Αγριόχοιρος

Έχεις καμία μελέτη πρόχειρη να την διαβάσω ?
Περίεργο μου φαίνεται ....

Και ποια είναι η μεγάλη ζημιά που γίνεται ?
Ο υπερπληθυσμός ? Οι ζημιές στις αγροτικές καλλιέργειες ?
Κάτι άλλο ?
Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει γιατί ακούγονται διάφορα ...
Καμια σχεση με υλικη ζημια.Η ζημια ειναι το ιδιο το μπασταρδεμα.
 
Χάνεται το είδος...
Και προκύπτει ένα άλλο ... θα μπορούσες να το πεις και εξέλιξη ...
Και οι Έλληνες εξελίσσονται !!!
Τα περισσοτερα γουρουνια πια ειναι ημιαιμα.Αλλο τριχωμα,αλλες καραμουζες,
αλλο σωματοτυπο,αλλες διατροφικες συνηθειες,αλλη συμπεριφορα!
Η ζημιά που είναι ?
Έχεις δει πολλούς μελετητές στο βουνό ? Εγώ κανέναν ...
Μήπως οι μελέτες είναι κατευθυνόμενες ?
Από το γραφείο σου φτιάχνω ότι μελέτη με πληρώσεις να σου φτιάξω ...

Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν ημίαιμα (πάντα υπήρχαν, τώρα περισσότερα σε ορισμένες περιοχές) ... δεν βλέπω όμως την ζημιά ...
Αν υπάρχει ζημιά πρέπει να τα κυνηγάμε όλο τον χρόνο ...
Το κυνήγι του αγριόχοιρου επιτράπηκε όλο τον χρόνο σε συγκεκριμένες περιοχές για την πανώλη και όχι για την επιμειξία ...
Αν μπορεί κάποιος να στοιχειοθετήσει ΖΗΜΙΑ να ενημερώσει την ΚΣΕ και αυτή το υπουργείο για να ληφθούν αντίμετρα ...
 
Και προκύπτει ένα άλλο ... θα μπορούσες να το πεις και εξέλιξη ...
Και οι Έλληνες εξελίσσονται !!!

Η ζημιά που είναι ?
Έχεις δει πολλούς μελετητές στο βουνό ? Εγώ κανέναν ...
Μήπως οι μελέτες είναι κατευθυνόμενες ?
Από το γραφείο σου φτιάχνω ότι μελέτη με πληρώσεις να σου φτιάξω ...

Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν ημίαιμα (πάντα υπήρχαν, τώρα περισσότερα σε ορισμένες περιοχές) ... δεν βλέπω όμως την ζημιά ...
Αν υπάρχει ζημιά πρέπει να τα κυνηγάμε όλο τον χρόνο ...
Το κυνήγι του αγριόχοιρου επιτράπηκε όλο τον χρόνο σε συγκεκριμένες περιοχές για την πανώλη και όχι για την επιμειξία ...
Αν μπορεί κάποιος να στοιχειοθετήσει ΖΗΜΙΑ να ενημερώσει την ΚΣΕ και αυτή το υπουργείο για να ληφθούν αντίμετρα ...
Συναδελφε ειλικρινα εχεις κυνηγησει καθολου γουρουνια?Εχεις εικονα?
 
Και προκύπτει ένα άλλο ... θα μπορούσες να το πεις και εξέλιξη ...
Και οι Έλληνες εξελίσσονται !!!

Η ζημιά που είναι ?
Έχεις δει πολλούς μελετητές στο βουνό ? Εγώ κανέναν ...
Μήπως οι μελέτες είναι κατευθυνόμενες ?
Από το γραφείο σου φτιάχνω ότι μελέτη με πληρώσεις να σου φτιάξω ...

Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν ημίαιμα (πάντα υπήρχαν, τώρα περισσότερα σε ορισμένες περιοχές) ... δεν βλέπω όμως την ζημιά ...
Αν υπάρχει ζημιά πρέπει να τα κυνηγάμε όλο τον χρόνο ...
Το κυνήγι του αγριόχοιρου επιτράπηκε όλο τον χρόνο σε συγκεκριμένες περιοχές για την πανώλη και όχι για την επιμειξία ...
Αν μπορεί κάποιος να στοιχειοθετήσει ΖΗΜΙΑ να ενημερώσει την ΚΣΕ και αυτή το υπουργείο για να ληφθούν αντίμετρα ...
Μόνο και μόνο ότι επικρατεί ένα νέο είδος (υβρίδια), έναντι ενός άλλου υφιστάμενου, είναι από μόνο του ζημιά στη φύση. Επιπλέον τα υβρίδια κουβαλούν όλα τα "ελαττώματα" που έχουν οι οικόσιτοι χοίροι, όπως μειωμένη ανοσία, ευαισθησία σε ασθένειες κτλ.
 
Μόνο και μόνο ότι επικρατεί ένα νέο είδος (υβρίδια), έναντι ενός άλλου υφιστάμενου, είναι από μόνο του ζημιά στη φύση. Επιπλέον τα υβρίδια κουβαλούν όλα τα "ελαττώματα" που έχουν οι οικόσιτοι χοίροι, όπως μειωμένη ανοσία, ευαισθησία σε ασθένειες κτλ.
Άρα μην αγχώνεστε θα εξαλειφθεί το είδος αυτό σύντομα από μόνο του με τόσες ευαισθησίες ...

Αν όντως υπάρχει πρόβλημα πρέπει να το αντιμετωπίσουμε και να το εκμεταλλευτούμε ... αυτό λέω παιδιά ...
 
Άρα μην αγχώνεστε θα εξαλειφθεί το είδος αυτό σύντομα από μόνο του με τόσες ευαισθησίες ...
Ίσως η φύση το εξελίξει, ίσως εξαφανιστεί όπως λες και συ. Σημασία έχει ότι ο φυσικός αγριόχοιρος μάλλον θα εξαφανιστεί με ανθρώπινη παρέμβαση (επιμειξία). Ένα είδος που επιβίωσε και υφίσταται, χιλιάδες χρόνια, σκέψου σε πόσο λίγο χρονικό διάστημα, κινδυνεύει να πάψει να υπάρχει. Τουλάχιστον στον Ελλαδικό χώρο. Σίγουρα δεν ακούγεται καθόλου καλό.
 
όχι ... να με ενημερώσεις θέλω ...

Το αγριογούρουνο διασταυρώνεται με το οικιακό γουρούνι. Από τη διασταύρωση τους προκύπτουν ημίαιμα αγριογούρουνα που εκτρέφονται με σκοπό την παραγωγή κρέατος υψηλής πρωτεϊνικής αξίας. Για την παραγωγή κρέατος καλύτερης ποιότητας οι εκτροφείς αφήνουν τα ζώα τους να βόσκουν ελεύθερα. Με αυτό τον τρόπο όμως είναι πολύ εύκολο να έρθουν σε επαφή με πληθυσμούς καθαρόαιμων αγριογούρουνων και να προκαλέσουν γενετική μόλυνση. Στη χώρα μας το πρόβλημα αυτό έχει ηλικία λίγων μόνο ετών, οπότε τα αποτελέσματά του δεν είναι ακόμα εμφανή. Σε άλλες χώρες όμως το φαινόμενο έχει λάβει μεγάλες διαστάσεις και τα προβλήματα που προκύπτουν αρκετά. Πρέπει να λάβουμε σοβαρά υπ όψιν αυτό το πρόβλημα και να λάβουμε τα απαραίτητα μέτρα πριν είναι αργά. Η γενετική μόλυνση των πληθυσμών του αγριογούρουνου είναι δυνατόν να συμβεί με τους εξής τρόπους:

  1. Δραπέτευση οικιακών γουρουνιών
  2. Ελεύθερη βόσκηση οικιακών και ημίαιμων γουρουνιών σαν μέτρο «βόσκησης», κοντά στους φυσικούς βιότοπους του αγριογούρουνου
  3. Απελευθέρωση ημίαιμων για εμπλουτισμό και εγκαθίδρυση αγρίων πληθυσμών.
  4. Απελευθέρωση αγριογούρουνων με σκοπό τον εμπλουτισμό, που προέρχονται από εκτροφεία των οποίων οι γεννήτορες και τα παράγωγα τους δεν έχουν ελεγχθεί γενετικά για να πιστοποιηθεί η καθαροαιμία τους
agriogourouno2

Χαρακτηριστικά ημίαιμων

Στα ημίαιμα παρατηρείται ποικιλομορφία στο μέγεθος, στο χρώμα και στη διάπλαση. Αυτά που είναι πρόσφατης οικιακής προέλευσης τείνουν να είναι βαρύτερα, μεγαλύτερα στο μέγεθος και μπορεί να φέρουν λευκές κηλίδες. Αυτά που προέρχονται από πληθυσμούς οι οποίοι αποτελούνται από μετέπειτα γενιές υβριδίων, τείνουν να είναι μικρότερα στο μέγεθος, μαύρα και με μακρύτερους χαυλιόδοντες. Επίσης αναπτύσσουν μια κεράτινη πλάκα κάτω από το δέρμα στους ώμους για την προστασία τους στις μεταξύ τους συγκρούσεις. Τα ημίαιμα είναι ευαίσθητα στις ψηλές θερμοκρασίες που φτάνουν τους 30 βαθμούς Κελσίου και επιζητούν νερό και καταφύγιο στο πυκνό. Η κοινωνική δομή τους είναι παρόμοια με των αγριογούρουνων. Η βασική κοινωνική δομή είναι η μητέρα με τα μικρά της και τα μικρά του προηγούμενου έτους. Δύο ή περισσότερες θηλυκές με την οικογένεια τους φτιάχνουν το κοπάδι. Τα θηλυκά και τα νεαρά έχουν αγελαία συμπεριφορά, ενώ τα αρσενικά όσο μεγαλώνουν τείνουν να είναι μοναχικά και μπαίνουν στα κοπάδια μόνο όταν οι θηλυκιές έχουν οίστρο. Διατηρούν περιοχή επικράτειας αλλά δεν διώχνουν τα άλλα που εισέρχονται στην περιοχή τους. Συνήθως υπάρχει αλληλοκάλυψη στις περιοχές επικράτειας. Το μέγεθος της περιοχής επικράτειας ποικίλει ανάλογα με τα διαθέσιμα τροφής. Τα ενήλικα αρσενικά μετακινούνται πολύ περισσότερο από τα θηλυκά. Τα ημίαιμα έχουν μειωμένη όραση και στηρίζονται στην εξαιρετική όσφρηση και ακοή τους. Έχουν μεγάλη αναπαραγωγική ικανότητα και είναι δυνατό να ζευγαρώνουν οποιαδήποτε εποχή του χρόνου. Τα διαθέσιμα τροφής και οι κλιματολογικοί παράγοντες τείνουν να τα οδηγούν να ζευγαρώνουν πιο συγκεκριμένες περιόδους. Η κύηση διαρκεί περίπου 114 μέρες. Το διάστημα μεταξύ της γέννας και του επόμενου οίστρου είναι περίπου 2 μήνες οπότε 2 γέννες το χρόνο είναι συνηθισμένο φαινόμενο. Αν έχουν καλή φυσική κατάσταση οι θηλυκές είναι γόνιμες σε ηλικία 8 μηνών και έχουν βάρος σώματος 25-30 κιλά. Κατά μέσο όρο γεννούν 6 μικρά αλλά φτάνουν και τα 10.

agriogourouno1

Προβλήματα που έχουν προκύψει

Το Ευρασιατικό ημίαιμο αγριογούρουνο έχει εισαχθεί σε 12 πολιτείες στις ΗΠΑ. Στην πλειοψηφία τους εισήχθη σαν εξωτικό θήραμα μεγάλου μεγέθους για κυνήγι. Σε άλλες περιπτώσεις καθαρόαιμα αγριογούρουνα απελευθερώθηκαν εκεί όπου υπήρχαν ήμερα γουρούνια ελευθέρας βοσκής (Mayer and Brisbin 1991). Σήμερα μόνο σε δύο πολιτείες των Η.Π.Α. υπάρχουν άτομα που μορφολογικά τουλάχιστον προσομοιάζουν με το Ευρασιατικό αγριογούρουνο(Sus scrofa), ενώ τα ημίαιμα απαντώνται σε 19 πολιτείες. Οι ζημιές στα φυσικά οικοσυστήματα είναι δύσκολο να υπολογιστούν αλλά μερικές επιδράσεις είναι εμφανείς, όπως η διάβρωση του εδάφους και η επίδραση στο χούμο. Μειώνουν τη φυτοκάλυψη του εδάφους, αλλάζουν τη σύνθεση των φυτοκοινωνιών και ενθαρρύνεται η εισβολή ζιζανίων. Οι ζημιές από τα ημίαιμα αγριογούρουνα σε γεωργικές καλλιέργειες στην Αυστραλία ανέρχονται στα 50-80 εκατομμύρια δολάρια το χρόνο(1982). Αποδείχτηκε ότι επιτίθενται σε αρνιά, τα σκοτώνουν με ένα χτύπημα στο στήθος και έπειτα τα τρώνε με χαρακτηριστικό τρόπο. Το χάσιμο αρνιών από αγριογούρουνα στην νότια Νέα Ουαλία φτάνει το 30% της παραγωγής. (Pavlov. P.M and Honej 1981). Το φαινόμενο αυτό παρουσιάζει τοπικό χαρακτήρα. Μεταδίδουν αρρώστιες που βλάπτουν φυτά, ζώα και ανθρώπους. Είναι φορείς της φυματίωσης, της βουρκέλωσης, του άνθρακα, της λεπτοσπίρωσης, του εχινόκοκκου και της ταινίας. Υποχρέωση μας αποτελεί να παραδειγματιστούμε από τα λάθη των άλλων και όχι να τα διαιωνίζουμε.
 
Δεν έχω κυνηγήσει ποτέ γουρούνια ούτε και θέλω, ένας φίλος πάντως που κυνηγάει συνέχεια με την παρέα του Φθιώτιδα, λέει ότι 9 στα 10 γουρούνια που βαρανε είναι ημίαιμα
Για να καταλαβω οταν λεμε ημιαιμα, εννοουμε τα ξανθα ή παρδαλα?
Ή μιλαμε για άλλα χαρακτηριστικά μορφολογικα?
9 στα 10 παρδαλα σαν πολλα μου φαίνονται.. Ευβοια που τα κυνηγαμε φετος ειναι πολυ μικροτερο το ποσοστο....
Παρεπιπτόντως μου χουν δωσει την εντυπωση οτι ειναι καλυτερα σε γεύση ..
 
Ίσως η φύση το εξελίξει, ίσως εξαφανιστεί όπως λες και συ. Σημασία έχει ότι ο φυσικός αγριόχοιρος μάλλον θα εξαφανιστεί με ανθρώπινη παρέμβαση (επιμειξία). Ένα είδος που επιβίωσε και υφίσταται, χιλιάδες χρόνια, σκέψου σε πόσο λίγο χρονικό διάστημα, κινδυνεύει να πάψει να υπάρχει. Τουλάχιστον στον Ελλαδικό χώρο. Σίγουρα δεν ακούγεται καθόλου καλό.
Βρε θα με τρελάνετε τώρα ?
Τόσες χιλιάδες χρόνια ο αγριόχοιρος δεν ζευγάρωνε με οικόσιτους χοίρους ?
Τώρα αποφάσισαν να ζευγαρώσουν ?

Η μόνη ΖΗΜΙΑ που βλέπω εγώ είναι ότι αυξήθηκαν οι γουρουνοπαρέες και ο ένας μπαίνει στην περιοχή του άλλου ...
Όποιος βλέπει άλλη ζημιά να ενημερώσει την ΚΣΕ ...
 
Βρε θα με τρελάνετε τώρα ?
Τόσες χιλιάδες χρόνια ο αγριόχοιρος δεν ζευγάρωνε με οικόσιτους χοίρους ?
Τώρα αποφάσισαν να ζευγαρώσουν ?

Η μόνη ΖΗΜΙΑ που βλέπω εγώ είναι ότι αυξήθηκαν οι γουρουνοπαρέες και ο ένας μπαίνει στην περιοχή του άλλου ...
Όποιος βλέπει άλλη ζημιά να ενημερώσει την ΚΣΕ ...
Το φαινόμενο έχει αυξηθεί τα τελευταία 20 χρόνια γιατί οι εκτροφείς χοίρων, όχι κλειστές χοιροτροφικές μονάδες, άφηναν ελεύθερα τα ζώα τους για βόσκηση στον βιότοπο του αγριόχοιρου, με σκοπό, την καλύτερη γεύση στο κρέας τους αλλά και την μείωση της τροφής που τάιζαν. Έτσι το φαινόμενο διασταύρωσης είχε ενταθεί. Τώρα έχει απαγορευτεί η ελεύθερη βόσκηση των οικόσιτων στο δάσος, με σκοπό να μειωθεί το φαινόμενο της διασταύρωσης.
 
Τώρα έχει απαγορευτεί η ελεύθερη βόσκηση των οικόσιτων στο δάσος, με σκοπό να μειωθεί το φαινόμενο της διασταύρωσης.
Γιατί; Ακριβώς αυτό λέμε. Επειδή αν συνεχιστεί αυτό, το πραγματικό αγριογούρουνο, sus scrofa νομίζω λέγεται, θα εξαφανιστεί ως είδος. Αυτή είναι η ζημιά.
 
Βρε θα με τρελάνετε τώρα ?
Τόσες χιλιάδες χρόνια ο αγριόχοιρος δεν ζευγάρωνε με οικόσιτους χοίρους ?
Τώρα αποφάσισαν να ζευγαρώσουν ?

Η μόνη ΖΗΜΙΑ που βλέπω εγώ είναι ότι αυξήθηκαν οι γουρουνοπαρέες και ο ένας μπαίνει στην περιοχή του άλλου ...
Όποιος βλέπει άλλη ζημιά να ενημερώσει την ΚΣΕ ...


Συνάδελφε, οι επιμειξίες που αναφέρεις όντως γίνονταν, αλλά αφορούσαν τον ευρωπαικό αγριόχοιρο με τον ευρωπαϊκό ήμερο που αποτελούσαν πολύ σύγγενικά είδη με κοινή καταβολή και συνήθειες. Οι επιμειξίες τώρα είναι σε τρομερά μεγαλύτερη έκταση όπως ανέφεραν οι συνάδελφοι και αφορούν με είδη ασιατικά και από άλλες περιοχές του κόσμου που γονιδιακά, φαινοτυπικά και ως συνήθειες έχουν μεγαλύτερες αποκλίσεις από παλιά. Οι επιμειξίες αυτές είναι πολύ πιο πρόσφατες, ειδικά στη χώρα μας και δεν έχουν δείξει πλήρως τις επιπτώσεις τους στο είδος μακροχρόνια.

Νομίζω ότι το να υποτιμούμε τις επιπτώσεις αυτές είναι το ίδιο επιπόλαιο με το να τις θεωρούμε σίγουρη καταστροφή...
 
Το φαινόμενο έχει αυξηθεί τα τελευταία 20 χρόνια γιατί οι εκτροφείς χοίρων, όχι κλειστές χοιροτροφικές μονάδες, άφηναν ελεύθερα τα ζώα τους για βόσκηση στον βιότοπο του αγριόχοιρου, με σκοπό, την καλύτερη γεύση στο κρέας τους αλλά και την μείωση της τροφής που τάιζαν. Έτσι το φαινόμενο διασταύρωσης είχε ενταθεί. Τώρα έχει απαγορευτεί η ελεύθερη βόσκηση των οικόσιτων στο δάσος, με σκοπό να μειωθεί το φαινόμενο της διασταύρωσης.
Ενώ πριν 20 χρόνια δεν υπήρχε αυτό το φαινόμενο ?
Πριν 30 χρόνια δεν υπήρχε ?
Πίστεψέ με υπήρχε ... το έχω δει με τα μάτια μου σε πολλές περιοχές και της μόνιμης κατοικίας και της καταγωγής ...

Τώρα έχει απαγορευτεί η ελεύθερη βόσκηση των οικόσιτων στο δάσος, με σκοπό να μειωθεί το φαινόμενο της διασταύρωσης.
Ειλικρινά δεν ξέρω αν έχει απαγορευτεί για αυτόν τον λόγο ...
Έχεις σχετική νομοθεσία ?
 
Νομίζω ότι το να υποτιμούμε τις επιπτώσεις αυτές είναι το ίδιο επιπόλαιο με το να τις θεωρούμε σίγουρη καταστροφή...
Φίλε μου δεν είμαι βιολόγος ... ούτε πληρώνω μελετητές ...
Το μόνο που ξέρω από βιολογία είναι ότι η διατάραξη της φυσικής ισορροπίας έχει συνέπειες ... όχι απαραίτητα κακές ούτε απαραίτητα καλές ... και αν σταματήσεις να την διαταράσσεις βρίσκεται νέο σημείο ισορροπίας.

Οι μελετητές που πληρώνει η ΚΣΕ καλό θα ήταν να κάνουν τις μελέτες τους και να τις παρουσιάσουν στο υπουργείο ...
Ας επικηρύξουν τα υβρίδια ...

Το μόνο όμως που βλέπω είναι να κόβουν το κυνήγι ...

Δεν υποτίμησα τις επιπτώσεις, απλά λέω ότι αυτό γινόταν χρόνια ...
Τώρα για τα ασιατικά είδη και από άλλες περιοχές του κόσμου δεν γνωρίζω ... αυτοί που γνωρίζουν θα πρέπει να δράσουν ...
 
Back
Top