Αγριόχοιρος

Ξεκινάμε απο το χωριό εγω σημερα με το σκυλο για ορτυκια, μιλαω με ενα φιλαράκι να ξεκινήσει και αυτός απ το χωριό του με το 5μηνο κουτάβι του γιατι εχει αρκετα μικρα εκεινο το μέρος και θα τον βοηθάγανε, θα βρισκόμασταν περίπου στα μισά.

Φτάνω πρώτος, κατεβάζω σκυλο, διπλα στο χωράφι εχει ρέμα, αρχιζει ανακατοσουρα απ το ρέμα, χαμός εγω στα χέρια να βρώ στο γιλέκο τα 2 τελευταία δράμια που εχω(ηθελα να το παιξω χαλαρος σημερα και πήρα το δίκανο για τα ορτύκια, και λόγω στενων σταθερών τσοκ δεν ηθελα να ριξω μονόβολα)...βαζω τα 2 δραμια, βγανει ενα τσουρμο γουρουνιων απ το ρεμα,αρχίζει να γαυγίζει ο σκύλος μου, ρίχνω 2 μπιχτές σε ένα που διαλεξα, η πρώτη δεν το άγκιξε καν, η δευτερη πήγε σαν "μονόβολο" και το άφησε σεκο! ο σκύλος έκανε να τρέξει πανω του αλλα ευτυχως αν φωναξω σταματαει αμεσως και γυρνάει(Εχει δαγκώσει γουρουνι αλλα δεν θελω να μανιώσει και να ορμάει σε τραυματισμένα κλπ)

τον βάζω ξανα στο κουτι, παίρνω τηλ το φιλαράκι που ερχόταν οτι μαλλον ακυρώνωνται τα ορτύκια σημερα, λόγω τηγανιάς, μέχρι να φτάσει ο φίλος επιασε και μια δυνατή βροχη η οπόια κράτησε μεχρι το μεσημέρι, οπότε μας βόλεψε και δεν χαλαστήκαμε μιας και ούτως η αλλως τα ορτύκια θα τα "χάναμε" λογο καιρού.
Ήρθε, το φορτώσαμε, πηγαμε στο χωριό, το καθαρίσαμε, το μοιράσαμε, και 9μιση η ώρα πίναμε καφεδάκι και γελάγαν και τα μουστάκια μας με όλο το σκηνικό!
ΥΓ: η πρώτη τουφεκιά μαλλον δεν το ακούμπησε πουθενά, πρεπει να πήγε πολυ "μπαλα" και απλα αστόχησα, η δευτερη το πήρε στην ευθεία απ τα πνευμόνια και το περασε απ την αλλη, και έσβησε επιτόπου. (η πρώτη μαλλον πήγε οπου ναναι λόγο αγχους επειδη ειχα να τουφεκίσω με το δικανο απ τη σεζόν του 2017, πλην μιας τουφεκιάς το 2018)
120331752_1254223761598701_4347067396872810963_o.jpg
Μπραβο Ηλία!!!!
Ανέβασε το και στο αντίστοιχο για Ορτύκια.
Ετσι για ...σύγκριση .sarcastic.
και θετική σκέψη (και μονόβολα-δράμια στην τσέπη)
 
Μπράβο ρε Λιάκο ,αυτά είναι!
Έτσι πήρα κι εγώ ένα μικρότερο πριν 3 χρόνια ,πρώτη μέρα που πήγα στο χωριό και πήγα φάσσες.
Μόνο που στην περίπτωση μου είχε φάσσες εκείνη τη μέρα λόγω προηγούμενης κακοκαιρίας και από την επόμενη πετούσαν μόνο πεταλούδες
Τυχαίο ; :)
Με σένα τίποτα δεν είναι τυχαίο ζολωτακη
.yelling. .yelling.
 
Πραγματικά, έπινα καφε μετά απ όλα αυτά και δεν πίστευα πόσο καλά μας έκατσε σήμερα. Φέτος η χρονιά γενικά μας πάει πάρα πολύ καλά, ίσως είναι νωρίς ακόμα να μιλήσω έτσι αλλά αν συνεχίσει με αυτό το ρυθμό, ίσως να είναι η καλύτερη χρονιά από τότε που βγάζω άδεια(τουλάχιστον με αυτά που έχω δει εγώ).
Φάτε....φάτε....:cool::cool: ;) ;) .sarcastic..sarcastic.
 
Ξεκινάμε απο το χωριό εγω σημερα με το σκυλο για ορτυκια, μιλαω με ενα φιλαράκι να ξεκινήσει και αυτός απ το χωριό του με το 5μηνο κουτάβι του γιατι εχει αρκετα μικρα εκεινο το μέρος και θα τον βοηθάγανε, θα βρισκόμασταν περίπου στα μισά.

Φτάνω πρώτος, κατεβάζω σκυλο, διπλα στο χωράφι εχει ρέμα, αρχιζει ανακατοσουρα απ το ρέμα, χαμός εγω στα χέρια να βρώ στο γιλέκο τα 2 τελευταία δράμια που εχω(ηθελα να το παιξω χαλαρος σημερα και πήρα το δίκανο για τα ορτύκια, και λόγω στενων σταθερών τσοκ δεν ηθελα να ριξω μονόβολα)...βαζω τα 2 δραμια, βγανει ενα τσουρμο γουρουνιων απ το ρεμα,αρχίζει να γαυγίζει ο σκύλος μου, ρίχνω 2 μπιχτές σε ένα που διαλεξα, η πρώτη δεν το άγκιξε καν, η δευτερη πήγε σαν "μονόβολο" και το άφησε σεκο! ο σκύλος έκανε να τρέξει πανω του αλλα ευτυχως αν φωναξω σταματαει αμεσως και γυρνάει(Εχει δαγκώσει γουρουνι αλλα δεν θελω να μανιώσει και να ορμάει σε τραυματισμένα κλπ)

τον βάζω ξανα στο κουτι, παίρνω τηλ το φιλαράκι που ερχόταν οτι μαλλον ακυρώνωνται τα ορτύκια σημερα, λόγω τηγανιάς, μέχρι να φτάσει ο φίλος επιασε και μια δυνατή βροχη η οπόια κράτησε μεχρι το μεσημέρι, οπότε μας βόλεψε και δεν χαλαστήκαμε μιας και ούτως η αλλως τα ορτύκια θα τα "χάναμε" λογο καιρού.
Ήρθε, το φορτώσαμε, πηγαμε στο χωριό, το καθαρίσαμε, το μοιράσαμε, και 9μιση η ώρα πίναμε καφεδάκι και γελάγαν και τα μουστάκια μας με όλο το σκηνικό!
ΥΓ: η πρώτη τουφεκιά μαλλον δεν το ακούμπησε πουθενά, πρεπει να πήγε πολυ "μπαλα" και απλα αστόχησα, η δευτερη το πήρε στην ευθεία απ τα πνευμόνια και το περασε απ την αλλη, και έσβησε επιτόπου. (η πρώτη μαλλον πήγε οπου ναναι λόγο αγχους επειδη ειχα να τουφεκίσω με το δικανο απ τη σεζόν του 2017, πλην μιας τουφεκιάς το 2018)
120331752_1254223761598701_4347067396872810963_o.jpg
Ωραιο το κτηνος!!! Και λογω της βροχης οπως ειπαν και παραπανω, εχει σηκωθει και το τριχωμα στην ραχη του, καταπληκτικη εικονα!
Παντα τετοια ευχομαι!
 
Ρε Ηλία δεν έπρεπε να το χτυπήσεις...‼
Αφού έχει ρίγες ήθελε ακόμα για να μεγαλώσει .my man..
Άξιος και συγχαρητήρια για την επιτυχία σου .shake hands..shake hands.
Ίσα που άφησε τη μάνα του!! :p
Να σαι καλα φιλε!!

Μπράβο φίλε. Η ντουφεκιά φαίνεται λες και το χτύπησε όλμος! .sarcastic.
Μπράβο και για την φωτογραφία!
Να σαι καλά Βασίλη, το μπαικαλ κατι τέτοια κάνει και με βάζει σε σκέψεις καποια στιγμη να του φτιάξω ενα κοντάκι για να μπορώ να το παίρνω σε πιο πολλα κυνηγια, τώρα με τοσο κοντό κοντάκι το σκέφτομαι πολυ πριν το πάρω μαζι σε κυνήγι.

Mπραβο Ηλια με το θεριο σου!
Ξερεις τι ηθελε να σου πει το baikal ε?
Τοσο καιρο με εχεις ξεχασει σε μια ακρη να περιμενω υπομονετικα ποτε θα με βγαλεις καμια βολτα κ οταν εγινε αυτο εγω σου το ανταμειψα με τον καλυτερο τροπο.......
Να σαι καλά Τάσο! φόρτωνε τοσο καιρό στην αναμονή το μπαικαλ και στην πρώτη ευκαιρία έδωσε ρέστα!


Μπράβο ρε Λιάκο ,αυτά είναι!
Έτσι πήρα κι εγώ ένα μικρότερο πριν 3 χρόνια ,πρώτη μέρα που πήγα στο χωριό και πήγα φάσσες.
Μόνο που στην περίπτωση μου είχε φάσσες εκείνη τη μέρα λόγω προηγούμενης κακοκαιρίας και από την επόμενη πετούσαν μόνο πεταλούδες
Τυχαίο ; :)
Δημήτρη το ίδιο έγινε το 2015, ηρθαν κατι φιλαράκια για ΣΚ απο αθήνα, πήγαμε για φασσες το πρωι, χτυπάμε 3-4 πουλιά ως τις 9 περιπου, μου βγαίνουν γουρουνια, βαραω 2 σκρόφες, σταματάμε το κυνήγι για να βγαλουμε ψηλα τα γουρουνια και σε ολη τη διάρκεια γινόταν χαμός απο φάσσες αλλα δεν γινόταν να αφησουμε τα γουρουνια γιατι ηταν μέρα με ζέστη(παρόλο που ηταν νοέμβρης) και έπρεπε να παμε να τα καθαρίσουμε...
Την επόμενη πήγαμε με όρεξη για τις φάσσες και δεν καναμε ούτε ενα μπαμ!!

Ηλία τα έχεις πάει όλα τα θηραματα γαζι. Μπράβο φίλε μου. Ωραίο καπρι καλό μαγείρεμα τώρα.
Να σαι καλά Μάνο, με έχει παει πολυ καλα ως τώρα φιλε, και με βλέπω να μπαίνω σε παραγγελία για φυσίγγια παλι, πέρσι τα πηρα και τα κοίταγα ολη τη χρονια, και φέτος ακόμα δεν αρχίσαμε και άρχισαν να εξατμίζονται!
Ωραίο ζώο Ηλία που δείχνει ακόμα πιο εντυπωσιακό μετά τη βροχή...
Μπράβο, κ στα ταίρια του...
Να σαι καλά Άρη, όλα τα θηράματα οταν τα πιασει η βροχη, στις φώτο μοιάζουν ταλαιπωρημένα, σε αντίθεση, τα γουρούνια με βροχή μοιάζουν σαν θεριά!!
Φάτε....φάτε....:cool::cool: ;) ;) .sarcastic..sarcastic.
Αργούν ακόμα αυτές, περιμένω να παχύνουν :p :p
Ωραιο το κτηνος!!! Και λογω της βροχης οπως ειπαν και παραπανω, εχει σηκωθει και το τριχωμα στην ραχη του, καταπληκτικη εικονα!
Παντα τετοια ευχομαι!
Να σαι καλά Στέφανε, όντως η βροχή στα γουρουνια κάνει θαύματα!
 
Ίσα που άφησε τη μάνα του!! :p
Να σαι καλα φιλε!!


Να σαι καλά Βασίλη, το μπαικαλ κατι τέτοια κάνει και με βάζει σε σκέψεις καποια στιγμη να του φτιάξω ενα κοντάκι για να μπορώ να το παίρνω σε πιο πολλα κυνηγια, τώρα με τοσο κοντό κοντάκι το σκέφτομαι πολυ πριν το πάρω μαζι σε κυνήγι.


Να σαι καλά Τάσο! φόρτωνε τοσο καιρό στην αναμονή το μπαικαλ και στην πρώτη ευκαιρία έδωσε ρέστα!



Δημήτρη το ίδιο έγινε το 2015, ηρθαν κατι φιλαράκια για ΣΚ απο αθήνα, πήγαμε για φασσες το πρωι, χτυπάμε 3-4 πουλιά ως τις 9 περιπου, μου βγαίνουν γουρουνια, βαραω 2 σκρόφες, σταματάμε το κυνήγι για να βγαλουμε ψηλα τα γουρουνια και σε ολη τη διάρκεια γινόταν χαμός απο φάσσες αλλα δεν γινόταν να αφησουμε τα γουρουνια γιατι ηταν μέρα με ζέστη(παρόλο που ηταν νοέμβρης) και έπρεπε να παμε να τα καθαρίσουμε...
Την επόμενη πήγαμε με όρεξη για τις φάσσες και δεν καναμε ούτε ενα μπαμ!!


Να σαι καλά Μάνο, με έχει παει πολυ καλα ως τώρα φιλε, και με βλέπω να μπαίνω σε παραγγελία για φυσίγγια παλι, πέρσι τα πηρα και τα κοίταγα ολη τη χρονια, και φέτος ακόμα δεν αρχίσαμε και άρχισαν να εξατμίζονται!

Να σαι καλά Άρη, όλα τα θηράματα οταν τα πιασει η βροχη, στις φώτο μοιάζουν ταλαιπωρημένα, σε αντίθεση, τα γουρούνια με βροχή μοιάζουν σαν θεριά!!

Αργούν ακόμα αυτές, περιμένω να παχύνουν :p :p

Να σαι καλά Στέφανε, όντως η βροχή στα γουρουνια κάνει θαύματα!

Ηλία ... εγώ για φακόχοιρο της Αφρικής τον πέρασα!... αγρίεψα που τον έβλεπα στη φωτό! και πάλι μπράβο σου...:)
 
Ειναι κατι καπρακια που τα λες και θωρηκτα..μπουλντοζες για διανοιξη μονοπατιου κανονικα
Exω βαρεσει καπρο στην Λετονια στα 35 μετρα καθαρο,τα δραμια σηκωσαν σκονη
στα τσαουλια του.2 ντουφεκιες πιο πανω του πεθαινεις ρε!!Το αστειο ηταν οτι με
κοιταξε και εφυγε.Οταν εβαλα τις φωνες βγηκε ο φιλος Βαλντης απο μια καλαμποκια
με το 308 και τον ξαπλωσε.`175 κιλα ο καπρος.Του εκανα αερα...
 
Exω βαρεσει καπρο στην Λετονια στα 35 μετρα καθαρο,τα δραμια σηκωσαν σκονη
στα τσαουλια του.2 ντουφεκιες πιο πανω του πεθαινεις ρε!!Το αστειο ηταν οτι με
κοιταξε και εφυγε.Οταν εβαλα τις φωνες βγηκε ο φιλος Βαλντης απο μια καλαμποκια
με το 308 και τον ξαπλωσε.`175 κιλα ο καπρος.Του εκανα αερα...
Στο καλαμποκιά σταμάτησα να διαβάζω.
 
Exω βαρεσει καπρο στην Λετονια στα 35 μετρα καθαρο,τα δραμια σηκωσαν σκονη
στα τσαουλια του.2 ντουφεκιες πιο πανω του πεθαινεις ρε!!Το αστειο ηταν οτι με
κοιταξε και εφυγε.Οταν εβαλα τις φωνες βγηκε ο φιλος Βαλντης απο μια καλαμποκια
με το 308 και τον ξαπλωσε.`175 κιλα ο καπρος.Του εκανα αερα...
Καπρι τοσο μεγαλο τα δραμια μονο ενα χτενισμα του κανουν ακομα και σε τετοια αποσταση αλλα με το 308 δεν θα βγαζε αχνα..τοσο μεγαλο ζωο ετυχε σε εναν μπαρμπα μακαριτης πλεον του σκαει 3 δραμια χαμπαρι και κανει κατα πανω του..ευτυχως ειχε την ψυχραιμια πεταξε μονοβολο στη θαλαμη και το στειλε στον σταυρο αναμεσα απ τα ματια
 
Πανω μονο με ραβδωτα κυνηγαμε γουρουνια.Εμεις περιμεναμε ζαρκαδια που επιτρεπετε με λειοκανο.
Οταν βγηκε ομως ηταν τετοιο το θεαμα που με το που σκεφτηκα...Μηπως να του...Ειχα αδειασει το
δικανο πανω του .sarcastic. Στο γδαρσιμο η καρκαλα του ειχε 11 δραμια και ομως εφυγε!!
 
Πανω μονο με ραβδωτα κυνηγαμε γουρουνια.Εμεις περιμεναμε ζαρκαδια που επιτρεπετε με λειοκανο.
Οταν βγηκε ομως ηταν τετοιο το θεαμα που με το που σκεφτηκα...Μηπως να του...Ειχα αδειασει το
δικανο πανω του .sarcastic. Στο γδαρσιμο η καρκαλα του ειχε 11 δραμια και ομως εφυγε!!
Εδω να δουμε ποτε θα ξυπνησουμε και θα φερουμε ραβδωτα;βεβαια απ την μια καλυτερα οχι ακομα γιατι δεν ειμαστε ουτε κανα διανοια ετοιμοι..δυστυχως με τα δραμια εχουν χαθει παρα πολλα ζωα και ποσα εχουμε βρει στα ρεματα ψοφια απο αιμοραγιες..ασε στο γδαρσιμο που πεφτουν τα δραμια απ το τομαρι σαν ψειρες
 
Εδω να δουμε ποτε θα ξυπνησουμε και θα φερουμε ραβδωτα;βεβαια απ την μια καλυτερα οχι ακομα γιατι δεν ειμαστε ουτε κανα διανοια ετοιμοι..δυστυχως με τα δραμια εχουν χαθει παρα πολλα ζωα και ποσα εχουμε βρει στα ρεματα ψοφια απο αιμοραγιες..ασε στο γδαρσιμο που πεφτουν τα δραμια απ το τομαρι σαν ψειρες
Μακαρι φιλε.Στα 30 χρονια πανω εχουν εναν τραυματισμο απο εξοστρακισμο.
Εδω ποσους θανατους εχουμε καθε χρονο?Εχουν διαλυθει οικογενειες και ο
ηλιθιος ο νομοθετης σκεφτεται ανταρτικα και επαναστασεις.
 
Μακαρι φιλε.Στα 30 χρονια πανω εχουν εναν τραυματισμο απο εξοστρακισμο.
Εδω ποσους θανατους εχουμε καθε χρονο?Εχουν διαλυθει οικογενειες και ο
ηλιθιος ο νομοθετης σκεφτεται ανταρτικα και επαναστασεις.
Νε την παιδεία που έχουμε και τη μαλακία που μας δέρνει Αλεξ ,νομιζεις οτι με ραβδωτά θα εχουμε λιγότερους ;
Προσωπικά δεν θέλω ουτε να το ακούω.
 
Μακαρι φιλε.Στα 30 χρονια πανω εχουν εναν τραυματισμο απο εξοστρακισμο.
Εδω ποσους θανατους εχουμε καθε χρονο?Εχουν διαλυθει ιοκογενειες και ο
ηλιθιος ο νομοθετης σκεφτεται ανταρτικα και επαναστασεις.
Λογικο να χουν τοσο λιγα ατυχηματα και ο εξοστρακισμος ειναι κατι που λες μπορει να σου κατσει..ειναι μια περιπτωση πες οτι περπατας και πεφτει κεραμμυδι στο κεφαλι σου..1 στο εκατομμυριο;ο εδω νομοθετης παλιοτερα ναι ο νομος ηταν για τα πανηγυρια και καλα για αυτο που λες τρομοκρατικες επιθεσεις κλπ..ευτυχως μπηκε δαχτυλο απο Ε.Ε για εναρμονιση με τις αλλες χωρες και πλεον το ραβδωτο αρχιζει και μπαινει λιγο στην Ελλαδα..στο κυνηγι καλα κανει και δεν εχει μπει ακομα γνωμη μου βεβαια..εδω τρομαζεις να πεισεις να βαλουν πορτοκαλι γιλεκο ή να τους λες βαλε μονοβολο ή μην ριχνεις χωριε να δεις μεσα στο πυκνο 8αρες..βλεπω βιντεο και απο νεα ατομα να βαραν στον χαμο και να ναι να σχολιαζουν ολοι μπραβο φιλε κιλερ κλπ..
 
Νε την παιδεία που έχουμε και τη μαλακία που μας δέρνει Αλεξ ,νομιζεις οτι με ραβδωτά θα εχουμε λιγότερους ;
Προσωπικά δεν θέλω ουτε να το ακούω.
Αμα οργανωθει πιστευω απο σεμιναρια-σκοπευτηρια να παιρνεις αδεια ναι.
Οπως εδωσα εξετασεις και εγω πανω στα Αγγλικα βεβαια.Αμα πεις εδω
στους Ταλιμπαν παρε κοσμε ραβδωτα,θα βαρανε απο τα μπαλκονια τους
στα 600 μετρα.Δικιο εχεις βασικα αλλα ολα γινονται Δημητρη.
 
Νε την παιδεία που έχουμε και τη μαλακία που μας δέρνει Αλεξ ,νομιζεις οτι με ραβδωτά θα εχουμε λιγότερους ;
Προσωπικά δεν θέλω ουτε να το ακούω.
Ετσι ακριβως φιλε..υστερουμε ακομα..φαντασου τωρα τον 18αρη γουρουνα με την παραλλαλη την καμερα στο κεφαλι( γιατι πρεπει να ανεβασει μετα τα εργαλεια και την εκτελεση στην ομαδα στο φμπ να παρει το like) φορτωμενο με την 8αρα ή 12αρα καραμπιναρα που παει τις μπαλες φωτια και ριχνει οπου δει κινηση να χει αυτος ενα 308 ή 30.06 στα χερια...ευτυχως εχω αλεξισφαιρο που κραταει αυτο το διαμετρημα
 
Αμα οργανωθει πιστευω απο σεμιναρια-σκοπευτηρια να παιρνεις αδεια ναι.
Οπως εδωσα εξετασεις και εγω πανω στα Αγγλικα βεβαια.Αμα πεις εδω
στους Ταλιμπαν παρε κοσμε ραβδωτα,θα βαρανε απο τα μπαλκονια τους
στα 600 μετρα.Δικιο εχεις βασικα αλλα ολα γινονται Δημητρη.
Σιγουρα όλα γίνονται φιλε ,αλλά εδω δεν εχουμε πειστεί για τίποτα. Παρε παράδειγμα τον τρόπο που κάποιος βγάζει άδεια κυνηγίου .Απλά για γέλια.
 
Back
Top