Αγριόχοιρος

Σε κυνήγια αγριόχοιρου στη Θεσσαλία που ήμουν προσκεκλημένος, τα παιδιά και ο αρχηγός μου ξεκαθάρισαν από την αρχή ότι απαγορεύονται τα federal γιατί "δεν κόβουν".
Θεωρίες και δοξασίες υπάρχουν πολλές στο κυνήγι και μάλλον στο γουρούνι υπάρχουν οι περισσότερες
 
Παρεξυγημενο το federal στην ελλαδα και δε ξερω και το γιατι αφου αυτα που ριχνει ο κωστας τα 12 βολα ειναι κορηφη και εχουνε μετρα
Επίσης ο Κώστας τα ρίχνει εκεί που πρέπει........ Όλα τα καπρια στο λαιμό σε όλες τις αποστάσεις....
 
Παρεξυγημενο το federal στην ελλαδα και δε ξερω και το γιατι αφου αυτα που ριχνει ο κωστας τα 12 βολα ειναι κορηφη και εχουνε μετρα
Τα παλια federal 10βολα & 15 βολα μαγκνουμ, 8βολα & 9βολα (οχι flitecontrol) δεν μπορουσες να τα ταιριαξεις σε οπλο.....ισως γιαυτο δεν τραβαγανε οπως τα remi & win.....το 12βολο flitecontrol καμια σχεση με τα παλια
 
Επίσης ο Κώστας τα ρίχνει εκεί που πρέπει........ Όλα τα καπρια στο λαιμό σε όλες τις αποστάσεις....
Εκει πρεπει!!! εχω ενα φιλο δε μπωρει να κρατησει γουρουνι ολο κοιλια βαραει και του το αποτελειωνουν αλλοι τωρα πηρε supermagnum τα ιδια παλι του οχι 18 108 βολια να χεις εκει που ριχνεις αστο κλειδωσε στο αυτι μεσα τα ματια και ριξε αλιως θα σε περνουν τη δοξα συνεχεια αχαχαχαχα
 
Εκει πρεπει!!! εχω ενα φιλο δε μπωρει να κρατησει γουρουνι ολο κοιλια βαραει και του το αποτελειωνουν αλλοι τωρα πηρε supermagnum τα ιδια παλι του οχι 18 108 βολια να χεις εκει που ριχνεις αστο κλειδωσε στο αυτι μεσα τα ματια και ριξε αλιως θα σε περνουν τη δοξα συνεχεια αχαχαχαχα
Αυτο ειναι το κακο Τολη με πολλους γουρουναδες..λενε δεν κρατησα το γουρουνι..βαζουν magnum supermagnum λες και εκεινα θα τους λυσουν το προβλημα ενω ανεβαζοντας βαρος στη γομωση κανουν και πιο αργο το φυσιγγι αλλα ριχνουν με την προσκοπευση που ξερουν και ετσι παει πισω η τουφεκια..το γουρουνι θελει μονο κεφαλι λαιμο αντε και 20 ποντους πιο πισω σημαδευεις παντα κεφαλι και να σου φυγει λιγο η τουφεκια το πολυ να χτυπησει πανω απ τα μπροστινα ποδια που και εκει εχει ζωτικα σημεια
 
Αν πάει η μπούκα πλάτες καλά είναι είναι καρδιά πνευμόνια θα πέσει ίσως για εκεί σημαδεύει το παιδί που λέει ο Τόλης χωρίς να κάνει προσκοπευση όμως με αποτέλεσμα να το παίρνει κοιλιά
Εντωμεταξύ κοιλιά είναι ότι χειρότερο είναι σίγουρο ότι θα πεθάνει αλλά σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να αντέξει μέχρι και μέρες
 
Αν πάει η μπούκα πλάτες καλά είναι είναι καρδιά πνευμόνια θα πέσει ίσως για εκεί σημαδεύει το παιδί που λέει ο Τόλης χωρίς να κάνει προσκοπευση όμως με αποτέλεσμα να το παίρνει κοιλιά
Εντωμεταξύ κοιλιά είναι ότι χειρότερο είναι σίγουρο ότι θα πεθάνει αλλά σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να αντέξει μέχρι και μέρες
Απλα η κοιλια ειναι το κεντρο του στοχου αυτο εχω καταλαβει
 
Απλα η κοιλια ειναι το κεντρο του στοχου αυτο εχω καταλαβει
Πιθανόν πολλά άτομα λόγω άγχους και λόγω μην τους πούνε ότι δεν το βαρεσες ρίχνουν και όπου πάει αρκεί να το βρει να βγάλει λίγο αίμα να έχουν την δικαιολογία ότι το πήρα αλλά δεν το κράτησα
Χωρίς να θέλω να πω ότι ο φίλος σου κάνει κάτι τέτοιο
 
Απλα η κοιλια ειναι το κεντρο του στοχου αυτο εχω καταλαβει
Αλλα το χειροτερο κομματι Τολη για να τουφεκισεις..ναι μεν ειναι μεγαλος στοχος αλλα μπορει το ζωο να κρατησει για πολυ μακρυα και να παει τζαμπα
 
Αλλα το χειροτερο κομματι Τολη για να τουφεκισεις..ναι μεν ειναι μεγαλος στοχος αλλα μπορει το ζωο να κρατησει για πολυ μακρυα και να παει τζαμπα
Εγω Μιλτο κλειδωνω στο αυτι αν και δεν παω και πολυ τρις τεσεριε φορες το χρονο
 
Πιθανόν πολλά άτομα λόγω άγχους και λόγω μην τους πούνε ότι δεν το βαρεσες ρίχνουν και όπου πάει αρκεί να το βρει να βγάλει λίγο αίμα να έχουν την δικαιολογία ότι το πήρα αλλά δεν το κράτησα
Χωρίς να θέλω να πω ότι ο φίλος σου κάνει κάτι τέτοιο
Παρα πολλα ατομα αυτο κανουν στην αρχη βεβαια δεν το παραδεχοντε αλλα αργοτερα το καταλαβαινουν..να σου πω και παραδειγμα ανεβασα την κυριακη ενα γουρουνι που χτυπησε η παρεα μου..μαζι με αυτο ηταν και αλλα 30 ζωα που βγηκαν στο καρτερι ενος ξαδερφου μου..πρωτα βγηκε η μανα αλλα οπως ειπε την αφησε να βγει μεσα στο δρομο να την σιγουρεψει αλλα αυτη του εφυγε πολυ γρηγορα και επειδη ειχαν βγει και αλλα πιο κοντα επελεξε να ριξει σε εκινα που του εδιναν και μεγαλυτερο στοχο και ηταν πιο κοντα..καλως ή κακως το κεφαλι ειναι το πιο καιριο σημειο του αλλα πρεπει να εισαι τοσο καλα πανω στο ζωο για να το παρεις και αυτο προϋποθετει σωστα μετρα στο οπλο
 
Πιθανόν πολλά άτομα λόγω άγχους και λόγω μην τους πούνε ότι δεν το βαρεσες ρίχνουν και όπου πάει αρκεί να το βρει να βγάλει λίγο αίμα να έχουν την δικαιολογία ότι το πήρα αλλά δεν το κράτησα
Χωρίς να θέλω να πω ότι ο φίλος σου κάνει κάτι τέτοιο
Γιωργο 8 στους δεκα εαν ριχνουν 5 φυσιγγια το χρονο
 
Εγω Μιλτο κλειδωνω στο αυτι αν και δεν παω και πολυ τρις τεσεριε φορες το χρονο
Καλα κανεις Τολη..και γω κεφαλι μονο ριχνω..αν εχει ελαφρυ καλπασμο σημαδευω μουσουδι για να παει η τουφεκια κοντα στο αυτι..αν περπαταει χαλαρα του την μπουμπουναω αυτι
 
Καλα κανεις Τολη..και γω κεφαλι μονο ριχνω..αν εχει ελαφρυ καλπασμο σημαδευω μουσουδι για να παει η τουφεκια κοντα στο αυτι..αν περπαταει χαλαρα του την μπουμπουναω αυτι
Wild boar feaver εχεις δει φιλε παει η τουφεκια πισω απ τ αυτι συνεφο τα ζωα σεκος
 
Wild boar feaver εχεις δει φιλε παει η τουφεκια πισω απ τ αυτι συνεφο τα ζωα σεκος
Το χω δει βαρανε φουλ..μονο αυτι και δεν βγαζει αχνα το ζωο..εχω δει και ανθρωπο να ριχνει 3 τουφεκιες και να ναι ολες πισω απ το αυτι..μιλαμε ριγκο..εκανε και ενα κουφο βεβαια ο συγκεκριμενος..σε καπρι που του δωσε κωλο που λες να το χτυπησε;
 
Το χω δει βαρανε φουλ..μονο αυτι και δεν βγαζει αχνα το ζωο..εχω δει και ανθρωπο να ριχνει 3 τουφεκιες και να ναι ολες πισω απ το αυτι..μιλαμε ριγκο..εκανε και ενα κουφο βεβαια ο συγκεκριμενος..σε καπρι που του δωσε κωλο που λες να το χτυπησε;
Τρυπα κεντρο???
 
Στο ριζαφτι που λέμε
Σίγουρα είναι το ιδανικότερο σημείο αναλόγως τα μέτρα και την ταχύτητα που πάει το ζώο αν μπορείς να το καρφωσεις εκεί χαιρέτισε ας είναι όσο μεγάλο θέλει
Γιωργο εκει ειναι η ενωση κρανιου με σπονδηληκη στηλη οποτε καταλαβαινεις οπως και η σπονδυλικη ξεχασαμε να πουμε ειναι καθηλωτικο σειμειο βολης ομωπλατη κυριος
 
Back
Top