Αγριόχοιρος

Νομίζω ότι αυτό είναι άλλος ένας μύθος για τα αδράνειας !!!

Το αντίθετο συμβαίνει ... αν βγάλεις το Recoil Pad και το ακουμπήσεις σε κάτι πολύ σκληρό (πχ τοίχο) τότε όντως δεν κάνει επαναφορά.
Επίσης αν αλλάξει το βάρος του όπλου (πχ προσθέσεις βαριά σκοπευτικά κτλ) ή ρίχνεις πολύ ελαφριές γομώσεις (πχ <24γρ).
Τα σκοπευτικα ποσο βαρια μπορει να ειναι για να μην σου κανει επαναφορα;αυτο και αν δεν ισχυει που λες..οσο για τα 24 γραμμαρια εγω που τα ριχνω στην τσιχλα μονιμα ποτε μα ποτε δεν διαπιστωσα κατι τετοιο ακομα και στα 22 γραμμαρια..σε οπλο αδρανειας για να μην κανει επαναφορα μονο απο ελλειπη καθαρισμο μπορει να την παθεις και ειδικα αυτο με την επωμιση..ο φιλος που ανεφερα ειναι απο τα αξιοπιστα για μενα ατομα που το ψαχνει και σε κουβεντα που ειχαμε μου ανεφερε οτι το οπλο το πηρε στο κυνηγι μετα απο 10 χρονια σε ντουλαπα εκει αναμενομενο να στο κανεο αυτο
 
Τα σκοπευτικα ποσο βαρια μπορει να ειναι για να μην σου κανει επαναφορα;
αυτο και αν δεν ισχυει που λες..
οσο για τα 24 γραμμαρια εγω που τα ριχνω στην τσιχλα μονιμα ποτε μα ποτε δεν διαπιστωσα κατι τετοιο ακομα και στα 22 γραμμαρια..
σε οπλο αδρανειας για να μην κανει επαναφορα μονο απο ελλειπη καθαρισμο μπορει να την παθεις και ειδικα αυτο με την επωμιση..
ο φιλος που ανεφερα ειναι απο τα αξιοπιστα για μενα ατομα που το ψαχνει και σε κουβεντα που ειχαμε μου ανεφερε οτι το οπλο το πηρε στο κυνηγι μετα απο 10 χρονια σε ντουλαπα εκει αναμενομενο να στο κανει αυτο

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν κάποιος κάνει το βάρος του όπλου του διπλάσιο ή τριπλάσιο ή εικοσαπλάσιο από το εργοστασιακό ίσως να έχει προβλήματα. Με ποιον τρόπο θα το κάνει αυτό έγκειται στην φαντασία του :)
Μην κολλάς στην λέξη σκοπευτικά. Πχ αν αποφασίσω να φτιάξω μια βάση 50 κιλά και να δέσω το όπλο πάνω της (άρα βάρος όπλου 53 κιλά) για να κάνω μια δοκιμή σε ένα φυσιγγι 24 γραμμαρίων τότε ένα όπλο ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ κατά 99% δεν θα κάνει επαναφορά. Αν θα κάνει ή όχι εξαρτάται από το πόσο πίσω θα μετακινηθεί το όπλο στην τουφεκιά. Αν με κάποιον τρόπο δεν επιτρέψω την παραμικρή μετακίνηση δεν πρόκειται ποτέ να κάνει επαναφορά ακόμα και αν ρίχνω REMINGTON NITRO MAGNUM.

Τα 10 χρόνια σε ντουλάπα χωρίς υγρασίες με το όπλο σε θήκη (εννοείται καθαρισμένο πριν την τοποθέτηση) όπως επίσης και ένα κοντάκι που δεν σου ταιριάζει ... δεν έχουν σχέση με τις εμπλοκές.

Επίσης η επώμιση δεν έχει σχέση με τις εμπλοκές. Άλλος ήταν ο λόγος.

Ο οπλουργός μπορεί να λέει ότι θέλει και ο φίλος σου πραγματικά να πιστεύει αυτό που του είπε ο οπλουργός ... απλά ο οπλουργός ψεύδεται για τον λόγο των εμπλοκών αν λέει ότι φταίει η επώμιση.

Αυτή τουλάχιστον είναι η δική μου γνώμη.

Δες και εδώ για να καταλάβεις πως δουλεύει η αδράνεια.
1. στην αρχή το όπλο κινείται προς τα πίσω (ΕΚΤΟΣ του κλείστρου που ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΚΙΝΗΤΟ !!! ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΩ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ)
2. λόγω του 1. το ελατήριο επαναφοράς φορτίζεται (αυτό που είναι μέσα στο κλείστρο)
3. σε κάποιο σημείο το ελατήριο επαναφοράς αποφορτίζεται και η πρώτη δουλειά που κάνει είναι να τραβήξει προς τα πίσω και να απασφαλίσει την περιστροφική κεφαλή.
Μόλις αυτό γίνει αναλαμβάνει την υπόλοιπη κίνηση του κλείστρου προς τα πίσω.
4. άλλο ελατήριο (το επανατατικό ελατήριο) αναλαμβάνει την κίνηση του κλείστρου προς τα εμπρός (αυτό είναι κοινό σε όλα τα όπλα αερίων και αδράνειας)

 
Last edited:
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν κάποιος κάνει το βάρος του όπλου του διπλάσιο ή τριπλάσιο ή εικοσαπλάσιο από το εργοστασιακό ίσως να έχει προβλήματα. Με ποιον τρόπο θα το κάνει αυτό έγκειται στην φαντασία του :)
Μην κολλάς στην λέξη σκοπευτικά. Πχ αν αποφασίσω να φτιάξω μια βάση 50 κιλά και να δέσω το όπλο πάνω της (άρα βάρος όπλου 53 κιλά) για να κάνω μια δοκιμή σε ένα φυσιγγι 24 γραμμαρίων τότε ένα όπλο ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ κατά 99% δεν θα κάνει επαναφορά. Αν θα κάνει ή όχι εξαρτάται από το πόσο πίσω θα μετακινηθεί το όπλο στην τουφεκιά. Αν με κάποιον τρόπο δεν επιτρέψω την παραμικρή μετακίνηση δεν πρόκειται ποτέ να κάνει επαναφορά ακόμα και αν ρίχνω REMINGTON NITRO MAGNUM.

Τα 10 χρόνια σε ντουλάπα χωρίς υγρασίες με το όπλο σε θήκη (εννοείται καθαρισμένο πριν την τοποθέτηση) όπως επίσης και ένα κοντάκι που δεν σου ταιριάζει ... δεν έχουν σχέση με τις εμπλοκές.

Επίσης η επώμιση δεν έχει σχέση με τις εμπλοκές. Άλλος ήταν ο λόγος.

Ο οπλουργός μπορεί να λέει ότι θέλει και ο φίλος σου πραγματικά να πιστεύει αυτό που του είπε ο οπλουργός ... απλά ο οπλουργός ψεύδεται για τον λόγο των εμπλοκών αν λέει ότι φταίει η επώμιση.

Αυτή τουλάχιστον είναι η δική μου γνώμη.

Δες και εδώ για να καταλάβεις πως δουλεύει η αδράνεια.
1. στην αρχή το όπλο κινείται προς τα πίσω (ΕΚΤΟΣ του κλείστρου που ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΚΙΝΗΤΟ !!! ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΩ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ)
2. λόγω του 1. το ελατήριο επαναφοράς φορτίζεται (αυτό που είναι μέσα στο κλείστρο)
3. σε κάποιο σημείο το ελατήριο επαναφοράς αποφορτίζεται και η πρώτη δουλειά που κάνει είναι να τραβήξει προς τα πίσω και να απασφαλίσει την περιστροφική κεφαλή.
Μόλις αυτό γίνει αναλαμβάνει την υπόλοιπη κίνηση του κλείστρου προς τα πίσω.

Δεν συμφωνω στο σκεπτικο σου με το βαρος και θα σου πω γιατι.. το συστημα λειτουργιας του οπλου δεν εξαρταται απο το συνολικο του βαρος βλεπε το αθλημα της πρακτικης σκοποβολης με τις εξτρα αποθηκες που γεματες μεταβαλουν σημαντικα το ολο βαρος του οπλου..αν ηταν ετσι θα ειχαν χορτασει εμπλοκες οι σκοπευτες με τα ελαφρυα σκοπευτικα φυσιγγια και τις 12αρες αποθηκες.
Για το θεμα με τον φιλο μου δεν ξερω να σου πω ακριβως τις συνθηκες φυλαξης ουτε για τους παραγοντες που εκανε την τουφεκια για να πω 100% οτι φταιει κατι συγκεκριμενο..οποτε εκει απλα εικασιες και κουβεντα κανουμε για προβληματισμο.
Τωρα στο τελευταιο για την αδρανεια ξερω απο πολλες πλευρες πως δουλευει..το εχεις παρει λαθος το θεμα..αυτο που βλεπεις στο βιντεο δεν ειναι οτι την ολη δουλεια την κανει η κινηση του οπλου..η αρχη ξεκιναει με την πυροδοτηση του φυσιγγιου η οποια αναφλεγει το φυσιγγι εκεινο με την σειρα του προκαλει αερια που σπρωχνουν το ελατηριο που βρισκεται μεσα στο κλειστρο και το φορτιζουν..στην συνεχεια στην αποφορτιση του ξεκλειδωνει το κλειστρο και με το υπολοιπο αποθεμα της ενεργειας μετακινειται προς τα πισω απορριπτωντας τον καλυκα και φορτιζοντας το ελατηριο επαναφορας για να επαναφερει το κλειστρο μπροστα..η κινηση του οπλου ειναι αποροια ολης αυτης της διαδικασιας και οχι η αρχη της αδρανειας..αυτο ισχυει και σε πολλα οπλα με συστημα αδρανειας περα απο τα κυνηγετικα
 
αυτο που βλεπεις στο βιντεο δεν ειναι οτι την ολη δουλεια την κανει η κινηση του οπλου..η αρχη ξεκιναει με την πυροδοτηση του φυσιγγιου η οποια αναφλεγει το φυσιγγι εκεινο με την σειρα του προκαλει αερια που σπρωχνουν το ελατηριο που βρισκεται μεσα στο κλειστρο και το φορτιζουν..
Αφού η περιστρεφόμενη κεφαλή είναι κλειδωμένη στο όπλο πως φορτίζουν τα αέρια το ελατήριο ?
Αν ισχύει αυτό που λες βγάλε το recoil pad στίριξε το όπλο σε έναν τοίχο και ρίξε ότι φυσίγγι θες ... αν κάνει επαναφορά πες μου.

 
Last edited:
Αφού η περιστρεφόμενη κεφαλή είναι κλειδωμένη στο όπλο πως φορτίζουν τα αέρια το ελατήριο ?
Αν ισχύει αυτό που λες βγάλε το recoil pad στίριξε το όπλο σε έναν τοίχο και ρίξε ότι φυσίγγι θες ... αν κάνει επαναφορά γράψε μου.

Ξαναδες το βιντεο που μολις ανεβασες και διαβασε την περιγραφη..αυτο ειναι το νοημα της αδρανειας και δεν περιλαμβανει καθολου κινηση του οπλου..το πελμα που κολλαει σε ολη την κινηση;το πελμα ειναι για να ελλατωνει τον κραδασμο που μεταφερεται στον σκοπευτη
 
η κινηση του οπλου ειναι αποροια ολης αυτης της διαδικασιας και οχι η αρχη της αδρανειας..
1. Η κίνηση του όπλου προς τα πίσω είναι απόρροια της ανάκρουσης (δηλαδή της αρχή διατήρησης της ορμής)
2. Η στιγμιαία ακινησία του κλείστρου κατά την ανάκρουση είναι απόρροια της αδράνειας του κλείστρου (μηδέν η ταχύτητά του πριν και τείνει να την διατηρήσει)
3. Μεταξύ κλείστρου και υπόλοιπου όπλου παρεμβάλλεται ένα ελατήριο που φορτίζεται από την ΣΧΕΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ αυτών των 2.
4. Στα υπόλοιπα συμφωνούμε.
 
Ξαναδες το βιντεο που μολις ανεβασες και διαβασε την περιγραφη..αυτο ειναι το νοημα της αδρανειας και δεν περιλαμβανει καθολου κινηση του οπλου..το πελμα που κολλαει σε ολη την κινηση;το πελμα ειναι για να ελλατωνει τον κραδασμο που μεταφερεται στον σκοπευτη
Δεν χρειάζεται να το ξαναδώ μιας και σαν φυσικός καταλαβαίνω απόλυτα τι συμβαίνει.
Ίσως να εννοείς το ίδιο πράγμα απλά να μην το διατυπώνεις σωστά και να μην το καταλαβαίνω.

Το πέλμα δεν κολλάει πουθενά εκτός από το πείραμα που μπορείς να κάνεις για να δεις ότι αν δεν υπάρχει κίνηση του όπλου προς τα πίσω κατά τον πυροβολισμό δεν πρόκειται ποτέ να κάνει επαναφορά ένα όπλο αδράνειας.
Αν κατά το πείραμα υπάρχει το πέλμα αυτό θα επιτρέψει μια μικρή κίνηση προς τα πίσω και μπορεί το όπλο να κάνει επαναφορά.
 
Δεν χρειάζεται να το ξαναδώ μιας και σαν φυσικός καταλαβαίνω απόλυτα τι συμβαίνει.
Ίσως να εννοείς το ίδιο πράγμα απλά να μην το διατυπώνεις σωστά και να μην το καταλαβαίνω.

Το πέλμα δεν κολλάει πουθενά εκτός από το πείραμα που μπορείς να κάνεις για να δεις ότι αν δεν υπάρχει κίνηση του όπλου προς τα πίσω κατά τον πυροβολισμό δεν πρόκειται ποτέ να κάνει επαναφορά ένα όπλο αδράνειας.
Μπορει να λεμε το ιδιο πραμα απλα το διατυπωνει ο καθενας διαφορετικα..ποτε δεν τα πηγαινα καλα με την φυσικη να σου πω την αληθεια..στην πραξη το χω δει με πολλες καραβιες απο φυσιγγια και αλλα πυροβολα που χρησιμοποιουν αδρανεια στον μηχανισμο τους
 
Στο δεύτερο βίντεο από το 4:08 μέχρι και το 4:39 αυτό ακριβώς που λέω και εγώ λέει ο τύπος.
Αν σε ένα όπλο αδράνειας εμποδίσω και την παραμικρή κίνησή του προς τα πίσω δεν θα κάνει επαναφορά.
Αυτό είναι κανόνας !!

Για αυτόν τον λόγο δεν πιστεύω πως ο λόγος των εμπλοκών ήταν η μη σωστή επώμιση.

Εξ' άλλου και στην δική μου Μ2 ρίχνω με 24gr σκάγια με το όπλο κρατημένο στο ένα χέρι και όχι στον ώμο (πειράματα έκανα) και μια χαρά κάνει επαναφορά ...
 
Στο δεύτερο βίντεο από το 4:08 μέχρι και το 4:39 αυτό ακριβώς που λέω και εγώ λέει ο τύπος.
Αν σε ένα όπλο αδράνειας εμποδίσω και την παραμικρή κίνησή του προς τα πίσω δεν θα κάνει επαναφορά.
Αυτό είναι κανόνας !!

Για αυτόν τον λόγο δεν πιστεύω πως ο λόγος των εμπλοκών ήταν η μη σωστή επώμιση.

Εξ' άλλου και στην δική μου Μ2 ρίχνω με 24gr σκάγια με το όπλο κρατημένο στο ένα χέρι και όχι στον ώμο (πειράματα έκανα) και μια χαρά κάνει επαναφορά ...
Και γω με την supersport ποτε δεν αντιμετωπισα τετοιο θεμα οσο ατσαλες επωμισεις εχω κανει..πολλοι ειναι οι παραγοντες σε μια εμπλοκη
 
στο πρωτο βιντεο 1,19 λεει wilst the bold possision remainw unchainged. Με το μπαμ, το μεγαλο κομματι του κλειστρου μενει ΑΚΙΝΗΤΟ ενω ''το μικρο μπροστινο (κεφαλη) και ολο το υπολοιπο οπλο'' υποχωρει σαν ενα σωμα . Ετσι πιεζεται το κοντο ελατηριο μεσα στο κλειστρο απο την κεφαλη.
Η απολυτη αληθεια ειναι οτι ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΣΤΡΟ υποχωρει αλλα πολυ λιγοτερο απο το υπολοιπο οπλο. Για το λογο αυτο (για να μην υποχωρει ΣΧΕΔΟΝ καθολου ) μετα τις πρωτες benelli που δεν εριχναν πανω απο 32γρ αναλογα , βαρυναν απλα το κλειστρο και ριχνουν τωρα και 24γρ.
 
Ανεβάζω αυτό το βίντεο κυρίως για το φινάλε του.

Ποσες φορές χτυπημένο το γουρούνι ιδίως στο τέλος σχεδόν εξ επαφής και δεν λέει να πεθάνει.

Μάλλον τα φυσίγγια πρέπει να είναι λίγο μαπα
 
Μάλλον τα φυσίγγια πρέπει να είναι λίγο μαπα
Φίλε μου τα άλλα 3 έπεσαν ξερά όμως.

Το συγκεκριμένο ζώο μάλλον είχε τεράστια δύναμη και "ψυχή".....τι να πω......

Τώρα μάπα φυσιγγι και μάλιστα εξ επαφής δεν νομίζω να φταίει αυτό.

Ας μας πουν τη γνώμη τους και οι γουρουναδες.
 
Φίλε μου τα άλλα 3 έπεσαν ξερά όμως.

Το συγκεκριμένο ζώο μάλλον είχε τεράστια δύναμη και "ψυχή".....τι να πω......

Τώρα μάπα φυσιγγι και μάλιστα εξ επαφής δεν νομίζω να φταίει αυτό.

Ας μας πουν τη γνώμη τους και οι γουρουναδες.
Επειδή κυνηγάω γουρουνια και έχω τουφεκισει πολλά έτσι και έχω πάθει το ίδιο με κάποια φυσιγγια και όταν τα γδερναμε οι μπίλιες δεν είχαν περάσει καν μέσα στο κεφάλι.. Μερικοί λέγανε φταιει το όπλο όχι το όπλο σε τέτοια απόσταση δεν φταίει ποτέ μόνο το φυσιγγι
 
Ανεβάζω αυτό το βίντεο κυρίως για το φινάλε του.

Ποσες φορές χτυπημένο το γουρούνι ιδίως στο τέλος σχεδόν εξ επαφής και δεν λέει να πεθάνει.

Προχθές κοιτούσα αυτό το video κ μου έκανε εντύπωση.
 
Φίλε μου τα άλλα 3 έπεσαν ξερά όμως.

Το συγκεκριμένο ζώο μάλλον είχε τεράστια δύναμη και "ψυχή".....τι να πω......

Τώρα μάπα φυσιγγι και μάλιστα εξ επαφής δεν νομίζω να φταίει αυτό.

Ας μας πουν τη γνώμη τους και οι γουρουναδες.
Παιδια μου εχει τυχει σε ενα καπρι 60 κιλα καθαρο κρεας.....του εχω ριξει στα 25 μετρα περιπου (10βολα remington,10βολα winchester)....τρωει την πρωτη στην αριστερη πλευρα....γυρναει να φυγει πισω τρωει στην δεξια πλευρα....την 3η στα οπισθια και συνεχισε κ εφευγε.....εγω τρεχω απο πισω σκεπτομενος τι εχει γινει και γεμιζοντας......οπως ανεβαινε ανηφορα του ριχνω δυο στην ραχη.....τοτε την ακουει καθεται στον πωπο του κ τρωει κ την 6η στην αριστερη πλευρα......η αποσταση που διηνυσε 100μ και κατι....οι αλλοι συγκυνηγοι ρωταγανε ποσα τουφεκισα.....οταν τους ειπα ενα γουρουνι αρχισε η καζουρα......οταν γδαραμε το γουρουνι ηταν για πεταμα....ειναι πολυ ανθεκτικο ζωο.....οπως εχει τυχει να πεφτει κατω απο αποσταση 15μ με ολη τη τουφεκια πανω του κ να το βλεπεις στο λεπτο να σηκωνεται κ να φευγει.....γιαυτο οι παλιοι λεγανε....σημαδεψε ενα κ ριχτου μεχρι να πεσει
 
Είναι και που θα το πετύχουμε σημαντικός παράγοντας. δεν υπάρχει περίπτωση να την φάει σε καρδιά και να πάει 100 μέτρα. Θες φυσίγγι να τρυπάει καλά. Πάντα έχω το άγχος με τα δράμια αν το κάνουν αυτό. Αλλά είμαι πολύ αρχάριος σε αυτό το κυνήγι και δεν έχω ασχοληθεί να κάνω τις απαραίτητες δοκιμές.
 
Back
Top