Αγριόχοιρος

Οτι νουμερο σκαγια και να εχεις....σε αυτη την αποσταση πεφτει.... τα σκαγια πανε μονοβολο .

Εαν θελεις κανε δοκιμη....εγω εχω κανει ....στα 5 μετρα με Ν9 σκαγια....το τσιμεντολιθο τον εκανε
αμμοχαλικο...

Συμφωνώ και εχω την ιδια γνωμη με τον Γιαννη.....ολα ειναι θεμα αποστασης....και σε ποιο σημειο
θα βρει το γουρουνι....

Τα ιδια λεγαμε....οτι το κρανιο δεν σπαει.... :D

View attachment 32967
Υπάρχουν βίντεο στο ίντερνετ με πυροβολισμούς από 9mm,0,40s&w και 0,45
.....
Τους τσιμεντολιθους όπως και το αλεξίσφαιρο το 0,40 τους σπάει δεν τους διαπερνά.... επίσης αν κάποιος που φορά αλεξίσφαιρο φάει 2-3 σαραντάρες στο γιλέκο...το πιο πιθανό είναι να σπάσει τα πλευρά του και να πάει από εσωτερική αιμορραγία και όχι από την ίδια τη σφαίρα... ή να τρυπήσει κάποιο πλευρό τον πνεύμονα
 
Όλα μέσα και στο δέρμα και δεν υπολογίζω τα διαμπερή.

Γι αυτό μιλάω για σημείο πρόσκρουσης, ειδικά στα γουρούνια.
Και στα άλλα θηράματα βέβαια παίζει ρόλο.

10 φυσίγγια ... 3 από τον πρώτο και εξαφανίστηκε

3 δράμια+3 δράμια+2 μονόβολα από τον δεύτερο από τα οποία μονόβολα το ένα αστόχησε.
Ο δεύτερος το τουφεκούσε στο καθαρό σε απόσταση 30-35μ.
Που στο διάολο έριχνε δεν ξέρω αλλά το γουρούνι ήταν γεμάτο μολύβι.

Αν δεν το έβλεπα με τα μάτια μου θα δυσκολευόμουν να το πιστέψω.
Μου εχει τυχει παιδες.....να ριξω στα 25μ περιπου, 1 τουφεκια στην αριστερη πλευρα, 1 στην δεξια οπως γυρισε να φυγει, 1 στα οπισθια.....και συνεχιζε να φευγει.....ετρεχα πισω του και φωναζα που παςςςςς????.....και τελικα το κυνηγουσα 100μ περιπου ριχνωντας του αλλες 3 για να πεσει.....καπρι 60 κιλα καθαρο....αχρηστευτηκε το κρεας του.....! Βεβαια ειχε και παγωνια.....φυσιγγια remington + win 10βολα.....
 
Αν και βλέποντας ξανά τη φωτογραφία δεν βλέπω αφρούς.... σημάδι ότι τρύπησε το πνευμόνι και πνίγεται.... Μάλλον καρδιά την έφαγε... άλλωστε ακόμη και με ραβδωτό όλοι λένε πίσω από το μπροστινό πόδι ρίξε.... είναι τα πιο ζωτικά όργανα.... καρδιά, πνεύμονες....
 
Last edited:
Μου εχει τυχει παιδες.....να ριξω στα 25μ περιπου, 1 τουφεκια στην αριστερη πλευρα, 1 στην δεξια οπως γυρισε να φυγει, 1 στα οπισθια.....και συνεχιζε να φευγει.....ετρεχα πισω του και φωναζα που παςςςςς????.....και τελικα το κυνηγουσα 100μ περιπου ριχνωντας του αλλες 3 για να πεσει.....καπρι 60 κιλα καθαρο....αχρηστευτηκε το κρεας του.....! Βεβαια ειχε και παγωνια.....φυσιγγια remington + win 10βολα.....
Πόσο χρόνο έκανες το 100άρι ;
9.58 νομίζω το παγκόσμιο ρεκόρ .
 
Πόσο χρόνο έκανες το 100άρι ;
9.58 νομίζω το παγκόσμιο ρεκόρ .
Παιδια....ηταν τουφεκιες ολες επανω του....με full choke....αφου οταν το γδαραμε φαινοτανε οι τρυπες οπως στο χαρτι......λεω πλακα κανει.....καλη εμπειρια......
 
Παιδια....ηταν τουφεκιες ολες επανω του....με full choke....αφου οταν το γδαραμε φαινοτανε οι τρυπες οπως στο χαρτι......λεω πλακα κανει.....καλη εμπειρια......
Μάλλον ναρκωτικά είχε πάρει και ανέβηκε και η αδρεναλίνη του ... χαχαχα....
 
Κύριε Νίκο.... έχω ξαναπεί ότι στα 10 μέτρα...κι λιγότερα λέω εγώ.... ήταν η τουφεκιά που όντως πάει μονοβολο... Αλλά αν δεις τη φωτογραφία τα σκάγια βρήκαν καρδιά ή πνευμόνια.... σίγουρα.... οπότε ή έπεσε ξερό η το έπνιξε το ίδιο του το αίμα και έπεσε κοντά....τα 3αρια με τα 8ρια έχουν τεράστια διαφορά.... επίσης μη ξεχνάμε ότι το 5,56 του M4 με το 7,62 του Καλάσνικοφ έχουν τεράστια διαφορά στο stoping power....View attachment 32976

Βασιλη δεν εχω λογους να αμφισβητησω τα οσα λες....Για να λες για αλεξισφαιρα γιλεκα...σιγουρα εχεις
γνωσεις.....
Ωστοσο μην κανεις την ιδια ''παπαριά'' που εκανα εγω με τον τσιμεντολιθο στα 5 μετρα με Ν9 σκαγια....Και αν
την κανεις....να φορας γυαλια....Οχι μονο τον ξετρυπαει....τον κανει κομματια και εκει που την τρωει
γινεται σκονη φιλε μου!!!!
 
Last edited:
Βασιλη δεν εχω λογους να αμφισβητησω τα οσα λες....Για να λες για αλεξισφαιρα γιλεκα...σιγουρα εχεις
γνωσεις.....
Ωστοσο μην κανεις την ιδια ''παπαριά'' που εκανα εγω με τον τσιμεντολιθο στα 5 μετρα με Ν9 σκαγια....Και αν
την κανεις....να φορας γυαλια....Οχι μονο τον ξετρυπαει....τον κανει κομματια και εκει που την τρωει
γινεται σκονη φιλε μου!!!!
Αυτό ακριβώς εννοώ.... νομίζεις ότι τον τρυπάει....τον σπάει η δύναμη κρούσης....αν ήταν συμπαγές μπετό.... ίσα που θα το γρατσουνιζε....
 
Βάλε ένα πακέτο Α4 τύλιξε το με φαρδιά ταινία .... και ρίξε ένα 9αρι....θα σχιστουν κάποιες σελίδες... όμως αποκλείεται να το διαπεράσουν.... και βάζω και στοίχημα...

Εχω κανει πολλες δοκιμες με Α4 και ξερω.....αλλο χαρτι στεγνο ....αλλο χαρτι βρεγμενο....και αλλο τσιμεντολιθος....Καμια σχεση μεταξυ τους....
Αλλο συμπαγες μπετο....και αλλο δερματι και κρεας....
Το πηγες αλλού......για τσιμεντολιθο ειπα.....μην ''μπερδευουμε'' τα πραγματα!!!!

Μπορει να τον σπαει η δυναμη κρουσης....οκ....Το αποτελεσμα βλεπουμε....και το αποτελεσμα ειναι
οτι τον κανει κομματια.....και εκει που την τρωει....γινεται σκονη!!!

ΥΓ. Τιποτα δεν λεω στον ''αερα''.....παντα μιλαω απο αποτελεσματα δοκιμων μου....εαν βρω την
φωτο θα την ανεβασω.
 
Δοκίμασε να γεμίσεις τον τσιμεντολιθο με χώμα....συμπιεσε το κιόλας και κλείσε την δυνατότητα να φεύγει το χώμα και πυροβόλησε τον....θα δεις ότι δεν θα διαλυθεί το ίδιο με όταν είναι κενό....
Για να το πάω στα μονοβολα.... ρίξε ένα sauvestre διατρητικό σε ένα τσιμεντολιθο στα 25 μέτρα και ένα holow point.....στην ίδια απόσταση....το πρώτο θα διαπεράσει το μπροστά τμήμα και το ενδιάμεσο μπορεί και το τρίτο....το holow μπορεί να μην περάσει ούτε το πρώτο επειδή η φιλοσοφία του είναι να ανοίγει,να δημιουργήσει σπηλαίωση και να αφήσει όσο περισσότερη κινητική ενέργεια στο στόχο...
 
Μέσα στο νερό.
Μετά το γουρούνι λογικά τα έχασε ... άσε που είχε φάει βόλια.

Δεν ξέρω ρε φίλε ... μεγάλωσα και μαλάκωσα μου φαίνεται. :)
Πρέπει να υπάρχει και μια δυσκολία στην κάρπωση.
Gvp οπως βλεπεις τα σκυλια ειναι τσοπανοσκυλα, πιθανόν πρόκειται για "περιστασιακο" κυνηγό γουρουνιου...Αν και η καμερα φορτωμένη πανω του μου κανει περιεργο για "περιστασιακό" κυνηγο πχ βοσκό που σηκωσαν τα σκυλια του ενα γουρουνι..
Οπως και να χει οκ σέβομαι την στάση να θες δυσκολια στην καρπωση, αλλα με αυτη την λογική θα πρέπει να βγαλουμε και τα gps, να βγαλουμε και τα 15 σκυλια να τα κάνουμε 2-3 ανα ομαδα, και πολλα αλλα που μπορω να σκεφτω..Οκ ξαναλεω παντως ισως επειδη ειμαι "νεοεισερχόμενος" σε αυτο το κυνηγι να ειμαι πιο "καυλ...ος", αλλα η συζητηση περι σεβασμου στο θηραμα μεσω της "δυσκολιας" ειναι μεγαλη..
Το θεμα για τα μολυβια στο ποταμι οκ ειναι διαφορετικο ..
 
Εγώ δεν έχω καμία σχέση με αυτό το κυνήγι. Από τα βίντεο που βλέπω όμως έχω δει πολλά γουρούνια που χτυπιούνται στη στάμπα μπλοκαρισμένα από πολλά σκυλιά. Ούτε αυτό μου μοιάζει δύσκολο στην καρπωση και ηθικό.
Αν είπα μαλακία μη βαρατε, είπαμε άσχετος...
 
Ούτε αυτό μου μοιάζει δύσκολο στην καρπωση και ηθικό.
Ειναι αρκετα δυσκολο και επικίνδυνο να μπεις στην σταμπα.. εχω παει να βγαλω γουρουνι σκοτωμενο απο την σταμπα που το πηρε ο αρχηγος, και πραγματικα απόρησα πως καταφερε και εφτασε μεχρι εκει και με το οπλο φορτωμενο....Δεν ειναι απλο...
Επισης αυτο το 2 λεπτο "μπλοκαρισμα" που βλεπεις στο βιντεο μπορει να ναι καταληξη 4-5 ωρων διωξης και βαλε...
 
Ρε παιδια κυνήγι παμε, τηρουμε τους κανονες που μας εχουν θεσει αλλα οκ, η συζήτηση περι ηθικής δεν εχει αρχη και τελος ..Εγω μπορω να βγω να πω ειναι αδικο να βαρας διασπορας την μπεκατσα, ο αλλος θα πει ααααα το οπλο ειναι αδικο παρε τοξο...ενας τριτος να πει και το τοξο αδικο ειναι πηγαινε με χερια!...
Βεβαια ξαναλεω απο ενα σημειο και μετα, οταν εχεις "χορτασει" εικόνες, στιγμες, και θηραμα ναι μπορεις να την δεις πιο "μποεμ" την φαση και να πεις εγω παω πχ για τσιχλα, ας εχει περασμα τύπου 2016, εγω θα παρω 6 πουλια για τον μεζε σημερα και εφυγα...
 
Δοκίμασε να γεμίσεις τον τσιμεντολιθο με χώμα....συμπιεσε το κιόλας και κλείσε την δυνατότητα να φεύγει το χώμα και πυροβόλησε τον....θα δεις ότι δεν θα διαλυθεί το ίδιο με όταν είναι κενό....
Για να το πάω στα μονοβολα.... ρίξε ένα sauvestre διατρητικό σε ένα τσιμεντολιθο στα 25 μέτρα και ένα holow point.....στην ίδια απόσταση....το πρώτο θα διαπεράσει το μπροστά τμήμα και το ενδιάμεσο μπορεί και το τρίτο....το holow μπορεί να μην περάσει ούτε το πρώτο επειδή η φιλοσοφία του είναι να ανοίγει,να δημιουργήσει σπηλαίωση και να αφήσει όσο περισσότερη κινητική ενέργεια στο στόχο...

Bασιλη , δεν χρειαζεται να κανω κατι τετοιο....η να αποδειξω κατι.
Τα συμπερασματα μου τα εχω βγαλει!!!
Αλλωστε ειναι εντελως διαφορετικα πραγματα το μονοβολο με τα σκαγια.
Το μονοβολο ειναι συμπαγης μαζα....ενω τα σκαγια οχι....Το μονοβολο ειναι και παραμενει με 18χιλιοστα
διαμετρο οταν βρισκει τον στοχο....ενω τα 32 γραμμαρια Ν9 ειναι 608 βολιδες με 2χιλιοστα διαμετρο και
στα 5 μετρα στην εξοδο τους απο την καννη εχουν διαμετρο απο 3,5 εως 5,5 εκατοστα και οχι 18 χιλιοστα....
Λειτουργουν εντελως διαφορετικα απο το μονοβολο!!!
Σκεψου το λιγο.... ;)
 
Gvp οπως βλεπεις τα σκυλια ειναι τσοπανοσκυλα, πιθανόν πρόκειται για "περιστασιακο" κυνηγό γουρουνιου...Αν και η καμερα φορτωμένη πανω του μου κανει περιεργο για "περιστασιακό" κυνηγο πχ βοσκό που σηκωσαν τα σκυλια του ενα γουρουνι..
Οπως και να χει οκ σέβομαι την στάση να θες δυσκολια στην καρπωση, αλλα με αυτη την λογική θα πρέπει να βγαλουμε και τα gps, να βγαλουμε και τα 15 σκυλια να τα κάνουμε 2-3 ανα ομαδα, και πολλα αλλα που μπορω να σκεφτω..Οκ ξαναλεω παντως ισως επειδη ειμαι "νεοεισερχόμενος" σε αυτο το κυνηγι να ειμαι πιο "καυλ...ος", αλλα η συζητηση περι σεβασμου στο θηραμα μεσω της "δυσκολιας" ειναι μεγαλη..
Το θεμα για τα μολυβια στο ποταμι οκ ειναι διαφορετικο ..
Αν το προχωρήσουμε θα έπρεπε να σκοτώνουμε κάπρους και λαγούς με τόξα και βέλη φτιαγμένα από εμάς χωρίς σκυλιά.
Πέρδικες, τσίχλες με σφεντόνες κτλ κτλ
Έχεις δίκιο ότι είναι μεγάλη συζήτηση και σίγουρα δεν έχει τέλος.

Δεν ξέρουμε επίσης τι προηγήθηκε ... μπορεί να είχε τραυματίσει το ζώο πιο πριν.

Όπως και να είναι το βίντεο δεν προκαλεί θαυμασμό τουλάχιστον σε εμένα.
Έχω αρκετές ώρες βίντεο (φίλων) που προκαλούν θαυμασμό και δεν έχουν καμμία σχέση με αυτό.
Σε κουβέντα να βρισκόμαστε ... :)
 
Bασιλη , δεν χρειαζεται να κανω κατι τετοιο....η να αποδειξω κατι.
Τα συμπερασματα μου τα εχω βγαλει!!!
Αλλωστε ειναι εντελως διαφορετικα πραγματα το μονοβολο με τα σκαγια.
Το μονοβολο ειναι συμπαγης μαζα....ενω τα σκαγια οχι....Το μονοβολο ειναι και παραμενει με 18χιλιοστα
διαμετρο οταν βρισκει τον στοχο....ενω τα 32 γραμμαρια Ν9 ειναι 608 βολιδες με 2χιλιοστα διαμετρο και
στα 5 μετρα στην εξοδο τους απο την καννη εχουν διαμετρο απο 3,5 εως 5,5 εκατοστα και οχι 18 χιλιοστα....
Λειτουργουν εντελως διαφορετικα απο το μονοβολο!!!
Σκεψου το λιγο.... ;)
Στα 5 μέτρα από το στόμιο τα σκάγια κύριε Νίκο δεν έχουν βγει ούτε από το συγκεντρωτηρα.... είναι ένα μονοβολο ..... σχεδόν συμπαγές λόγω της μεγαλύτερης ταχύτητας που μπορεί να αποκτήσουν σαν γόμωση. Σίγουρα δεν είναι το ίδιο με μονοβολο.... είναι όμως κοντά....τα συμπεράσματα που βγάζει ο καθένας μας δεν είναι απόλυτοι κανόνες... Δεν αμφισβητώ τις δοκιμές σας και τα συμπεράσματα σας.... απλά παραθέτω και δικές μου δοκιμες και μάλιστα με πυρομαχικά που μοιάζουν περισσότερο στα μονοβολα..... λόγω της ενασχόλησης μου με την πρακτική σκοποβολή εκτός από το κυνήγι.... επίσης το μονοβολο μπορεί να ανατραπεί κατά την πτήση του .... ανάλογα το είδος του και να κτυπησει το στόχο με το πλάι ή με το πίσω μέρος του.... οπότε η συμπεριφορά του πάνω στο θήραμα είναι εντελώς διαφορετική. Επιπλέον η υφή του στόχου, χαρτί,τσιμεντολιθος, ξύλο, μπετό, ατσάλι είναι εντελώς διαφορετική από την βαλλιστική ζελατίνη ή νεκρό ιστό . Τέλος το ζωντανό γουρούνι είναι ένας κινούμενος στόχος με 20-30 κιλά τομάρι αποτελούμενο από σκληρή τρίχα αναμεμειγμένη με λάσπη, 2-3 εκατοστά λίπος, κόκκαλα κτλ.... πολλές παράμετροι.... για απόλυτα συμπεράσματα
 
Last edited:
Από την εξόρμηση του ΣΚ στο Ξηρόμερο. Ημίαιμο μεν αλλά θηρίο. Πάνω από 170 κιλά. Με πολύ λίπος (πρέπει να έκανε μήνες ...Πάσχα στα καλαμπόκια των ανθρώπων) και καθόλου μυρουδιά. Χτυπήθηκε από φίλο που ήρθε για πρώτη φορά για τριχωτό!!!! Ωραία υποδοχή και πολύ φιλική η παρέα. Ακόμη πιο ευχάριστο η πειθαρχία και η τήρηση των κανόνων, χάρη στον Αρχηγό Θύμιο!!!1632430247593.png
 
Back
Top