Αγριόχοιρος

Ενώ πριν 20 χρόνια δεν υπήρχε αυτό το φαινόμενο ?
Πριν 30 χρόνια δεν υπήρχε ?
Πίστεψέ με υπήρχε ... το έχω δει με τα μάτια μου σε πολλές περιοχές και της μόνιμης κατοικίας και της καταγωγής ...


Ειλικρινά δεν ξέρω αν έχει απαγορευτεί για αυτόν τον λόγο ...
Έχεις σχετική νομοθεσία ?
Μην κολλάς στο 20. Μπορεί να είναι 30 όπως λες. Δηλώνω μία γενικότερη περίοδο. Την νομοθεσία δεν έχω καθίσει να την ψάξω. Από κουβέντα με εκτροφέα το ξέρω.
 
Ενώ πριν 20 χρόνια δεν υπήρχε αυτό το φαινόμενο ?
Πριν 30 χρόνια δεν υπήρχε ?
Πίστεψέ με υπήρχε ... το έχω δει με τα μάτια μου σε πολλές περιοχές και της μόνιμης κατοικίας και της καταγωγής ...


Ειλικρινά δεν ξέρω αν έχει απαγορευτεί για αυτόν τον λόγο ...
Έχεις σχετική νομοθεσία ?
Μην κολλάς στο 20. Μπορεί να είναι 30 όπως λες. Δηλώνω μία γενικότερη περίοδο. Την νομοθεσία δεν έχω καθίσει να την ψάξω. Από κουβέντα με εκτροφέα το ξέρω.
«το 2013, με πίεση του υπουργείου Γεωργίας επετράπη σε χοιροτρόφους να βόσκουν τα κοπάδια τους σχετικώς ελεύθερα (εκτατικά) σε δασικές και άλλες περιοχές. Με τον τρόπο αυτό διευκολύνθηκε η επιμειξία των ήμερων με τους άγριους χοίρους και προέκυψε η υβριδική ράτσα. Η οποία αναπαράγεται πιο εύκολα και έχει διαφορετικές συνήθειες, όπως λ.χ. η τάση να πλησιάζει σε κατοικημένες περιοχές. Οπότε, στην πραγματικότητα δεν μιλάμε για αυξημένο αριθμό αγριόχοιρων, αλλά για έναν μεγαλύτερο πληθυσμό ημίαιμων μη δεσποζόμενων χοίρων. Η αρχική υπουργική απόφαση για την ελεύθερη βοσκή των χοίρων καταργήθηκε το 2016 και η Διεύθυνσή μας υποχρέωσε τους χοιροτρόφους να βόσκουν τα ζώα τους σε ελεγχόμενο και περιφραγμένο χώρο.

https://www.protothema.gr/greece/ar...i-ellada-agriogourouna-tsakalia-kai-katsikia/
 
Μιας και το ζήτησες όμως: https://dasarxeio.com/2018/03/28/54606/
Οι εκτεταμένες σε συχνότητα και μέγεθος ζημιές σε αγροτικές καλλιέργειες που έχουν καταγραφεί και η αύξηση των φαινομένων υβριδισμού σε πληθυσμούς αγριόχοιρων σε συνδυασμό με την αύξηση του πληθυσμού τους, αναφέρονται μεταξύ άλλων στους λόγους που οδήγησαν στην έκδοση της απόφασης πλήρους απαγόρευσης της βόσκησης χοίρων σε δάση και δασικές εκτάσεις.

Αυτός λοιπόν ήταν ο λόγος του νόμου όχι η καθαροαιμία ... αθάνατο Ελληνικό κράτος ...
 
https://knf.gr/uvridismos-agrioxoirou/
ενδιαφέρον άρθρο από επιστήμονα λιγάκι παλιό ...

"ΥΒΡΙΔΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΓΡΙΟΧΟΙΡΟΥ" του ΓΙΑΝΝΗ ΑΜΠΑΤΖΙΔΗ


Έχουν ενδιαφέρον τα άρθρα ... μάλλον βάλανε και οι κυνηγοί το χεράκι τους ... αλλά οι κτηνοτρόφοι είναι το εύκολο θύμα ...

Πρέπει να ζήσουμε με αυτό ή να δράσουμε συντεταγμένα ... και συντεταγμένα σημαίνει ΚΣΕ .... για αυτό γυρίζω το θέμα πάντα εκεί ...
Κανένας δεν θέλει να τουφεκά πουά γουρούνια ...
Τώρα για την ΖΗΜΙΑ θα την βρουν οι ειδικοί ...
 
Βασίλη αλήθεια θεωρείς ότι ο υβριδισμός, οποιοσδήποτε κι αν είναι, δεν κάνει ζημιά στα είδη;
Λέω ότι ο υβριδισμός πάντα γίνονταν ... αν κάνει ζημιά και πόσο μεγάλη δεν το γνωρίζω.
Σύμφωνα με το προηγούμενο άρθρο κυμαίνεται στο 5-10% όπως σε όλη την Ευρώπη.
Λέω επίσης ότι οι κυν. σύλλογοι απελευθέρωναν ημίαιμα γουρούνια.
Επίσης τα γουρούνια δεν χρειάζονται διαβατήριο για να μετακινηθούν από την μια χώρα στην άλλη.
Αν η Βουλγαρία έχει ημίαιμα θα έρθουν και στην Ελλάδα.
Αν η Στερεά Ελλάδα έχει ημίαιμα θα πάνε και στην Θεσσαλία ...
Αυτό που λέω και πέσατε να με φάτε είναι ότι αν το πρόβλημα είναι μεγάλο και σοβαρό θα πρέπει να ασχοληθεί η ΚΣΕ διότι εμείς σαν κυνηγοί δεν μπορούμε να βοηθήσουμε ...

Εδώ έχουν απαγορευτεί εδώ και χρόνια οι απελευθερώσεις νησιωτικών κοντά σε πληθυσμούς ορεινών, γιατί άραγε;
Γιατί διασταυρώνονται ...

Η βασική ερώτηση όμως είναι γιατί να μειώθηκαν οι πληθυσμοί των ορεινών ?
Μην μπεις στον κόπο να απαντήσεις γιατί ξέρω πολύ καλά το γιατί ... και όχι δεν φταίει ο απλός κυνηγός γι' αυτό.

Καληνύχτα παιδιά ...
 
Λέω ότι ο υβριδισμός πάντα γίνονταν ... αν κάνει ζημιά και πόσο μεγάλη δεν το γνωρίζω.
Σύμφωνα με το προηγούμενο άρθρο κυμαίνεται στο 5-10% όπως σε όλη την Ευρώπη.
Λέω επίσης ότι οι κυν. σύλλογοι απελευθέρωναν ημίαιμα γουρούνια.
Επίσης τα γουρούνια δεν χρειάζονται διαβατήριο για να μετακινηθούν από την μια χώρα στην άλλη.
Αν η Βουλγαρία έχει ημίαιμα θα έρθουν και στην Ελλάδα.
Αν η Στερεά Ελλάδα έχει ημίαιμα θα πάνε και στην Θεσσαλία ...
Αυτό που λέω και πέσατε να με φάτε είναι ότι αν το πρόβλημα είναι μεγάλο και σοβαρό θα πρέπει να ασχοληθεί η ΚΣΕ διότι εμείς σαν κυνηγοί δεν μπορούμε να βοηθήσουμε ...


Γιατί διασταυρώνονται ...

Η βασική ερώτηση όμως είναι γιατί να μειώθηκαν οι πληθυσμοί των ορεινών ?
Μην μπεις στον κόπο να απαντήσεις γιατί ξέρω πολύ καλά το γιατί ... και όχι δεν φταίει ο απλός κυνηγός γι' αυτό.

Καληνύχτα παιδιά ...
Οκ καλά Βασίλη, συμφωνούμε. Και εννοείται ότι δεν μπορούμε να βοηθήσουμε χωρίς κεντρικές γραμμές, απλά επισημαίνουμε το πρόβλημα. Όπως προείπα ούτε κυνηγάω ούτε και θέλω να κυνηγήσω γουρούνια, αυτό που μου είπε ο φίλος μου όμως, αν είναι αλήθεια, μου ακούγεται ανησυχητικό.
 
Λέω ότι ο υβριδισμός πάντα γίνονταν ...
Από πότε; Από ποτέ.
Ο υβριδισμός είναι έργο ανθρώπου, όχι φυσικό, έμμεσα ή άμεσα.
Ό,τι αναμίξεις έχουν παρατηρηθεί στη φύση είναι σε ελάχιστο ποσοστό και πρακτικά τυχαία μεταξύ συγγενικών ειδών, πχ έχει τύχει να παρατηρηθεί διασταύρωση φάσσα με τρυγόνι κι έχει θηρευτεί τέτοιος απόγονος, με φαινότυπο τρυγονιού σε μέγεθος φάσσας.
Όλα τα είδη που έχουν επιβιώσει και ξέρουμε μέχρι σήμερα είναι επειδή αναπαράχθηκαν μεταξύ τους τα πιο υγιή και ισχυρά γονιδιακά μέλη και κράτησαν αναλοίωτα στο χρόνο τα χαρακτηριστικά τους.
Υβρίδια σε ζώα και φυτά ξεκίνησε να δημιουργεί ο άνθρωπος για να τα εκμεταλλεύεται προς όφελος του.
Αυτό μπορεί να έχει τα καλά του (αύξηση παραγωγής πχ, καταπολέμηση ασθενειών κ.ά.) αλλά και τα άσχημα του (π.χ.: πόσα χρόνια έχετε να φάτε ντομάτα που να έχει γεύση ντομάτας; Πρέπει να βρείτε παραδοσιακό σπόρο και να βάλετε δικό σας μποστάνι για να το ξαναγευτείτε. Σ'όλες τις σάλτσες τομάτας πλέον οι συνταγές λένε προσθέστε ζάχαρη, ενώ κάποτε δεν χρειαζόταν, ήταν φυσικά γλυκές.)
O sus scrofa ήταν, είναι και πρέπει να είναι πάντα sus scrofa και όχι κάτι άλλο ανάμικτο. Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε, ανεξέλεγκτη αναπαραγωγή, καταστροφή καλλιεργειών, εξαφάνιση μανιταριών, τρουφών, εξάπλωση προς το ανθρωπογενές περιβάλλον κ.ο.κ..
Ο sus scrofa, αν παρέμενε γενετικά τέτοιος, δε θα έφτανε να δημιουργήσει ποτέ αυτά τα προβλήματα.
Η ΚΣΕ δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει, ο έμπειρος κυνηγός μεθοδικά και στοχευμένα διά της θήρας μπορεί να καταπολεμήσει το ξενικό είδος που αλλοιώνει τη φυλετική σύσταση του πληθυσμού sus scrofa.
Κάτι ανάλογο που έχει αναφερθεί και στο θέμα με τα αγριοπερίστερα, σε μέρη εγγυημένα όπου ζουν αμιγώς αγριοπερίστερα, πρέπει να σκοτώνουμε τους μιγάδες, ώστε το είδος τους να παραμένει αναλλοίωτο με τα ειδικά χαρακτηριστικά του.
Κι εκεί μη μου πείτε πάλι, να ο υβριδισμός στη φύση, ο άνθρωπος πάλι έβαλε το χέρι του με κοπάδια οικόσιτων περιστεριών που τα αφήνει ελεύθερα να τριγυρνούν στους κάμπους, αντί να τα έχει σε περιστερώνες.
Καλώς ή κακώς πάντα ο άνθρωπος διαταράσσει τη φυσική ισορροπία με τις άλογες πράξεις του.
Αυτό το μήνυμα πρέπει να το περάσουμε στην κοινωνία εμείς οι κυνηγοί, ως άνθρωποι της φύσης, που γνωρίζουμε σε βάθος την πανίδα και τη χλωρίδα του τόπου μας, που αγαπάμε αυτή τη βιοποικιλότητα και ενδιαφερόμαστε για τη διαιώνιση της, μόνο εμείς μπορούμε να τη διαφυλάξουμε. Όλοι οι άλλοι καναπεδάτοι ψευτο-οικολογοι που πάνε και αμολουν στα βουνά της Παναγιάς τα μάτια, κάνουν καταστροφή της φύσης και όχι εμπλουτισμό.
Αν πάρεις κουβάδες με χρώματα και τους πετάς σε έναν τοίχο δε θα βγει ποτέ ζωγραφιά.....
 
Παλιότερα τουλάχιστον στα μέρη μου δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια μπορώ να πω ότι υπάρχει θέμα
Πιο πριν το συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό γουρουνιών ήταν στα κουμασια τους τα τελευταία χρόνια σε πολλές μεριές ήταν αγέλες ελεύθερες χωρίς κανένα απολύτως έλεγχο
Το πόσο μεγάλη ζημιά έχει γίνει φαίνεται εάν δεις φωτογραφίες με μεγάλα καπρια του παρελθόντος και τα συγκρίνεις με αντίστοιχα του σήμερα
 
Το πόσο μεγάλη ζημιά έχει γίνει φαίνεται εάν δεις φωτογραφίες με μεγάλα καπρια του παρελθόντος και τα συγκρίνεις με αντίστοιχα του σήμερα
Και να φανταστείτε ότι στα καπριά διατηρούνται τα περισσότερα από τα φαινοτυπικά χαρακτηριστικά των άγριων χοίρων σε σχέση με τα θηλυκά, γιατί τους δίνουν πλεονέκτημα στις μονομαχίες και στη διεκδίκηση των θηλυκών έναντι των πιο ήμερων...

Αντίθετα στα θηλυκά τα ήμερα χαρακτηριστικα δίνουν πλεονέκτημα αναπαραγωγής λογω μεγέθους και αριθμού απογόνων που κάνουν...
 
Σε απόσταση 1.5 χλμ. από τον ποταμό Έβρο επιβεβαιώθηκε εστία αφρικανικής πανώλης των χοίρων σε αγριόχοιρους. Σε επαγρύπνηση οι κτηνιατρικές αρχές των περιοχών κοντά στα βόρεια σύνορα........
 
Το προβληημα υβριδισμου αρχισε τη δεκαετια 80 και ενταθηκε την 90 με την επιδοτηση για ελευθερη ή εκτεταμενη, δεν θυμαμαι , εκτροφη χοιρων. Δεν επεκταθηκαν γρηγορα τα υβριδια γιατι οι αρσενικοι αγριοι πλησιαζαν ημερες θυλικες και τα μικρα υβριδια εμεναν στον εκτροφεα.
Αργοτερα εφευγαν καποια υβριδια αρσενικα και πηγαιναν με αγριες μανες και ετσι αρχισε η διαδοση.
Χρωματιστα υβρ βρισκουμε σε πιο ομαλα μερη και ειναι αποτελεσμα πιιο προσφατου υβριδισμου. Στον κεντρικο κορμο της Πινδου στα δυσκολα αναγλυφα υπαρχουν μονο δυο χρωματα , το καφε αγριο και το μαυρο. Το μαυρο δριχνει υβριδισμο , αλλα σε υποχωρηση.
Οσο πιο μονος του ζει ενας καπρος τοσο λιγοτερο υβρ φερει μεσα του. Αν θελουμε να κραταει γουρουνια η περιοχη δεν χτυπαμε μανες, αλλα αν θελουμε να χαθουν τα υβρ χτυπαμε ΜΟΝΟ μανες οπως κανει η παρεα μου (τα καπρια ειναι για αντρες κυνηγους ;) .yel. )
Γενικα στο αυθεντικο υπαρχει ανομοιομορφια βαρους στα φυλα με τα καπρια πολυ μεγαλυτερα , ενω στα υβρ τεινουν να ειναι ομοια τα δυο φυλα και ειναι αυτα τα καπρακια των 50 κιλων που κανουν ζημια στα σκυλια.
 
Προσκόπευση για αγριόχοιρο.
Η εικόνα αφορά μεν προσκόπευση με ραβδωτό στο Vo=800m/s, αλλά με λίγη αναλογική σκέψη για το κατάλληλο slug μπορεί ο καθένας να υπολογίσει πανω-κάτω την προσκόπευσή του με λειόκαννο (συνήθως 2,5 μέχρι 4 φορές μεγαλύτερη από το ραβδωτό). Τα χρώματα, πράσινο, κίτρινο κτλ. αντιστοιχούν στην ταχύτητα του χοίρου (5km/h, 10km/h, ...) και στόχος είναι η καρδιά του χοίρου - ασπρο κυκλάκι.
Καλό βόλι.
vorhalten.png
 
Back
Top