Αγριόχοιρος

Επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει καμία εκπαίδευση Κώστα ή και να γίνει θα είναι άρπα κόλλα άστο καλύτερα
Ας μάθουμε πρώτα τα λειοκαννα και σε δέκα χρόνια να το συζητήσουμε πάλι
Ας γινει η αρχη με εκπαιδευση και εξετασεις στο λειοκαννο δεν αντιλεγω. Για αρχη ας μας δωσουν ραβδωτη καννη στο 12αρι μας για μονοβολα τυπου sabot και στο μελλον το βλεπουμε. Παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι η διαδικασια αποκτησης οπλου για θηρα στην Ελλαδα πασχει και πως στις αλλες ευρωπαικες χωρες που εχουν ραβδωτα δεν ειναι πιο αξιοι απο εμας. Πρεπει να προχωρισουμε.
 
Δεν είμαι και σίγουρος αλλά νομίζω ότι σε όλες τις χώρες που επιτρέπεται υπάρχουν και υποδομές για την εκπαίδευση εμείς εδώ δεν έχουμε υποδομές για αλλά σημαντικότερα σιγά μην κοιτάξει η πολιτεία να φτιάξει για εκπαίδευση ραβδωτου
Και σε περίπτωση που φτιάξει να δώσει και την απαραίτητη σημασία όχι ότι να'ναι
Εγώ πιστεύω ότι τουλάχιστον για τα μέρη που γνωρίζω αν επιτραπεί η ραβδωτη καννη όπως έγραψες είμαστε μια χαρά μας καλύπτει άνετα το μονοβολο
 
Δεν είμαι και σίγουρος αλλά νομίζω ότι σε όλες τις χώρες που επιτρέπεται υπάρχουν και υποδομές για την εκπαίδευση εμείς εδώ δεν έχουμε υποδομές για αλλά σημαντικότερα σιγά μην κοιτάξει η πολιτεία να φτιάξει για εκπαίδευση ραβδωτου
Και σε περίπτωση που φτιάξει να δώσει και την απαραίτητη σημασία όχι ότι να'ναι
Εγώ πιστεύω ότι τουλάχιστον για τα μέρη που γνωρίζω αν επιτραπεί η ραβδωτη καννη όπως έγραψες είμαστε μια χαρά μας καλύπτει άνετα το μονοβολο
Έχουμε υποδομές Γιώργο. Μυαλά με όρεξη στις θέσεις που πρέπει δεν έχουμε δυστυχώς.
 
Οι μισοί και παραπάνω από αυτούς που κυνηγούν γουρούνι δεν έχουν ρίξει ποτέ μονοβολα ούτε για προπόνηση. Οι υπόλοιποι όντας γουρουνοκυνηγοί προτιμούν τα δράμια επειδή κυνηγούν σε κλειστά μέρη...... είναι μάταιο να λέμε ότι θέλουμε ραβδωτα... εδώ δεν ξέρουμε σε τι αποστάσεις φτάνουν τα μονοβολα από τα λειοκανα..... θέλουμε και ραβδωτα..... Εκείνο που θα έπρεπε να θέλουμε είναι περισσότερη εκπαίδευση σε συμπεριφορά με το όπλο και μάλιστα αυστηρότερη.... είναι αδιανόητο να πεθαίνουν άνθρωποι και μάλιστα αδέρφια που πηγαίνουν στο βουνό για να περάσουν καλά....
 
Είναι πολλές οι αιτίες των θανάτων....το παράνομο κυνήγι, νύχτα σε ταισμενα ζώα, χωρίς γιλέκα, απειρία..... άτομα που δεν έχουν εμπειρία σε κυνήγι γουρουνιού...τα βάζουμε καρτέρι για να πιάσουμε περισσότερο τόπο... κρίμα.... αλήθεια πολύ κρίμα να φεύγουν άνθρωποι επειδή κάνουν αυτό που αγαπούν... αλλά πάνω απ'όλα φταίει το κράτος και το σύστημα έκδοσης αδειών....θα έπρεπε να είναι πολύ πιο αυστηρό...
 
Εγώ προσωπικά κάνω ένα με δύο κυνήγια το χρόνο σε αγριόχοιρους... και αυτά μόνο με μια συγκεκριμένη παρέα.... Πρώτο μέλημα είναι η ασφάλεια όλων και μετά η καρπωση.....τα καρτερια μεταξύ τους ξέρουν πού είναι ο προηγούμενος και ο επόμενος....τις γωνίες βολής και έχουν όλοι απαραίτητα ασύρματο....στη στάμπα θα πάει μόνο ένας... αυτός που θα πει ο αρχηγός και χωρίς να κλείσει τον ασύρματο....αν δεν είναι κοντά ο/ οι παγανιερηδες.... κρίμα να χάνονται αδέρφια ρε παιδιά..... Το άλλο θέμα είναι οι πρώτες βοήθειες.... υπάρχουν σεμινάρια και σχολεία για τραύματα από πυροβόλα όπλα.... εφόδια και τρόποι αντιμετώπισης.... ειδικά οι γουρουναδες πρέπει να τα γνωρίζετε.... ένας αιμοστατικος επίδεσμος και ένα τουρνικε μπορεί να σώσει ζωές... είτε συγκυνηγου είτε σκύλου.. κουβαλάτε μαζί σας φαρμακεία με τα απαραίτητα...
 
Δε θέλω να κάνω τον έξυπνο ή τον ειδήμονα σε κανένα... δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου...κι ας βγάζω 26 χρόνια άδεια κυνηγίου, κι ας ξέρω να ξεχωρίσω το πάτημα του γουρουνιού από το ζαρκάδι η το κατσίκι.....κι ας μπορώ να πω αν ανεβαίνει ή κατεβαίνει το λάκκο το ζώο που κόβουμε..... αλήθεια στεναχωριέμαι που μαθαίνω για τραυματισμούς και θανάτους συγκυνηγων, αδερφών και φίλων.... εγώ μπεκάτσα κυνηγάω και πάντα έχω μαζί μου ασύρματο.... όταν βρω γουρουναδες στην περιοχή που θα μπω γυρίζω στη συχνότητα τους.... κρίμα ρε παιδιά...
 
Και για να κλείσω επειδή σας κούρασα....το αυτονόητο.... δεν ρίχνουμε αν δεν δούμε το θήραμα.... ούτε στο περίπου ούτε στην πορεία του αν δεν το βλέπουμε και δεν ξέρουμε που είναι το άλλο καρτέρι... βαρέθηκα να ακούω τον πέρασε για γουρούνι και τον πυροβόλησε... κρίμα ρε παιδιά...
 
Ειναι και η ωρα η κακια ,Μια φορα μονος σε κυνηγι μπεκατσας ειδα το γουρουνι πολυ κοντα προλαβα και εβαλα μονοβολο στο δικανο το ντουφεκησα κοντα επεσε ξερο αλλα το μονοβολο το περασε διαμπερες χτηπησε σε ενα βραχο και γυρισε κατα πανω μου σφυριξε διπλα μου στο αυτι μου ,Τρελαθηκα
 
Τι μονοβολο έριξες και γύρισε πίσω; Όλα τα μολύβδινα ειδικά μετά το πέρασμα από κρέας όταν κτυπήσουν σε βράχο δεν εξοστρακίζονται αλλά θρυμματίζονται....γι αυτό λέω ότι πρέπει να έχουμε γνώση του όπλου και των φυσιγγίων που χρησιμοποιούμε....
 
Δε θέλω να το παίξω έξυπνος ή ειδικός αλλά έχω αρκετή εμπειρία από σκοπευτήρια και πρακτική σκοποβολή..... κανένα μολυβδινο βλήμα δεν θα γυρίσει πίσω εκτός αν είσαι πολύ κοντά... δηλαδή κάτω από 5 μέτρα και πάλι όχι ακέραιο αλλά θραύσματα του.. τώρα όσον αφορά την κακια ώρα.... πρέπει να προβλέπουμε και αυτό...... κρατάμε κάτι που μπορεί να αφαιρέσει μια ζωή....
 
Τι μονοβολο έριξες και γύρισε πίσω; Όλα τα μολύβδινα ειδικά μετά το πέρασμα από κρέας όταν κτυπήσουν σε βράχο δεν εξοστρακίζονται αλλά θρυμματίζονται....γι αυτό λέω ότι πρέπει να έχουμε γνώση του όπλου και των φυσιγγίων που χρησιμοποιούμε....
Monolit? Πολύ πιθανό
 
Τι μονοβολο έριξες και γύρισε πίσω; Όλα τα μολύβδινα ειδικά μετά το πέρασμα από κρέας όταν κτυπήσουν σε βράχο δεν εξοστρακίζονται αλλά θρυμματίζονται....γι αυτό λέω ότι πρέπει να έχουμε γνώση του όπλου και των φυσιγγίων που χρησιμοποιούμε....
Remington slugger Απλο ηταν μολυβδινο καλε μου φιλε ,Κι ομως γυρισε πισω ηταν κοντα Πισω απο το γουρουνι ηταν μια μεγαλη πετρα ,Μιλαμε για 10 μετρα ντουφεκια
 
Remington slugger Απλο ηταν μολυβδινο καλε μου φιλε ,Κι ομως γυρισε πισω ηταν κοντα Πισω απο το γουρουνι ηταν μια μεγαλη πετρα ,Μιλαμε για 10 μετρα ντουφεκια
Δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο... πιθανόν... αλλά και πάλι είναι πολύ περίεργο, μήπως ήταν κομμάτια του βράχου και όχι του μονοβολου;
 
Last edited:
Δε θέλω να το παίξω έξυπνος ή ειδικός αλλά έχω αρκετή εμπειρία από σκοπευτήρια και πρακτική σκοποβολή..... κανένα μολυβδινο βλήμα δεν θα γυρίσει πίσω εκτός αν είσαι πολύ κοντά... δηλαδή κάτω από 5 μέτρα και πάλι όχι ακέραιο αλλά θραύσματα του.. τώρα όσον αφορά την κακια ώρα.... πρέπει να προβλέπουμε και αυτό...... κρατάμε κάτι που μπορεί να αφαιρέσει μια ζωή....
Ημουν πολυ κοντα Αλλα τωρα που λες για σκοπευτηριο μια φορα ενας απο τους ποιο προσεκτικους σκοπευτες σε βαθμο να γινετε κουραστικος μερικες φορες του επεσε μια σφαιρα 22αρα απο τα χερια καθως γεμιζε το οπλο και εσκασε Κατω ειχε χαλικια ,Παγωσε νομισε οτι καποιος εκανε μ@λ@κι@ μολις το καταλαβε ασπρισε ολοκληρος ,αυτα γινωντε μια στο εκατομμυριο
 
Back
Top