Αγριοκούνελο

Εχω μεγάλη αγάπη για τα αγριοκουνελα.
Πιτσιρικάς ακόμα θυμάμαι είχαμε πάει διακοπές στο νησί, ένα απόγευμα λέει ο μπάρμπας μου στον συγχωρεμένο τον πατέρα μου... Πάμε στον Άγιο Αντώνη, να δούμε κάνα κουναδι ( αγριοκουνελο)?
Μπαίνουμε στο αμάξι και πάμε στον τόπο... Μετά από λίγο πετάγεται ένα ματσακανι ( μικρό αγριοκουνελο) και καρφώνεται τυφλωμενο από τους προβολείς του αυτοκινήτου... Πετάγομαι έξω και με ένα μπλονζον το πιάνω... Η χαρά μου απερίγραπτη... Φυσικά δεν ήθελα να το αφήσω... Με τα πολλά τους ψήνω και το παίρνουμε μαζί... Το άφησα στον κήπο του θείου μου που ήταν καλά περιφραφμενος με ντουβάρι και ξύπνησα το πρωί, να πάω να δω το κουνέλι, έψαχνα από δω, έψαχνα από κει... Πουθενά το κουνέλι.... Για αρκετό καιρό προβληματιζομουν για το κουνέλι μαγκαιβερ... Αργότερα κατάλαβα ότι δεν ήταν μαγκαιβερ το κουνελάκι... Ο μπάρμπας το είχε αμολυσει νωρίς το πρωί... Αργότερα ο μπάρμπας με έπαιρνε και καρτερωναμε έξω από τις κουναδιες (κούνελο τρύπες) νωρίς το πρωί και το σούρουπο... Και κάπως έτσι μυηθηκα στο κυνήγι του
 
Καλησπέρα σ’ όλους τους φίλους! :)

Στην Παναγία την Μονή στη Λέρο για απογευματινό κινητό του Αγριοκούνελου σήμερα…

Κατά τη συνήθειο από νωρίς , προσκύνησα, θύμιασα και άναψα κεράκι για καλή βοήθεια, και υγεία σ’ όλο τον κόσμο…

19.10.22-Λέρος-Παναγία Μονή-Απογευματινό κινητό καρτέρι του Αγριοκούνελου - 1 -.jpg
 
…και κατά το αρχαίο ρητό «Συν Αθηνά και χείρα κίνει», έκαψα και δυο φυσίγγια στο θήραμα… έτσι για να κρατιόμαστε σε φόρμα!;)...

View attachment 58308
Απ' ότι βλέπω στο νησί σας από υγιεινή διατροφή τα πάτε περίφημα! Συνεχίστε έτσι κι αφήστε μας να ζηλεύουμε 😁😁😁
 
Απ' ότι βλέπω στο νησί σας από υγιεινή διατροφή τα πάτε περίφημα! Συνεχίστε έτσι κι αφήστε μας να ζηλεύουμε 😁😁😁
...Κώστα οτι διαθέτει ο τόπος!...και εσείς εκεί έχετε τα δικά σας...που δεν εχουμε εμείς... ;)

Χαριτολογώ βέβαια... :) ...
 
22.10.22-Λέρος-Ζύμη-Κινητό Καρτέρι του Αγριοκούνελου.jpg

Υ.Γ… κάτι με έσπρωχνε ν’ αλλάξω τόπο , όσο πέρναγε η ώρα και το έκανα … αν καθυστερούσα ένα τέταρτο θα τα έχανα!...λες και ήταν με ραντεβού, μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά , το ένα μετά το άλλο…:)
 
Last edited:
View attachment 58500

Υ.Γ… κάτι με έσπρωχνε ν’ αλλάξω τόπο , όσο πέρναγε η ώρα και το έκανα … αν καθυστερούσα ένα τέταρτο θα τα έχανα!...λες και ήταν με ραντεβού, μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά , το ένα μετά το άλλο…:)
Ωραίος ο κάπτεν
 
View attachment 58500

Υ.Γ… κάτι με έσπρωχνε ν’ αλλάξω τόπο , όσο πέρναγε η ώρα και το έκανα … αν καθυστερούσα ένα τέταρτο θα τα έχανα!...λες και ήταν με ραντεβού, μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά , το ένα μετά το άλλο…:)
Τρένο τα πας τα κνέλια!!! Μπράβο!!!
 
Back
Top