Αγριόχοιρος

@montecarlo
Κώστα το "Γερόντοι" δεν πήγαινε για σένα :)
Το λέμε συχνά στην περιοχή ακόμα και σε μικρές ηλικίες.
Σκηνικό για να ευθυμήσουμε λίγο, Δευτέρα σήμερα.
Έτσι μου το μεταφέρανε.

Έρχεται ο παππούς Παπανδρέου στην περιοχή μας.
Βγάζει λόγο οπότε ένας του λέει.
"Μπράβο Γέροντα".

Το ακούει ο Αντρέας και του λέει.
"Εεε όχι και γέροντας"

Και του απαντά ο άλλος.
"Γερόντ' στο χωριό 'μ λέμ' τσ' λεβέντες"

"Τότε εντάξει" απαντά ο Παπανδρέου :) :) :)
 
παντως τα γουρουνια τα ειδα εγω λιγο πιο πάνω αλλα οι φωτογραφιες που τραβηξα δεν φαινονται λόγο βλαστησης. ειδα πρωτα ενα μικρο στο ερεισμα του δρομου και μετα από λιγο την μαμα με αλλα 2. πρεπει να ειναι μπασταρδεμένα γιατι πιο πανω είδα και κανονικά ελευθερα. Το σκηνικό ηταν μερικά χιλιομετρα πριν την Αναβρα ανεβαίνοντας από Αλμυρό
 
Θέλω συντεταγμένες της μυρμηγκο-φωλιάς.
:)
Ίδιες με τις προηγούμενες! Λίγο πάνω λίγο κάτω δεν έχει και πολύ σημασία! Είναι παντού τα γρουνια!!! Βαρανε βαράνε και τελειωμό δεν εχουν. Στο μεταξύ είναι τίγκα στο λίπος σχεδόν ολα!
 


Να σου βγαινουν τοσα ζωα και η εμπλοκη να πηγαινει σύννεφο:( Το ιδιο εκανε και το δικο μου δικαννο που εχω , δεν το εκανε συχνα αλλα οταν τουφεκουσα εριχνε ασφαλεια και επρεπε να την σηκωνω για να ξαναριξω , ποτε δεν βρηκα τι εχει ! Ασε που αν του εβαζα τα condor μου εκοβε το δακτυλο :p
εγω παντος με το μπαικαλ θα ειχα ριξει αν οχι 6,4 τουφεκιες σιγουρα αυτος δεν ειχε απασφαλησει απο την αρχη το τουφεκι μαθημενος απο καραμπινα !!! φετος σε μια παρεα που πηγα μου βγηκε ενα κοπαδακι ριχνω 2 παιρνω 2 ξανα γεμιζω ριχνω αλλες 2 σε 2 μακρινα φτουρακια ,και μου λενε μετα καλα προλαβες γεμησες και ξαναεριξες ? τους λεω αν βγαινανε και αλλα θα προλαβαινα να ριξω και αλλα 2 ! δεν υπαρχει περιπτωση δυκανο να ειναι πιο αναξιοπιστο απο καραμπινα αν δεν εχει καποιο προβλημα ,εγω οταν πηγαινω με το ποζε ειμαι 1000% σιγουρος οτι οταν πατησω την σκανδαλη θα κανει μπαμ!! αλλα πρεπει να εισαι και εξηκιωμενος με την λειτουργεια του οπλου !
 
Εννοειται οτι τα 50 χλμ τα εχουν για χαβαλε.
Τα 50 τα πιανουν τα χοντροπεριστερα της Αθηνας σε χρονο dt, τσεκαρισμενο φουλ οταν περναω διπλα τους με το μηχανακι.... Οταν το ειχα διαπιστώσει αυτο πρωτη φορα, καταλαβα αμεσως ποσο σφαιρα μπορει να πηγαινει ενα κοτσυφι το πρωι η το τρυγονακι τον Αυγουστο, που απορω γτ δε το πετυχα...
 
Για πάρτυ σας αλάνια!!! Mε πολλή αγάπη από έναν "ορκισμένο" τσιχλάκια...

www.youtube.com/watch?v=x4be8ln08DE

(Η δράση αρχινάει στο 4':44''...)
Νικόλα αυτά μόνο στον κυνηγετικό παράδεισο που λέγεται USA. Αυτά τα ημιαιμα hogs είναι μάστιγα εκεί και τα σκοτώνουν με καθε πιθανό και απίθανο τροπο. Αλλά ρε φιλε είναι ετσι παρδαλα και ξενερωνεις. Και τα δικά μας γονιδιακά μπορεί να είναι μπασταρδα αλλά τουλάχιστον εμφανισιακά ειναι σαν τα άγρια τα γρουνια!!!
 
Νικόλα αυτά μόνο στον κυνηγετικό παράδεισο που λέγεται USA. Αυτά τα ημιαιμα hogs είναι μάστιγα εκεί και τα σκοτώνουν με καθε πιθανό και απίθανο τροπο. Αλλά ρε φιλε είναι ετσι παρδαλα και ξενερωνεις. Και τα δικά μας γονιδιακά μπορεί να είναι μπασταρδα αλλά τουλάχιστον εμφανισιακά ειναι σαν τα άγρια τα γρουνια!!!
Μην είσαι πολύ σίγουρος! ... έχει και εδώ σε "διάφορα χρώματα"
 
Εγώ πάντως μιλάω για εδώ γύρω στην περιοχή μου. Δεν έχει τύχει να δω ούτε ζωντανό ούτε και θηρευμενο παρδαλο.
Δημήτρη πράγματι τα περισσότερα είναι στο χρώμα των άγριων, ας μας πούνε όμως και τα παιδιά που κυνηγάνε συστηματικά γουρούνι (γιατί και εγώ δεν έχω δει πολλά, έχω δεί όμως χτυπημένο ξανθό! ) αν έχουν δει "παρδαλά" ή "ανοιχτόχρωμα" και σε τι ποσοστό...
 
Ο πετριτης πιάνει αυτήν την ταχύτητα όταν κάνει βουτιά από ψηλά.

Αν τον βάλεις να πετάξει στα ίσια με ένα αγριοπεριστερο για παράδειγμα δεν το προλαβαίνει.

Και είναι λογικό.
Διότι αν το προλαβαίνε δε θα έμενε κανένα.
 
Νικόλα αυτά μόνο στον κυνηγετικό παράδεισο που λέγεται USA. Αυτά τα ημιαιμα hogs είναι μάστιγα εκεί και τα σκοτώνουν με καθε πιθανό και απίθανο τροπο. Αλλά ρε φιλε είναι ετσι παρδαλα και ξενερωνεις. Και τα δικά μας γονιδιακά μπορεί να είναι μπασταρδα αλλά τουλάχιστον εμφανισιακά ειναι σαν τα άγρια τα γρουνια!!!
ετσι τα κυνηγανε αμερικη και αυστραλια γιατι πρεπει να τα μειωσουν , ειναι ετσι παρδαλα γιατι δεν υπηρχαν απο την φυση εκει αγρια αυτα ειναι ημερα γουρουνια που το σκασανε και γυνανε "αγρια"
 
ετσι τα κυνηγανε αμερικη και αυστραλια γιατι πρεπει να τα μειωσουν , ειναι ετσι παρδαλα γιατι δεν υπηρχαν απο την φυση εκει αγρια αυτα ειναι ημερα γουρουνια που το σκασανε και γυνανε "αγρια"
Ακριβως. Και γι'αυτό δεν τα λενε wild boars αλλά hogs.
 
Ο πετριτης πιάνει αυτήν την ταχύτητα όταν κάνει βουτιά από ψηλά.

Αν τον βάλεις να πετάξει στα ίσια με ένα αγριοπεριστερο για παράδειγμα δεν το προλαβαίνει.

Και είναι λογικό.
Διότι αν το προλαβαίνε δε θα έμενε κανένα.
Οντως τα αγριοπερίστερα είναι φοβερά γρήγορα - αλλά τα γεράκια είναι η αγάπη μου. Στο χωριό όταν πάω, επειδή το καλύβι μου είναι στο ψηλότερο μέρος του χωριού στην βουνοπλαγιά, και στη βουνοκορφή σ' ένα βράχο φωλιάζει ένα ζευγάρι γεράκια, μερικά πρωινά κόβουν βόλτες στα 30-40 μέτρα πάνω από τα κεφάλια μας, σαν να μας καλοσωρίζουν - ή σαν να αναρωτιούνται αν μπορούν να σηκώσουν τον δίποδο χοντρό μεζέ που τα χαζεύει...
 
Back
Top