Αγριόχοιρος

το βλέπεις Νίκο φίλε μου;

Εξηγησε μου φιλε μου καλέ.....απο που βγηκαν αυτες οι ''τιμες''?? ?
Απο το εξελ του φιλου μας του Βασιλη.....Το εχω και εγω.....
Τι διαμετρο εχουν τα βολια στο 18βολο ???
Απο τα λιγα που ξερω.....οι μενουσες εξαρτωνται απο τις αρχικες και απο την ποιοτητα των βολιδων + την
διαμετρο που εχουν....και την παραμορφωση που εχουν κατα την πυροδοτηση....
Εαν κανω καπου λαθος διορθωσε με...
Για εξηγησε μου.....γιατι το 9βολο θα χασει τοση ταχυτητα και το 18βολο οχι ???
Τι διαφορες βαρους γομωσης εχουμε στα δυο φυσιγγια ???
Νομιζω οτι παλι κανεις συγκριση σε ανομοια πραγματα.....αλλες μπαρουτες ποιο προοδευτικες....αλλη
ποιοτητα βολιδων....κτλ κτλ...
Επισεις να σου πω....οτι ενας ιδιογομωτης ''ξεροντας'' τι φτιαχνει....την ομαλες καμπυλες καυσης τις
φερνει εκει που θελει αυτος....και εκει που επιτρεπει η πυριτιδα που δουλευει....
Και βεβαια γνωριζεις....οτι σεβομαι τα οσα λες....απλα ρωταω για να μαθω περισσοτερα!!! :)
 
Ναι Νίκο μου, οι τιμές από το -ΦΟΒΕΡΟ- εξελάκι του Βασίλη βγήκαν
και στο 9βολο και στο 18βολο "έβαλα" 8,65 βόλια (σταθερή παράμετρος), θα μπορούσα να βάλω 8,38 ή 8,1 δεν θα άλλαζε η ουσία
Δεν μας ενδιαφέρει η γόμωση, η μπαρούτη κ.λ.π. το ΜΟΝΟ που μας ενδιαφέρει είναι η αρχική ταχύτητα ΚΑΘΕ δραμιού, κι όχι πως την απέκτησε.
Εάν έχουμε όλες τις παράμετρους σταθερές, που τις θεωρούμε χάριν ευκολίας σταθερές το μόνο που εξετάζουμε είναι η απώλεια ταχύτητας λόγω αντίστασης του αέρα. Η λεγόμενη επιβράδυνση
Για να σε ευκολύνω: Μπορείς να θεωρήσεις ότι τα δράμια φεύγουν από δυο 9βολα (ή 18βολα ή 10βολα μας είναι αδιάφορο) το ένα με αρχική 450 μ/δ το άλλο με 350 μ/δ, ΠΑΝΤΑ το πιο γρήγορο θα έχει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΒΡΑΔΥΝΣΗ από το πιο αργό!
Αυτό γιατί η επιβράδυνση είναι ευθέως ανάλογη με την ταχύτητα και την προβαλόμενη επιφάνεια του δραμιού καθώς και με άλλους παράγοντες (πυκνότητα αέρα κ.λ.π.) που δεν μας ενδιαφέρουν καθώς είναι σταθερά οι ίδιοι στο πείραμά μας.
Το ΜΟΝΟ που μας νοιάζει είναι η ΑΡΧΙΚΗ ταχύτητα ΙΔΙΩΝ δραμιών!
(οι συγχωριανοί μου ας γράψουν τον τύπο αν τον θυμούνται, γιατί εγώ πρέπει να ψάξω στα κιτάπια μου δεν τον θυμάμαι ακριβώς)
Συνεπώς ΟΣΟ πιο μεγάλη ταχύτητα έχει το βόλι τόσο πιο μεγάλη αντίσταση βρίσκει κι έτσι τόσο πιο μεγάλη επιβράδυνση έχει!
Όσο πιο μεγάλη απόσταση διανύσει το γρήγορο δράμι ή σκάγι τόσο πιο πολύ αντίσταση θα βρίσκει και τόσο πιο πολύ θα ΤΕΙΝΕΙ να πλησιάσει την μένουσα του αργού. πχ. στο παράδειγμά μας στα εκατό μ από 450 μ/δ πάμε στα 234 μ/δ και από 350 μ/δ πάμε στα 204 μ/δ η διαφορά των 100 μ/δ έπεσε στα μόλις 30 μ/δ!!!!!
Το αργο θα ΤΕΙΝΕΙ να φτάσει το γρήγορο χωρίς ποτέ να τα καταφέρνει εκτός εαν συντρέχουν άλλοι λόγοι (π.χ. παραμόρφωση λόγω απότομων αυξημένων πιέσεων, οπότε η χελώνα θα περάσει τον λαγό)
πλην όμως επειδή τα αργά δράμια θα είναι ΔΙΠΛΑΣΙΑ σε πλήθος από τα γρήγορα θα είναι πολύ πιο αποτελεσματικά καθώς θα μεταφέρουν μεγαλύτερη ενέργεια στο σώμα του θηράματος!
 
χμ.... ένα παράδειγμα πολύ απλουστευμένο.....
μια αεροδυναμική φερράρι καιει περισσότερο καύσιμο όταν πάει με 280 χλμ/ωρα παρά μια μερσεντές ίδιου κυβισμού, ιπποδύναμης και ονομαστικής κατανάλωσης που πάει με 180 κι ας είναι λιγότερο αεροδυναμική η μερσεντές, διότι η φερράρι "βρίσκει μεγαλύτερη κόντρα" από τον αέρα που διασχίζει....
αν αφήσουμε το γκάζι απότομα και στις δύο, η φερράρι θα "κόβει" ταχύτητα πιο έντονα και πιο γρήγορα από την μερσέντες (τουλάχιστον στην αρχή λόγω αεροδυναμικής διαφοράς).
τα δράμια όσο γκάζι "πήραν" το πήραν μέσα στην κάνη, έξω απ' την κάνη πάνε μόνα τους....
 
Ολα τα δεχομαι....και τον πινακα του φιλου μας του Βασιλη....!!!!
Απο την ''αλλη''......αλλο θεωρια...και αλλο πραξη....
Μου εχουν πει γουρουνοκυνηγοι.....οτι εχουν χαθει πολλα γουρουνια....γιατι τα βολια με 350μ/δ δεν μπορεσαν
να περασουν το τομαρι του γουρουνιου....
Ενω εχουν πεσει παρα πολλα με ταχυτητες 450μ/δ....και το γουρουνι ξεραθηκε...
Εαν μου λενε ''παπαριές''.....σας λεω και εγω...
Δεν κυνηγαω γουρουνι....και δεν εχω δικη μου αποψι!!!! :)

ΥΓ. Να πω και κατι ακομα....οχι για να περιαυτολογησω....αλλα γιατι ειναι αληθεια....
Την θεωρια πολλες φορες την εφερα ''τούμπα''.... ;)
 
Όχι φίλοι μου Γιάννη και Δημήτρη
ίσως το ΜΟΝΟ κυνήγι της χώρας μας που δεν είναι υπερβολή το σούπερ - ντούπερ μαγκνουμ είναι του αγριόχοιρου
(εφόσον βέβαια κυνηγάμε αποκλειστικά με δράμια - μπλιαχ και μάλιστα με 11/0 ή 00ΒΚ - δυό φορές μπλιάχ)
τα 18 σούπερ μαγκνουμ είναι 100% περισσότερα σαν πλήθος από τα 9 απλά δράμια
εκεί που θα το βρουν 2 δράμια με το απλό και θα σου φύγει, θα το βρουν 4 δράμια με το σουπερ ντουπερ και θα το κρατήσουν

τις ταχύτητες μην τις πολυφοβάστε, σημασία έχουν οι μένουσες κι όχι οι αρχικές
θα σας πω εν τάχει ένα παράδειγμα
χάριν παραδείγματος υποθέτουμε ολόιδια κατασκευή φυσιγγίων (δράμια, βυσμάτωση, μπάφερ κ.λ.π.) και ίδια απόδοση βλητική
9 βολο με αρχική 450 μ/δ
18βολο με αρχική 350 μ/δ
εκατο ολόκληρα μ/δ διαφορά!!!

στα 50μ απόσταση που το 9βολο θα πέσει στα 305 μ/δ (θα χάσει 145 μ/δ) το 18 βολο ΔΕΝ θα πέσει στα 205 μ/δ αλλά θα κρατήσει ταχύτητα 258 μ/δ!!!! ενέργεια κάθε δραμιού 174,59 j vs 124.55j
στα 80μ απόσταση που το 9βολο θα πέσει στα 257 μ/δ (θα χάσει 193 μ/δ) το 18 βολο ΔΕΝ θα πέσει στα 157 μ/δ αλλά θα κρατήσει ταχύτητα 224 μ/δ!!!! ενέργεια κάθε δραμιού 124.95 j vs 94.13j

ας υποθέσουμε ότι το βρίσκει ένα δράμι από το 9 βολο εμ τότε θα το βρουν 2 δράμια από το 18βολο
τουτέστιν
στα 50μ: 9 βολο 174,59J 18bolo 2X124.55j= 249.1j!!!
στα 80μ: 9 βολο 124.95 j 18bolo 2X94.13j= 188.6j!!!
σε κάθε περίπτωση το 18βολο μεταφέρει λόγω διπλάσιων πληγμάτων μεγαλύτερη ενέργεια!
όσο πιο πολλά δράμια το βρουν τόσο πιο πολύ αυξάνεται η διαφορά υπερ του 18βολου!
το προσέξατε ότι το 18βολο στα 80 μ μεταφέρει περισσότερη ενέργεια στο θήραμα λόγω πλήθους πληγμάτων απ' ότι το 9βολο στα 50μ;;;;;;
το βλέπεις Νίκο φίλε μου;

και αυτά υπό ιδανικές συνθήκες "ισοτιμίας" μεταξύ 9βολου και 18βολου, αν αναλογιστούμε ότι τα 18βολα κατασκευάζονται προσεγμένα με υπερπροοδευτικές πυρίτιδες, με όσον το δυνατόν πιο ομαλές καμπύλες καύσης, με αντιτριβικά και επιμεταλλωμένα δράμια κ.λ.π., μάλλον ακόμα πιο αποτελεσματικά είναι...
στο κάτω κάτω της γραφής, άλλη ΑΞΙΑ έχουν:
18βολο μπαμ και τάλιρο, 9βολο μπαμ και δίφραγκο το πολύ

Υ.Γ.1 αναλογιστείτε ότι τα παραπάνω τα γράφει η αφεντομουτσουνάρα μου, πολέμιος της μαγκνουμίτιδας και κάτοχος καμιά δεκαριά όπλων ΟΛΩΝ με απλές θαλάμες 70 χιλ!!!! χώρια που δηλώνω μονοβολάκιας....hunter.


Υ.Γ.2 τέρμα! με χάλασαν οι κακές παρέες........ είδες τι σου κάνει ο κόβιντ; ενάμισυ χρόνο μακριά από τον Διονύση τον Woodman και κοντεύω να γίνω Ντέρτυ Χάρρυ....terror.

Υ.Γ.3 by the way, μήπως σας βρίσκεται κανα 44αρι μαγκνουμ; το αγοράζω όσο - όσο .my man. (εντάξει πλάκα κάνω...... ας είναι και 357 μαγκ) .yelling.
Υ.Γ.4 γεια σου Βασίλη συγχωριανέ μου, τι ωραίο παιχνιδάκι μΕ έδωσες μπρε παιδί, με ξελάσπωσε ο πίνακάς σου!.love.
αρα ολη η θεωρια ειναι οτι θα χτυπησουν το θυραμα περισοτερα σκαγια αρα περισοτερη ενεργεια , αυτο δεν συμβαινει και στα σκαγια ? εγω ξερω οτι οσο πιο αργο ειναι το φυσιγγι τοσο πιο πολυ προσκοπευση θελει αρα το πιο γρηγορο φυσιγγι φτανει πιο γρηγορα στον στοχο
 
αρα ολη η θεωρια ειναι οτι θα χτυπησουν το θυραμα περισοτερα σκαγια αρα περισοτερη ενεργεια , αυτο δεν συμβαινει και στα σκαγια ? εγω ξερω οτι οσο πιο αργο ειναι το φυσιγγι τοσο πιο πολυ προσκοπευση θελει αρα το πιο γρηγορο φυσιγγι φτανει πιο γρηγορα στον στοχο
ναι φίλε μου το ίδιο συμβαίνει και στα σκάγια
πλην όμως στα σκάγια όταν πάμε σε μαγκνουμ γομώσεις ακολουθούμε άλλη λογική
επιλέγουμε 2 νούμερα χοντρότερα σκάγια και κερδίζουμε καμιά 10αρια μετρα
δηλ. αν την φάσσα την ξεραίνεις με 7αρια στα 35μ βάζεις 5αρια μαγκνουμ και έχεις το ίδιο αποτέλεσμα στα 45μ
μη νομίζεις ότι θέλει πολύ μεγαλύτερες προσκοπεύσεις το αργο σε μεσαίες - κανονικές αποστάσεις......
ούτε ότι αργεί ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ να φτάσει στον στόχο
στο παράδειγμα με τα δράμια
το αργο θα φτάσει στα 100 μ σε 0,3875 δευτ. ενώ το γρήγορο σε 0,3269 δευτ τουτέστιν 0,06 δευτ αργότερα
 
Πέρα από την πλακα, έχω δει στο γιου τουμπ τους φίλους και συμμάχους Αμερικανούς να κυνηγάνε πάνω από φυλαχτρες με 45 άρια και 10mm πιστόλια αγριογούρουνα. Έχετε δει σχετικά βίντεο;
βέβαια
εδώ τα κυνηγάνε με τόξα και φυσοκάλαμα στα 45αρια θα κωλώσουν;
 
Η θεωρία πρέπει ΠΑΝΤΑ να συμβαδίζει με την πράξη
όταν δεν συμβαίνει αυτό ή η θεωρία πάσχει ή η πράξη δεν είναι σωστή.

Εμ' ελα που δεν ειναι ΠΑΝΤΑ ετσι....Εδω θα διαφωνισουμε.... Πολλες φορες η θεωρια πάσχει....και η πραξη ειναι σωστη.!!!!
 
Πέρα από την πλακα, έχω δει στο γιου τουμπ τους φίλους και συμμάχους Αμερικανούς να κυνηγάνε πάνω από φυλαχτρες με 45 άρια και 10mm πιστόλια αγριογούρουνα. Έχετε δει σχετικά βίντεο;
Με 44 magnum έχουν κυνηγήσει με επιτυχία όλα τα θηράματα παγκοσμίως. Βέβαια, τα τελευταία χρόνια, έχουν αναπτυχθεί και άλλα (πιο ισχυρά) διαμετρήματα για τα μεγάλα θηράματα.
 
Εμ' ελα που δεν ειναι ΠΑΝΤΑ ετσι....Εδω θα διαφωνισουμε.... Πολλες φορες η θεωρια πάσχει....και η πραξη ειναι σωστη.!!!!
Δεν γινεται να πασχει η θεωρια, αν η θεωρια δεν συμβαδιζει με την πραξη σημαινει οτι καποιο στοιχειο λειπει απο τη θεωρια, οποτε ξαναγυριζεις στα θρανια...
 
για Smith & Wesson Model 29 ψάχνω αλλά και το δικό σου, μΕ κάνει αν συνοδεύεται από το κοστούμι και το γυαλικό του Ντέρτυ Χάρη! .very funny.
Όταν το είχα πάρει μπορούσα να επιλέξω όποιο από τα δύο ήθελα. Προτίμησα το Ruger γιατί είναι πιο "γεροδεμένο" κατασκευαστικά και πιο καινοτόμο σχεδιαστικά από το Smith.
 
Δεν σας προλαβαίνω ... γουστάρω...
Λοιπόν πάμε από την αρχή τουλάχιστον σε ότι θυμάμαι.
1. Βολές στα 90+ μέτρα ακόμα και με δράμια 000 τις θεωρώ τυχερές βολές.
Δεν έχω super magnum όπλο, ούτε έχω κυνηγήσει με τέτοιο.
Αν όμως τα γουρούνια πέφτουν συχνά πυκνά με super magnum φυσίγγια (πείραμα) πρέπει να αναθεωρήσουμε την θεωρία.
Ο λόγος είναι αυτός που είπε ο Μάριος με μια υποσημείωση (την 2 αμέσως παρακάτω)
2. Κάποτε πρόσθετα και εγώ ενέργειες. Πλέον το θεωρώ λάθος.
Μας ενδιαφέρει το βάθος της τρύπας :) όχι η ενέργεια.
Το κάθε σκάγι έχει φυσικά μια ταχύτητα και μια ενέργεια πριν χτυπήσει τον στόχο.
Όταν χτυπάει όμως συμβαίνουν πολλά όμορφα πράγματα.
Αρχικά το σκάγι πρέπει να διαρρήξει το δέρμα άρα χάνει ταχύτητα κατά την διαδικασία αυτή. Στο excel γράφω κάπου "Threshold vel". Αυτή λοιπόν είναι η ελάχιστη ταχύτητα που πρέπει να έχει ένα σκάγι, όχι για να εισχωρήσει αλλά για να σχίσει αρχικά το δέρμα (στο excel την 20% ζελατίνη).
Όση ταχύτητα περισσέψει θα γίνει μήκος τρύπας :)
Διπλάσια υπολειπόμενη ταχύτητα, διπλάσια σε μήκος τρύπα, ... τριπλάσια υπολειπόμενη ταχύτητα, τριπλάσια τρύπα σε μήκος σε ομοιογενές υλικό.
Τα θηράματα όμως δεν αποτελούνται από ομοιογενές υλικό.
Έχουν κρέας, κόκκαλα, εντόσθια, άλλα μεγαλύτερη άλλα μικρότερη θέληση για ζωή, άλλα περισσότερο τσαγανό, άλλα λιγότερο.
Αυτό όμως που έχουν όλα είναι ευαίσθητα σημεία και ζωτικά όργανα.
(Για να προλάβω ερώτηση ... άρα η διατρηση σε 20% ζελατίνη δεν μας λέει απολύτως τίποτα θα σας πω ότι έχει την ίδια χρησιμότητα με την διάτρηση σε χαρτιά και βιβλία κάτι που έχουμε κάνει όλοι μας. Απλά με την 20% ζελατίνη μιλάνε οι βλητικοί μεταξύ τους. Αυτό είναι το υλικό που χρησιμοποιούν αυτοί για να μετρήσουν διάτρηση και όχι χαρτιά).
Έτσι λοιπόν όσα περισσότερα είναι τα βόλια τόσο καλύτερα, αρκεί όταν φτάσουν στο θήραμα να μπορέσουν να τρυπήσουν καταρχήν το δέρμα (threshold vel), να έχουν περίσσευμα ταχύτητας για να ανοίξουν τρύπα να σπάσουν κόκκαλα αν είναι δυνατόν και να φτάσουν αν είμαστε κωλόφαρδοι σε ζωτικό όργανο ή στο κεντρικό νευρικό σύστημα ώστε το γουρούνι να ξεραθεί.
Τα γουρούνια συνήθως δεν ξεραίνονται.
Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τα φυσίγγια δεν είναι "καλά" σημαίνει ότι δεν έχει πληγεί ζωτικό όργανο.
Η κωλοφαρδία που συνήθως λέω δηλαδή.
3. Ακόμα και τα καλύτερα φυσίγγια του κόσμου να χρησιμοποιείς, όταν σηκώνεις όπλο σε γουρούνι το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα καταβληθεί ΑΜΕΣΑ. Διότι είναι αγρίμια, το μέρος κακοτράχαλο, εμείς κουρασμένοι, η σκόπευση όχι σωστή, ο χρόνος μικρός, τα βόλια λίγα κτλ κτλ
Παρόλο που αποζητούμε όλοι μας την άμεση καταβολή αυτή λίγες φορές συμβαίνει.
Από εκεί και πέρα έχεις τραυματισμούς δηλαδή ένα ζώο που είναι πιο επικίνδυνο για τα σκυλιά, αλλά πολύ πιο εύκολο στην τελική κάρπωση γιατί τα σκυλιά θα το σταμπάρουν πιο συχνά και γιατί το ζώο θα κάνει πιο εύκολα το ΛΑΘΟΣ.

Συνεχίζεται ... κουράστηκα ...
 
Last edited:
Το έχω ξαναγράψει.
Ένας πάρα πολύ παλιός και έμπειρος γουρουνάς στα μέρη μας λέει " τα γουρούνια δεν χτυπιούνται, αυτά που χτυπάμε θέλουν να χτυπηθούν" ... σκεφτείτε το.

Μερικές φορές απορώ αν τα γουρούνια έχουν ζωτικα όργανα.
2 βολια στην καρδιά και πάνε 300 μέτρα.
Μονόβολο στο κεφάλι στα 2μ και καρφώνει σκυλί.
2 μονόβολα πάνω του σουβλάκι και πάει κανονικά.
4 μονόβολα πάνω του, έπεσε στο 4ο και παραλίγο να σκοτώσει σκυλί.
Άλλοι τραβούσαν φωτογραφίες, το γουρούνι κάτω και τους σκότωσε το σκυλί.
Μάζωξη μετά το χτύπημα με 5 άδεια όπλα, το γουρούνι ζωντανό και σχεδόν ακίνητο πάει ένας να το σφάξει και το γουρούνι σηκώθηκε και έφυγε :)

Πολύ δυνατά ζώα ... με τεράστια θέληση για ζωή.
Εξαιρέσεις θα μου πείτε, συμφωνώ ... αλλά πάντα αυτά τα ζώα μας εκπλήσσουν.
 
Last edited:
Σε ερωτηση μου ομως....ποσες φορες μπορει να συμβει αυτο.....απαντηση δεν πηρα...
Είναι σαν να ρωτάς πόσες φορές μπορείς να φέρεις εξάρες στο τάβλι.
Μπορεί 5 συνεχόμενες, μπορεί 5 ημέρες να μην φέρεις καμία.
Οι πιθανότητες είναι μικρές.

Στα 80μ μια μόνο μπίλια 000 (9,1 mm) χτύπησε κάπρο 80άρι (καθαρό) στον σβέρκο και τον σκότωσε. (δεν είμαι σίγουρος για τα ακριβή νούμερα αλλά κάπου εκεί ήταν ... πρόπερσι σε φίλο έγινε αυτό) ... το πιστεύω ότι μπορεί να συμβεί, σπάνια αλλά μπορεί.
Οι μπίλιες θέλουν προσοχή, πόσο μάλλον τα μονόβολα.
 
Ας κλωτσάνε και λίγο. Δεν παθαίνουμε τίποτα. Λες και ο γουρουνάς θα ρίξει μια αρμάθα στο κυνήγι. Αρκεί να έχουν αποτέλεσμα.
Πες τα βρε Βασίλη. Πολύ ευαίσθητους ώμους έχουν κάποιοι. :)
Δώστε μου κλώτσο μαζί με ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΙΕΣΕΩΝ και δεν καταλαβαίνω τίποτα.
5 αρμάθες σερί ρίχνω.

Ο ώμος θα πονέσει, θα κοκκινίσει αλλά θα γιάνει.
 
Back
Top