Αγριόχοιρος

Καλούτσικη ημέρα σήμερα, μας άφησε να κάνουμε δύο παγάνες. Στην πρώτη ήταν 7-8 γουρουνόπουλα 15αρια, από τα οποία καταφέραμε 2, και στην δεύτερη ένα μοναχικό καπρί 30αρι, το οποίο φαίνεται στην φωτό. Μας έπιασε η νύχτα να το βγάλουμε από το ρέμα το οποίο είχε κατεβάσει νερό μέχρι πάνω από το γόνατο... αλλά το ρίξαμε στο ποτάμι και ήρθε κολυμπώντας κάνα 2 χιλιόμετρα μέσα στο ποτάμι και έτσι δεν είχε πολύ τράβηγμα :pIMG_20210102_181840.jpg
 
*Αν θυμαμαι καλα εκεινη την εκπομπη στις πρωινες ιχνηλασιες πριν χρονια,ειχε
πει ο Κοσκινας οτι "Αν ηξεραν τα αποτελεσματα της απελευθερωσης το 95-96
δεν θα την εκαναν"
Δηλαδή πιστεύεις ότι ο υπερπληθυσμός τώρα είναι αποτέλεσμα αυτών των απελευθερώσεων;
 
Δηλαδή πιστεύεις ότι ο υπερπληθυσμός τώρα είναι αποτέλεσμα αυτών των απελευθερώσεων;
Αυτό Βασίλη και η μιγαδοποιηση από ημερους ελεύθερας βοσκής , οι μιγάδες κάνουν μεγάλη τοκετό ομάδα και όχι μόνο μια φορά το χρόνο , σε μερικά χρόνια γέμισε ο τόπος .
 
Ρε μάγκες έχουν κάνει ποτέ οι κυνηγοί (οργανωμένη) απελευθέρωση αγριογούρουνων στην Ελλάδα;
Έχουνε κάνει φίλε μου εγώ θυμάμαι επί πέντε χρόνια αμολαγανε εδώ στην Άρτα γύρω στα 6 ζευγάρια αλλά καθαρόαιμα αγριογούρουνα όμως.... Τώρα ο υπέρπλυθησμος που υπάρχει δεν έφταιξε από αυτό αλλά με το μπασταρδεμα των ζώων που είχαν γουρουνια ελεύθερα
 
Έχουνε κάνει φίλε μου εγώ θυμάμαι επί πέντε χρόνια αμολαγανε εδώ στην Άρτα γύρω στα 6 ζευγάρια αλλά καθαρόαιμα αγριογούρουνα όμως.... Τώρα ο υπέρπλυθησμος που υπάρχει δεν έφταιξε από αυτό αλλά με το μπασταρδεμα των ζώων που είχαν γουρουνια ελεύθερα
Πρώτη φορά το ακούω για την Άρτα.
 
Πρώτη φορά το ακούω για την Άρτα.
Ναι ναι έχει γίνει γτ τότε δεν υπήρχανε πολλά γουρουνια και αμολαγανε και προπερσυ το ένα το Κάπρι το βαρεσαμε έβγαλε 90 κιλά καθαρό κρέας και το καταλάβαμε ότι είναι αυτό γτ τότε τους σκιζανε το ένα αυτί στην μέση για να ξέρουμε αν βαρεθεί ποτέ ότι είναι από αυτά που αμολυσανε....Η μια η γουρούνα υπάρχει ακόμη υπάρχει γτ στον τόπο που αμολυθηκε το έχουμε σαν καταφύγιο 8 χρόνια και έχει κάνει πολλές γέννες και αυτό είναι το καλο ότι υπάρχει έστω και λίγο ακόμη το καθαρόαιμο
 
Βασικα απο μελετες κοντευει να εξαφανιστει ο γνησιος αγριοχοιρος στην Ελλαδα.
Το μεγαλυτερο ποσοστο των ζωων ειναι ημιαιμα.Εχει γινει μεγαλη ζημια.
Έχεις καμία μελέτη πρόχειρη να την διαβάσω ?
Περίεργο μου φαίνεται ....

Και ποια είναι η μεγάλη ζημιά που γίνεται ?
Ο υπερπληθυσμός ? Οι ζημιές στις αγροτικές καλλιέργειες ?
Κάτι άλλο ?
Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει γιατί ακούγονται διάφορα ...
 
Last edited:
Back
Top