Αγριόχοιρος

Νομίζω ότι με αυτά που γράφονται κάποιοι θα κινδυνεύσουν.... δεν πέφτουν τα γουρούνια με 9ρια και 5ρια ...... ακόμη και να ζαλιστεί ένα ενήλικο ζώο από μια τέτοια τουφεκιά στα 5-7-10 μέτρα αν δεν πέσει επιτόπου ξερό.... είναι πολύ πιθανό να σηκωθεί και να φύγει ή να μας επιτεθεί..... και να πάει στο πλησιέστερο σημείο με νερό και να ψοφήσει.....το θέμα είναι το ρισκάρουμε; Όχι θα έλεγα εγώ.... προτιμώ να αλλάξω φυσίγγια και να του ρίξω μια... αλλά με αξιώσεις.... παρά να ρίξω ότι έχει μέσα το όπλο μου.... φυσικά αν πέσετε στο γιατακι του και δεν φύγει ρίξτε του ότι έχετε και κάντε και μια προσευχή.... Αυτά τα λέω επειδή έχω χάσει μια σκύλα ποιντερ από γουρούνι στα 20 μέτρα από εμένα....την έσκισε και την πάτησε κιόλας.... ένα καπρι που σκότωσε 14 σκυλιά μέχρι να το σκοτώσουν....την μέρα που έπεσε σκότωσε 2 και έβγαλε εκτός σεζόν άλλα δύο....τα γουρούνια δεν είναι για πειράματα και δοκιμές.... ούτε ζαρκάδια να πέφτουν με το μπαμ....
 
Last edited:
Τα πραγματικά γουρούνια δεν πρόκειται να σας δώσουν ευκαιρία να επιλέξετε το σημείο που θα τα τουφεκισετε..... πίσω από το αυτί, δίπλα από το μάτι κτλ.....αν σας αντιληφθούν δεν θα σας δώσουν πολλές επιλογές.....
 
Ρε παιδια κουβεντα γινεται για το εαν πέφτουν...δεν ειπε κανείς να παει καποιος για καπρια με 9αρια...
Όποιος κινδυνεύσει επειδη θα καταληξει να παει για γουρουνι με 9αρια, μετα την συζήτηση που εχει γινει εδω στο φόρουμ, καλυτερα να παει να παραδωσει και την αδεια του στον Κ.Σ. μετα...
 
Δε μας είπε τι είχε μέσα......3αρια,47 βολα..... ή 9αρια....χαχαχα....
Από προσωπική εμπειρία 60αρι γρουνι καθαρο έπεσε σεκος με νο3 αλλά τουφεκισμενο στα 10 μέτρα το πολυ. Στο καθάρισμα είδαμε ότι του ειχε θερίσει τα πνευμόνια. Αλλά εντάξει να μην λέμε χαζά , δεν πας με λαγοφυσιγγα και τσιχλοφυσιγγα για γρουνια. Αλλά κωλοφαρδια θα υπάρχει παντα
 
Στα σχόλια λέει ότι το φυσίγγια ήταν nova(προφανώς εννοεί τα club κ αυτό φαίνεται απο τον κάλυκα κ το χρώμα του..) 36γρ ν5...

Από τις τουμπες που πηρε φάνηκε ότι την έφαγε καλά......
Έτσι όπως τέντωσε τα πόδια πρέπει να την έφαγε όλη στο κεφαλι. Έτσι τεντωνονται και τα οικόσιτα που τους την πατάω πίσω από το αφτί.
 
Επειδή πολλά λέγονται για την αντοχή του συγκεκριμένου θηράματος. Εδώ δείτε δύο μπάλες και πως έγιναν.Quiz - στα πόσα μέτρα έφαγε τις μπάλες?View attachment 33236
Κώστα δεν ξέρω από αγριοχοιρους κ απο τα πυρομαχικα τους....
θα πω εντελώς στην τυχη ότι ήταν 25-30μ.....
 
Επειδή πολλά λέγονται για την αντοχή του συγκεκριμένου θηράματος. Εδώ δείτε δύο μπάλες και πως έγιναν.Quiz - στα πόσα μέτρα έφαγε τις μπάλες?View attachment 33236
Μονοβολα είναι η βόλια??? Νομίζω πως έτσι πρέπει να γίνονται κατα την πρόσκρουση στο θήραμα για να δημιουργηθεί μεγαλύτερη ζημία!
 
Back
Top