταίο......
Σίγουρα, συμφωνώ. Δεν είπα ότι ειναι το πιο σημαντικό και ότι από αυτό πρέπει να αρχίσουμε.
Όμως σε αυτή τη συγκηρία που η πολιτεία ζητάει ουσιαστικά βοήθεια σπό τους κυνηγούς για τη μείωση των ιβριδίων του χοίρου νομίζω ότι θα έπρεπε η κυνηγητική ηγεσία να ζητήσει την μη χρήση μειωτήρων για το κυνηγι του αγριόχοιρου μεταξύ των άλλων μέτρων που συζητούνται. (παράταση κυνηγίου, προσθήκη ημερών, κτλ). Το έχουνε πετύχει οι σκοπευτές για το άθλημα της πρακτικής σκοποβολής, που σκασίλας της η πολιτεία, και δεν μπορούν να το πετύχουν οι κυνηγοι για ένα τόσο σημαντικό θέμα όπως είναι ο υπερπληθυσμός των ιβριδίων και οι παθήσεις που τελευταία ήταν σε έξαρση και απειλούνε την κτηνοτροφία;
 
Last edited:
Καλά κάνουν Τάσο, για αυτό είναι εκεί στο βουνό, δε βλέπω κάτι κακό.


Και τί έγινε αν πάει και στις πέρδικες; Αφού η κάρπωση ελέγχεται από τα όρια της ρυθμιστικής. Παραπάνω δεν μπορεί να πάρει έτσι και αλλιώς.
Κανένας κυνηγός δεν τουφεκάει όλα τα θηράματα που περνάνε, επικεντρώνεσαι σε 1-2.
Γενικά σέβομαι πολύ τα επιχειρήματά σας, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι πραγματικοί αυτοί οι κίνδυνοι που εκθέτετε. Νομίζω ότι έχει να κάνει περισσότερο με τη γενική λογική της υποδεέστερης αυτής χώρας ότι οι πολίτες είναι κάφροι και έτσι πρέπει να τους φέρονται. "Άντε πάρε και εσύ καφρούλι ένα τουφεκάκι με μειωτήρα και πήγαινε να ψευτοκυνηγήσεις βλάκα και σκασμός." Και οι νευρωτικοί να χειροκροτούν.


Τα 10 φυσίγγια στη θαλάμη ξαναλέω δεν τα θέλω για το ίδιο θήραμα. Έτσι και αλλιώς το θήραμα μετά το δεύτερο-τρίτο στο ξεκόβει γιατί είναι εκτός πεδίου βολής. Για ποιό λόγο να βάζουν ένα σωρό φυσίγγια σε ζώνες, στο κοντάκι, στις τσέπες, όπου βρίσκουν χώρο, αλλά η αποθήκη να είναι άδεια και να πρέπει να γεμίζουν συνέχεια; Κάνεις το περπατητό σου και γεμίζεις όταν αδειάσει η αποθήκη.
Από έξω...δεν επιβλήθηκε η μείωση❓❓❓όπως κ όλες οι "μεταρρυθμίσεις"στα τσιγάρα άσχετο....έχουν επιβάλλει ανώτατο όριο πίσσας νικοτίνης....το πιο βαρύ πλέον είναι 1mg nicotine 10 mg tar....
 
Από έξω...δεν επιβλήθηκε η μείωση❓❓❓όπως κ όλες οι "μεταρρυθμίσεις"στα τσιγάρα άσχετο....έχουν επιβάλλει ανώτατο όριο πίσσας νικοτίνης....το πιο βαρύ πλέον είναι 1mg nicotine 10 mg tar....
Δε ξέρω Γιάννη από που πήραν αφορμή. Αλλά το έξω δεν μπορεί να επιβάλει εδώ. Αν μπορεί, παρακαλώ πολύ να επιβάλλει στην Ελλάδα τη χρήση ραβδωτού και το κυνήγι στο χιόνι όπως είναι σε όλη την Ευρώπη.
 
Το έχουνε πετύχει οι σκοπευτές για το άθλημα της πρακτικής σκοποβολής
Δεν έχει καμία σχέση η πρακτικη σκοποβολή κάθε σκοποβολη με το κυνηγι....

και δεν μπορούν να το πετύχουν οι κυνηγοι για ένα τόσο σημαντικό θέμα όπως είναι ο υπερπληθυσμός των ιβριδίων και οι παθήσεις που τελευταία ήταν σε έξαρση και απειλούνε την κτηνοτροφία;
Πιστευεις οτι μια αφαιρεση του μειωτηρα κ μόνο θα ελυνε μονομιάς αυτο το μεγάλο προβλημα?
Αν ναι τότε να μοιράσουν κ απο ενα Καλασνικοφ σε κάθε γουρουνά κ στην κουτσή Μαρία...



Ειδα τις προαλλες σε κρατικό κανάλι τον Αντιδήμαρχο (αν θυμάμαι καλα) Λάρισας να "ζηταει" βοήθεια, ζημιές σε καλλιέργειες, καλαμπόκια, τροχαια ατυχήματα κλπ..
Και σε κάποια φάση λέει:
"Τι να μας κάνουν κ οι κυνηγοί, τα κυνηγάνε όλο τον χρόνο"..
Είναι λυση αυτο?

Και τέλος,όλοι εμείς είμαστε κυνηγοί, δεν είμαστε θηραματολογοι, ουτε κ μπορουμε να παρουμε τον νόμο στα χέρια μας διότι κάτι τέτοιο μπορεί να επιφέρει κ εντελώς αντίθετα αποτελέσματα.......

Ας σκυψουν πανω σε αυτο το προβλημα όλοι οι αρμόδιοι φορείς,κ ας ενημερωθούν σωστά οι κυνηγοί για το πως πρεπει να δράσουν...

Νομίζω ότι αυτο το πρόβλημα θέλει οργάνωση κ μεθοδικότητα κ οχι περισσοτερα φυσίγγια.....


Ας μας πει κ ο κάθε γουρουνοκυνηγος του φόρουμ την γνώμη του....
 
Τι να πω Τάσο.
Τον μειωτήρα πρέπει να τον έχουμε στο μυαλό μας φίλε, όχι στα όπλα.
Και μετά σου λένε γιατί κυριάρχησαν οι καραμπίνες με μόλις ένα φυσιγγι παραπανω........
Αν βγει κ ο μειωτηρας αντίο δίκαννα,θα ξαναγυρίσουμε παλι σε άλλες εποχές, μόνο που τότε υπήρχε κ μεγάλη αφθονία θηραμάτων.............
 
Και μετά σου λένε γιατί κυριάρχησαν οι καραμπίνες με μόλις ένα φυσιγγι παραπανω........
Αν βγει κ ο μειωτηρας αντίο δίκαννα,θα ξαναγυρίσουμε παλι σε άλλες εποχές, μόνο που τότε υπήρχε κ μεγάλη αφθονία θηραμάτων.............
Δεχόμενος και ενισχύοντας λίγο την δική σου λογική θα πρέπει να το γυρίσουμε σε μονόκανα με ένα φυσίγγι λιγότερο από τα δίκανα ...
Γιατί δηλαδή πιστεύεις ότι τα 4 φυσίγγια είναι υπερβολή, τα 3 αποδεκτά, τα 2 ιδανικά και το 1 λίγο ;;;
Λίγο περισσότερο, ... στην σφεντόνα.

Στο δεύτερο επιχείρημα, θα σου πω τα εξής:
1) Ο μεωτήρας δεν λιγόστεψε τα θηράματα.
2) Αν δεν υπάρχει αφθονία θηραμάτων είτε 1 είτε 20 φυσίγγια έχεις στο όπλο κανένα δεν θα ρίξεις.

Ο μειωτήρας είναι αχρείαστος για έναν συνειδητοποιημένο κυνηγό.
Αυτό πιστεύω φίλε.

Και το "συνειδητοποιημένο" ο μοναδικός λόγος που το λέω είναι για τις περιπτώσεις πολύ μακρινών βολών.
Και τώρα όμως κάλλιστα μπορούν να γίνουν.
 
Δεχόμενος και ενισχύοντας λίγο την δική σου λογική θα πρέπει να το γυρίσουμε σε μονόκανα με ένα φυσίγγι λιγότερο από τα δίκανα ...
Δεν αφησα να εννοηθεί κάτι τέτοιο......

Γιατί δηλαδή πιστεύεις ότι τα 4 φυσίγγια είναι υπερβολή, τα 3 αποδεκτά, τα 2 ιδανικά και το 1 λίγο ;;;
Λίγο περισσότερο, ... στην σφεντόνα.
Είπα τι πιστευω....
Ότι με τρία φυσίγγια όσα ορίζει ο νόμος νομίζω ότι είναι αρκετά για όλους....
Και 5 να γίνουν δεν νομίζω να έχουν να προσφερουν κάτι κ ειδικά την σήμερον ημέρα,ισα-ισα................
Αν καποιος αλλος νιώθει ότι τα έχει μεγαλη ανάγκη, ας πραξει όπως νομίζει.......


Στο δεύτερο επιχείρημα, θα σου πω τα εξής:
1) Ο μεωτήρας δεν λιγόστεψε τα θηράματα.
2) Αν δεν υπάρχει αφθονία θηραμάτων είτε ένα είτε 20 φυσίγγια έχεις στο όπλο κανένα δεν θα ρίξεις.
Δεν είναι το ίδιο ένα όπλο αντί για 3 να φέρει 6+ φυσίγγια....
Ολα έχουν σημασία.....

Και σημερα λοιπόν που δεν υπάρχει αφθονία θηραμάτων ποιος ο λόγος για ένα όπλο άνευ μειωτηρα?
Να προλαβαινω να ριχνω κατά ριπάς σε ότι θηραμα βλεπω?
Να εχω αποθέματα στην αποθηκη για να μην κάθομαι να γεμιζω συχνά κ πιανονται τα χέρια μου?
Να κουβαλάω παραπανω βάρος?

Ο μειωτήρας είναι αχρείαστος για έναν συνειδητοποιημένο κυνηγό.
Ένας συνηδειτοποιημενος κυνηγός που έχει μάτια κ βλεπει κ την σημερινή κατάντια τι να το κάνει το όπλο χωρις μειωτηρα?
 
Δεν αφησα να εννοηθεί κάτι τέτοιο......


Είπα τι πιστευω....
Ότι με τρία φυσίγγια όσα ορίζει ο νόμος νομίζω ότι είναι αρκετά για όλους....
Και 5 να γίνουν δεν νομίζω να έχουν να προσφερουν κάτι κ ειδικά την σήμερον ημέρα,ισα-ισα................
Αν καποιος αλλος νιώθει ότι τα έχει μεγαλη ανάγκη, ας πραξει όπως νομίζει.......



Δεν είναι το ίδιο ένα όπλο αντί για 3 να φέρει 6+ φυσίγγια....
Ολα έχουν σημασία.....

Και σημερα λοιπόν που δεν υπάρχει αφθονία θηραμάτων ποιος ο λόγος για ένα όπλο άνευ μειωτηρα?
Να προλαβαινω να ριχνω κατά ριπάς σε ότι θηραμα βλεπω?
Να εχω αποθέματα στην αποθηκη για να μην κάθομαι να γεμιζω συχνά κ πιανονται τα χέρια μου?
Να κουβαλάω παραπανω βάρος?


Ένας συνηδειτοποιημενος κυνηγός που έχει μάτια κ βλεπει κ την σημερινή κατάντια τι να το κάνει το όπλο χωρις μειωτηρα?
Όπως τα βλέπει κανένας ...
Οι νόμοι πάντως δεν γράφονται από θεούς.
 
Όπως τα βλέπει κανένας ...
Μακάρι να μπορουσα να τα έβλεπα διαφορετικά............

Υ.Γ.
Απο ανέκαθεν καποιοι μπορεί να ζουν μέσα από το κυνήγι του αγριοχοιρου (δεν λεω για κανέναν από το φόρουμ, προς Θεου) και να τα βλέπουν διαφορετικά τα πραγματα, οι να θέλουν οι καταψυκτες τους να είναι παντα γεμάτοι..............




Οι νόμοι πάντως δεν γράφονται από θεούς.
Οχι, και δεν συμφωνώ με όλες τις αποφάσεις που ρυθμίζουν το κυνήγι......
 
Last edited:
Back
Top