Αγριόχοιρος

Βασιλη αυτο το 40ρι θα δουλεψει με V1,5- 430m/s.....η θελει και αλλα ''γκάζια'' ???:oops:

View attachment 35926View attachment 35927

Να το παω V1,5- 450m/s ??? Aλλα θα εχει ''κλωτσο''.....ποια ειναι η γνωμη σας παιδες ???
Κατέβασέ το και στα 380 αλλά κάντο τηλεκατευθυνόμενο.
Να βαράς στον γάμο του Καραγκιόζη και να πετυχαίνει το σβέρκο από το γουρούνι.
 
Το σημερινό καπρακι. Τουφέκια στα 90+ με 12 Βόλο Winchester. Μπροστινό πόδι σπασμένο δύο δράμια στα πισίνα μπούτια ψηλά και ένα δράμι σπονδυλική το οποίο το καθήλωσε
Μπράβο σας Κώστα! Ωραίος κάπρος!!! Τέτοιες επιτυχίες καταγράφονται ανεξίτηλα στη μνήμη για μια ζωή.
Αν επιτρέπεται, σε τι υψόμετρο;
 
Οσο καλο και να ειναι ( το φυσιγγιο ) τα 90+μετρα ειναι πολλα....παρα πολλα Αλεξ !!! View attachment 35894 Αυτα ειναι 70 πραγματικα μετρα....και ο στοχος 1,25Χ85.... Βαλε αλλα + 20 + μετρα και βγαλε συμπερασμα.... Θελω να πω οτι ειναι καθαρα ΤΥΧΕΡΗ ΒΟΛΗ....απο αυτες που εχεις κανει και ΤΑΜΑ στην Παναγιά φιλε !!!!
Κυρ Νίκο,
Σε τέτοιες περιπτώσεις, για τα μέλη του φόρουμ, δεν έχει και τόση σημασία η τύχη του κυνηγού (ή η αντίστοιχη ατυχία του κάπρου) αλλά η λεγόμενη stopping power ενός εμπορικού φυσιγγίου, και, το συγκεκριμένο, αποδεικνύει συνεχώς τις ικανότητές του, ακόμα και σε τέτοιες ακραίες καταστάσεις.
Το ηθικό ζήτημα των βολών σε τέτοιες αποστάσεις με δράμια... είναι άλλη κουβέντα.
 
Οσο καλο και να ειναι ( το φυσιγγιο ) τα 90+μετρα ειναι πολλα....παρα πολλα Αλεξ !!!

View attachment 35894

Αυτα ειναι 70 πραγματικα μετρα....και ο στοχος 1,25Χ85....
Βαλε αλλα + 20 + μετρα και βγαλε συμπερασμα....
Θελω να πω οτι ειναι καθαρα ΤΥΧΕΡΗ ΒΟΛΗ....απο αυτες που εχεις κανει και ΤΑΜΑ στην Παναγιά φιλε !!!!
Πεδίο βολής ...
 
Κυρ Νίκο,
Σε τέτοιες περιπτώσεις, για τα μέλη του φόρουμ, δεν έχει και τόση σημασία η τύχη του κυνηγού (ή η αντίστοιχη ατυχία του κάπρου) αλλά η λεγόμενη stopping power ενός εμπορικού φυσιγγίου, και, το συγκεκριμένο, αποδεικνύει συνεχώς τις ικανότητές του, ακόμα και σε τέτοιες ακραίες καταστάσεις.
Το ηθικό ζήτημα των βολών σε τέτοιες αποστάσεις με δράμια... είναι άλλη κουβέντα.

Κυρ Γιαννη...
Ο καθε ενας μας εχει τα δικα κριτηρια....και διαφορετικες οπτικες γωνιες που βλεπει το καθε τι.
Αυτο δεν σημαινει ΠΧ. οτι εγω χαρηκα λιγοτερο η περισσοτερο απο τα υπολοιπα μελη για την
επιτυχια του Κωστα ....η για την τυχη του....
Συζητηση κανουμε.....και ειναι Δεδομενο οτι χαιρομαι με την επιτυχια του Κωστα....αλλιως θα θεωρουσα
τον εαυτο μου ανωμαλο....
Tωρα οσον αφορα το φυσιγγιο....θα ηθελα να μου πει καποιος....Στις 20 βολες στα 100 μετρα σε καπρι
τι ποσοστα επιτυχιας πιστευεται οτι θα εχει .....γιατι εγω ειλικρινα δεν ξερω!!!
Πιστευω οτι το stopping power θα πηγαινε περιπατο στην συγκεκριμενη περιπτωση ....χωρις τον
παραγοντα ΤΥΧΗ !!!
 
Κυρ Γιαννη... Ο καθε ενας μας εχει τα δικα κριτηρια....και διαφορετικες οπτικες γωνιες που βλεπει το καθε τι. Αυτο δεν σημαινει ΠΧ. οτι εγω χαρηκα λιγοτερο η περισσοτερο απο τα υπολοιπα μελη για την επιτυχια του Κωστα ....η για την τυχη του.... Συζητηση κανουμε.....και ειναι Δεδομενο οτι χαιρομαι με την επιτυχια του Κωστα....αλλιως θα θεωρουσα τον εαυτο μου ανωμαλο.... Tωρα οσον αφορα το φυσιγγιο....θα ηθελα να μου πει καποιος....Στις 20 βολες στα 100 μετρα σε καπρι τι ποσοστα επιτυχιας πιστευεται οτι θα εχει .....γιατι εγω ειλικρινα δεν ξερω!!! Πιστευω οτι το stopping power θα πηγαινε περιπατο στην συγκεκριμενη περιπτωση ....χωρις τον παραγοντα ΤΥΧΗ !!!
Κυρ Νίκο,

Το μήνυμά μου δεν περιείχε καμία μομφή, ούτε για την κρίση σου ούτε για τα αισθήματά σου, ιδιότητες τις οποίες εκτιμάω και σέβομαι. Απλά είπα πως το χρήσιμο για όλους μας από ένα τέτοιο γεγονός είναι οι ικανότητες ενός φυσιγγίου στο οποίο έχουμε όλοι μας πρόσβαση, έναντι στους αστάθμητους παράγοντες μιας επιτυχημένης βολής, μέσα στους οποίους είναι και η σκοπευτική ικανότητα του κυνηγού.

Απ’ όποια οπτική γωνία κι αν το δεις, ένα φυσίγγι το οποίο είναι ικανό να καταβάλει ένα τέτοιο γουρούνι σε τέτοιες αποστάσεις, σημαίνει ότι είναι ικανότατο σε πολύ μικρότερες, στοιχείο το οποίο συμβάλει στη γενική συζήτηση περί αποτελεσματικότητας των δραμιών στο κυνήγι του αγριόχοιρου. Το πώς θα πάνε τα δράμια εκεί που πρέπει, είναι άλλο ζήτημα.
 
Last edited:
Σήμερα είχε κρασοκατάνυξη 0 στο κόψιμο 0 στο παγάνισμα. 0+0=0 View attachment 35921
Βασίλη, άσ' την αριθμητική, δεν είναι τόσο σταθερή όσο νομίζεις. Κάποτε αυτή η πράξη έβγαζε 11.

Αφού όμως με 0 κόψιμο και 0 παγάνα βγάζεις 3 λίτρα κρασί και 2 κονσέρβες, είσαι μια χαρά.

Αλλά, ρε αθεόφοβοι,... Εχθές μαζέψατε 50 κιλά κρέας και σήμερα τη βγάλατε με σαρδέλα σε φυτικό λάδι;;;
 
Κυρ Νίκο,

Το μήνυμά μου δεν περιείχε καμία μομφή, ούτε για την κρίση σου ούτε για τα αισθήματά σου, ιδιότητες τις οποίες εκτιμάω και σέβομαι. Απλά είπα πως το χρήσιμο για όλους μας από ένα τέτοιο γεγονός είναι οι ικανότητες ενός φυσιγγίου στο οποίο έχουμε όλοι μας πρόσβαση, έναντι στους αστάθμητους παράγοντες μιας επιτυχημένης βολής, μέσα στους οποίους είναι και η σκοπευτική ικανότητα του κυνηγού.

Απ’ όποια οπτική γωνία κι αν το δεις, ένα φυσίγγι το οποίο είναι ικανό να καταβάλει ένα τέτοιο γουρούνι σε τέτοιες αποστάσεις, σημαίνει ότι είναι ικανότατο σε πολύ μικρότερες, στοιχείο το οποίο συμβάλει στη γενική συζήτηση περί αποτελεσματικότητας των δραμιών στο κυνήγι του αγριόχοιρου. Το πώς θα πάνε τα δράμια εκεί που πρέπει, είναι άλλο ζήτημα.


ΟΥΤΕ το δικο μου μηνυμα ειχε ΙΧΝΟΣ μομφης!!!
Ασχετα εαν συμφωνω ή οχι με τις αποψεις των αλλων.....ολες τις σεβομαι...
Τωρα με αυτη την επιτυχια του Κωστα.....απλα ειπα την γνωμη μου για την βολη και τα μετρα....
Σε ερωτηση μου ομως....ποσες φορες μπορει να συμβει αυτο.....απαντηση δεν πηρα...
Δεν αμφισβητησα κανεναν και τιποτα Κυρ Γιαννη!!!
 
Φίλε πήγες για γουρούνια;
Αληθεύει ότι υπάρχουν στο Ρέθυμνο;
Είναι γνήσια αγριογουρουνα;
Επιτρέπεται το κυνήγι τους κανονικά ή υπάρχει θέμα από θηροφυλακη ή από όποιον απελευθερωθηκαν;

Ρωτάω όλα αυτά διότι όλοι ξέρουμε πως στο νησί δεν υπάρχουν αγριογούρουνα.
 
Χμ ... 90 μέτρα με δράμια ... αν κάνουμε βολή σε πίνακα 1x1 στα 90 μέτρα με το ίδιο φυσίγγι , ποσά από τα 12 δράμια θα μπουν στον πίνακα ? Και πόση κινητική ενέργεια θα έχουν 1 η 2 δράμια από 12 Βόλο για να κρατήσουν ένα κατοστάρι κάπρο?

Και αν ο στόχος ειναι κινούμενος ? Πόση τύχη χρειάζεσαι ?

Μπραβο για την επιτυχία , αλλά αν το ελεγα στη δίκη μου ομάδα μάλλον θα με έπερναν στο ψιλό .... ειδικά όσοι έχουν εμπειρία με 80-100 γουρούνια στο ενεργητικό τους καταλαβαίνουν κάτι παραπάνω ... ειδικά όταν έχουν καρφώσει μονόβολα federal & Winchester στα μπούτια και στην κοιλιά του καπριού από τα 25-30 μέτρα και Τον έχουν βρει ακμαιότατο μετά από 3 χιλιόμετρα ....
 
Η πιθανότητα να μπουν δράμια σε πίνακα 1x1 στα 90 μέτρα είναι πολύ μικρή. Μπορεί να μπει ένα δράμι. Στην προκειμένη περίπτωση λέμε ότι έβαλε πολλά παραπάνω από ένα και όχι σε σταθερό στόχο 1x1. Απλά αυτό που κράτησε το ζώο αυτό ήταν το δράμι που έφαγε στα μαλακά και σφηνώθηκε στην σπονδυλική στήλη + το σπασμένο μπροστινό. Γι'αυτό μιλάμε για τυχερή βολή. Τώρα τι θα έλεγε η παρέα σου με τα κατοστάρια είναι άλλο έργο. Κάθε χρόνο δόξα την Θεά Άρτεμις περνάμε τα 170 ζώα. Αυτό είναι ένα περιστατικό που έτυχε. Όχι ο κανόνας. Και εννοείται ότι και το μολύβι-μπαλα-μονοβολο αν δεν το βρει σε καίριο σημείο το ζώο θα διανύσει μεγάλη απόσταση αλλά αν έχεις σκυλιά δεν θα χαθεί. Φιλικά πάντα
 
Καλησπέρα στην παρέα!
Παιδια, όσο και να μας ενθουσιάζουν τα δράμια στο θεμα διόρθωσης σκόπευσης, η επιτυχία απ αυτά ειναι πολλες φορες θεμα τύχης,
1ον να εισαι τυχερός και να βγεί το γουρουνι κοντα,
2ον το γουρούνι να μην ειναι βίσωνας με 3-4εκ λίπος
και 3ον απ τα δράμια που θα φαει το γουρουνι, να ειναι τουλαχιστον ενα σε ζωτικό όργανο...πραγμα που οσο μεγαλώνει η αποσταση, τοσο μικραίνουν οι πιθανότητες..και λόγω διασποράς, και λόγω μείωσης της δύναμης...
Φέτος βρήκαμε 2 γουρουνια νεκρά σε "καθαρά" μερη, πραγμα που δείχνει οτι τουφεκίστηκαν πολυ μακρια και φτάσαν ως εκει, γιατι αν επεφτε η τουφεκια εκει κοντα, σιγουρα θα τα βρίσκανε. Το 2ο συγκεκριμενα τουφεκίστηκε απο φίλο την προηγουμενη κυριακη, εγω κυνηγουσα φασσες, και ενας φιλος με τον πατέρα του κυνηγουσαν γουρουνια, σε καποια φαση ακουσα 3 απανοτές τουφεκιες και μετα απο λιγα δευτερολεπτα και μια 4η.
Νομιζα οτι εριξε σε φασσες, μετα απο λιγες ώρες που μιλήσαμε μου ειπε οτι εριξε σε μεγάλο καπρο, 2 hoghammer και 2 ΑΤ, μετρα δεν θυμάμαι, αλλα σίγουρα ηταν κατω απο 50(θα τον ξαναρωτησω και θα σας πω) βαλανε σκυλια, ψαξανε ολο το ρεμα που το ειδανε να κατεβαίνει και δεν βρηκαν ουτε σταγόνα αίμα, ουτε μυρωδια...Τελικα το βρήκε ο γαμπρος μου 2 μερες μετα στην αντίθετη κατευθυνση απο εκει που το ειδαν να κατεβαίνει. Το ζώο μαλλον κατεβηκε εκανε τον κύκλο και ουσιαστικα γύρισε προς το μερος που αρχικα σηκώθηκε...
Παραθέτω και μερικες φώτο απ τα 2 ζώα.
1η φωτο ειναι το πρωτο καπρι,σε μερος που περιμετρικα 500 μετρα ειναι γήπεδο, σιγουρα εριξε πολυ περπάτημα πριν πεσει...
244638851_946640992584677_7424348691700992618_n.jpg


Στις επομενες φώτο ειναι το καπρί της προηγουμενης κυριακης.
1η φωτο ειναι την μερα που το βρήκε ο γαμπρός μου, 2 μερες μετα το τουφεκισμα, οι υπόλοιπες ειναι σημερα, μετα το "καθάρισμα" που κανανε τα ζλάπια της περιοχης....
255835852_612392206575882_973834690442708937_n.jpg


257483703_606040403876686_3608702844562287768_n.jpg


257297554_351345446792965_5087096643872040561_n.jpg



Γιαυτο παλικαρια, η γνώμη μου ειναι, ΜΟΝΟ μονοβολα, και για κοντα και για μακρια, λιγότερα τραυματισμένα, και σίγουρα μεγαλύτερη ασφάλεια λόγω λιγότερων εξωστρακισμών.
Φανταστείτε πόσα τραυματισμένα φεύγουν οταν βγαινουν μπουλούκια και τρώνε τα δράμια βροχή πάνω τους... οσο και να θελουμε να τα μειώσουμε, οφείλουμε να το κάνουμε με σεβασμό.
 
Καλησπέρα στην παρέα!
Παιδια, όσο και να μας ενθουσιάζουν τα δράμια στο θεμα διόρθωσης σκόπευσης, η επιτυχία απ αυτά ειναι πολλες φορες θεμα τύχης,
1ον να εισαι τυχερός και να βγεί το γουρουνι κοντα,
2ον το γουρούνι να μην ειναι βίσωνας με 3-4εκ λίπος
και 3ον απ τα δράμια που θα φαει το γουρουνι, να ειναι τουλαχιστον ενα σε ζωτικό όργανο...πραγμα που οσο μεγαλώνει η αποσταση, τοσο μικραίνουν οι πιθανότητες..και λόγω διασποράς, και λόγω μείωσης της δύναμης...
Φέτος βρήκαμε 2 γουρουνια νεκρά σε "καθαρά" μερη, πραγμα που δείχνει οτι τουφεκίστηκαν πολυ μακρια και φτάσαν ως εκει, γιατι αν επεφτε η τουφεκια εκει κοντα, σιγουρα θα τα βρίσκανε. Το 2ο συγκεκριμενα τουφεκίστηκε απο φίλο την προηγουμενη κυριακη, εγω κυνηγουσα φασσες, και ενας φιλος με τον πατέρα του κυνηγουσαν γουρουνια, σε καποια φαση ακουσα 3 απανοτές τουφεκιες και μετα απο λιγα δευτερολεπτα και μια 4η.
Νομιζα οτι εριξε σε φασσες, μετα απο λιγες ώρες που μιλήσαμε μου ειπε οτι εριξε σε μεγάλο καπρο, 2 hoghammer και 2 ΑΤ, μετρα δεν θυμάμαι, αλλα σίγουρα ηταν κατω απο 50(θα τον ξαναρωτησω και θα σας πω) βαλανε σκυλια, ψαξανε ολο το ρεμα που το ειδανε να κατεβαίνει και δεν βρηκαν ουτε σταγόνα αίμα, ουτε μυρωδια...Τελικα το βρήκε ο γαμπρος μου 2 μερες μετα στην αντίθετη κατευθυνση απο εκει που το ειδαν να κατεβαίνει. Το ζώο μαλλον κατεβηκε εκανε τον κύκλο και ουσιαστικα γύρισε προς το μερος που αρχικα σηκώθηκε...
Παραθέτω και μερικες φώτο απ τα 2 ζώα.
1η φωτο ειναι το πρωτο καπρι,σε μερος που περιμετρικα 500 μετρα ειναι γήπεδο, σιγουρα εριξε πολυ περπάτημα πριν πεσει...
244638851_946640992584677_7424348691700992618_n.jpg


Στις επομενες φώτο ειναι το καπρί της προηγουμενης κυριακης.
1η φωτο ειναι την μερα που το βρήκε ο γαμπρός μου, 2 μερες μετα το τουφεκισμα, οι υπόλοιπες ειναι σημερα, μετα το "καθάρισμα" που κανανε τα ζλάπια της περιοχης....
255835852_612392206575882_973834690442708937_n.jpg


257483703_606040403876686_3608702844562287768_n.jpg


257297554_351345446792965_5087096643872040561_n.jpg



Γιαυτο παλικαρια, η γνώμη μου ειναι, ΜΟΝΟ μονοβολα, και για κοντα και για μακρια, λιγότερα τραυματισμένα, και σίγουρα μεγαλύτερη ασφάλεια λόγω λιγότερων εξωστρακισμών.
Φανταστείτε πόσα τραυματισμένα φεύγουν οταν βγαινουν μπουλούκια και τρώνε τα δράμια βροχή πάνω τους... οσο και να θελουμε να τα μειώσουμε, οφείλουμε να το κάνουμε με σεβασμό.
Kριμα....
 
Βασιλη αυτο το 40ρι θα δουλεψει με V1,5- 430m/s.....η θελει και αλλα ''γκάζια'' ???:oops:

View attachment 35926View attachment 35927

Να το παω V1,5- 450m/s ??? Aλλα θα εχει ''κλωτσο''.....ποια ειναι η γνωμη σας παιδες ???
Θα δουλέψει και με τις 2 ταχ.
το ζήτημα είναι με ποιά ταχ θα είναι πιο ευθύβολο με την κάννη που θα το ρίχνει
θέλει δοκιμές....

Υ.Γ. Φίλε Νίκο σχετικά με τις αποστάσεις που θηρεύονται γουρούνια με δράμια..... κάποτε είχα την ίδια άποψη με σένα, έκτοτε έχω βάλει πολύ νερό στο κρασί μου...... αυτά που έχω δει (αποστάσεις θήρευσης) - ειδικά φέτος - δεν γράφονται δημόσια.... ΔΕΝ είναι ο κανόνας, όμως έχω την εντύπωση ότι δεν είναι απλά οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα..... τα δράμια δεν είναι σκάγια κάνουν ζημιά πολύ μακρύτερα από όσο νομίζουμε.....
 
Back
Top