Αγριόχοιρος

Είναι σαν να ρωτάς πόσες φορές μπορείς να φέρεις εξάρες στο τάβλι.
Μπορεί 5 συνεχόμενες, μπορεί 5 ημέρες να μην φέρεις καμία.
Οι πιθανότητες είναι μικρές.

Στα 80μ μια μόνο μπίλια 000 (9,1 mm) χτύπησε κάπρο 80άρι (καθαρό) στον σβέρκο και τον σκότωσε. (δεν είμαι σίγουρος για τα ακριβή νούμερα αλλά κάπου εκεί ήταν ... πρόπερσι σε φίλο έγινε αυτό) ... το πιστεύω ότι μπορεί να συμβεί, σπάνια αλλά μπορεί.
Οι μπίλιες θέλουν προσοχή, πόσο μάλλον τα μονόβολα.


Βρε γμτ μου.....Δεν λεω κατι διαφορετικο.....ΛΕΩ οτι ολες αυτες οι τουφεκιες ειναι της ΤΥΧΗΣ....
Συμφωνουμε απολυτα!!! :)
 
αρα ολη η θεωρια ειναι οτι θα χτυπησουν το θυραμα περισοτερα σκαγια αρα περισοτερη ενεργεια , αυτο δεν συμβαινει και στα σκαγια ? εγω ξερω οτι οσο πιο αργο ειναι το φυσιγγι τοσο πιο πολυ προσκοπευση θελει αρα το πιο γρηγορο φυσιγγι φτανει πιο γρηγορα στον στοχο
Η προσκόπευση στα αργά και γρήγορα φυσίγγια είναι ψιλο-απάτη.
40m
000
350m/s
γουρούνι 50km/h τραβέρσα
προσκόπευση 181 cm όταν η γόμωση βγει από την κάνη

40m
000
450m/s
γουρούνι 50km/h τραβέρσα
προσκόπευση 146 cm όταν η γόμωση βγει από την κάνη

Διαφορά 35 cm ... στην χειρότερη περίπτωση 350m/s 450m/s χωρίς άνεμο και καθαρή τραβέρσα.
Κάθετος άνεμος στην κάνη 5 μποφόρ παρεκκλίνει τα 000 στα 40m κατά 15cm.

Ποιος μπορεί να υπολογίσει απόσταση, γωνία θηράματος (δεν είναι όλα τραβέρσα), άνεμο, ταχύτητα ανέμου, γωνία ανέμου, ταχύτητα φυσιγγίου και να βάλει την ιδανική προσκόπευση ;
Αν μπορεί μπράβο του.
Εγώ δεν μπορώ.

Οι προσκοπεύσεις μπαίνουν με τις εικόνες και όχι υπολογίζοντας απόλυτες αποστάσεις, ταχύτητες φυσιγγίων, γωνίες θηραμάτων, ανέμους και γωνίες ανέμων, θερμοκρασίες πυρίτιδας και επηρεασμό αρχικής ταχύτητας λόγω της θερμοκρασίας αυτής κτλ κτλ κτλ
Οι "αποστάσεις" είναι σχετικές και εξαρτώνται από το μέγεθος του θηράματος. Γι αυτό όσοι πρωτοτουφεκάνε φάσσα ενώ κυνηγάνε τσίχλα την ρίχνουν πολύ μακρυά. Το μέγεθος τους φαίνεται γνώριμο.

Τους σκοπευτές τους αφήνουμε στην άκρη ... αυτοί είναι ικανοί να μιλάνε πέντε ώρες για τα 0.0002 sec
m1516.gif
 
Last edited:
2 μετρα μονοβολο στο κεφαλι και δεν επεσε το γρουνι? Κατι δε στεκει.
Ποιος είπε ότι δεν έπεσε ;
Χτυπιόταν και κάρφωσε το σκυλί.
Αν το έκανε ηθελημένα ή όχι δεν το ξέρω.
Το κεφάλι το έγδαρα εγώ.
Το μισό είχε γίνει κιμάς.
 
Τα αγρια, με τα οικοσιτα και τα ημιαιμα εχουν αραγε διαφορες ανατομικες?
Δεν νομίζω Γιάννη πέρα από το λίπος και το βάρος για το ίδιο μέγεθος ζώου.
Τα άγρια γενικότερα λιγότερο λίπος και μικρότερο βάρος.

Ανατομικές δεν έχω παρατηρήσει.
 
40m
000
350m/s
γουρούνι 50km/h τραβέρσα
προσκόπευση 181 cm όταν η γόμωση βγει από την κάνη

40m
000
450m/s
γουρούνι 50km/h τραβέρσα
προσκόπευση 146 cm όταν η γόμωση βγει από την κάνη

Διαφορά 35 cm ... στην χειρότερη περίπτωση 350m/s 450m/s χωρίς άνεμο και καθαρή τραβέρσα.
Κάθετος άνεμος στην κάνη 5 μποφόρ παρεκκλίνει τα 000 στα 40m κατά 15cm
Βασιλη η προσκοπευση δεν ειναι καθολου απατη και δεν λεω μονο για τα γουρουνια αλλα στα φτερωτα που ειμαι πολυ πιο εμπηρος ,φυσικα και ειναι θεμα εμπειριων αλλα ειναι το βασικοτερο το να καταφερεις να συναντηθουνε το θυραμα με την γομωση !!αυτα τα μετρα που γραφεις παραπανω ειναι στον στοχο οταν φτανει η γομωση η την ωρα που σημαδευεις ? γιατι αν ειναι την ωρα που σημαδευεις 35 ποντοι οταν φτανει η γομωση στο θυραμα ειναι κατι μετρα!!!
 
Δεν νομίζω Γιάννη πέρα από το λίπος και το βάρος για το ίδιο μέγεθος ζώου.
Τα άγρια γενικότερα λιγότερο λίπος και μικρότερο βάρος.

Ανατομικές δεν έχω παρατηρήσει.
Η διαφορά είναι σίγουρα ότι η λάσπη και η σκληρή τρίχα του άγριου του δίνουν ανθεκτικότητα στα πλήγματα....
 
Η προσκόπευση στα αργά και γρήγορα φυσίγγια είναι ψιλο-απάτη.
40m
000
350m/s
γουρούνι 50km/h τραβέρσα
προσκόπευση 181 cm όταν η γόμωση βγει από την κάνη

40m
000
450m/s
γουρούνι 50km/h τραβέρσα
προσκόπευση 146 cm όταν η γόμωση βγει από την κάνη

Διαφορά 35 cm ... στην χειρότερη περίπτωση 350m/s 450m/s χωρίς άνεμο και καθαρή τραβέρσα.
Κάθετος άνεμος στην κάνη 5 μποφόρ παρεκκλίνει τα 000 στα 40m κατά 15cm.

Ποιος μπορεί να υπολογίσει απόσταση, γωνία θηράματος (δεν είναι όλα τραβέρσα), άνεμο, ταχύτητα ανέμου, γωνία ανέμου, ταχύτητα φυσιγγίου και να βάλει την ιδανική προσκόπευση ;
Αν μπορεί μπράβο του.
Εγώ δεν μπορώ.

Οι προσκοπεύσεις μπαίνουν με τις εικόνες και όχι υπολογίζοντας απόλυτες αποστάσεις, ταχύτητες φυσιγγίων, γωνίες θηραμάτων, ανέμους και γωνίες ανέμων, θερμοκρασίες πυρίτιδας και επηρεασμό αρχικής ταχύτητας λόγω της θερμοκρασίας αυτής κτλ κτλ κτλ
Οι "αποστάσεις" είναι σχετικές και εξαρτώνται από το μέγεθος του θηράματος. Γι αυτό όσοι πρωτοτουφεκάνε φάσσα ενώ κυνηγάνε τσίχλα την ρίχνουν πολύ μακρυά. Το μέγεθος τους φαίνεται γνώριμο.

Τους σκοπευτές τους αφήνουμε στην άκρη ... αυτοί είναι ικανοί να μιλάνε πέντε ώρες για τα 0.0002 sec
m1516.gif
τι γουρουνι τουρμπο ειναι αυτο που θα παει με 50 χλ/ωρα χαχαχα, η φασσα στο φουλ της πιανει τοσο.. Στη χειροτερη περιπτωση που μελετας τα 35 σου εκατοστα ειναι το πολυ ...15
 
40m
000
350m/s
γουρούνι 50km/h τραβέρσα
προσκόπευση 181 cm όταν η γόμωση βγει από την κάνη

40m
000
450m/s
γουρούνι 50km/h τραβέρσα
προσκόπευση 146 cm όταν η γόμωση βγει από την κάνη

Διαφορά 35 cm ... στην χειρότερη περίπτωση 350m/s 450m/s χωρίς άνεμο και καθαρή τραβέρσα.
Κάθετος άνεμος στην κάνη 5 μποφόρ παρεκκλίνει τα 000 στα 40m κατά 15cm
Βασιλη η προσκοπευση δεν ειναι καθολου απατη και δεν λεω μονο για τα γουρουνια αλλα στα φτερωτα που ειμαι πολυ πιο εμπηρος ,φυσικα και ειναι θεμα εμπειριων αλλα ειναι το βασικοτερο το να καταφερεις να συναντηθουνε το θυραμα με την γομωση !!αυτα τα μετρα που γραφεις παραπανω ειναι στον στοχο οταν φτανει η γομωση η την ωρα που σημαδευεις ? γιατι αν ειναι την ωρα που σημαδευεις 35 ποντοι οταν φτανει η γομωση στο θυραμα ειναι κατι μετρα!!!
Είναι στον στόχο στα 40μ όταν φεύγει η γόμωση από το στόμιο.
35 πόντοι είναι η διαφορά από ένα γρήγορο με ένα αργό φυσίγγι.
 
τι γουρουνι τουρμπο ειναι αυτο που θα παει με 50 χλ/ωρα χαχαχα, η φασσα στο φουλ της πιανει τοσο.. Στη χειροτερη περιπτωση που μελετας τα 35 σου εκατοστα ειναι το πολυ ...15
Είμαι large τύπος ... ;)
Τι 40 τι 50.
Νέα διασταύρωση γουρουνιών με γατόπαρδο.

Screenshot_2021-11-23-22-50-26-764_org.mozilla.firefox~2.jpg
 
Last edited:
Δεν έχω χτυπήσει αγριογουρουνο στο κυνήγι, έχω εκτελέσει πάνω από δέκα για να σφαχτουν. Μια ασπρη γουρούνα 200 κιλών πολύ επιθετική, της έριξα μονοβολο brennecke της rottweil στο κέντρο του μετώπου ψηλά χωρίς να βρει τον εγκέφαλο στα 2 μετρα, έπεσε και πριν πιάσω το μαχαίρι σηκώθηκε στα μπροστινά και προσπάθησε να επιτεθεί. Όταν την γδαραμε βρήκα το μονοβολο σφηνωμένο σε έναν σπονδυλο πίσω από το κρανίο. Αντίθετα δύο άλλα 60αρια με g3 ,το ένα ξερο με βολή από το πλάι στον ώμο, το δεύτερο έπεσε και χτυπιοταν για δύο με τρία λεπτά με διαμπερές στον θώρακα. Παλιά που τα σκοτωναμε με κτύπημα με το πίσω μέρος του τσεκουριου στο μέτωπο όλα πέφτανε ,και συνέχιζαν με σπασμούς άλλα μένανε ξάπλα, ενώ θυμάμαι παιδί ένα αποκεφαλισμενο που τιναζόταν όπως κάποια κοτόπουλα σαν να χοροπηδαγε για κάμποσα δευτερόλεπτα. Συμπέρασμα δικό μου, μάλλον αν δεν προκληθεί ισχυρό σοκ στον εγκέφαλο- νευρικό σύστημα, δεν έχουμε άμεση καταβολή, όσο για την συσχέτιση δραμιων στα γουρούνια με σκάγια στα πουλιά, ας δούμε την αναλογία βάρους του βλήματος με το θήραμα και με πόση διάτρηση φτάνει στα ζωτικά όργανα στην μια ή στην άλλη περίπτωση.
 
Η μεταφορα μεγαλης ποσοτητας ενεργειας κρουσης , ακινητοποιει το θηραμα. Αυτο ειναι ανεξαρτητο απο τη διατρηση. Η διατρηση προκαλει κυριως εσωτερικη αιμοραγια και θανατο καποια στιγμη αργοτερα (σε αρτηρια ή αιμοφορο οργανο -σπληνα -συκωτι, σε ελαχιστα λεπτα).
Φανταστειτε αντι για 40γρ σφαιριδια να ριξουμε 1,5 τονο και να χτυπησουν το δερμα χωρις διατρηση . Αυτο συμβαινει οταν χτυπαει αυτοκινητο το γουρουνι. Πεθαινει στην ασφαλτο απο εσωτερικη αιμοραγια , αλλα ακινητοποιημενο απο το σοκ της τεραστιας κρουσης.
Μεγαλο σοκ (αλλα ποτέ αρκετο) μπορουμε να προκαλεσουμε με μεγαλου βαρους μονοβολο, εστω χαμηλης ταχυτητας. κι ας παει μονο 5 εκ μεσα .
Μην ξεχνατε , τα τσιποπουλια που ετρωγαν την πετρα της σφεντονας, επεφταν ξερα χωρις διατρηση.
 
Αυτο συμβαινει οταν χτυπαει αυτοκινητο το γουρουνι
Κωστή,
μολύβδινη μπίλια διαμέτρου 18mm με αρχική 400m/s και μάζα 34gr στα 50m έχει ταχύτητα 332m/s και ενέργεια 1865 joule.
Αυτοκίνητο με μάζα 1000kg και ταχύτητα 1,9m/s (7 km/h) έχει την ίδια ενέργεια.

Θα προτιμήσω να με χτυπήσει αυτοκίνητο ενός τόνου με 7 km/h παρά μονόβολο με την ίδια ενέργεια ...
 
Last edited:
Κωστή,
μολύβδινη μπίλια διαμέτρου 18mm με αρχική 400m/s και μάζα 34gr στα 50m έχει ταχύτητα 332m/s και ενέργεια 1865 joule.
Αυτοκίνητο με μάζα 1000kg και ταχύτητα 1,9m/s (7 km/h) έχει την ίδια ενέργεια.

Θα προτιμήσω να με χτυπήσει αυτοκίνητο ενός τόνου με 7 km/h παρά μονόβολο με την ίδια ενέργεια ...
μ άρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι :cool:
 
Υπάρχουν δύο κυρίες τάσεις ανάμεσα στους βλητικους, αυτή που υποστηρίζει τα πολύ γρήγορα βλήματα έστω και ελαφριά, και αυτή που πιστεύει στα βαριά και ογκώδη βλήματα. Η πρώτη στηρίζει την θεωρία περί υδροδυναμικου σοκ και η δεύτερη θεωρεί την καταστροφή ιστών και οργάνων με διάτρηση πιο σημαντική. Η πρώτη άποψη έχει αποδειχθεί ότι ισχύει όταν το πλήγμα είναι στα νεύρα, εγκέφαλο ή καρδιά, η δεύτερη όταν εχουμε διαμπερή στον θώρακα ή σε αλλά σημεία και σπάσιμο μεγάλων οστών. Ισχυρό υδροδυναμικο σοκ ,καταστροφή ιστών και μεγάλη διάτρηση έχει και μια τρίτη μειοψηφικη κατηγορία βλημάτων, τα συμπαγή και σκληρά ( solids), με ευρεία και επίπεδη ή κοιλη μετωπική επιφάνεια ,ακόμα και με σχετικά χαμηλές ταχύτητες. Το σφαιρικό σχήμα( όπως σκάγια, δραμια),έχει αποδειχθεί πως υστερεί σε διάτρηση σε σύγκριση με βλήμα ίδιου βάρους αλλά επιμηκες, και επίσης προκαλεί πολύ μικρότερο σοκ σε σύγκριση με βλήμα ίδιου βάρους και επίπεδης μύτης.
 
Δεν σας προλαβαίνω ... γουστάρω...
Λοιπόν πάμε από την αρχή τουλάχιστον σε ότι θυμάμαι.
1. Βολές στα 90+ μέτρα ακόμα και με δράμια 000 τις θεωρώ τυχερές βολές.
Δεν έχω super magnum όπλο, ούτε έχω κυνηγήσει με τέτοιο.
Αν όμως τα γουρούνια πέφτουν συχνά πυκνά με super magnum φυσίγγια (πείραμα) πρέπει να αναθεωρήσουμε την θεωρία.
Ο λόγος είναι αυτός που είπε ο Μάριος με μια υποσημείωση (την 2 αμέσως παρακάτω)
2. Κάποτε πρόσθετα και εγώ ενέργειες. Πλέον το θεωρώ λάθος.
Μας ενδιαφέρει το βάθος της τρύπας :) όχι η ενέργεια.
Το κάθε σκάγι έχει φυσικά μια ταχύτητα και μια ενέργεια πριν χτυπήσει τον στόχο.
Όταν χτυπάει όμως συμβαίνουν πολλά όμορφα πράγματα.
Αρχικά το σκάγι πρέπει να διαρρήξει το δέρμα άρα χάνει ταχύτητα κατά την διαδικασία αυτή. Στο excel γράφω κάπου "Threshold vel". Αυτή λοιπόν είναι η ελάχιστη ταχύτητα που πρέπει να έχει ένα σκάγι, όχι για να εισχωρήσει αλλά για να σχίσει αρχικά το δέρμα (στο excel την 20% ζελατίνη).
Όση ταχύτητα περισσέψει θα γίνει μήκος τρύπας :)
Διπλάσια υπολειπόμενη ταχύτητα, διπλάσια σε μήκος τρύπα, ... τριπλάσια υπολειπόμενη ταχύτητα, τριπλάσια τρύπα σε μήκος σε ομοιογενές υλικό.
Τα θηράματα όμως δεν αποτελούνται από ομοιογενές υλικό.
Έχουν κρέας, κόκκαλα, εντόσθια, άλλα μεγαλύτερη άλλα μικρότερη θέληση για ζωή, άλλα περισσότερο τσαγανό, άλλα λιγότερο.
Αυτό όμως που έχουν όλα είναι ευαίσθητα σημεία και ζωτικά όργανα.
(Για να προλάβω ερώτηση ... άρα η διατρηση σε 20% ζελατίνη δεν μας λέει απολύτως τίποτα θα σας πω ότι έχει την ίδια χρησιμότητα με την διάτρηση σε χαρτιά και βιβλία κάτι που έχουμε κάνει όλοι μας. Απλά με την 20% ζελατίνη μιλάνε οι βλητικοί μεταξύ τους. Αυτό είναι το υλικό που χρησιμοποιούν αυτοί για να μετρήσουν διάτρηση και όχι χαρτιά).
Έτσι λοιπόν όσα περισσότερα είναι τα βόλια τόσο καλύτερα, αρκεί όταν φτάσουν στο θήραμα να μπορέσουν να τρυπήσουν καταρχήν το δέρμα (threshold vel), να έχουν περίσσευμα ταχύτητας για να ανοίξουν τρύπα να σπάσουν κόκκαλα αν είναι δυνατόν και να φτάσουν αν είμαστε κωλόφαρδοι σε ζωτικό όργανο ή στο κεντρικό νευρικό σύστημα ώστε το γουρούνι να ξεραθεί.
Τα γουρούνια συνήθως δεν ξεραίνονται.
Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τα φυσίγγια δεν είναι "καλά" σημαίνει ότι δεν έχει πληγεί ζωτικό όργανο.
Η κωλοφαρδία που συνήθως λέω δηλαδή.
3. Ακόμα και τα καλύτερα φυσίγγια του κόσμου να χρησιμοποιείς, όταν σηκώνεις όπλο σε γουρούνι το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα καταβληθεί ΑΜΕΣΑ. Διότι είναι αγρίμια, το μέρος κακοτράχαλο, εμείς κουρασμένοι, η σκόπευση όχι σωστή, ο χρόνος μικρός, τα βόλια λίγα κτλ κτλ
Παρόλο που αποζητούμε όλοι μας την άμεση καταβολή αυτή λίγες φορές συμβαίνει.
Από εκεί και πέρα έχεις τραυματισμούς δηλαδή ένα ζώο που είναι πιο επικίνδυνο για τα σκυλιά, αλλά πολύ πιο εύκολο στην τελική κάρπωση γιατί τα σκυλιά θα το σταμπάρουν πιο συχνά και γιατί το ζώο θα κάνει πιο εύκολα το ΛΑΘΟΣ.

Συνεχίζεται ... κουράστηκα ...
Βασίλη συμφωνώ μαζί σου για την διάτρηση
στους υπολογισμούς μου ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι έχουμε εξασφαλισμένη την διάτρηση
όπως έχεις διαπιστώσει κι εσύ ένα δράμι τρυπάει άνετα το γουρούνι σε πολύ μεγαλύτερες αποστάσεις από όσο νομίζουμε,
αρκεί να το βρει στο κατάλληλο σημείο ή μάλλον καλύτερα αρκεί να μην το βρει σε ακατάλληλο σημείο...
η ενέργεια που έχει μπορεί να λέει πολλά μπορεί και τίποτα....
ένας κάπρος 100 κιλών που υποτίθεται θέλει 140 J ενέργεια πέφτει και με δράμι 80 J αν του τρυπήσει την καρδιά
και μια σκρόφα 50 κιλών που υποτίθεται θέλει 110 J ενέργεια τρώει 2 δράμια των 120J (συν. 240J!!!) κατακέφαλα στο μέτωπο χωρίς να την τρυπήσουν και φεύγει χιλιόμετρα
είναι καταστάσεις που συναντήσαμε ή που ακούσαμε όλοι μας
 
Back
Top