Αγριόχοιρος

Εγω θελω να το θεσω συγκεκριμένα...αφηστε το κεφαλι κτλ...την τρωει με 32γραμ νουμερο 9, σε αποσταση απο την ακρη του οπλου 3 μετρα, οχι 5 ουτε 6 κτλ, στο σημειο πανω απο το ποδι μπροστα διπλα απο το αφτι...
Θα πέσει?
Εγω λεω ναι αλλα ειμαι ειλικρινα απειρος..
Στα 3 μέτρα, θα δει τον ουρανό με τ' άστρα. Εκτός αν ρίξουμε σε ελέφαντα.
 
Ισως να μην το εξηγησα καλα...Εστω μεταξυ 1-2 αλλα προς το 1
Αν την φάει στο 1 στα 3 μέτρα ξεράθηκε για τα υπόλοιπα εξαρτάται πόσο μεγάλο είναι
Όσο πιο μεγάλο τόσο περισσότερη προστασία έχει χοντρό τομάρι ειδικά στις πλάτες έχει φροντίσει η φύση γιαυτό λόγω ότι εκεί χτυπιούνται τα καπρία όταν παλεύουν
Δεν λέμε ότι δεν θα πάθει ζημιά εννοείται αυτό μιλάμε για να πέσει ξερό και όχι να ψοφήσει πιό κάτω ή μετά από μέρες
 
Ξαδερφακι μου κτηνοτροφος παλιοτερα ειχε κ γουρουνια σε περιφραγμενο . Διαλεγε ο πελατης το ζωο, ανοιγε αυτος το πορτακι λιγο κριθαρι εβγαινε απο την περιφραξη το γουρουνακι ,μονοκανο μπαικαλ απο τα 5-6-7 μετρα με παγανοφυσσιγγο μια στο λαιμο κ αυτο ηταν . Ουτε το ζωο να τρομαξει λιποθυμουσε σε 2 δευτερολεπτα , το αιμα ποταμι.... τουλαχιστον 40-50 ζωα την χρονια
 
Ξαδερφακι μου κτηνοτροφος παλιοτερα ειχε κ γουρουνια σε περιφραγμενο . Διαλεγε ο πελατης το ζωο, ανοιγε αυτος το πορτακι λιγο κριθαρι εβγαινε απο την περιφραξη το γουρουνακι ,μονοκανο μπαικαλ απο τα 5-6-7 μετρα με παγανοφυσσιγγο μια στο λαιμο κ αυτο ηταν . Ουτε το ζωο να τρομαξει λιποθυμουσε σε 2 δευτερολεπτα , το αιμα ποταμι.... τουλαχιστον 40-50 ζωα την χρονια
Μην συγκρίνεις τα οικόσιτα με τα άγρια!
 
Οταν λεω γουρουνακι μιλαω για ζωα 50 κιλα τουλαχιστον , με απολυτη βεβαιοτητα κ στα 10 μ να το εριχνε το αποτελσμα θα ηταν ιδιο . Ολα αυτα για το ερωτημα αν πεφτουν τα γουρουνια στα 5 μετρα με σκαγια
Γιατι ομως λαιμο και οχι κεφαλι αναμεσα στα ματια;
 
και οχι κεφαλι αναμεσα στα ματια;
Χρυσανθε έχω ένα κ μοναδικό περιστατικο με λιγο...μακάβρια περιγραφη...

Πάνε αρκετά χρόνια που με φώναξε κάποιος να του σκοτώσω ένα μεγαλο βοδι...
Το ζώο το είχε δέσει γερά (και ευτυχώς) ανάμεσα σε δυο ελιές..
Του λέω που θες να του ρίξω?(υπέθεσα ότι ήξερε............ )
Και μου λέει ανάμεσα στα μάτια...
Τι έγινε? Βλέπω μια τρυπα σε εκείνο το σημείο που έβγαζε ποταμι αίμα κ το ζωο.. Όρθιο...θριλερ.... *
Δεν του λέω τίποτα..σηκωνω την κάννη λίγο πιο πανω κ ρίχνω κατακούτελα....
Και φυσικά εκείνη την στιγμή έγινε σεισμός... Ξερό....


*και φυσικά μιλάμε για μονοβολο cal.12 κ φανταστείτε που θα εφτασε....


Έπειτα από αυτό κατάλαβα ότι "το ανάμεσα στα μάτια" μαλλον ισχυει μόνο για τα.. Χταπόδια......


Ουτε εμπειρία έχω από κυνηγια που απαιτουν μονοβολα αλλά αυτό δεν προκειται να το ξεχάσω..
 
Οταν λεω αναμεσα στα ματια δεν το εννοω κυριολεκτηκα Τασο
Εννοω κουτελο ψηλωτερα αλλα αναμεσα τους απο θεμα αποστασης
Μικροτερος πριν τα 12 μου που σφαζαμε τα χοιρινα στο χωριο τα χοιρινα τα κτυπουσαν στο κεφαλι με βαρια
Επεφταν και μετα σφαζονταν
Μεχρι που μια χρονια ηταν πολυ μεγαλο το ζωο

Δεν το επιασε και καλα βαρια στο κτυπημα
Και τρεχαμε το χοιρινο κυριολεκτηκα

Ετσι απο τοτε μια βολη κουτελο αναμεσα στα ματια και το ζωο πεφτει ακαριαια
Μετα αμεσως σφαξιμο
 
Μην συγκρίνεις τα οικόσιτα με τα άγρια!
Ημιαιμα ειχε σαν κ αυτα που βρισκονται εξω που κ που εβγαινε καποιο παρδαλο.
Θυμαμαι μια φορα που ειχε πιασει ενα καπρο αγριο, ερχονταν καθε βραδι εξω απο την περιφραξη κ μια βραδια αφησε επειτηδες την πορτα ανοιχτη κ ο γαμπρος μπηκε κ τον εκλεισε ,σε 10 μερες ειχε γινει οικοσητος ουτε οι ανθρωποι ουτε αμαξια τιποτα δεν τον ενοχλουσε, εριχνε κριθαρη η τυρογαλο κ ερχονταν κ ετρωγε στο μισο μετρο , τον ειχα ταισι κ εγω κ μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση ποσο γρηγορα προσαρμοστηκε.
 
Last edited:
Γιατι ομως λαιμο και οχι κεφαλι αναμεσα στα ματια;
Χαλαει το κρεας στο κεφαλι τα σκαγια καταλοιγουν στο μυαλο κ χαλαει ο πατσας. Πρωτα εκει τα εριχνε . Η τρυπα που εκανε ηταν λιγο μεγαλυτερη απο δυευρο το καθαριζαν με μαεστρια κ πετουσαν ελαχιστο κρεας. Το ζωο πρωτα ξεψυχουσε μετα εβαζαν 1 ναιλον διπλα το τουμπαριζαν κ το τραβουσαν εκει που τα εγδερνε απλο κ πρακτικο
 
Το που πρέπει να πάει το μονόβολο το ξέρουμε όλοι.
Το που πραγματικά πάει είναι το θέμα.
Ο νονός μου κυνηγούσε το τουφεκισμένο οικόσιτο γουρούνι στο χωριό.
Λίγο να σου φύγει το όπλο, λίγο να κινηθεί το γουρούνι και γίνονται όλα πουτ@να.
 
Last edited:
Για όσους αισθάνονται τυχεροί ή σίγουροι ότι τα γουρούνια πέφτουν με 10άρια, 5άρια ή παγανοφύσιγγα δεν έχουν παρά να δοκιμάσουν μια στάμπα σε κανένα καπρί με αυτά ;) .pray to God.
Ίσως να τους δοθεί όλος ο χρόνος, η άνεση και η ακρίβεια σκόπευσης που χρειάζεται για να τουφεκίσουν στο κατάλληλο σημείο ώστε να έχουν μια άμεση καταβολή.

Επίσης μπορούν να δοκιμάσουν με τα ίδια φυσίγγια σε καρτέρι.

Είπαμε όλα πέφτουν και όλα χάνονται.
Αν έχεις 5άρια θα ρίξεις με αυτά και ότι γίνει, αλλά δεν θα πας με 5άρια για γουρούνια.
Έλεος ρε παιδιά ....
 
Γιατι ομως λαιμο και οχι κεφαλι αναμεσα στα ματια;
Για να μην μείνουν σκάγια μέσα.
Το σημείο που θα χτυπήσουν τα σκάγια πρέπει να κοπεί και να πεταχτεί, άρα χάνεται.
Πως θα φας γουρουνοκεφαλή τίγκα στο σκάγι ; :)
Ακόμα και τα μονόβολα σπάνε.
Έχει πάει γνωστός για εγχείρηση από θραύσμα.
 
Για να μην μείνουν σκάγια μέσα.
Το σημείο που θα χτυπήσουν τα σκάγια πρέπει να κοπεί και να πεταχτεί, άρα χάνεται.
Πως θα φας γουρουνοκεφαλή τίγκα στο σκάγι ; :)
Ακόμα και τα μονόβολα σπάνε.
Έχει πάει γνωστός για εγχείρηση από θραύσμα.
Ισως επειδη εμεις δεν την τρωμε
Την κανουμε ζαλατινα(πηκτη)
Σπας το κεφαλι στα δυο αφου το καθαρισεις
Κρατας τα μαγουλα κλπ και τα αυτια
Το σημειο της βολης δεν μας κανει στην περιπτωση αυτη
 
Ισως επειδη εμεις δεν την τρωμε
Την κανουμε ζαλατινα(πηκτη)
Σπας το κεφαλι στα δυο αφου το καθαρισεις
Κρατας τα μαγουλα κλπ και τα αυτια
Το σημειο της βολης δεν μας κανει στην περιπτωση αυτη
Τα μάγουλα είναι πιο μαλακά και από το ψαρονέφρι.
Θεϊκά ...
 
Back
Top