Αγριοκούνελο

Καλημέρα σ όλους του φίλους και Καλό Σαββατοκύριακο! :)


Τράβηξα σήμερα μερικές φώτο, από μια χαρακτηριστική τρύπα Αγριοκούνελου...

Στο βάθος πίσω από την χαρουπιά…

Λέρος-Παναγία Ελεούσα-Τρύπα του Αγριοκούνελου - 1 -.jpg

Λέρος-Παναγία Ελεούσα-Τρύπα του Αγριοκούνελου - 2 -.jpg

Λέρος-Παναγία Ελεούσα-Τρύπα του Αγριοκούνελου - 3 -.jpg

Μάλιστα από την συγκεκριμένη έχω πάρει αρκετά , παλιότερα...:)

Υ.Γ...Ένα χαρακτηριστικό σημάδι ότι η τρύπα δεν κατοικείτε , είναι αράχνες στην είσοδο της, η δε απουσία τους ότι πιθανόν η τρύπα έχει κουνέλια...

Η τρύπα μπορεί να φιλοξένει αρκετά θηλυκά , αλλά πάντα ένα μόνο αρσενικό...;)
 
Καλημέρα σ όλους του φίλους και Καλό Σαββατοκύριακο! :)


Τράβηξα σήμερα μερικές φώτο, από μια χαρακτηριστική τρύπα Αγριοκούνελου...

Στο βάθος πίσω από την χαρουπιά…

View attachment 57978

View attachment 57979

View attachment 57980

Μάλιστα από την συγκεκριμένη έχω πάρει αρκετά , παλιότερα...:)

Υ.Γ...Ένα χαρακτηριστικό σημάδι ότι η τρύπα δεν κατοικείτε , είναι αράχνες στην είσοδο της, η δε απουσία τους ότι πιθανόν η τρύπα έχει κουνέλια...

Η τρύπα μπορεί να φιλοξένει αρκετά θηλυκά , αλλά πάντα ένα μόνο αρσενικό...;)
Τα κυνηγάτε αυτά φέτος?
 
Στην Πάτμο μου είπε ένας φίλος ότι δεν τα κυνηγάνε γιατί αρωστησαν και έχουν μείνει πολύ λίγα
...η αρρώστια υφίσταται, αλλά εδώ ειναι καλυτέρα τα πράγματα , αν δεν το παρακάνεις με την υπέρ-θήρευση , εννοείτε... :)
 
...σωστά Γεράσιμε!
Μεταδίδεται κυρίως με τους ψύλλους στις φωλιές αλλά καθοριστικός παράγοντας είναι ο υπερπληθυσμός και κατά συνέπεια ο συνωστισμός στις φωλιές. Καλο είναι ο πληθυσμός στις φωλιές να διατηρείται σε λογικούς αριθμούς για να διατηρείται καλύτερα η υγιεινή της οικογένειας. Ξεχωρίζουν από απόσταση τα αρσενικά από τα θηλυκά;
 
Μεταδίδεται κυρίως με τους ψύλλους στις φωλιές αλλά καθοριστικός παράγοντας είναι ο υπερπληθυσμός και κατά συνέπεια ο συνωστισμός στις φωλιές. Καλο είναι ο πληθυσμός στις φωλιές να διατηρείται σε λογικούς αριθμούς για να διατηρείται καλύτερα η υγιεινή της οικογένειας. Ξεχωρίζουν από απόσταση τα αρσενικά από τα θηλυκά;
Ακριβώς, ο υπερπληθυσμος. Τα κουνέλια συχνά αφανιζονται από μυξοματωση, εκεί που υπάρχουν μεγάλοι πληθυσμοί απαιτείται διαχείριση
 
Ακριβώς, ο υπερπληθυσμος. Τα κουνέλια συχνά αφανιζονται από μυξοματωση, εκεί που υπάρχουν μεγάλοι πληθυσμοί απαιτείται διαχείριση
Άμα βάλεις ένα κουτί μυξομαντηλα μπροστά στην φωλιά δεν θα βοηθήσει?
 
Μεταδίδεται κυρίως με τους ψύλλους στις φωλιές αλλά καθοριστικός παράγοντας είναι ο υπερπληθυσμός και κατά συνέπεια ο συνωστισμός στις φωλιές. Καλο είναι ο πληθυσμός στις φωλιές να διατηρείται σε λογικούς αριθμούς για να διατηρείται καλύτερα η υγιεινή της οικογένειας. Ξεχωρίζουν από απόσταση τα αρσενικά από τα θηλυκά;
...γενικά ειναι πιο μεγαλόσωμα, αλλα δεν θα έλεγα οτι μπορεί κα ποιος να τα ξεχωρίσει, ένα φετινάρι αρσενικό μπορεί να ειναι μικρότερο από ένα παλιό θηλυκό ...
Ο υπερ- πληθυσμός ειναι μακρινό παρελθόν, και εκείνο που παρατηρούμε εδώ, είναι οτι η αρρώστια πιάνει τόπους-τόπους...
 
...γενικά ειναι πιο μεγαλόσωμα, αλλα δεν θα έλεγα οτι μπορεί κα ποιος να τα ξεχωρίσει, ένα φετινάρι αρσενικό μπρέικ να ειναι μικρότερο απο ένα παλιό θηλυκό ...
Ο υπερ- πληθυσμός ειναι μακρινό παρελθόν, και εκείνο που παρατηρούμε εδώ, είναι οτι η αρρώστια πιάνει τόπους-τόπους...
Τα άρρωστα πώς τα ξεχωρίζετε;
 
...το συκώτι , ειναι χαλασμένο, με άσπρες πιτσιλιές ...
Αλλα άρρωστο συνήθως δεν κυκλοφοράει, εμένα δεν μου έχει τύχει ποτέ, αν τύχει να δεις το κουφάρι ...

Εμένα καπετάνιε μου έτυχε μια φορά, παλιά, στην Σαντορίνη, όταν είχε ακόμα κουνέλια
 
Είναι αυτές οι κύστες, που είχε ο λαγός, που ανέβασε κάποιος φίλος πρίν λίγες ημέρες;
...δεν ειναι κύστες, το συκώτι ειναι χαλασμένο, αντί το βαθύ κόκκινο στερεό, έχει άσπρα στίγματα και έχει γινεί σα σφουγγάρι, χαλαρό, πλαδαρό...
 
Back
Top